Moje konto
Co to jest letter of application? Kiedy i jak trzeba go napisać?

Co to jest letter of application? Kiedy i jak trzeba go napisać?

Letter of application to odpowiednik polskiego listu motywacyjnego. Zobacz, czym się charakteryzuje ten dokument i jak napisać letter of application.

Letter of application to odpowiednik listu motywacyjnego, czyli standardowy dokument, który dołącza się do CV w procesie rekrutacji. Przesyłasz go potencjalnemu pracodawcy, aby wyrazić zainteresowanie otwartym stanowiskiem. Letter of application opisuje również Twoje najważniejsze kwalifikacje.

 

Pytanie tylko: jak napisać letter of application, jeśli wymaga tego ogłoszenie o pracę? W końcu to dokument po angielsku, który rządzi się trochę innymi zasadami niż list motywacyjny. 

 

Po lekturze tego artykułu będziesz wiedział:

 • jak jest zbudowany letter of application
 • co trzeba w nim napisać
 • jakie zwroty stosować w letter of application
 • jak wygląda przykład letter of application.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Letter of application example (przykład)

 

Marta Nowak

ul. Przykładowa 1, Warszawa

+48654123456

m.tnowak@interviewme.pl

linkedin.com/martanowak111

 

 23rd October, 2019

 

Daniel Rice

HR Manager

Sales Bite Ltd.

14 Crown Street

London

SW99 4UN

 

Dear Mr Rice,

 

I’m thrilled to apply for the open receptionist position at Biurex company. In my current position as a junior office assistant at Officex, I’ve generated £5,000 in annual net savings of office supply products I’m sure I can use my expertise to bring similar results for Biurex.

 

I read in your job advert that you are looking for a responsible receptionist with communication and language skills. I think I am a fit based on:

 • In my previous position, I was commended 5 times for my customer service skills and excellent work organization.
 • I can speak English and German fluently. As an avid language learner, I’ve currently started to learn Russian.
 • In addition, I am a trustworthy person. I get a deep reward from helping an office run smoothly.

 

I sincerely hope that I will be able to meet you in person to tell you more about my experience and skills.

 

Yours faithfully,

 

Marta Nowak

+48654123456

m.tnowak@interviewme.pl

 

Jak widzisz letter of application przypomina zwyczajny cover letter. Funkcja obu tych dokumentów jest dokładnie taka sama i oba dołączane są do CV w odpowiedzi na ofertę pracy. 

 

Jeśli chcesz profesjonalnie i skutecznie aplikować na wymarzone stanowisko, przeczytaj ten artykuł: Napisz CV i list motywacyjny, które przekonają pracodawcę.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Letter of application — jakie treści i zwroty powinien zawierać?

 

Letter of application składa się z kilku akapitów. To nie jest obszerny dokument. Jego celem jest nakreślenie zwięzłego obrazu Twojej kandydatury. Ma być więc czytelnie, jasno i ciekawie. Dlatego dopilnuj, by Twój letter of application zawierał: 

 • nagłówek (tu znajdują się Twoje dane kontaktowe, dane adresata i data)
 • zwrot grzecznościowy (jeśli to możliwe, skierowany do konkretnej osoby)
 • wstęp wyjaśniający powody, dla których wnioskodawca pisze
 • opis Twoich najważniejszych kwalifikacji zawodowych
 • zakończenie, a w nim zwrot grzecznościowy oraz dane do kontaktu
 • Twój podpis.

 

Teraz przedstawię Ci proces pisania letter of application krok po kroku. Zaczniemy od samego nagłówka, potem przejdziemy przez treść, a skończymy na zwrotach grzecznościowych i podpisie. 

 

1. Letter of application zacznij od stworzenia nagłówka

 

Tak jak we wzorze listu motywacyjnego, również w letter of application musi znaleźć się nagłówek. Wygląda on trochę inaczej niż w polskiej wersji dokumentu. Po prawej stronie wpisujesz swoje dane — imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz adres. 

 

Podobnie jak w liście motywacyjnym po angielsku, w letter of application umieszczamy informację o adresie nadawcy. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii jest to standard w większości oficjalnych dokumentów. W Polsce nie trzeba tego robić.

 

Zwróć uwagę na zapis dat. Po angielsku ta formuła wygląda zupełnie inaczej. W swoim letter of application posłuż się wzorem, który przedstawiliśmy u góry, żeby uniknąć polskiego zapisu daty w dokumencie. 

 

2. Pamiętaj o odpowiednich zwrotach grzecznościowych w letter of application 

 

Możesz użyć zwrotu Dear Sir or Madame (Szanowni Państwo), ale dużo lepiej będzie, jeśli skierujesz się bezpośrednio do adresata listu, czyli rekrutera. Jeśli nie znasz jego/jej imienia i nazwiska, napisz po prostu: Dear Hiring Manager. Oto przykłady użycia zwrotów grzecznościowych w letter of application:

 

 • Dear [Imię i nazwisko odbiorcy],
 • Dear Hiring Manager,
 • Dear Ms. Fairweather,

 

3. Zadbaj o treść swojego letter of application (przykładowe zwroty)

 

Możesz napisać letter of application dokładnie tak samo, jak piszesz krótki list motywacyjny po polsku. Jeśli znasz angielski, nie będziesz miał z tym problemów. Jeśli nie znasz — skorzystaj z podpowiedzi, które zamieszczamy poniżej.

 

Pierwszy akapit letter of application — przykłady:

 

 • I’m thrilled to be applying for the open [...] position at… — Z przyjemnością aplikuje na stanowisko [...] w Państwa firmie
 • I am writing in response to your advertisement posted on… — Piszę w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone ...
 • I would like to express my interest in the position of…. — Jestem zainteresowany aplikowaniem na stanowisko...
 • I would like to apply for the position of… — Chciałbym aplikować na stanowisko...

 

Kolejne akapity letter of application — przykłady:

 

 • I have extensive experience in … — Mam duże doświadczenie w...
 • My role specifically involved… — Moje obowiązki obejmowały...
 • I would welcome the opportunity to contribute to… — Byłbym wdzięczny za możliwość udziału w..
 • Experience has taught me how to .… — Moje doświadczenie nauczyło mnie…
 • I feel that I could help your company grow by… — Wiem, że mógłbym pomóc Państwa firmie w rozwoju…

 

Ostatni akapit letter of application — przykłady:

 

 • I sincerely hope that I will be able to meet you in person to tell you more about my experience and skills. — Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoich doświadczeniach i umiejętnościach.
 • I believe that my skill-set perfectly matches your requirements. — Wierzę, że mój zestaw umiejętności idealnie pasuje do Państwa wymagań.
 • I would welcome the opportunity to meet with you to discuss my potential contributions to your company. — Z przyjemnością spotkam się z Państwem w celu omówienia mojego potencjalnego wkładu w Państwa firmę.

 

4. Dodaj zwroty grzecznościowe w zakończeniu swojego letter of application

 

Jeśli wiesz, jak stosować zwroty grzecznościowe w mailu, wiesz na pewno, że w zakończeniu oficjalnej korespondencji powinien się znaleźć jeden z nich. Posłuż się poniższymi przykładami angielskich zwrotów grzecznościowych — będą brzmiały profesjonalnie:

 

 • Best regards,
 • Kind regards,
 • Sincerely,
 • Thank you for your consideration,

 

Pamiętaj, że te formuły nie kończą letter of application. Pod zwrotem grzecznościowym powinien znaleźć się Twój podpis wraz z powtórzonymi danymi kontaktowymi. Przyjrzyj się dokładnie, jak to wygląda we wzorze letter of application, który zamieszczamy na początku artykułu. 

 

I jeszcze jedno — klauzula CV w liście motywacyjnym nie jest wymagana. Musisz jednak koniecznie umieścić zgodę RODO w CV, jeśli wysyłasz swój życiorys w odpowiedzi na ofertę pracy w Polsce.

 

À propos CV! Pamiętaj, że to Twój najważniejszy dokument aplikacyjny i musi być dopracowany w każdym szczególe, by był skuteczny. Zobacz: Jak napisać CV po angielsku? Przykład English CV

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Może Cię zainteresować także:


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania związane z pisaniem letter of application, zadaj je na forum poniżej. Chętnie odpowiemy!

Oceń mój artykuł: letter of application
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły