![Introwertyk - kto to? Jakie ma cechy? [+ Praca dla introwertyka]](https://cdn-images.interviewme.pl/pages/introwertyk_w_pracy_1.jpg?fit=crop&h=250&dpr=2)
Introwertyk - kto to? Jakie ma cechy? [+ Praca dla introwertyka]
Jak mam przetrwać w pracy, jeśli jestem introwertykiem? Zobacz sposoby, które pozwolą Ci oswoić wszystkie trudne sytuacje. Sprawdź swój typ osobowości.
Dowiedz się, gdzie szukać ofert pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zobacz, jak przygotować skuteczne CV i na jakie przywileje niepełnosprawny może liczyć w pracy.
Jesteś osobą z niepełnosprawnością i obawiasz się, że pracodawca nie będzie chciał Cię zatrudnić?
Nie wiesz, czy możesz wykonywać każdą pracę i gdzie szukać ofert?
Marzysz o pracy zdalnej z domu, ale nie masz pomysłu, jak ją zdobyć?
Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Dzięki naszym poradom zdobędziesz dobrą pracę, niezależnie od Twojego stopnia niepełnosprawności!
Chcesz od razu stworzyć CV oraz list motywacyjny do pracy dla osoby z niepełnosprawnością? W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
1
Wielu pracodawców, a także samych osób z niepełnosprawnością, zadaje sobie pytanie: czy niepełnosprawny może pracować?
Odpowiedź jest prosta: tak, osoba z niepełnosprawnością może pracować, pod warunkiem, że przeprowadzający badania lekarz medycyny pracy dopuści ją do wykonywania obowiązków na danym stanowisku.
Pamiętaj, że nie zmienia tego nawet orzeczenie ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Decyzja należy do lekarza, który przeprowadza badania pod kątem konkretnej pracy. I oczywiście do samego pracownika — musi czuć się na siłach do wykonywania swoich przyszłych obowiązków.
Nie, nie musi.
Żaden przepis ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie nakłada na pracownika takiego obowiązku.
Pamiętaj jednak, że niepełnosprawny nie może zataić tego faktu przed lekarzem medycyny, który ocenia, czy istnieją przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku.
Pracownik musi poinformować pracodawcę o stopniu niepełnosprawności tylko wtedy, gdy chce skorzystać ze specjalnych przywilejów i dodatkowych uprawnień (więcej przeczytasz o nich w dalszej części artykułu).
Chcesz dowiedzieć się, którzy pracodawcy są otwarci na zatrudnianie osób niepełnosprawnych? Sprawdź informacje i opinie o firmach na InterviewMe.pl (tutaj).
2
Wiele osób szukając pracy po prostu wpisuje w Google „praca dla niepełnosprawnych Warszawa”, „praca dla niepełnosprawnych Łódź”, „praca zdalna dla niepełnosprawnych” lub np. „praca dla niepełnosprawnych w domu”.
Teoretycznie też możesz to zrobić.
Jednak w ten sposób znajdziesz oferty, na które aplikuje największa liczba chętnych (a niekoniecznie z najlepszymi warunkami!).
Jak zatem szukać ofert pracy dla niepełnosprawnych?
Krok 1. Odwiedź strony internetowe oraz profile na LinkedIn i Facebooku swoich wymarzonych firm.
Najpierw przygotuj listę pracodawców, z chciałbyś współpracować najbardziej.
Na ich stronach www zajrzyj do zakładek Praca, Dołącz do nas lub Kariera.
Koniecznie odwiedź również ich profile LinkedIn. Tam znajdziesz aktualnie otwarte rekrutacje oraz kontakt do pracowników HR.
Wskazówka: Nie masz jeszcze profilu na LinkedIn? To właśnie tam rekruterzy poszukują pracowników. Jak znaleźć pracę na tym portalu? Dowiesz się tego z poradnika: LinkedIn — jak stworzyć profil i dostawać więcej ofert pracy? (14 kroków).
Krok 2. Sprawdź oferty pracy na zaufanych portalach z ogłoszeniami.
Pamiętaj, że nie musisz szukać ofert dedykowanych tylko osobom z niepełnosprawnością.
Postaraj się po prostu znaleźć oferty, które są dla Ciebie interesujące.
Portale z ogłoszeniami, które warto odwiedzić:
Dodatkowo możesz sprawdzić Centralną Bazę Ofert Pracy stworzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przykładowe zawody, w których może pracować osoba niepełnosprawna (+ mediana wynagrodzeń*):
*mediana oznacza, że 50% osób w danym zawodzie zarabia mniej, a 50% więcej (dane serwisu Wynagrodzenia.pl)
Jeśli jednak interesują Cię oferty skierowane do niepełnosprawnych, odwiedź serwis Sprawniwpracy.com.
Możesz tam skorzystać z wyszukiwarki ofert lub po prostu przejrzeć aktualne ogłoszenia (codziennie dodawanych jest tam ponad 100 propozycji).
Oferty pracy dla osób z niepełnosprawnością znajdziesz również w serwisie Niepelnosprawni.pl i Sprawni-niepełnosprawni.pl.
Krok 3. Dołącz do grup z ofertami pracy dla niepełnosprawnych na Facebooku.
Na Facebooku funkcjonuje bardzo dużo grup z ofertami dla osób z niepełnosprawnością.
Nie tylko możesz tam przeglądać ogłoszenia, ale również zamieścić post z informacją, że poszukujesz zatrudnienia.
Najpopularniejsze grupy to:
Warto również śledzić profil Integracja, który polubiło już ponad 20 000 użytkowników. Misją tej organizacji jest poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnością i działanie na rzecz wyrównywania szans.
Lista zawodów, które można wykonywać zdalnie, np. przez internet, jest długa.
Do najpopularniejszych zajęć należy:
Zawody, w których większość pracy możesz wykonywać zdalnie, to np. programista, grafik, tester, księgowy, architekt, tłumacz lub dziennikarz.
Ofert pracy zdalnej możesz oczywiście szukać w wymienionych wcześniej portalach i na facebookowych grupach.
Jednak warto także odwiedzić serwisy skierowane do freelancerów, takie jak:
Wszystkie niezbędne wskazówki o tym, jak bezpiecznie zdobyć pracę z domu i więcej serwisów z ofertami pracy zdalnej, znajdziesz w naszym poradniku: Praca w domu i zarabianie przez internet: 12 pomysłów (oferty, zarobki).
3
Przede wszystkim pamiętaj o jednej rzeczy: CV i list motywacyjny dla niepełnosprawnego nie musi się niczym różnić od dokumentu osoby pełnosprawnej.
Kandydat nie ma obowiązku informować pracodawcy o swojej niepełnosprawności.
W CV i liście motywacyjnym powinieneś po prostu skupić się na swoich największych atutach, które przydadzą się w pracy.
Jak to zrobić?
1. Dopasuj CV i list motywacyjny do oferty pracy.
W CV nie ma sensu szczegółowo opisywać stanowiska z zupełnie innej branży, na którym pracowałeś 10 lat temu lub wymieniać podstawówki i gimnazjum. Skup się na informacjach, które są związane z wymaganiami w ofercie pracy. Jak to zrobić? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + przykłady).
2. Stwórz tzw. podsumowanie zawodowe.
To sprytny sposób, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Podsumowanie to po prostu krótki opis Twoich najważniejszych kompetencji na samej górze CV. Tutaj dowiesz się, jak go stworzyć: Cele zawodowe i podsumowanie w CV — wzór jak napisać (+ przykłady).
3. Skup się na konkretnych doświadczeniach, umiejętnościach i osiągnięciach.
Nie pisz, że „pracowałeś z klientami” lub „jesteś punktualny”. Pracodawcy wolą konkrety. Pochwal się liczbami i największymi osiągnięciami, szczegółowo opisz swoje obowiązki, podaj nazwy narzędzi i programów, których używasz. Tutaj dowiesz się, jak napisać skuteczne CV: Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad [prawdziwe przykłady].
4. W liście motywacyjnym nie kopiuj CV.
List motywacyjny to świetna okazja, aby rozbudować informacje z CV. Opisz szerzej swoje doświadczenia zawodowe i osiągnięcia. Podaj przykłady sytuacji, w których wykorzystałeś swoje umiejętności. Warto również zaproponować pracodawcy rozwiązania konkretnych problemów i wyjaśnić, w jaki sposób usprawnisz jego firmę. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: Jak napisać list motywacyjny do pracy (przykłady listów i 8 rad eksperta).
5. Zadbaj o wygląd dokumentów.
Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Zazwyczaj dla pracodawcy pierwszy „kontakt” z kandydatem to lektura jego CV lub listu motywacyjnego. Dlatego te dokumenty muszą wyglądać bardzo profesjonalnie. Uważaj na literówki i błędy ortograficzne. Zadbaj o przejrzystość — unikaj bloków tekstu, stosuj nazwy kategorii, pogrubienia, punktory. Pomogą Ci w tym profesjonalne CV szablony do wypełnienia.
Takie profesjonalne CV i list motywacyjny łatwo stworzysz w naszym kreatorze. Znajdziesz w nim oryginalne szablony do wypełnienia i nie będziesz musiał martwić się formatowaniem dokumentu! Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
4
Jeśli pracownik zdecyduje się poinformować pracodawcę o stopniu niepełnosprawności, może liczyć na specjalne przywileje.
1. Krótszy czas pracy.
Pracownik ze znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jednak w przypadku znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lekarz medycyny może wydać zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. W takim wypadku maksymalnie będzie to 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo (przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia).
2. Dodatkowa przerwa.
Osoba z niepełnosprawnością, niezależnie od wymiaru czasu pracy, ma prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy. Może ją przeznaczyć na gimnastykę usprawniającą lub po prostu wypoczynek. Przerwa wlicza się do czasu pracy.
3. Dodatkowy urlop wypoczynkowy.
Osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 10 dni płatnego urlopu wypoczynkowego (w roku kalendarzowym).
4. Dodatkowe płatne dni wolne.
Osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą również skorzystać z dodatkowego czasu wolnego w wymiarze 21 dni roboczych. Ten okres mogą przeznaczyć na udział w turnusie rehabilitacyjnym, wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających.
5. Praca tylko w ciągu dnia.
Osoba niepełnosprawna nie może również pracować w porze nocnej (między godz. 21 a 7). Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku osób, które są zatrudnione przy pilnowaniu mienia lub posiadają orzeczenie lekarskie, które dopuszcza je do takiej pracy.
Chcesz dowiedzieć się, jak wylicza się urlop wypoczynkowy i czy pracodawca może go odmówić? Zajrzyj do poradnika: Urlop wypoczynkowy: Wymiar, odmowa i przymus a KP [+wniosek].
Chcesz wiedzieć, jaki urlop przysługuje Ci w pracy? Przejdź do tego artykułu: Urlopy wg Kodeksu Pracy - pracownicze, wypoczynkowe i inne.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jakie są według Ciebie największe przeszkody, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością podczas poszukiwania pracy? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Jak mam przetrwać w pracy, jeśli jestem introwertykiem? Zobacz sposoby, które pozwolą Ci oswoić wszystkie trudne sytuacje. Sprawdź swój typ osobowości.
Sprawdź, gdzie szukać ofert pracy dla emeryta (także z domu) i jak napisać CV oraz list motywacyjny, aby pracodawca zatrudnił właśnie Ciebie (10+ porad).
Chcesz znaleźć pracę w hotelu? Tu znajdziesz cenne wskazówki o tym, jak to zrobić i na jakie zarobki możesz liczyć. Sprawdź, jak wygląda praca w hotelu.