Moje konto
List motywacyjny - przebranżowienie i zmiana zawodu (Wzór)

List motywacyjny - przebranżowienie i zmiana zawodu (Wzór)

Tutaj znajdziesz wzór listu motywacyjnego i wskazówki dla osoby, która chce się przebranżowić lub zmienić zawód, a także wygodny kreator listu online.

Chcesz zmienić branżę lub zawód i boisz się, że Twój list motywacyjny zaginie wśród dokumentów bardziej doświadczonych kandydatów?

 

Nie pracowałeś nigdy na podobnym stanowisku i nie wiesz, jak zainteresować pracodawcę?

 

Nie martw się, z nami nie jesteś na straconej pozycji!

 

W tym artykule znajdziesz:

 • wzór listu motywacyjnego dla osoby zmieniającej branżę lub zawód
 • wskazówki, jak napisać skuteczny list motywacyjny przy przebranżowieniu lub zmianie zawodu
 • wygodny kreator listu motywacyjnego online.

 

Zmieniasz branżę i chcesz od razu napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

1. List motywacyjny przebranżowienie — wzór

 

Miejscowość, data

 

Jan Tomczyk

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. HR manager)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko przedstawiciela handlowego. Wierzę, że moje umiejętności, cechy charakteru i zaangażowanie pozwolą mi osiągać świetne wyniki w Państwa zespole.

 

Dlaczego uważam, że doskonale sprawdzę się na stanowisku przedstawiciela handlowego?

 

 1. Podczas studiów na kierunku socjologia udało mi się zgromadzić cenną wiedzę o mechanizmach, które kierują ludźmi w życiu codziennym. Jestem pewien, że dzięki temu będę skuteczniejszy przy promowaniu i sprzedaży Państwa produktów.

 2. W mojej dotychczasowej pracy jako dziennikarz, opanowałem umiejętność działania pod presją czasu, a także oswoiłem się z bezpośrednią pracą z innymi ludźmi. Jestem pewien, że te kompetencje i doświadczenie przełożą się na moje pozytywne wyniki w sprzedaży.

 3. Sprawnie porozumiewam się w języku angielskim, dzięki czemu nie będę miał problemu również z obsługą klientów z zagranicy. Jestem osobą kontaktową i wierzę, że dzięki temu będę w stanie budować i utrzymywać pozytywne relacje z Państwa klientami.

 

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swojej wiedzy i umiejętnościach, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Jan Tomczyk

 

Zajrzyj także do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia

 

2. List motywacyjny — zmiana branży lub zawodu. Jak zainteresować pracodawcę?

 

Dla osób, które chcą się przebranżowić lub zmienić zawód, główną przeszkodą w znalezieniu nowej pracy jest brak doświadczenia. Pracodawcy preferują bowiem kandydatów, którzy już pracowali na podobnym stanowisku.

 

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, możesz mieć wiedzę i umiejętności atrakcyjne dla pracodawcy.

 

Jak zatem napisać list motywacyjny, który pomoże Ci zdobyć pracę w innej branży lub zawodzie?

 

List motywacyjny — przebranżowienie. O czym musisz pamiętać?

 

 1. Dopasuj list motywacyjny do oferty pracy, branży i stanowiska. 

 

Eksperci MIT podpowiadają, aby dokładnie zapoznać się z wymaganiami w ogłoszeniu, informacjami na stronie firmy oraz jej profilem LinkedIn. Dzięki temu dowiesz się, jakie wartości i kompetencje najbardziej ceni dany pracodawca. Pisanie uniwersalnego listu motywacyjnego na wiele stanowisk to błąd. Skup się na tych kompetencjach i wiedzy, które najbardziej zainteresują pracodawcę. Z poprzednich stanowisk wybierz te kwalifikacje i obowiązki, które będziesz mógł wykorzystać w nowej branży lub zawodzie.

 

 1. Pokaż pracodawcy, jakie korzyści mu przyniesiesz.

 

Doradcy waszyngtońskiego American University sugerują, aby w liście motywacyjnym pokazać pracodawcy, w jaki sposób określone kompetencje przełożą się na Twój sukces na danym stanowisku. Nie musisz mieć doświadczenia związanego z posadą lub branżą. Część umiejętności miękkich i twardych jest uniwersalna. Przy przebranżowieniu w swoim liście motywacyjnym możesz zaproponować np. 3 usprawnienia procesów, które chcesz wprowadzić.

 

 1. Nie kopiuj informacji z CV.

 

Nie ma sensu przepisywać treści CV. Postaraj się ją rozbudować. W liście motywacyjnym do innej branży podaj przykłady sytuacji, w których zdobyłeś lub wykorzystałeś określone kompetencje. Skup się na swojej motywacji i wyjaśnij, dlaczego zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy. Twój list motywacyjny powinien być krótki, dlatego staraj się zmieścić to wszystko na maksymalnie 1 stronie A4.

 

 1. Wyślij list motywacyjny do konkretnej osoby.

 

Sprawdź, kto będzie adresatem Twojej aplikacji. Może być to np. kierownik działu, HR manager lub właściciel firmy. Podaj jego dane i użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego. W ten sposób pokażesz, że nie wysyłasz masowo identycznych dokumentów.

 

 1. Zadbaj o poprawność swoich danych osobowych.

 

Może Cię to zdziwić, ale zdarzają się kandydaci, którzy popełniają błędy w swoich danych osobowych. Taka wpadka może przekreślić Twoje szanse na zdobycie pracy. W liście motywacyjnym wystarczy, że wpiszesz swoje imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego oraz zawodowy adres e-mail (powinien zawierać Twoje nazwisko).

 

Chcesz napisać list motywacyjny po angielsku? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny (czyli tzw. Cover Letter)

 

3. Przy przebranżowieniu zadbaj również o wygląd listu motywacyjnego

 

Pamiętaj, że oprócz treści listu motywacyjnego, liczy się również jego wygląd.

 

Jeśli wyślesz pracodawcy nieczytelny dokument z literówkami, prawdopodobnie od razu odrzuci Twoją aplikację. Taka postawa po prostu sugeruje, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.

 

Dobry list motywacyjny najszybciej przygotujesz w kreatorze online.

 

Co zyskasz korzystając z kreatora listu motywacyjnego InterviewMe?

 

 1. 18 szablonów listu motywacyjnego w 400 wersjach kolorystycznych.

 

Dzięki temu łatwo stworzysz unikalny list motywacyjny, który wyróżni się na tle innych dokumentów. Szablony zostały przygotowane przez ekspertów kariery, dzięki czemu masz pewność, że spełnią wymagania pracodawcy.

 

 1. Wskazówki ekspertów i gotowa treść do uzupełnienia.

 

Oprócz praktycznych porad w kreatorze listu motywacyjnego znajdziesz również gotowe listy motywacyjne, które możesz łatwo uzupełnić. Dzięki temu przygotujesz dokument jeszcze szybciej. Możesz skorzystać również z funkcji „Ulepsz list” — kreator podpowie Ci, jak udoskonalić dokument.

 

 1. Szablony listu motywacyjnego w 15 językach obcych.

 

Nasz kreator automatycznie przetłumaczy szablon listu motywacyjnego na 15 języków obcych. Nie musisz się więc zastanawiać, jak powinny brzmieć nagłówki czy nazwy sekcji.

 

 1. Automatycznie dodana klauzula ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

 

Nasz kreator automatycznie doda do listu motywacyjnego klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych (także w języku angielskim). W razie potrzeby możesz ją oczywiście edytować.

 

 1. Możliwość pobrania listu motywacyjnego w PDF.

 

Gotowy list motywacyjny do zmiany branży lub zawodu możesz od razu pobrać w najbardziej profesjonalnym formacie PDF. Dzięki temu masz pewność, że dokument wyświetli się pracodawcy w pełni poprawnie.

 

Przejdź do kreatora listu motywacyjnego tutaj.

 

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Zmieniasz branże lub zawód i wciąż zastanawiasz się, jak napisać skuteczny list motywacyjny? Podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: list motywacyjny przebranzowienie
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły