Nasz serwis internetowy wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Więcej informacji znajdziesz w Polityka Prywatności
Ewidencja czasu pracy 2021 (wzór) - karta roczna i miesięczna
Ewidencja czasu pracy 2021 (wzór) - karta roczna i miesięczna
Tutaj dowiesz się, co powinna zawierać karta ewidencji czasu pracy i co zrobić, by była zgodna z aktualnymi przepisami. Pobierzesz gotowy wzór karty ewidencji w programie Excel.
Dobrze wiesz, że prowadzenie biznesu w Polsce nie jest łatwe. Trzeba dopełnić wielu formalności—
Ewidencja czasu pracy to świetny przykład.
Prawo stawia konkretne wymagania co do tego, w jaki sposób ewidencja ma być prowadzona. Zastosowanie się do prawa jest koniecznością, aby w spokoju prowadzić swój biznes.
Zresztą sam wiesz najlepiej… Dlatego tu trafiłeś.
W tym artykule:
dowiesz się, jak prowadzić ewidencję czasu pracy
poznasz podstawę prawną tego zagadnienia
pobierzesz gotowy i aktualny wzór — za darmo
Stwórz profesjonalne CV i zdobądź lepszą pracę. Uruchom kreator CV, wypełnij szablon według wskazówek i gotowe!
§1. Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie.
§2. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej nie ewidencjonuje się godzin pracy.
Ewidencja czasu pracy jest obowiązkiem pracodawcy względem każdego pracownika, nawet tego, który pracuje w ściśle określonych, tych samych godzinach. Wynika to z faktu, że karta ewidencji czasu pracy zawiera również informacje na przykład o urlopach pracowniczych.
Ewidencja czasu pracy została w polskim prawie zdefiniowana ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Do niedawna obowiązywało w tej kwestii rozporządzenia z 1996 r.
Prawo doczekało się jednak zmian — i to całkiem niedawno.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie 10 grudnia 2018 r. Dotyczy ono zakresu, sposobu i warunków prowadzenia ewidencji czasu pracy. Rozporządzenie to weszło w życie 1 stycznia 2019 r.
W myśl tego przepisu, karta ewidencji pracy rozszerzona została m.in. o godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz dyżurów. Oprócz karty pracy, według rozporządzenia ewidencja musi zawierać:
wnioski pracownika np. dotyczące udzielenia zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych
dokumenty np. związane z wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych lub pozostawaniem poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy
zgody pracownika np. związane z wymiarem pracy.
W dalszej części omówimy wszystkie elementy, które musi zawierać ewidencja czasu pracy.
Podczas rekrutacji pracowników zwróć uwagę, czy w ich CV znajduje się aktualna klauzula CV. W przeciwnym razie nie możesz przetwarzać ich kandydatury! Sprawdź: Aktualna klauzula CV (zgodna z RODO)
2
Karta czasu pracy — co musi zawierać?
Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w §6 definiuje konkretne wymogi dotyczące prowadzonej ewidencji pracownika. Indywidualna karta czasu pracy musi zawierać określone prawem elementy.
Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:
1) dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy, w skład których wchodzą:
a) ewidencja czasu pracy, zawierająca informacje o:
– liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
– liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
– liczbie godzin nadliczbowych,
– dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
– liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
– rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
– rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
– wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
– czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Oprócz tego rozporządzenie definiuje, że w ewidencji pracowniczej powinna się znaleźć inna dokumentacja, m.in wnioski pracownicze dotyczące zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, dokumenty związane ze stosowaniem systemu zadaniowego czasu pracy czy zgody na delegowanie poza stałe miejsce w pracy w przypadku ciąży.
Co ważne, ewidencja czasu pracy w 2019 roku musi być gromadzona poza aktami osobowymi pracownika oraz osobno dla każdego pracownika.
Przepis rozporządzenia wskazuje jedynie obowiązek prowadzenia ewidencji dla każdego pracownika z osobna. Nie określa jednak, jak technicznie ma być zorganizowana ewidencja.
Karta czasu pracy może być zatem prowadzona w formie papierowej (np. w segregatorze), ale i elektronicznej. Najważniejsze jest, aby zawierała wszystkie wymagane elementy.
Dokumentacja ta powinna być przechowywana 10 lat. Okres ten należy naliczać od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Pamiętaj, aby zastosować odpowiednie oznaczenia w karcie czasu pracy. Prawo nie definiuje konkretnych oznaczeń, aczkolwiek przyjęło się stosować poniższe:
Musisz napisać również list motywacyjny?W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zatrudniłeś swojego pierwszego pracownika i pojawiła się w Twojej firmie konieczność prowadzenia ewidencji? Czy ewidencja czasu pracy ułatwia Ci zarządzanie firmą? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej.
Ekspert kariery w InterviewMe. W swoich tekstach dzielę się wiedzą o tym, jak pisać skuteczne CV i listy motywacyjne, i jak radzić sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, żeby dostać pracę.
Jak opisać w CV zakres obowiązków, żeby pracodawca zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? W tym artykule krok po kroku dowiesz się, jak dopasować opis obowiązków do wymagań z ogłoszenia o pracę i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.
List motywacyjny — co to za dokument i jak wygląda? Oto definicja, wzory listów motywacyjnych dla wszystkich zawodów i porady, jak stworzyć profesjonalny list do pracy dla siebie.
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.