Motivation Letter - jak napisać? [Example + How to Write]
Stwórz list motywacyjny terazMotivation letter nie jest do końca odpowiednikiem polskiego listu motywacyjnego. Co prawda ten dokument ma tę samą funkcję i podobną budowę, ale nieco innych adresatów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest motivation letter
- w jakim celu pisze się motivation letter
- jak napisać motivation letter.
Chcesz szybko napisać motivation letter? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalny szablon listu motywacyjnego do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi.
Znajdź też wzory listu motywacyjnego dla 75+ zawodów.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Motivation letter example (Przykład)
Jan Tomczyk
Project Manager
925-867-397
jantomczyk@gmail.com
linkedin.com/in/jantomczyk
July 17, 2021
Elizabeth Kovalsky
HR Manager
Clepson-Zinge Global
3291 Open Street
San Francisco, CA 94108
Dear Ms. Kovalsky,
I would like to express my interest in applying for the project manager position at Clepson-Zinge Global. As an ecology enthusiast and climate activist, I am extremely interested in your project. I’d be grateful for the chance to use all my knowledge and 6years of experience to drive the technological development of your innovative software systems.
As I understand from the job description, you are looking for someone with good IT skills and the ability to make quick decisions. My education (Degree in Programming from the University of Warsaw) and the two large projects I managed in previous companies, give me the required skills and qualifications, plus much more. Both of the projects launched 10+ days ahead of schedule under my management, and I achieved a ROI rate that exceeded expectations by 25%, bringing in an additional $20,000 in initial profits.
I believe there is no better place where I could combine professional development with my interests. Clepson-Zinge Global’s company values of sustainable growth and transparent operations reflect my own work ethic very closely, making this opportunity all the more exciting.
For years, I have been privately involved in matters that may now become my professional everyday life. I’m sure that thanks to my commitment and professionalism, I will be able to efficiently and effectively implement your project, maximizing profits and cutting down lead times.
I’m eager to discuss further how my skills and deep-rooted passion for ecology and climate awareness would make me an excellent addition to Clepson-Zinge Global’s team. Together, we can make this project a reality and ensure it achieves maximum impact.
Best regards,
Jan Tomczyk, Project manager
Motivation letter (lub letter of motivation) ma strukturę podobną do listu motywacyjnego, ale zauważ, że inaczej wyglądają nagłówki. Pamiętaj, żeby zachować pokazany powyżej zapis, bo w tradycji anglosaskiej jest on obowiązujący.
Zobacz też: Co to jest letter of application? Kiedy i jak trzeba go napisać?
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jak napisać motivation letter krok po kroku?
Motivation letter to nie to samo co cover letter, czyli polski list motywacyjny. Faktycznie rolą tego dokumentu jest wyjaśnienie swojej motywacji do pracy i przedstawienie swojej kandydatury w formie narracji, ale —
Motivation letter piszemy:
- ubiegając się o przyjęcie na studia licencjackie, magisterskie lub dyplomowe
- ubiegając się o pracę w NGO (organizacji pozarządowej)
- aplikując na wolontariat
- starajac się o staż w firmie.
Ten dokument powinien zawierać 4-5 akapitów tekstu i mieścić się na jednej stronie. Warto w nim opisać nie tylko swoje kwalifikacje, ale również — nomen omen — motywację, a także zainteresowania naukowe (jeśli aplikujesz na studia) oraz pasje i umiejętności miękkie.
Motivation letter koncentruje się przede wszystkim na Twojej osobowości, charakterze oraz wszystkich cechach, które świadczą o tym, że będziesz odpowiednio wykonywać powierzone Ci zadania.
Jeśli ktoś aplikuje na wolontariat, albo planuje dołączyć do organizacji pozarządowej, musi odpowiednio uzasadnić swój wybór. Tego typu zajęcia najlepiej wykonują ludzie zaangażowani w konkretne idee, znający dane problemy i mający w CV doświadczenie, które ukształtowało ich sposób pracy.
Ale o tym wszystkim trzeba odpowiednio opowiedzieć rekruterowi. Dlatego, zanim przejdziesz do pisania motivation letter, spróbuj zaplanować wcześniej strukturę treści.
Motivation letter — struktura treści
Motivation letter ma strukturę znanej ze szkoły rozprawki, a więc dzieli się na:
- wstęp (introduction)
- rozwinięcie (body)
- zakończenie (conclusion).
Motivation letter — wstęp
Wstęp motivation letter to krótka (wystarczą 3–4 zdania) prezentacja Twojej kandydatury, w której odpowiadasz na następujące pytania:
- Kim jesteś i czym się zajmujesz?
- O jakie stanowisko się ubiegasz i gdzie?
- Jaki jest powód aplikowania na konkretne stanowisko.
Jeśli nie wiesz, jak zacząć wstęp do motivation letter, spróbuj wykorzystać schemat tego zdania:
I would like to express my interest in applying for the (nazwa stanowiska) position at (nazwa firmy, do której aplikujesz).
Pamiętaj, że ten krótki fragment powinien zawierać jak najbardziej skondensowany przekaz na temat Twojej kandydatury. Musisz w nim jednocześnie wyrazić swoje zainteresowanie stanowiskiem oraz podać argument, który potwierdza, że masz wymagane kwalifikacje.
Wskazówka: Przyjrzyj się przykładowi (motivaton letter example) powyżej i odtwórz zapis nagłówków. Nad wstępem musisz zawrzeć swoje dane osobowe i kontaktowe, datę oraz dane pracodawcy (dokładnie w takiej kolejności).
Motivation letter — rozwinięcie
Rozwinięcie to ten właściwy element Motivation letter, w którym opisujesz swoje doświadczenie zawodowe, osiągnięcia oraz ustosunkowujesz się do wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę, wolontariat czy staż.
W tej części warto:
- uzasadnić, dlaczego uważasz, że świetnie nadajesz się na dane stanowisko lub — jeśli aplikujesz na studia licencjackie / magisterskie — co motywuje Cię do dalszej nauki na danym wydziale
- wyjaśnić, czego chciałbyś się nauczyć lub jakie umiejętności rozwinąć w miejscu, do którego aplikujesz
- pokazać swoje zaangażowanie.
Postaraj się każdy z trzech powyższych podpunktów opisać w oddzielnym akapicie. W ten sposób dokument będzie przejrzysty i czytelny. Pamiętaj, że chcesz przekonać do siebie odbiorcę, a do tego potrzebne Ci będzie odpowiednie uzasadnienie i mocne argumenty.
Motivation Letter — zakończenie
Na sam koniec — pora na podsumowanie. Najlepiej jeśli w tych ostatnich kilku zdaniach wyrazisz swoją nadzieję na możliwość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub jeszcze raz podkreślisz, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.
Możesz użyć np. tych zwrotów:
- I believe I’d be a good fit for the program because of…
- If you have any further questions, please contact me using the information at the top of this letter.
- In conclusion, I hope to get the opportunity to volunteer with you at XYZ company. Thank you for taking the time to review my application.
Pamiętaj o zwrocie grzecznościowym na końcu dokumentu, np.:
1.
Yours sincerely,
[Twój podpis]
2.
Best regards,
[Twój podpis]
3.
Kind regards,
[Twój podpis]
4.
Sincerely,
[Twój podpis]
I to właściwie tyle. Jeśli już napisałeś CV, albo resume, teraz możesz dołączyć motivation letter i Twoja aplikacja jest gotowa!
Zobacz też: Cover letter template do wypełnienia online (10+ przykładów)
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Tworzysz aplikację po polsku? To może Ci pomóc: List motywacyjny — szablon profesjonalnego dokumentu.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj wiadomość na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.