Moje konto
Co mówić na rozmowie o pracę, a czego nie? Unikaj tych 9 zwrotów

Co mówić na rozmowie o pracę, a czego nie? Unikaj tych 9 zwrotów

Jeżeli czeka Cię rozmowa o pracę to znak, że pracodawca jest zainteresowany Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Koniecznie popracuj, aby dobrze na niej wypaść i umiejętnie pokazać swoje najlepsze strony. Jest kilka zwrotów, które potrafią zrujnować nawet najlepsze wrażenie. Czego lepiej nie mówić na rozmowie o pracę? Wszystkie poniższe przykłady spotkały mnie w trakcie rozmów.

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

 

1. Muszę już kończyć, bo zaraz zaczyna mi się kolejna rozmowa o pracę

Jeżeli aktywnie szukasz pracy, to znaczy, że masz też inne rozmowy. To jasne. Każdy rekruter to wie. Postaraj się jednak ułożyć je tak, aby mieć czas na skończenie poprzedniego spotkania. Wiem, że możesz mieć inne plany i napięty kalendarz, ale wszystko jest do dogrania. Zapytaj rekrutera, ile potrwa rozmowa i wygospodaruj ten czas.

 

 

2. Moi poprzedni pracodawcy to idioci!

 Nie mów źle o dawnych przełożonych. Nigdy! To znak, że podchodzisz do wszystkich problemów personalnie. Każdy ma problemy z szefem i w każdej pracy występują tarcia i różnice charakterów. Najlepsi pracownicy potrafią z nich wyjść mimo odmiennych poglądów. Oczernianie byłych pracodawców na rozmowie o pracę zawsze brzmi źle. Dla rekrutera to ryzyko zatrudnienia osoby roszczeniowej. Unikaj tego jak ognia.

 

rozmowa o pracę, 9 rzeczy, których lepiej nie mówić

 

 

3. Chcę znaleźć pracę. Jakąkolwiek.

 Pokaż, że masz plan na siebie i szukasz określonego typu pracy. Wiem, że czasami z różnych powodów trzeba przyjąć ofertę daleką od ideału. Nie odpowiadaj, że po prostu potrzebujesz jakiejkolwiek pracy. Rekruterzy lubią rozmawiać o motywacji do pracy w danej firmie, bo dzięki temu mają większą pewność, że będziesz pasującym kandydatem.

 

 

4. Powiem Pani/Panu w sekrecie, że w mojej poprzedniej pracy…

 Unikaj zdradzania tajemnic swojej poprzedniej firmy. Jeżeli szukasz pracy w tej samej branży, możesz zostać posądzony o niedyskrecję, lub plotkowanie. Przekazuj tylko te informacje istotne dla pracodawcy. Nie mów o zwyczajach szefa, o zacofaniu organizacyjnym lub o słabych wynikach poprzedniej firmy.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

5. Przepraszam tylko odbiorę ten telefon

 Wyłącz swój telefon na czas rozmowy. Nawet jeżeli telefonował do Ciebie rekruter z innej firmy uszanuj rozmówcę. Przecież będziesz mógł oddzwonić za godzinę.  

 

6. Wygląda Pani/Pan świetnie

 Wiem, że skracanie dystansu i umiejętność ocieplenia atmosfery to ważne cechy. Rozmowa o pracę to nie odpowiedni moment, aby komplementować rekrutera, jego kompetencji, a szczególnie wyglądu. To po prostu tani chwyt.

 

rozmowa o pracę, 9 rzeczy, których lepiej nie mówić

 

 

7. Będziecie żałowali, jeśli mnie nie zatrudnicie

 Pozwól być ocenionym rekruterowi, to w końcu jego praca. Zamiast tego stwierdzenia podkreśl na koniec, dlaczego warto Cię zatrudnić i co możesz zaoferować.

 

8. Naprawdę tak napisałem w CV?

Jeżeli dostajesz pytanie, które wynika z Twojego życiorysu, powinieneś umieć na nie odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli, co gorsze, jesteś zdziwiony albo nie pamiętasz takiego wpisu to poważny błąd. Przeczytaj swoje CV kilkakrotnie, zanim je wyślesz.

 

 

9. Nie mam żadnych pytań

Okaż zainteresowanie danym stanowiskiem i pracodawcą. Pamiętaj, że rozmowa o pracę to także szansa na Twoje pytania. Przygotuj listę informacji, które chcesz zdobyć i zadaj je!

 

Niektóre rozmowy kwalifikacyjne odbywają się według pewnej procedury i możesz się podczas nich spodziewać konkretnego zestawu pytań. Tak dzieje się np. na rozmowie kwalifikacyjnej do wojska. 

 

W przygotowaniu się do takiej rozmowy pomoże Ci ten artykuł: Jak zostać żołnierzem? Co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej do wojska?

 

  

Darmowy e-book: zobacz jak dobrze przygotować się do spotkania rekrutacyjnego. Pobierz bezpłatny e-book: 50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czego jeszcze warto unikać w trakcie rozmowy o pracę? Wypowiedz się w komentarzu.

Oceń mój artykuł: rozmowa o prace czego unikac
Średnia: 3.86 (232 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Piotr Sosnowski
Ekspert kariery, współtwórca InterviewMe i Zety. Swoje obserwacje z ponad 10 lat pracy w rekrutacji przelewa na papier, aby pomóc Ci napisać najlepsze CV i dostać wymarzoną pracę.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (7 skutecznych porad)

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? (7 skutecznych porad)

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby otrzymywać więcej ofert pracy? Zobacz 7 sprawdzonych porad, co musisz zrobić wcześniej, aby uzyskać przewagę nad innymi kandydatami. Zyskasz pewność siebie i wypadniesz znacznie lepiej, a w rezultacie otrzymasz pracę, na której Ci zależy. Czytaj więcej!