Tego nie mów na rozmowie o pracę [10 zachowań, które Cię pogrążą]
Przećwicz rozmowęCzeka Cię rozmowa o pracę? To znak, że Twoje kwalifikacje odpowiadają potencjalnemu pracodawcy. Ale to dopiero początek. Teraz musisz wypaść naprawdę dobrze, bo rozmowy kwalifikacyjnej nie można tak po prostu przewinąć, powtórzyć i poprawić.
Jest kilka zwrotów, które potrafią zrujnować nawet najlepsze wrażenie. Czego lepiej nie mówić na rozmowie o pracę? Wszystkie poniższe przykłady są autentyczne i padły w czasie przeprowadzonych przeze mnie rozmów z kandydatami.
Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.
Przećwicz rozmowę1. Muszę już kończyć, bo zaraz zaczyna mi się kolejna rozmowa o pracę
Jeżeli aktywnie szukasz pracy, to normalne, że chodzisz na wiele rozmów kwalifikacyjnych. Każdy rekruter zdaje sobie z tego sprawę. Nie możesz jednak pokazywać, że gdzieś Ci się spieszy.
Postaraj się ułożyć spotkania tak, aby mieć czas na wyczerpującą rozmowę z każdym rekruterem. Wiem, że możesz mieć inne plany i napięty kalendarz, ale wszystko jest do dogrania.
2. Moi poprzedni pracodawcy to idioci!
Nie mów źle o dawnych przełożonych. Nigdy! To znak, że podchodzisz do wszystkich problemów personalnie. Każdy ma problemy z szefem i w każdej pracy występują tarcia i różnice charakterów. Najlepsi pracownicy potrafią z nich wyjść mimo odmiennych poglądów. Oczernianie byłych pracodawców na rozmowie o pracę zawsze brzmi źle. Dla rekrutera to ryzyko zatrudnienia osoby roszczeniowej. Unikaj tego jak ognia.
3. Chcę znaleźć pracę. Jakąkolwiek.
Pokaż, że masz plan na siebie i szukasz określonego typu pracy. Wiem, że czasami z różnych powodów trzeba przyjąć ofertę daleką od ideału. Nie odpowiadaj, że po prostu potrzebujesz jakiejkolwiek pracy. Rekruterzy lubią rozmawiać o motywacji do pracy w danej firmie, bo dzięki temu mają większą pewność, że będziesz pasującym kandydatem.
4. Powiem Pani/Panu w sekrecie, że w mojej poprzedniej pracy…
Unikaj zdradzania tajemnic swojej poprzedniej firmy. Jeżeli szukasz pracy w tej samej branży, możesz zostać posądzony o niedyskrecję, lub plotkowanie. Przekazuj tylko informacje, które są istotne dla pracodawcy.
Nie mów o zwyczajach szefa, o zacofaniu organizacyjnym lub o słabych wynikach poprzedniej firmy. Tego typu komentarze stawiają w złym świetle przede wszystkim Ciebie, a nie osoby, o których wspominasz.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
5. Przepraszam, tylko odbiorę ten telefon
Wyłącz telefon na czas rozmowy. Nawet jeżeli telefonował do Ciebie rekruter z innej firmy, uszanuj swojego rozmówcę. Przecież będziesz mógł oddzwonić za godzinę.
Jeśli już zdarzy Ci się zapomnieć o wyłączeniu telefonu i w czasie spotkania z rekruterem komórka zadzwoni, po prostu jej nie odbieraj. Grzecznie przeproś i wyłącz urządzenie w trakcie spotkania.
6. Wygląda Pani/Pan świetnie
Wiem, że skracanie dystansu i umiejętność ocieplenia atmosfery to ważne cechy. Rozmowa o pracę to nie odpowiedni moment, aby komplementować rekrutera, jego kompetencji, a szczególnie wyglądu. To po prostu tani chwyt.
7. Będziecie żałowali, jeśli mnie nie zatrudnicie
Pozwól być ocenionym rekruterowi, to w końcu jego praca. Zamiast tego stwierdzenia podkreśl na koniec, dlaczego warto Cię zatrudnić i co możesz zaoferować.
8. Naprawdę tak napisałem w CV?
Jeżeli dostajesz pytanie, które wynika z Twojego życiorysu, powinieneś umieć na nie odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli, co gorsze, jesteś zdziwiony albo nie pamiętasz takiego wpisu to poważny błąd. Przeczytaj swoje CV kilkakrotnie, zanim je wyślesz.
9. Nie mam żadnych pytań
Okaż zainteresowanie danym stanowiskiem i pracodawcą. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to także szansa na Twoje pytania. Przygotuj listę informacji, które chcesz zdobyć i zadaj je!
Niektóre rozmowy kwalifikacyjne odbywają się według pewnej procedury i możesz się podczas nich spodziewać konkretnego zestawu pytań. Tak dzieje się np. na rozmowie kwalifikacyjnej do wojska.
W przygotowaniu się do takiej rozmowy pomoże Ci ten artykuł: Jak zostać żołnierzem? Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej do wojska?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czego jeszcze warto unikać w trakcie rozmowy o pracę? Wypowiedz się w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.