Moje konto
CV a życiorys - czym się od siebie różnią? [+ Definicje]

CV a życiorys - czym się od siebie różnią? [+ Definicje]

Sprawdź, co to jest CV, życiorys i życiorys zawodowy, zobacz ich wzory, a także dowiedz się, czym się różnią. Kiedy warto je wybrać?

Chociaż współcześnie życiorys w większości przypadków jest zastępowany przez CV, to warto znać konstrukcję i zasady tworzenia tego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że są to dwa różne pisma. CV (curriculum vitae) skupia się na dokonaniach zawodowych, a tradycyjny życiorys to rodzaj skróconej biografii.

 

Brzmi skomplikowanie? Za moment wszystko Ci wyjaśnię.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym różni się życiorys, życiorys zawodowy i CV
 • jaka jest budowa życiorysu i CV
 • kiedy powinieneś wybrać życiorys, a kiedy CV.

 

Chcesz od razu napisać życiorys zawodowy w odpowiedzi na ofertę pracy? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do wypełnienia, praktyczne przykłady i wskazówki. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Życiorys, życiorys zawodowy i CV — co to i czym się różnią? (Definicje)

 

Od razu rozwieję Twoje wątpliwości — życiorys i CV to nie to samo. Na czym polega różnica?

 

Co to jest życiorys?

 

Życiorys (określany też jako życiorys tradycyjny lub klasyczny) to obecnie rzadko stosowany dokument, w którym w formie ciągłego tekstu opisujesz historię swojego życia. Ten rodzaj pisma wysyła się tylko na wyraźne życzenie pracodawcy lub innego ośrodka, np. uczelni.

 

Co to jest CV?

 

CV, nazywane też życiorysem zawodowym lub curriculum vitae, skupia się przede wszystkim na doświadczeniu, umiejętnościach i osiągnięciach zawodowych. W CV, w przeciwieństwie do życiorysu, stosuje się wyraźny podział na sekcje, nagłówki, punktory etc. Należy też pamiętać, że curriculum vitae wysyła się zazwyczaj w odpowiedzi na ofertę pracy.

 

Aby dodatkowo ułatwić Ci zrozumienie różnicy między tymi dokumentami, poniżej przygotowaliśmy ich graficzne porównanie.

 

 

Chcesz napisać życiorys zawodowy, który spełnia wszystkie wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika: Idealne CV — wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV.

 

2. CV a życiorys — różnice w konstrukcji dokumentów

 

Jak już wspomniałem, życiorys to dokument pisany tekstem ciągłym z podziałem na akapity (podobnie jak podanie o pracę czy też list motywacyjny). 

 

Z kolei w nowoczesnym CV powinny znaleźć się oddzielne sekcje z wyraźnymi nagłówkami, podpunktami, kolumnami etc. Jak podkreślają eksperci Forbes, jest to kluczowe, ponieważ rekruterzy poświęcają na ocenę CV maksymalnie 60 sekund i dokument musi być jak najbardziej czytelny.

 

Jak dokładnie wygląda struktura tych dwóch dokumentów?

 

Życiorys — co zawiera?

 

 • miejscowość i datę
 • imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail nadawcy
 • tytuł „Życiorys”
 • informacje o dacie i miejscu urodzenia oraz rodzinie
 • informacje o edukacji
 • informacje o dodatkowej działalności, osiągnięciach i zainteresowaniach
 • ewentualnie informacje o pracy zawodowej 
 • zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis

 

Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak napisać ten dokument: Życiorys tradycyjny — jak napisać? Wzór i przykładowy życiorys

 

Życiorys zawodowy (CV, curriculum vitae) — co zawiera?

 

 

Tutaj dowiesz się, jak napisać życiorys zawodowy do pracy: Nowoczesne CV na 2021 — wzór, szablony i 9 rad jak napisać dobre CV

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Kiedy powinieneś wybrać życiorys, a kiedy CV?

 

Jak już wspomniałem, współcześnie rzadko trafia się na wymóg przesłania tradycyjnego życiorysu. Jeśli w ofercie pracy pracodawca prosi o przygotowanie życiorysu, chodzi mu po prostu o CV.

Podczas rekrutacji zwracamy uwagę przede wszystkim na doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, kwalifikacje i osiągnięcia kandydata. Właśnie dlatego wybór życiorysu zawodowego, czyli po prostu CV, jest kluczowy. Współcześnie rekruterzy nie wymagają od kandydatów przesłania tradycyjnego życiorysu. Dużo częściej prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego.
Aleksandra WłodarczykAleksandra WłodarczykHR Specialist w InterviewMe

Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy w ogłoszeniu pojawia się wymóg przesłania pełnego pakietu dokumentów, np. CV, listu motywacyjnego oraz życiorysu. W tym przypadku musisz przygotować także życiorys tradycyjny.

Wskazówka: Chcesz zrobić wrażenie na odbiorcy Twojego życiorysu lub CV? Używaj liczb! Eksperci Money.com przekonują, że pochwalenie się twardymi statystykami, np. procentowym wzrostem sprzedaży, to najlepszy sposób na zainteresowanie pracodawcy. Jeśli nie możesz zaprezentować konkretnych liczb, po prostu napisz, w jaki sposób Twoja praca wpłynęła na firmę. Przykład? „Przygotowałem w Excelu makro, które przyspieszyło proces rozliczeń”.

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Zajrzyj również do poradnika: Jak napisać CV. Pieszesz CV po angielsku? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule: CV po angielsku.

 

Wciąż masz wątpliwości, czym różni się życiorys i CV? Nie wiesz, który dokument wysłać? Możesz zadać pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: zyciorys a cv
Średnia: 4.57 (7 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły