Moje konto
Praca w NGO - na czym polega i gdzie szukać?

Praca w NGO - na czym polega i gdzie szukać?

Dowiedz się, jak szukać pracy w NGO i na czym polega praca w organizacji non-profit. Zobacz, jakich pracowników poszukują NGO-sy i jakie warunki oferują.

Historie o ludziach, którzy rzucili posadę w korporacji, by zatrudnić się w NGO i poczuć wreszcie, że ich praca ma sens, wydają się niewiarygodne. A w ogóle — czym są te NGO-sy? Nazwa mówi bardzo niewiele.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co oznacza po polsku skrót NGO
 • na czym polega praca w NGO
 • czy praca w NGO jest płatna.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Czym jest NGO?

 

NGO to skrót od non-governmental organizations, czyli po polsku organizacji pozarządowyxh. Pod tym szyldem działają przede wszystkim fundacje i stowarzyszenia, których działalność nie jest nastawiona na zysk. Nie są one też tworzone przez żadne struktury państwowe, stąd określa się je mianem pozarządowych

 

NGO-sy są podmiotami tak zwanego trzeciego sektora. Pozostałe dwa, które stoją w opozycji do organizacji pozarządowych, to sektor państwowy i rynkowy. I chociaż NGO-sy są na ogół definiowane jako niezależne od wpływów rządowych, to mogą otrzymywać fundusze z budżetu państwa. 

 

Działania NGO

 

Działania organizacji pozarządowych obejmują między innymi działania na rzecz środowiska, społeczeństwa, kultury czy praw człowieka. Mogą zajmować się promowaniem zmian społecznych lub politycznych na szeroką skalę, lub bardzo lokalnie. 

 

Według raportu GUS z 2018 roku, organizacje non-profit prowadzą działalność w następujących dziedzinach:

 • Sport, turystyka, rekreacja, hobby — 29,1%
 • Ratownictwo — 16,1%
 • Kultura i sztuka — 12,1%
 • Edukacja i wychowanie, badania naukowe — 10,3%
 • Pomoc społeczna i humanitarna — 7,5%
 • Ochrona zdrowia — 4,1%
 • Rozwój lokalny społeczny i ekonomiczny — 3,9%
 • Sprawy zawodowe, pracownicze, branżowe — 3,6%
 • Łowiectwo — 2,9%
 • Ochrona środowiska — 2,7%
 • Prawo i jego ochrona, prawa człowieka — 1,7%
 • Rynek pracy, aktywizacja zawodowa — 1,4%
 • Wsparcie trzeciego sektora — 1,4%
 • Pozostała działalność — 3,2%

 

Zobacz też: Praca dodatkowa i dorywcza: jak dorobić do pensji, też w domu

 

2. Na czym polega praca w NGO?

 

Każda organizacja czy fundacja potrzebuje pracowników do realizowania zadań związanych z celem organizacji oraz do spraw finansowych i formalnych. To dlatego w NGO zatrudnia się często specjalistów do spraw rozliczeń, kadrowych, księgowych czy osoby, które mają doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy i grantów lub realizowaniu projektów. 

 

Jeśli chodzi o osoby wykonujące pracę związaną z główną działalnością organizacji, to są najczęściej terapeuci, opiekunowie, wychowawcy, pielęgniarki, animatorzy, pedagodzy, asystenci osób z niepełnosprawnościami, logopedów czy grafików. Tak naprawdę lista tych stanowisk się nie kończy i zależy od charakteru organizacji. 

 

Specyficzny jest jednak sposób funkcjonowania pracowników NGO. Trzeba pamiętać, że stowarzyszenia i fundacje to podmioty, które działają nie po to, by powiększać swój kapitał, ale by zdobywać środki na określone działania i realizowanie programów pomocowych.

 

Dla pracownika również liczy się nadrzędny cel, a nie awanse i pięcie się po szczeblach kariery. Dlatego w NGO pracują często ludzie, którym nie zależy na zdobywaniu kolejnych tytułów zawodowych. Praca w NGO z reguły wyklucza współzawodnictwo pomiędzy pracownikami. 

 

Zobacz też: Praca w domu — Zarabianie przez Internet w 2021 [12 sposobów]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Jak szukać pracy w NGO?

 

Żeby znaleźć pracę w organizacji pozarządowej, najlepiej wejść na stronę ngo.pl, a potem w zakładkę Ogłoszenia. Codziennie pojawiają się tu nowe oferty pracy. Możesz też odfiltrować takie oferty, które Cię interesują, wybierając z następujących kategorii:

 • Praca w NGO
 • Staż w NGO
 • Wolontariat
 • Poszukiwany partner do projektu
 • Nabory do rad, komisji

 

Wyszukiwanie może być również zawężone do miasta.

 

Innym miejscem, w którym pojawią się oferty pracy w organizacjach pozarządowych, jest grupa na Facebooku „Praca w NGO”.

 

Zobacz też: Jak i gdzie szukać pracy? 49 stron i portali z ofertami pracy na 2021

 

3. NGO — praca płatna czy wolontariat?

 

Praca w NGO może być często kojarzona z wolontariatem. To prawda — wiele organizacji pozarządowych poszukuje wolontariuszy. Ale zdecydowanie nie wszystkie. Jak wynika z badań GUS-u, struktura organizacji non-profit według posiadania płatnego personelu przedstawia się w 2018 r. następująco:

 • brak płatnego personelu — 55,8 %
 • zatrudniające tylko na umowy cywilnoprawne — 28,6%
 • zatrudniające na podstawie stosunku pracy — 15,6%

 

Jak widzisz, prawie połowa organizacji non-profit oferuje pracę płatną, a trochę ponad 15% NGO-sów zapewnia również umowę o pracę. Możesz liczyć na pensję za swoją działalność na rzecz społeczeństwa. Niestety — płace sektorze pozarządowym są niższe niż przeciętne w gospodarce i niestety nie rosną z roku na rok.

 

Praca w NGO — zarobki

 

Według raportu „Czy w organizacjach pozarządowych można dobrze zarobić?”, mediana wynagrodzenia osób pracujących w organizacjach pozarządowych w 2019 roku wynosiła 4 578 złotych brutto (dodatkowo mężczyźni otrzymywali pensję o 897 zł wyższą od pensji kobiet).

 

Najwięcej (5 000 zł brutto) zarobić można w większych organizacjach, które zatrudniają ponad 1000 osób. Najmniej (3 982 zł brutto) płacą nieduże fundacje, które mają na pokładzie do 9 osób. 

 

Zobacz też: Praca dla niepełnosprawnych (też zdalna): jak dostać? [+oferty]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: ngo praca
Średnia: 4.4 (5 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły