
Sabbatical: co to znaczy? Długi urlop sabatowy dla pracownika
Marzy Ci się sabbatical leave? Poznaj historię śmiałków, którzy zdecydowali się na kilkumiesięczny urlop sabatowy, zainspiruj się i rusz w podróż życia na urlop sabbatical!
Poznaj wymiar czasu pracy obowiązujący w 2023 roku. Sprawdź, ile godzin pracy przypada na kolejne miesiące i jak możesz wyliczyć czas pracy w przypadku 1/4, 1/2 oraz 3/4 etatu.
Wymiar czasu pracy jest regulowany prawnie przez przepisy Kodeksu pracy, jako norma godzin do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym (np. miesiącu). Na umowie o pracę to najczęściej 8 dziennie, czyli 40 tygodniowo.
Czujesz, że w 2023 roku będziesz miał mnóstwo pracy? Przeraża Cię myśl o nadgodzinach? A może planujesz pracować na 1/2 lub 3/4 etatu? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o czasie pracy w 2023 roku.
Godziny pracy w Twojej firmie Ci nie pasują? Warto pomyśleć o zmianie pracodawcy! Aby znaleźć dobre stanowisko, najpierw przygotuj profesjonalne CV. W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Z artykułu dowiesz się:
1
Zgodnie z normami wyznaczonymi w art. 129 § 1 Kodeksu Pracy, wymiar czasu pracy (w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) nie powinien przekraczać 8 godzin w ciągu doby w 5-dniowym tygodniu pracy oraz 40 godzin w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 4 miesięcy. W ten sposób ustala się ilość godzin Twojej pracy.
Jak zatem ustala się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach?
To wyliczenie jest stosunkowo proste:
W 2022 roku godzin pracujących było 2008. W 2023 będzie ich nieco mniej — godzin do przepracowania będzie 2000 (250 dni x 8 godzin).
Jak będzie wyglądała liczba godzin pracujących w poszczególnych miesiącach?
Styczeń 2023: 168 godziny pracy
Luty 2023: 160 godzin pracy
Marzec 2023: 184 godziny pracy
Kwiecień 2023: 152 godzin pracy
Maj 2023: 168 godziny pracy
Czerwiec 2023: 168 godzin pracy
Lipiec 2023: 168 godzin pracy
Sierpień 2023: 176 godzin pracy
Wrzesień 2023: 168 godzin pracy
Październik 2023: 176 godzin pracy
Listopad 2023: 160 godzin pracy
Grudzień 2023: 152 godzin pracy
W 2023 roku najbardziej napracujemy się w marcu. Z kolei leniuchy z radością przywitają kwiecień i grudzień. Chcesz dodatkowo sprawdzić, które dni będą wolne w 2023 roku i kiedy zaplanować urlop lub długi weekend?
Poniżej znajdziesz listę 13 ustawowo wolnych dni w 2023 r.
1 stycznia (niedziela) - Nowy Rok
6 stycznia (piątek) - Święto Trzech Króli
9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
10 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy
3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja
28 maja (niedziela) - Zielone Świątki
8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (wtorek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
25 grudnia (poniedziałek) - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia (wtorek) - Drugi dzień Bożego Narodzenia
Więcej o dniach wolnych, świętach i długich weekendach w 2023 roku dowiesz się z artykułu: Dni wolne od pracy 2023 — święta i długie weekendy + kalendarz (czytaj).
2
Ile godzin ma etat? Pełen etat to 40 godzin pracy w tygodniu. Jeśli pracujesz na niepełnym etacie, Twój czas pracy zostanie wyliczony proporcjonalnie do jego pełnego wymiaru. Nie jest to stała liczba, ponieważ w danym miesiącu (lub innym wyznaczonym okresie) liczba dni pracujących będzie się różnić.
1/2 i 3/4 etatu – ile to godzin? Wyliczanie liczby godzin dla 1/2 i 3/4 etatu (przykłady):
Godziny do przepracowania na 1/2 etatu: w danym miesiącu liczba godzin pracy wynosi 152. Dla 1/2 etatu wymiar czasu pracy wyniesie więc 76 godzin (152 x ½).
Godziny do przepracowania na 3/4 etatu: w danym miesiącu liczba godzin pracy wynosi 168. Dla 3/4 etatu wymiar czasu pracy wyniesie więc 126 godzin (168 x ¾). Przy wymiarze wynoszący 160 godzin, na 3/4 etatu trzeba przepracować ich 120 (160 x ¾).
Pamiętaj! Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w każdej dobie przysługuje Ci prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, a w każdym tygodniu do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku (np. w sobotę i niedzielę). Dodatkowo, jeśli w ciągu doby pracujesz 6 lub więcej godzin, masz prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy.
Każdy pracodawca zatrudniający na podstawie umowy o pracę ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników (tu dowiesz się więcej).
Czujesz, że potrzebujesz urlopu? Dowiedz się, jak go wyliczyć i czy pracodawca może go odmówić: „Urlop wypoczynkowy: wymiar, odmowa i przymus a KP + wniosek" (czytaj).
Poznaj też inne rodzaje urlopów i dowiedz się też, jaki urlop przysługuje Ci według Kodeksu Pracy.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3
O godzinach nadliczbowych mówimy, kiedy czas pracy przekracza normę dobową (8 godzin) lub tygodniową (40 godzin).
Nadgodziny są dopuszczalne w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także ze względu na „szczególne potrzeby pracodawcy”.
Szczególne potrzeby pracodawcy to niestety pojęcie ogólne i bardzo pojemne, jednak w założeniu powinno dotyczyć potrzeb specjalnych, niecodziennych, odróżniających się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną działalnością.
Musisz jednak pamiętać, że w wyrabianiu nadgodzin obowiązują konkretne limity.
Jakie?
Praca nadliczbowa nie może przekraczać:
Ważne: Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych obowiązuje w przypadku kobiet w ciąży i pracowników młodocianych (nawet jeśli wyrażą na to zgodę!).
Za przepracowane godziny nadliczbowe należy Ci się normalne wynagrodzenie + dodatek w wysokości 50 lub 100% wynagrodzenia za każdą nadgodzinę.
Kiedy należy Ci się 50% dodatku za godziny nadliczbowe?
Kiedy należy Ci się 100% dodatku za godziny nadliczbowe?
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może zastąpić czasem wolnym w innych dniach (nie powoduje to jednak obniżenia wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy).
Często zdarza Ci się wyrabiać nadgodziny i przenosić pracę do domu? Być może masz problem z zachowaniem tzw. work-life balance. Z tego poradnika dowiesz się, jak uzyskać równowagę między życiem prywatnym i zawodowym: Work-life balance — definicja, przykłady i 16 rad jak osiągnąć równowagę (czytaj).
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jaki tryb pracy najbardziej Ci odpowiada? Czy często jesteś zmuszony, aby wyrabiać nadgodziny? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej!
Marzy Ci się sabbatical leave? Poznaj historię śmiałków, którzy zdecydowali się na kilkumiesięczny urlop sabatowy, zainspiruj się i rusz w podróż życia na urlop sabbatical!
Sprawdź, kiedy w 2023 przypadają dni wolne od pracy i najważniejsze święta. Zobacz, ile dni roboczych i świątecznych czeka Cię w najbliższym roku i kiedy zaplanować wolne.
Możesz zgłosić urlop na żądanie tylko wtedy, gdy wiesz kiedy, jak to zrobić i ile dni Ci przysługuje. Dowiedz się, czy pracodawca może Ci odmówić urlopu na żądanie.