Moje konto
Praca chałupnicza - jak zarabiać? Co to jest chałupnictwo?

Praca chałupnicza - jak zarabiać? Co to jest chałupnictwo?

Sprawdź, czy praca chałupnicza jest dla Ciebie i jak możesz na niej zarobić. Dowiedz się, na czym polega chałupnictwo. Poznaj zalety i wady pracy z domu.

Potocznie terminem chałupnictwo nazywamy pracę wykonywaną w domu, z użyciem produktów lub surowców dostarczonych przez zleceniodawcę. Chałupnicy pracują w dowolnych godzinach i dowolnym miejscu, a rozliczani są ze zrealizowanych zleceń. Podpisują najczęściej umowę o pracę nakładczą lub inną umowę cywilnoprawną. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest chałupnictwo
 • w jaki sposób można pracować w domu jako chałupnik
 • jak nie dać się oszukać ofercie pracy chałupniczej.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Praca w domu — chałupnictwo. Jak zarobić, nie wychodząc z mieszkania?

 

Chałupnictwo to nie każda praca, którą wykonujemy w domu. Działalności osób pracujących zdalnie, opiekunek czy freelancerów nie nazywa się chałupnictwem. To dlatego, że w definicji tego pojęcia zawiera się pojęcie drobnej wytwórczości, czasem rzemieślnictwa, a także czasowości.

 

Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt — chałupnicy nie zawierają umów długoterminowych typu umowa o pracę. Nie są zatrudnieni, a jedynie wykonują tak zwaną pracę nakładczą. Umowa powinna być stworzona na piśmie oraz określać rodzaj pracy, która ma być wykonana, wysokość wynagrodzenia, a także sposób dostarczenia produktów.

 

Zdarza się, że praca chałupnicza wykonywana jest na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Nie są to jednak częste przypadki. Nagłówki większość ogłoszeń podkreślają, że chodzi raczej o pracę dodatkową

 

Kto może wykonywać pracę chałupniczą?

 

Każdy, kto chce zarabiać w domu, może podjąć się pracy chałupniczej. Z reguły nie wymaga ona szczególnych kwalifikacji, chyba że zadanie powierzone chałupnikowi wiąże się z konkretnymi umiejętnościami typu szydełkowanie, szycie czy lutowanie. 

 

Chałupnictwo może być dobrą pracą dla studenta. Bez trudu da się ją połączyć z grafikiem zajęć na uczelni. Również emeryci mogą pracować jako chałupnicy, jeśli mają potrzebę dorobienia do emerytury. W wykonywaniu tego typu zajęć wiek nie gra bowiem większej roli. 

 

Praca chałupnicza — zarobki

 

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie o zarobki osób wykonujących pracę chałupniczą. Co prawda w ogłoszenia obiecują góry pieniędzy, ale wszystko zależy od rodzaju zlecenia i czasu, który możesz poświęcić na jego realizację.

 

Bywa, że widełki zarobków wahają się od 30 do 3000 zł brutto miesięcznie. Nie trudno znaleźć w ogłoszeniach deklaracje o wynagrodzeniu, które dochodzi nawet do 7000 zł brutto. Dotyczy to prowadzenia działań promocyjno-reklamowych dla firm zewnętrznych czy nadzorowania poprawności działań reklamowych witryn internetowych. 

 

W prostych pracach chałupniczych typu składanie długopisów stawki są mniejsze. Za złożenie jednego długopisu płaci się ok. 90 groszy. Zleceniodawcy twierdzą, że potrzeba na to zaledwie 30 sekund. Nie zawsze jest to jednak dobrze oszacowany czas pracy.

 

Zobacz też: Crowdsourcing — co to znaczy? Przykłady w Polsce i za granicą

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Chałupnictwo z dowozem do domu

 

Chałupnictwo nie wymaga wychodzenia z domu, bo pracę można wykonywać w dowolnym miejscu. Ale — do realizowania zadań czy zleceń, potrzebne są z reguły jakieś materiały. Najwygodniej by było, jeśli dostarczyłby je przedsiębiorca, dla którego wykonujemy pracę chałupniczą. 

 

Z reguły tak to właśnie działa. O tym, że materiały masz zapewnione, dowiesz się z ogłoszenia. Uważaj na te z ofert, w których napisano, że za surowce niezbędne do pracy trzeba zapłacić zaliczkę. Tego typu transakcje są często bardzo nieuczciwe. 

 

Dokładnie przyjrzyj się ogłoszeniodawcy, ponieważ możesz trafić na firmę, która wyłudza pieniądze od potencjalnych zleceniobiorców. Materiały, za które zapłaciłeś zaliczkę, mogą nigdy nie dojechać do Twojego domu, a nadzieja na pracę rozpłynąć się razem z Twoją gotówką. 

 

Dlatego sprawdź, czy firma ma w ogóle jakąś nazwę (często w ogłoszeniach podane jest np. samo imię zlecającego). Znajdź adres firmy i dane kontaktowe. Zobacz, czy posiada NIP i REGON. Dzięki tym szczegółom możesz sprawdzić wiarygodność zleceniodawcy na stronach Głównego Urzędu Statystycznego, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Chałupnictwo — oferty

 

Jeśli szukasz pracy chałupniczej, możesz wybierać spośród ofert, które proponują:

 • składanie kartonów albo długopisów
 • sklejanie prostych zabawek 
 • wypełnianie ankiet
 • opakowanie ulotek w odpowiednie paczki
 • ręczne malowanie drobnych naczyń (wazoników, butelek)
 • szycie
 • szycie pościeli
 • składanie żabek
 • składanie długopisów bez kaucji
 • szycie rękawic
 • pakowanie rajstop
 • rękodzieło artystyczne
 • szydełkowanie
 • składanie pudełek
 • składanie zabawek
 • przygotowywanie prostej biżuterii
 • klejenie kopert
 • szycie pieluch
 • składanie długopisów
 • klejenie torebek na prezenty chałupnictwo
 • chałupnicze lutowanie płytek.

 

Wspomniałam o tym, że chałupnictwo wiąże się z wykonywaniem drobnych prac rzemieślniczych i że jednym z charakterystycznych elementów tego typu pracy jest wykorzystywanie materiałów dostarczonych przez zleceniodawcę.

 

Tymczasem wiele ogłoszeń o pracę chałupniczą dotyczy pracy przy komputerze i w Internecie. To nowa twarz chałupnictwa. Zlecenia wykonywane z użyciem narzędzi lub technologii, które zapewnia firma poszukująca chałupników, są dziś równie popularne, co kiedyś składanie długopisów. 

 

Zobacz też: Praca w domu: zarabianie przez Internet w 2021 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: chalupnictwo
Średnia: 3.75 (12 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły