Moje konto
Sabbatical: co to znaczy? Długi urlop sabatowy dla pracownika

Sabbatical: co to znaczy? Długi urlop sabatowy dla pracownika

Marzy Ci się sabbatical leave? Poznaj historię śmiałków, którzy zdecydowali się na kilkumiesięczny urlop sabatowy, zainspiruj się i rusz w podróż życia na urlop sabbatical!

Marzy Ci się kilkumiesięczny urlop?

 

Pragniesz rozwijać swoje pasje w większym wymiarze czasu niż tylko kilka h po pracy i w weekendy?

 

Chcesz rzucić wszystko i jechać w Bieszczady albo budować domy w Afryce?

 

A może nie przestajesz myśleć o podróży dookoła świata?

 

Możesz to wszystko zrobić nie rezygnując z dotychczasowej pracy, wystarczy, że skorzystasz z urlopu sabbatical.

 

Dzisiaj dowiesz się, jak można otrzymać w pracy urlop ponad wymiar 26 dni, jak się przygotować na najdłuższy urlop w swoim życiu, dlaczego warto zrobić sobie dłuższą przerwę w karierze oraz poznasz osoby, dla których ten urlop stał się rzeczywistością.

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • czym jest urlop sabbatical
 • kto może wziąć urlop typu sabbatical
 • jak rozmawiać z przełożonym nt. urlopu w wymiarze ponad miesiąca
 • jak przygotować się na urlop sabatowy
 • czy warto robić dłuższą przerwę w karierze

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Czym jest urlop sabbatical (sabbatical leave)?

 

Jeśli słyszysz to określenie po raz pierwszy, na pewno nie jesteś wyjątkiem.

 

Jak podpowiada słownik, sabbatical leave po polsku to urlop sabatowy (nie myl z biblijnym rokiem szabatowym!).

 

Urlop sabatowy to forma motywacji pracowników poprzez zezwolenie na dłuższy, kilkumiesięczny urlop w pracy.

 

Słownik Merriam-Webster tłumaczy sabbatical jako roczną przerwę w pracy. W tym czasie możesz realizować swoje podróżnicze marzenia, spełniać się w wolontariacie, udać się na staż do wymarzonej przez siebie firmy lub przechodzić kursy podnoszące twoje kompetencje.

 

Czy Sabbatical jest urlopem płatnym? Niestety nie ma na to reguły, zależy to od poszczególnych pracodawców.

 

 • Jeśli jest on związany z podnoszeniem przez Ciebie kompetencji kluczowych dla organizacji, pracodawca zaproponuje Ci płatny urlop.
 • Jeśli z kolei wybierasz się w podróż życia, większość organizacji najprawdopodobniej zaproponuje Ci bezpłatny urlop i poprosi o wypełnienie wniosku.

 

Sabbatical to również gwarancja tego, że po zakończonym urlopie będziesz mieć możliwość powrotu do organizacji co najmniej na takich samych warunkach jak przed urlopem sabatowym.

 

Nie myl sabbatical z tak zwanym „Gap Year” czyli rokiem przerwy od nauki robionym w trakcie studiów lub zaraz po nich. Podczas rocznej przerwy młodzi ludzie jadą poznawać świat i inne kultury. Często podejmując się stosunkowo prostych prac w hotelach czy restauracjach.

 

2

Kto może wziąć urlop typu sabbatical?

 

Sabbatical w Polsce jest jeszcze rzadkością, niewiele osób o niego pyta i niewiele firm go oferuje.

 

Urlopy typu sabbatical zdecydowanie nie są dla każdego. Proponowane są one kluczowym pracownikom organizacji, którzy swoją dotychczasową pracą pokazali, że są warci tego żeby na nich zaczekać.

 

Taka forma urlopowa jest przyznawana osobom, w których organizacja już zainwestowała i nie chce stracić dobrych fachowców.

 

Sabbatical prędzej dostaną pracownicy, którzy są powiązani od kilku lat z firmą.

 

Sabbatical nie jest jednak przeznaczony tylko dla menadżerów wyższego szczebla w organizacjach jak Wojciech Mroczyński, który będąc członkiem zarządu AmRest postanowił zrobić sobie roczną przerwę od intensywnej pracy i ruszyć na swój kilkumiesięczny urlop.

 

Marzy Ci się nowa praca, na lepszych warunkach i z większą pensją. Zobacz cenne wskazówki ekspertów. Pobierz darmowy e-book: "13 błędów, przez które zarabiasz mniej niż powinieneś".

 

3

Zwykli śmiertelnicy też są w stanie wyjechać na urlop sabatyczny!

 

Wspólnie z moją partnerką Anią, dostaliśmy pozwolenie na urlop sabatowy.

 

Pracujemy w dwóch bardzo różniących się od siebie organizacjach. Ania w kilkusetosobowej korporacji marketingowej, ja w organizacji kilkunastoosobowej realizującej projekty zmian. Pracujemy na stanowiskach Senior Performance Planner i Project Manager. Jesteśmy związani z naszymi organizacjami od 4 i od 6 lat, także nasi pracodawcy zdążyli nam już zaufać, a my zbudowaliśmy swoją markę.

 

Pozwoliło nam to poprosić naszych szefów o kilkumiesięczny urlop sabatowy, ustaliliśmy, że nie będzie nas w pracy równo przez 6 miesięcy. Nasz urlop nie będzie zaliczał się do urlopów płatnych, mimo tego już cieszymy się na naszą podróż po Azji oraz Oceanii, którą zaczniemy w październiku 2018 r.

 

sabbatical

Dopingujcie nasz projekt „Skok w bok” na blogu Czas na wywczas. Będziemy się tam z Wami dzielić epickimi sukcesami i porażkami oraz poradami!

 

Jeśli jesteś ciekawy jak przygotować się do rozmowy o urlopie sabatycznym, sprawdź nasze poniższe porady:

 

Jak rozmawiać z przełożonym na temat urlopu w wymiarze ponad miesiąca?

 

 1. Przypomnij przełożonemu najważniejsze projekty oraz inicjatywy, które realizowałeś w ostatnim czasie w Organizacji. Kontynuuj budowanie swojej marki. Podkreśl swoją wartość dla firmy, wzmocni to twoją pozycję negocjacyjną. Dojrzałe szefostwo organizacji przyzna urlop pracownikom, których szanuje za dotychczasowe dokonania i którzy swoją historią zawodową przyczynili się do rozwoju organizacji.
 2. Przedstaw cel wyjazdu, wytłumacz, co takie przedsięwzięcie może zmienić w twoim życiu.
 3. Pokaż, że jesteś przygotowany, wiesz dokładnie od kiedy do kiedy potrzebujesz urlopu, że nie jest to twoja fanaberia.
 4. Umów się ze swoim przełożonym na tyle wcześnie, żeby miał szanse zareagować na twój pomysł, daj mu kilka miesięcy, żeby mógł pomyśleć o tym, jak może rozdystrybuować twoje obowiązki.
 5. Pokaż przełożonemu, że wiesz co się będzie działo w trakcie twojej nieobecności w firmie, miej w głowie plan, jak można Cię zastąpić w trakcie twojej nieobecności.
 6. Daj przełożonemu czas na zastanowienie, nie wymagaj od niego podjęcia decyzji w ramach jednego spotkania.
 7. Bądź gotowy na odmowę, niestety one też się zdarzają. Daj sobie wtedy chwilę na przemyślenie swoich dalszych kroków, uważaj, żeby nie były one zbyt pochopne.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

4

Jak przygotować się na urlop sabbatical?

 

Przede wszystkim miej na niego pomysł i ustal sobie cel, których chcesz zrealizować w trakcie tej odskoczni od pracy.

 

Zaplanuj czas na tyle aktywnie, żeby urlopu sabatycznego nie przeleżeć na kanapie albo nad basenem na końcu świata.

 

 • Jeśli planujesz w tym czasie odbyć kurs pogłębiający twoją wiedzę, zrób wcześniej rekonesans, jak wyglądają warunki w poszczególnych konkurujących ze sobą instytucjach (cena/program/opinie uczestników/prowadzący).
 • Jeśli planujesz wolontariat - zastanów się czy na pewno jesteś na niego gotowy, pamiętaj, że nie będzie to kolorowa i lekka praca, często będziesz musiał wychodzić poza swoją strefę komfortu. Znajdź wolontariat, który jak najlepiej pasuje do twoich potrzeb i w którym poczujesz, że możesz się spełniać.
 • Jeśli planujesz podróż życia, przelicz budżet, który możesz na nią wydać. Oszacuj koszty takiej podróży, zastanów się, ile czasu wytrzymasz w podróży i w jakim tempie chcesz zwiedzać. Sprawdź, w jakiej porze roku są dogodne warunki do zwiedzania w rejonie, do którego się wybierasz, na ile swobodnie będziesz w stanie się porozumiewać w trakcie podróży.

 

5

Czy warto robić dłuższą przerwę w karierze?

 

Motywacja to podstawa do czerpania osobistej satysfakcji z pracy oraz do budowania naszej osobistej efektywności.

 

Niewątpliwie urlop pokroju sabbatical buduje Twoją motywację. Pozwala też rozwinąć się w zupełnie innych obszarach niż codzienność w pracy.

 

Nie martw się faktem, że przez te kilka miesięcy wszystko się zmieni w twojej pracy, cofnij się pół roku wstecz, czy w rzeczywistości wtedy twoja praca różniła się aż tak mocno od dzisiejszej?

 

Ostatnio na blogu InterviewMe mogłeś przeczytać o wypaleniu zawodowym, sabbatical niewątpliwie jest jedną z opcji, które mogą mu przeciwdziałać.

 

Jeśli masz możliwość pod względem rodzinnym i finansowym na tego typu urlop, a szefostwo w Twojej organizacji się na to zgodzi, to zdecydowanie rekomendujemy podjęcie takiego kroku. Może on być dodatkowym impulsem w karierze, dzięki któremu potwierdzisz albo odnajdziesz swoją przyszłą drogę zawodową.

 

Chcemy pokazać, że mimo „wyścigu szczurów”, sabbatical w Warszawie, ale również w pozostałych dużych aglomeracjach w Polsce, jest możliwy.

 

Naszą wyprawą chcemy udowodnić, że urlop sabatowy jest realny i że można po nim wrócić do pełnienia wcześniejszych obowiązków. Wierzymy, że sabbatical naładuje nas motywacją i z wielką energią wrócimy do dotychczasowych prac.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Masz pytania jak negocjowaliśmy ten wyjazd? Jak się przygotowaliśmy do kilkumiesięczngo urlopu? Zostaw nam komentarz, z chęcią odpowiemy!

 

Sprawdź również: Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Oceń mój artykuł: sabbatical jak zorganizowac kilkumiesieczny urlop
Średnia: 4.68 (28 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Czas na Wywczas
Ania i Artur - para warszawiaków, która nie może usiedzieć w jednym miejscu. Na co dzień związani z branżą konsultingową oraz marketingową, budują swoje doświadczenie w dużych korporacjach i firmach projektowych. Każdą zarobioną złotówkę przeznaczają na wakacje, zarówno dalsze podróże do Azji czy Ameryki Środkowej, jak i bliższe rejony Europy czy ulubione miasta w Polsce. Swoim doświadczeniem z podróży dzielą się na łamach bloga czasnawywczas.pl . "Dla nas, Wywczas zaczyna się gdy wyjeżdżamy w nieznane, by poznać nową kulturę, przyrodę, zwyczaje i styl życia. Dlatego wszystkie wyjazdy są napchane atrakcjami, by jak najefektywniej wykorzystać krótki czas urlopu. W tym roku czeka nas projekt życia, gdyż udajemy się na półroczną wyprawę, w trakcie której odwidzimy 10 fantastycznych Państw: Rosję, Mongolię, Chiny, Korę Południową, Japonię, Tajwan, Filipiny, Nową Zelandię, Australię i Singapur. Zainteresowani? Zapraszamy na bloga!"
Website

Podobne artykuły