List motywacyjny kucharza - wzór, jak napisać
Stwórz list motywacyjny terazList motywacyjny kucharza powinien napisać każdy, kto chce wygrać rekrutację na stanowisko najważniejszej osoby w restauracji. W samym CV trudno jest wyrazić pasję do gotowania. Od tego jest właśnie list motywacyjny, w którym kucharz może opowiedzieć np. o swoich planach zawodowych czy specjalizacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak napisać list motywacyjny kucharza
- jak wygląda wzór motywacyjny dla kucharza
- co powinien zawierać list motywacyjny kucharza.
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora listu motywacyjnego, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. List motywacyjny kucharz — wzór
Warszawa, 01.06.2021
Jan Tomczyk
Tel.: 123 456 789
jantomczyk@mail.com
Restauracja Voila
Warszawa, ul. Makaronowa 1
Szanowni Państwo,
z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko kucharza w Restauracji Voila.
Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na tym stanowisku?
- Od ponad 8 lat pracuję jako kucharz. Specjalizuję się w kuchni francuskiej, której smaki pokochałem podczas swojego pobytu w Bordeaux, gdzie byłem zatrudniony w niewielkim bistro.
- Bardzo angażuję się w pracę. Wszystkie dania, które gotuję, są dopracowane. Mają nie tylko doskonały smak, lecz także atrakcyjny wygląd.
- Jestem osobą wytrzymałą fizycznie. Uprawiam wyczynowo bieganie długodystansowe. Nie mam problemu z 12-godzinnymi zmianami w pracy.
- Dobrze radzę sobie z sytuacjami generującymi napięcie. Szczerze komunikuję problemy, dzięki temu ewentualne konflikty mogą być szybciej rozwiązane, a praca przebiegać sprawniej.
- W ostatnim miejscu pracy szef kuchni zawsze wyznaczał dla mnie najbardziej odpowiedzialne zadania. W efekcie zostałem jego zastępcą i nadzorowałem pracę innych kucharzy pod nieobecność przełożonego.
Ze swojej strony oferuję współpracę opartą na zaufaniu i odpowiedzialności. Moja kultura osobista była doceniana przez poprzednich współpracowników. Szanuję ludzi, z którymi pracuję, jednocześnie wymagając od nich zaangażowania i dyscypliny.
Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoich kompetencjach i doświadczeniu, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.
Z poważaniem
Jan Tomczyk
Jak widzisz, powyższy wzór listu motywacyjnego kucharza, podzielony jest na kilka krótkich akapitów. To sprawia, że dokument jest czytelny, a informacje w nim zawarte uporządkowane.
Zwróć uwagę na to, że list motywacyjny zawiera adresata. Jeśli znasz nazwisko osoby rekrutującej w danej restauracji, najlepiej będzie podać jej dane. Jeśli nie znasz — wpisz nazwę i adres restauracji.
Postaraj się także, by Twój list motywacyjny był dostosowany do CV. Chodzi przede wszystkim o oprawę graficzną, czcionkę lub ewentualnie użyte kolory. Nawiasem mówiąc — CV kucharza powinno być estetyczne i dopracowane. Tak, jak potrawy, które przyrządzasz.
Zobacz też: Jak napisać list motywacyjny? (Wzór klasycznego listu motywacyjnego do pracy)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jak napisać list motywacyjny kucharza?
- Zacznij list motywacyjny w ciekawy sposób — od razu zapowiedz, że wymienisz konkretne powody, dla których warto Cię zatrudnić.
- Zastosuj zwroty grzecznościowe na początku i na końcu listu.
- Wymień szczegółowo swoje kompetencje, takie jak rodzaj kuchni, w której się specjalizujesz, wiedza kulinarna, znajomość BHP itp.
- Dostosuj treść listu motywacyjnego do wymagań zawartych w ofercie pracy.
- Podkreśl koniecznie, że jesteś zainteresowany / zainteresowana pracą w tym konkretnym miejscu.
- Spróbuj wyjaśnić, za co najbardziej byłeś ceniony przez poprzednich przełożonych i klientów.
- Odwołaj się do takich cech, jak np. wytrzymałość fizyczna, która jest sporym atutem w pracy kucharza, a także do pasji do gotowania i odporności na stres.
- Zakończ list motywacyjny tego typu zwrotem: Mam nadzieję na możliwość spotkania z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kucharza.
Pamiętaj, że list motywacyjny powinien raczej rozwijać informacje zawarte w CV, niż je powtarzać. To dlatego jest tak istotny — pozwala dopełnić obraz kandydatury. Co więcej, jak pokazują badania, list motywacyjny jest dokumentem istotnym dla rekruterów. Oczekuje go aż 56% z nich.
Jeśli szukasz pracy jako pomocnik w kuchni albo kucharz małej gastronomii, być może list motywacyjny nie będzie niezbędny. Jeżeli jednak chcesz zdobyć pracę w naprawdę prestiżowej restauracji, warto, żebyś taki dokument stworzył.
List motywacyjny na stanowisko kucharza bez doświadczenia
Co z osobami, które aplikują na stanowisko kucharza, ale nie mają doświadczenia? Właściwie wszystkie ogłoszenia wymagają wprawy w przygotowywaniu posiłków, ale jeśli naprawdę Ci zależy, warto napisać list motywacyjny bez doświadczenia.
Opisz w nim przede wszystkim swoją motywację oraz predyspozycje i umiejętności (np. Od lat pasjonuję się gotowaniem. Przygotowuję potrawy dla znajomych, a także pomagam w tworzeniu menu na imprezy rodzinne.).
Możesz również wyszukać ogłoszenia zatytułowane pomoc kucharza lub kucharz do przyuczenia. Tego typu stanowiska obsadzane są np. w barach sushi. Tylko pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się aplikować, list motywacyjny będzie niezbędny.
Zobacz też: CV gastronomia — przykładowy wzór do pracy w gastro
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.