Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Rozmowa o pracę - 9 zwrotów, których powinieneś unikać.

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-04-14
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Jeżeli czeka Cię rozmowa o pracę to znak, że pracodawca jest zainteresowany Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Koniecznie popracuj, aby dobrze na niej wypaść i umiejętnie pokazać swoje najlepsze strony. Jest kilka zwrotów, które potrafią zrujnować nawet najlepsze wrażenie. Czego lepiej nie mówić na rozmowie o pracę? Wszystkie poniższe przykłady spotkały mnie w trakcie rozmów.

 

1. Muszę już kończyć, bo zaraz zaczyna mi się kolejna rozmowa o pracę

 

Jeżeli aktywnie szukasz pracy, to znaczy, że masz też inne rozmowy. To jasne. Każdy rekruter to wie. Postaraj się jednak ułożyć je tak, aby mieć czas na skończenie poprzedniego spotkania. Wiem, że możesz mieć inne plany i napięty kalendarz, ale wszystko jest do dogrania. Zapytaj rekrutera, ile potrwa rozmowa i wygospodaruj ten czas.

 

2. Moi poprzedni pracodawcy to idioci!

 

Nie mów źle o dawnych przełożonych. Nigdy! To znak, że podchodzisz do wszystkich problemów personalnie. Każdy ma problemy z szefem i w każdej pracy występują tarcia i różnice charakterów. Najlepsi pracownicy potrafią z nich wyjść mimo odmiennych poglądów. Oczernianie byłych pracodawców na rozmowie o pracę zawsze brzmi źle. Dla rekrutera to ryzyko zatrudnienia osoby roszczeniowej. Unikaj tego jak ognia.

 

rozmowa o pracę, 9 rzeczy, których lepiej nie mówić

 

3. Chcę znaleźć pracę. Jakąkolwiek

 

Pokaż, że masz plan na siebie i szukasz określonego typu pracy. Wiem, że czasami z różnych powodów trzeba przyjąć ofertę daleką od ideału. Nie odpowiadaj, że po prostu potrzebujesz jakiejkolwiek pracy. Rekruterzy lubią rozmawiać o motywacji do pracy w danej firmie, bo dzięki temu mają większą pewność, że będziesz pasującym kandydatem. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do rozmowy o pracę, napisz do mnie.

 

4. Powiem Pani/Panu w sekrecie, że w mojej poprzedniej pracy…

 

Unikaj zdradzania tajemnic swojej poprzedniej firmy. Jeżeli szukasz pracy w tej samej branży, możesz zostać posądzony o niedyskrecję, lub plotkowanie. Przekazuj tylko te informacje istotne dla pracodawcy. Nie mów o zwyczajach szefa, o zacofaniu organizacyjnym lub o słabych wynikach poprzedniej firmy.

 

5. Przepraszam tylko odbiorę ten telefon

 

Wyłącz swój telefon na czas rozmowy. Nawet jeżeli telefonował do Ciebie rekruter z innej firmy uszanuj rozmówcę. Przecież będziesz mógł oddzwonić za godzinę.

 

6. Wygląda Pani/Pan świetnie

 

Wiem, że skracanie dystansu i umiejętność ocieplenia atmosfery to ważne cechy. Rozmowa o pracę to nie odpowiedni moment, aby komplementować rekrutera, jego kompetencji, a szczególnie wyglądu. To po prostu tani chwyt.

 

rozmowa o pracę, 9 rzeczy, których lepiej nie mówić

 

7. Będziecie żałowali, jeśli mnie nie zatrudnicie

 

Pozwól być ocenionym rekruterowi, to w końcu jego praca. Zamiast tego stwierdzenia podkreśl na koniec, dlaczego warto Cię zatrudnić i co możesz zaoferować.

 

8. Naprawdę tak napisałem w CV?

 

Jeżeli dostajesz pytanie, które wynika z Twojego życiorysu, powinieneś umieć na nie odpowiedzieć. Jeżeli, co gorsze, jesteś zdziwiony albo nie pamiętasz takiego wpisu to poważny błąd. Przeczytaj swoje CV kilkakrotnie, zanim je wyślesz.

 

9. Nie mam żadnych pytań

 

Okaż zainteresowanie danym stanowiskiem i pracodawcą. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to także szansa na Twoje pytania. Przygotuj listę informacji, które chcesz zdobyć i zadaj je!

 

Czego jeszcze warto unikać w trakcie rozmowy o pracę? Wypowiedz się w komentarzu.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.3 (53 głosów)
Komentarze
sylwia 2014-12-10 12:07:06

Panie Piotrze interesuje mnie odpowiedz na pytanie, które zadała Marta, ponieważ jestem na urlopie wychowawczym i nie wiem czy zamieszczać taką informacje w cv i wspominać na rozmowie kwalifikacyjnej o tym urlopie....

marta 2014-10-27 13:08:13

a ja mam takie pytanie: czy pani powracajaca z urlopu macierzynskiego/ rodzicielskiego powinna ta informacje umiescic w CV? czy nie pomniejsza to jej szansy na prace (dluga przerwa w pracy sprawia, ze wypadamy z rytmu i sprawnosci wykonywania swoich obowiazkow).
nie chcemy nikogo oszukac, ale z drugiej strony taka przerwa nie jest korzystna z zawodowego punktu widzenia. Informowac rekrutera/ nowego pracodawce czy nie?

Piotr Sosnowski 2014-10-25 18:28:05

Potwierdzam, firmy stosują bonusy za polecenia na rozmowę o pracę dobrych kandydatów.

Poza tym polecenie pracownika świadczy często o tym, że ma on rozbudowaną sieć kontaktów, które wiedzą, że jest on dobry w tym co robi.

Czy polecilibyście kogoś, kto jest słabym pracownikiem?

Piotr Sosnowski 2014-10-25 18:27:00

Dziękuję :) Czy czeka Cię w najbliższym czasie rozmowa o pracę?

Piotr Sosnowski 2014-10-25 18:26:42

Różne miejsca pracy i doświadczenie może być plusem, jeżeli potrafimy nad nim panować :)

Aleksandra | LoveStreetFashion 2014-10-20 18:49:01

Zdecydowanie się zgadzam. I nawet nei chodzi o to że ktoś Cię poleci z sympatii. W dużych korporacjach są często bonusy za sprowadzenie pracownika, warto więc rozgłaszać wśród znajomych, że się szuka pracy (oczywiście o ile szukamy pracy w korpo)

Aleksandra | LoveStreetFashion 2014-10-20 18:47:49

O rany, ale się uśmiałam :) Bardzo trafne!

Ze swoich doświadczeń wiem, że niezłą sztuką jest też umieć sprzedać rzeczy, które pozornie mogą zostać uznane z wadę. np. "mam wszechstronne doświadczenie/" zamiast "pracowałam to tu to tam" :)

Ela 2014-10-15 09:25:54

polecam!

marlena 2014-10-14 20:27:33

Dzisiejsza sytuacja z pracy (duża, międzynarodowa firma)
[...]
Antek (Dział Kadr): No, rekrutacja do działu do Heńka już na finiszu, ma wybrać jedną z dwóch dziewczyn, które były na rozmowie. Ciężki wybór, bo obie są bardzo dobre, z doświadczeniem w branży i tak dalej.

Jan (Kierownik mojego działu): do Heńka?? To czemu nie mówiłeś, ja mam świetnego kandydata, pracuje w tym, ale chce zmienić, bo się przeprowadza, mój dobry znajomy! Już dzwonię do niego.

Antek: O! To super, daj mi znać.
---
Nie dziwię się, pewnie sama poleciłabym dobrego znajomego, który jest sprawdzony, rzetelny. Ale w momencie, kiedy sama jestem na etapie szukania pracy to mnie trochę zdołowało, bo mogłabym być jedną z tych dziewczyn, a znajomy Jana pewnie będzie miał +100 pkt na rozmowie rekrutacyjnej na wejściu :)

Puenta nie jest zaskakująca.. Kontakty, kontakty.. Niekoniecznie nawet znajomości czy rodzina.
Moim zdaniem za mało wciąż się tej kwestii poświęca..

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce