Praca dla emeryta - jak zdobyć, gdzie szukać ofert (także pracy z domu)
Stwórz CV terazLeżak na plaży, palmy i słońce przez cały rok. Taka emerytura jest dostępna dla nielicznych. W Polsce, po odejściu z pracy, wiele osób musi znaleźć nowe źródło dochodu.
Inni, nawet jeśli nie jest to konieczne, po prostu chcą się czymś zająć, zabić nudę. W tym artykule znajdziesz informacje, gdzie szukać ofert i jak zainteresować najlepszych pracodawców, aby chcieli współpracować właśnie z Tobą. Dzięki temu zdobędziesz zatrudnienie, które nie będzie tylko przykrym obowiązkiem, ale da Ci również wiele satysfakcji.
Z artykułu dowiesz się:
- gdzie szukać ofert pracy dla emeryta
- jak znaleźć pracę dla emeryta z domu
- jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i dostać pracę!
Chcesz od razu stworzyć CV oraz list motywacyjny dla emeryta? W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Praca dla emeryta — oferty. Gdzie szukać? Jaką pracę wybrać?
Z prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końca 2018 roku wynika, że do 2023 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmaleje o ponad 1 mln osób.
Emerytów pobierających świadczenia z ZUS będzie zaś o milion więcej.
To oznacza, że w ciągu 5 lat deficyt ZUS-u może wzrosnąć nawet do ponad 77 mld zł!
W Polsce świadczenia zazwyczaj są bardzo niskie i wiele osób ma problem, aby utrzymać się z samej emerytury. Odprawa emerytalna to też tylko jednorazowy zastrzyk gotówki i nie rozwiąże na dłuższą metę kłopotów finansowych.
Dlatego coraz więcej osób szuka ofert pracy dla emerytów.
Większość z nich po prostu wpisuje w wyszukiwarkę Google „praca dla emeryta Warszawa”, „praca dla emeryta w domu” czy też „praca w ochronie dla emeryta”.
To dobry pierwszy krok, jednak pamiętaj, że w ten sposób trafisz na najbardziej oblegane oferty pracy.
Dlatego przede wszystkim warto zajrzeć do serwisów internetowych firm, w których chciałbyś pracować najbardziej. Odszukaj na nich zakładki Dołącz do nas, Praca czy też Kariera i zapoznaj się z aktualnymi ogłoszeniami.
Jeśli nie znalazłeś interesującej oferty, odwiedź zaufane portale z ogłoszeniami pracy, takie jak:
Odwiedź również Centralną Bazę Ofert Pracy stworzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jesteś użytkownikiem Facebooka? Warto dołączyć do grup dedykowanych emerytom, np. Emerytki i Emeryci lub My — Emeryci. Nie tylko będziesz mógł tam nawiązać kontakt z osobami podobnymi do Ciebie, ale również uzyskać wsparcie, m.in. w poszukiwaniu pracy.
Jakiego rodzaju oferty pracy najczęściej wybierają emeryci?
Mimo że emeryci mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, najczęściej pracują na stanowiskach:
- ochroniarza
- opiekunki dla dzieci
- kierowcy w przewozie osób (np. Uber i Taxify)
- sprzedawcy w sklepie
- dozorcy
- szatniarza
- nauczyciela na zastępstwo (sprawdź, gdzie szukać ofert pracy dla nauczycieli)
- korepetytora.
Wskazówka: Jeśli interesuje Cię praca w ochronie dla emeryta, wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w artykule: Praca w ochronie — jak ją dostać? Gdzie szukać ofert? 10 porad.
Nie interesują Cię takie stanowiska?
Spróbuj więc założyć własną działalność. Usługi księgowe, krawieckie czy może własny sklep lub kawiarnia? Przy odrobinie szczęścia, na swój własny biznes dostaniesz dofinansowanie z PUP.
Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się tylko do prostych, mało ambitnych zawodów, często niesprawiedliwie przypisywanym tylko emerytom.
Jeśli posiadasz wymagane doświadczenie i umiejętności, możesz powalczyć o każde stanowisko, które Cię interesuje.
Musisz jedynie wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jak to zrobić? Dowiesz się tego w dalszej części tekstu.
Praca dla emeryta mundurowego. Gdzie szukać?
Oddzielną grupę emerytów stanowią policjanci, wojskowi czy strażacy, którzy mogą przejść na emeryturę już w wieku 55 lat.
Teoretycznie mają oni nawet 10 lat przewagi nad innymi emerytami.
Emeryci mundurowi zazwyczaj są też bardzo sprawni fizycznie, dobrze wyszkoleni, mają ogromne doświadczenie zdobyte np. podczas zagranicznych misji.
Z ich usług korzystają przede wszystkim firmy szkoleniowe i zagraniczne korporacje takie jak Amazon Military. Amerykanie cenią u byłych wojskowych przede wszystkim doświadczenie w prowadzeniu operacji logistycznych oraz pracy z nowoczesnymi technologiami.
Z kolei byli piloci często korzystają z możliwości przekwalifikowania i znajdują pracę w lotnictwie cywilnym lub np. Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Coraz częściej polskich żołnierzy zatrudniają również prywatne firmy ochroniarskie w Iraku oraz Afganistanie (np. Xe i DynCorp).
Byli wojskowi czy policjanci znajdują także zatrudnienie np. jako doradcy polityków, organizacji rządowych lub unijnych. Zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Jeśli nie chcesz pracować w pełnym wymiarze godzin, zastanów się nad pracą dorywczą. To świetny sposób na dorobienie do emerytury. Pomysły na pracę dodatkową oraz praktyczne porady znajdziesz w artykule: Praca dodatkowa i dorywcza: 18 pomysłów jak dorobić do pensji.
Profesjonalne CV dla emeryta stworzysz w naszym kreatorze. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się formatowaniem dokumentu — wystarczy, że wprowadzisz tekst do gotowego szablonu! Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj.
2. Praca dla emeryta w domu. Jak ją znaleźć (bezpiecznie)?
Trudno się dziwić, że wiele starszych osób woli pracować z domu.
Na szczęście, dzięki internetowi znalezienie pracy zdalnej jest coraz łatwiejsze.
Zazwyczaj jest to praca przy komputerze, ale istnieją również inne opcje.
Wśród zajęć, które emeryci mogą wykonywać z domu, jest m.in.:
- wypełnianie ankiet internetowych
- tłumaczenie tekstów
- copywriting
- przepisywanie tekstów i nagrań
- korepetycje (również zdalne np. przy pomocy Skype)
- sprzedaż rękodzieła (np. pluszaków)
- redakcja i korekta tekstów.
Pamiętaj jednak, że wielu nieuczciwych pracodawców i zwykłych oszustów „poluje” na osoby starsze, wykorzystując ich ufność.
Jaka oferta pracy z domu dla emeryta powinna wzbudzić Twoją ostrożność?
- wymagane jest przesłanie skanu dowodu osobistego
- ofertodawca prosi o dokonanie przelewu, nawet na symboliczną kwotę
- wymagane jest odbycie szkolenia płatnego z góry
- konieczne jest wysłanie SMS-a autoryzacyjnego
- pracodawca prosi o wypełnienia kwestionariusza np. z numerem dowodu i PESEL
- musisz wykonać telefon na wskazany numer.
Więcej wskazówek, jak zdobyć dobrą pracę z domu (także dla emeryta) i gdzie szukać ofert, znajdziesz w naszym artykule: Praca w domu i zarabianie przez internet: 12 pomysłów (oferty, zarobki).
3. Jak napisać skuteczne CV i list motywacyjny emeryta?
Niektórym wydaje się, że emeryt, który szuka pracy, wcale nie musi przygotowywać CV lub listu motywacyjnego.
To duży błąd!
Jeśli chcesz, aby pracodawca traktował Cię poważnie, musisz spełnić te same wymogi, co Twoi rywale.
Poza tym, pamiętaj, że CV i list motywacyjny emeryta, to doskonała okazja, aby zdobyć przewagę nad młodszymi kandydatami.
Dlaczego? Ponieważ prawdopodobnie masz od nich znacznie większe doświadczenie i wiedzę!
Jak napisać list motywacyjny i CV dla emeryta, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów?
1. Nawiąż do wymagań w ogłoszeniu.
W pierwszej kolejności dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Twoje CV i list motywacyjny powinny odpowiadać na wymagania pracodawcy. Nie ma sensu rozpisywać się o kwestiach, które nie są istotne na danym stanowisku. Szczegółowo piszemy o tym w artykule: Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + przykłady).
2. Stwórz tzw. podsumowanie zawodowe.
To sprytny sposób, aby zyskać przewagę nad kandydatami, którzy nie słyszeli o tym elemencie CV. Podsumowanie to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć, który dodaje się na samej górze dokumentu. W tym poradniku zobaczysz krok po kroku, jak je stworzyć: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać (+ przykłady).
3. Szczegółowo opisz swoje kwalifikacje.
Prawdopodobnie masz bogate doświadczenie zawodowe, dlatego warto się nim pochwalić. Unikaj ogólników w stylu „pracowałem z klientami...”. Opisz dokładniej, czym się zajmowałeś, z jakimi firmami współpracowałeś, jakie wyniki osiągałeś.
4. W liście motywacyjnym pokaż, że naprawdę zależy Ci na stanowisku.
Pokaż pracodawcy, że masz większą motywację niż młodsi kandydaci. Wyjaśnij, dlaczego świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku. Więcej rady znajdziesz w poradniku: Jak napisać list motywacyjny do pracy (przykłady listów i 8 rad eksperta.
5. Zadbaj o wygląd dokumentów.
Jeśli Twoje CV będzie wyglądało mało profesjonalnie, pracodawca może pomyśleć, że słabo radzisz sobie z nowoczesnymi technologiami. Użyj schludnego CV szablonu, stosuj odstępy między wierszami, nazwy kategorii, punktory, unikaj literówek i błędów.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy według Ciebie w Polsce pracodawcy dyskryminują emerytów? Z jakimi trudnościami spotykasz się na co dzień? Podziel się swoimi obserwacjami i opinią w komentarzu poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.