Życiorys a CV - czym się od siebie różnią? [+ Definicje]
Stwórz CV terazRóżnica pomiędzy życiorysem a CV polega na tym, że CV zawiera sekcje i podpunkty, natomiast życiorys pisany jest w formie narracji. Oba dokumenty mają na celu zaprezentowanie kandydata do pracy. Obecnie CV zastąpiło wysyłany kiedyś życiorys.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym różni się życiorys, życiorys zawodowy i CV
- jaka jest budowa życiorysu i CV
- kiedy powinieneś wybrać życiorys, a kiedy CV.
Chcesz od razu napisać życiorys zawodowy w odpowiedzi na ofertę pracy? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do CV, praktyczne przykłady i wskazówki.
Zobacz też profesjonalny wzór CV dla Twojego zawodu.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Życiorys, życiorys zawodowy a CV — co to i czym się różnią? (Definicje)
Od razu rozwieję Twoje wątpliwości — życiorys i CV to nie to samo. Na czym polega różnica?
Co to jest życiorys?
Życiorys (określany też jako życiorys tradycyjny lub klasyczny) to obecnie rzadko stosowany dokument, w którym w formie ciągłego tekstu opisujesz historię swojego życia. Ten rodzaj pisma wysyła się tylko na wyraźne życzenie pracodawcy lub innego ośrodka, np. uczelni.
Co to jest CV?
CV, nazywane też życiorysem zawodowym lub curriculum vitae, skupia się przede wszystkim na doświadczeniu, umiejętnościach i osiągnięciach zawodowych. W CV, w przeciwieństwie do życiorysu, stosuje się wyraźny podział na sekcje, nagłówki, punktory etc. Należy też pamiętać, że curriculum vitae wysyła się zazwyczaj w odpowiedzi na ofertę pracy.
Chcesz napisać życiorys zawodowy, który spełnia wszystkie wymagania pracodawców? Zajrzyj do naszego poradnika: Idealne CV — wzór i 7 porad jak napisać perfekcyjne CV.
Poddaliśmy analizie 1,15 miliona CV, które użytkownicy InterviewMe stworzyli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zobacz, co Ty sam możesz zrobić lepiej, by znaleźć wymarzoną pracę.
Dane zebrane z analizy prawdziwych CV kandydatów do pracy
- Ponad 40% CV napisanych w kreatorze InterviewMe ma mniej niż 300 słów, a 30% — więcej niż 700 słów.
- 27% naszych użytkowników ma ponad 10 lat doświadczenia.
- Co czwarte CV napisane w kreatorze InterviewMe zawiera tylko jedną pozycję w sekcji z doświadczeniem.
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 umiejętności.
- Średni czas przygotowania CV w naszym kreatorze to tylko 17 minut.
2. Życiorys a CV — różnice w konstrukcji dokumentów
Jak już wspomniałem, życiorys to dokument pisany tekstem ciągłym z podziałem na akapity (podobnie jak podanie o pracę czy też list motywacyjny).
Z kolei w nowoczesnym CV powinny znaleźć się oddzielne sekcje z wyraźnymi nagłówkami, podpunktami, kolumnami etc. Jak podkreślają eksperci Forbes, jest to kluczowe, ponieważ rekruterzy poświęcają na ocenę CV maksymalnie 60 sekund i dokument musi być jak najbardziej czytelny.
Jak dokładnie wygląda struktura tych dwóch dokumentów?
Życiorys — co zawiera?
Życiorys zawiera następujące elementy:
- miejscowość i datę
- imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail nadawcy
- tytuł „Życiorys”
- informacje o dacie i miejscu urodzenia oraz rodzinie
- informacje o edukacji
- informacje o dodatkowej działalności, osiągnięciach i zainteresowaniach
- ewentualnie informacje o pracy zawodowej
- zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis.
Życiorys zawodowy (CV, curriculum vitae) — co zawiera?
Curriculum vitae zawiera następujące elementy:
- nagłówek z imieniem i nazwiskiem oraz stanowiskiem kandydata
- dane kontaktowe
- zdjęcie kandydata (opcjonalnie)
- podsumowanie z celami zawodowymi
- doświadczenie zawodowe
- umiejętności twarde i miękkie
- wykształcenie
- zainteresowania
- klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Kiedy powinieneś wybrać życiorys, a kiedy CV?
Współcześnie rzadko trafia się na wymóg przesłania tradycyjnego życiorysu. Jeśli w ofercie pracy pracodawca prosi o przygotowanie życiorysu, chodzi mu po prostu o CV. Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy w ogłoszeniu pojawia się wymóg przesłania pełnego pakietu dokumentów, np. CV, listu motywacyjnego oraz życiorysu. W tym przypadku musisz przygotować także życiorys tradycyjny.
Podczas rekrutacji zwracamy uwagę przede wszystkim na doświadczenie zawodowe, kompetencje twarde i miękkie, kwalifikacje i osiągnięcia kandydata. Właśnie dlatego wybór życiorysu zawodowego, czyli po prostu CV, jest kluczowy. Współcześnie rekruterzy nie wymagają od kandydatów przesłania tradycyjnego życiorysu. Dużo częściej prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego.
Wskazówka: Chcesz zrobić wrażenie na odbiorcy Twojego życiorysu lub CV? Używaj liczb! Eksperci Money.com przekonują, że pochwalenie się twardymi statystykami, np. procentowym wzrostem sprzedaży, to najlepszy sposób na zainteresowanie pracodawcy. Jeśli nie możesz zaprezentować konkretnych liczb, po prostu napisz, w jaki sposób Twoja praca wpłynęła na firmę. Przykład? „Przygotowałem w Excelu makro, które przyspieszyło proces rozliczeń”.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Zajrzyj również do poradnika: Jak napisać CV. Pieszesz CV po angielsku? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule: CV po angielsku.
Wciąż masz wątpliwości, czym różni się życiorys i CV? Nie wiesz, który dokument wysłać? Możesz zadać pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.