Moje konto
Aktywne poszukiwanie pracy: 10 skutecznych metod [+ Jaki urlop wziąć]

Aktywne poszukiwanie pracy: 10 skutecznych metod [+ Jaki urlop wziąć]

Wiesz, kto nie ma szans na satysfakcjonującą karierę zawodową?

 

Osoby, które czekają, aż pracodawcy sami ich znajdą.

 

Tacy kandydaci narzekają, że „pracę można dostać tylko po znajomości” i jej poszukiwanie nie ma sensu.

 

Aby znaleźć ciekawe zajęcie z dobrą pensją i przyjazną atmosferą, musisz się nieco wysilić.

 

Na szczęście nie jest to takie trudne, jak myślisz.

 

W tym poradniku dowiesz się, od czego zacząć poszukiwanie pracy, czy możesz wziąć specjalny urlop i jakie sposoby poszukiwań są najskuteczniejsze.

 

Aby zainteresować najlepszych pracodawców, musisz przede wszystkim przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Poszukiwanie pracy

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

  

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 • na czym polega aktywne poszukiwanie pracy i od czego zacząć poszukiwania
 • czy przysługuje Ci urlop na poszukiwanie pracy
 • jakie sposoby poszukiwania pracy są najskuteczniejsze

 

1

Aktywne poszukiwanie pracy – na czym polega i od czego zacząć?

 

Wielu kandydatom wydaje się, że brak doświadczenia, kwalifikacji czy też wykształcenia przekreśla ich szanse na zdobycie dobrej pracy.

 

Jednak nawet świetny specjalista z bogatą karierą zawodową nie otrzyma wymarzonego stanowiska w prezencie.

 

Aby zainteresować najlepszych pracodawców, musisz aktywnie poszukiwać pracy:

 

1. Zastanów się, jakiego stanowiska poszukujesz.

 

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jaki rodzaj pracy Cię interesuje. Chcesz działać w terenie, czy pracować w biurze? A może wolisz zdalną pracę przez internet? Lubisz wykonywać obowiązki samodzielnie, a może preferujesz pracę zespołową? Przed rozpoczęciem poszukiwań powinieneś odpowiedzieć sobie na te pytania.

 

2. Obiektywnie oceń swoje kompetencje.

 

Przygotuj szczere podsumowanie swojego doświadczenia zawodowego, umiejętności, cech charakteru i zainteresowań. Zastanów się, do jakiej branży i stanowiska będziesz najbardziej pasował. Wyznacz swoje cele zawodowe.

 

3. Sprawdź, w jakich branżach firmy intensywnie poszukują pracowników.

 

Jeśli nie masz sprecyzowanego stanowiska, na którym chcesz pracować, sprawdź, gdzie najszybciej znajdziesz ciekawe, dobrze płatne zajęcie. Dowiedz się także, jakie zawody są najbardziej przyszłościowe i które kompetencje będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców za 5 czy 10 lat.

 

4. Uruchom swoje kontakty zawodowe i osobiste.

 

Teoretycznie najłatwiej jest znaleźć pracę po znajomości. W pierwszej kolejności zapytaj o ciekawe oferty znajomych i rodzinę. Odśwież także swoje zawodowe kontakty – np. na LinkedIn i Facebooku. Warto też porozmawiać z byłymi współpracownikami, z którymi miałeś dobre relacje i którzy wiedzą, że jesteś 100-procentowym profesjonalistą.

 

5. Przeglądaj oferty pracy z wielu źródeł.

 

Nie ograniczaj się jedynie do internetowych portali z ogłoszeniami. Dołącz do grup na Facebooku dla osób poszukujących pracy w Twojej branży. Przeglądaj gazety, fora internetowe, oferty pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Jeśli jesteś studentem, skontaktuj się ze swoim biurem kariery. Opinie o pracodawcach i oferty pracy znajdziesz również w InterviewMe (tutaj).

 

6. Przygotuj skuteczne CV i list motywacyjny.

 

Pamiętaj – aby zainteresować najlepszych pracodawców, musisz napisać profesjonalny życiorys. Z naszych artykułów dowiesz się, co powinno zawierać idealne CV i jak napisać list motywacyjny, który wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

 

7. Rozwijaj swoje umiejętności.

 

W trakcie poszukiwania pracy warto doskonalić swoje kompetencje. Możesz np. brać udział w kursach, szkoleniach i konferencjach. Jeśli marzysz o tym, by zostać sędzią piłkarskim, na początek po prostu zapisz się na kurs. Warto również skorzystać z pomocy konsultanta kariery, który podpowie Ci, jak pokierować swoją ścieżka zawodową.

 

Od dłuższego czasu jesteś bezrobotny? Wysyłasz wiele CV, ale nie dostajesz odpowiedzi od pracodawców? Byłeś na kilku rozmowach, ale nikt nie zaoferował Ci pracy? Sprawdź, jakie błędy popełniasz i jak szybko znaleźć satysfakcjonującą pracę: „Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy” (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2

Czy możesz wziąć urlop na poszukiwanie pracy?

 

Wiele osób zastanawia się, czy przysługują im wolne dni na poszukiwanie pracy.

 

To zależy.

 

Ten przywilej obejmuje pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zostali zwolnieni przez pracodawcę i przysługuje im co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Dotyczy to także osób zatrudnionych na 3-miesięczny okres próbny.

 

Jeśli więc sam złożyłeś wypowiedzenie, nie możesz skorzystać z tego udogodnienia.

 

Dni wolne na poszukiwanie pracy – ile Ci przysługuje?

 

Liczba dni na poszukiwanie pracy jest zależna od długości okresu wypowiedzenia i wynosi:

 

 • 2 dni robocze (przy 2-tygodniowym i 1-miesięcznym okresie wypowiedzenia)
 • 3 dni robocze (przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia oraz w przypadku upadłości lub likwidacji firmy, która Cię zatrudniała)

 

Aby „odebrać” należne dni wolne, należy złożyć u pracodawcy wniosek o urlop na poszukiwanie pracy.

 

Pamiętaj, aby we wniosku zaznaczyć, czy chcesz wykorzystać wszystkie dni jednorazowo czy też np. w trzech częściach po 1 dzień.

 

Za dni na poszukiwanie pracy przysługuje wynagrodzenie wyliczane w taki sam sposób, jak przy zwyczajnym urlopie wypoczynkowym.

 

Jeśli jednak nie wykorzystasz tego rodzaju urlopu pracowniczego, nie przysługuje Ci ekwiwalent pieniężny ani odszkodowanie.

 

Od dawna pracujesz w tej samej firmie, czujesz że Twoja kariera stoi w miejscu, ale boisz się zmian? Dowiedz się, jak zaplanować zmianę pracy i zdobyć lepsze stanowisko: „Zmiana pracy –- kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? 20 porad” (czytaj)

 

3

Najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy

 

Już wiesz, jakiej pracy szukasz i chcesz zabrać się do działania?

 

Poniżej zebrałem dla Ciebie najskuteczniejsze sposoby poszukiwania pracy.

 

Jeśli wprowadzisz w życie większość z tych wskazówek, powinieneś szybko znaleźć satysfakcjonujące Cię stanowisko.

 

Aktywne metody poszukiwania pracy:

 

 1. Stwórz profesjonalny profil na LinkedIn i bądź aktywny w mediach społecznościowych. Obecnie 94% rekruterów wykorzystuje LinkedIn do poszukiwania i sprawdzania kandydatów. Jak powinien wyglądać profesjonalny profil w tym serwisie? Zajrzyj do naszego artykułu: „LinkedIn – jak stworzyć profil i dostawać więcej ofert pracy? (14 kroków)". Warto również zadbać o wygląd swojego Facebooka – jeśli na tablicy publikujesz kontrowersyjne treści, a większość zdjęć pochodzi z zakrapianych imprez, możesz zostać od razu skreślony przez pracodawcę.

 

 1. Aktywuj sieć kontaktów zawodowych. Zajrzyj na profile swoich wymarzonych firm na Facebooku i sprawdź, którzy znajomymi je „polubili”. Być może część z nich jest również ich pracownikami – warto się do nich odezwać. Jeśli jesteś bezrobotny, opublikuj na Facebooku i LinkedIn informację, że poszukujesz pracy. Podpytaj najbliższych znajomych i rodzinę, czy nie słyszeli przypadkiem o naborze na interesujące Cię stanowisko. Warto również skontaktować się z byłymi współpracownikami.

 

 1. Zarejestruj się w Urzędzie Pracy. Zarejestruj się w swoim urzędzie pracy jako bezrobotny lub osoba poszukująca pracy. Możesz to zrobić na stronie praca.gov.pl. Znajdziesz tam również m.in. Centralną Bazę Ofert Pracy.

 

 1. Bierz udział w targach pracy, dniach otwartych itp. Jeśli masz dużo wolnego czasu, sprawdź, czy w Twojej okolicy nie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia branżowe. Świetną okazją do złapania pierwszego kontaktu z pracodawcą są targi pracy. Jak się do nich przygotować i zwrócić uwagę rekrutera? Praktyczne wskazówki i listę najlepszych targów pracy znajdziesz tutaj.

 

 1. Obserwuj aktywność swoich wymarzonych pracodawców. „Polub” profile firm na Facebooku, LinkedIn czy Instagramie. Zaglądaj również do zakładek „Kariera” na oficjalnych stronach internetowych tych firm. W każdej chwili może się tam pojawić interesująca Cię oferta pracy!

 

 1. Nie masz doświadczenia? Weź udział w praktykach, stażu lub wolontariacie. To oczywiste, że pracodawcy w pierwszej chwili patrzą na Twoje doświadczenie zawodowe. Jeśli nie możesz znaleźć „normalnej” pracy, poszukaj praktyk czy stażu. W ten sposób dużo łatwiej rozpoczniesz karierę zawodową. Poza tym wielu pracodawców zatrudnia praktykantów i stażystów na stałe.

 

 1. Cały czas rozwijaj swoje kompetencje. Nie masz kompetencji wymaganych w Twojej wymarzonej branży? Idź na szkolenie lub ukończ kurs online. Rozwijaj nowe umiejętności – być może w ten sposób „przypadkiem” odnajdziesz swoją ścieżkę kariery.

 

 1. Zdobądź referencje od poprzednich pracodawców. Jeśli masz dobre relacje z byłymi przełożonymi, poproś ich o przygotowanie referencji. Dzięki temu dokumentowi będziesz zdecydowanie bardziej wiarygodny dla potencjalnego pracodawcy.

 

 1. Stwórz profesjonalne CV i list motywacyjny, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Najłatwiej zrobić to w naszym kreatorze online. Znajdziesz w nim oryginalne CV szablony do uzupełnienia, praktyczne wskazówki i przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

 1. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu kandydatów nie przygotowuje się do rozmowy i nie zna odpowiedzi na najprostsze pytania. Jeśli nie popełnisz tego błędu, masz dużą szansę zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Przykłady najczęstszych pytań kwalifikacyjnych i najlepsze odpowiedzi znajdziesz tutaj.

 

Wydaje Ci się, że zapomniałem wspomnieć o „poszukiwaniu ofert pracy w internecie”?

 

W żadnym wypadku!

 

W tym artykule znajdziesz 49 stron, narzędzi i portali do poszukiwania pracy: „Jak i gdzie szukać pracy? 49 stron i portali z ofertami pracy".

 

A jeśli nigdzie nie pracujesz i wciąż nie możesz znaleźć zatrudnienia, sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku: Kuroniówka 2020: kiedy się należy zasiłek dla bezrobotnych? (czytaj)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jak idzie Ci poszukiwanie pracy? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej. Jeśli masz dodatkowe pytania, chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: poszukiwanie pracy metody i urlop
Średnia: 4 (17 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Obecnie nawet mając doświadczenie trudno jest zdobyć pracę. Wśród absolwentów bezrobocie w ostatnich miesiącach wyniosło aż 24% procent! Na trudną sytuację ekonomiczną nie masz wpływu. Jednak możesz zrobić bardzo wiele dla siebie, żeby dołączyć do pozostałych 76%, którzy wiedzieli jak znaleźć pierwszą pracę.

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy

Często świetni kandydaci i rewelacyjni pracownicy mają problem ze znalezieniem pracy. Zdarza się ofertę pracy otrzymują kandydaci znacznie gorsi od nich. Pokażę Ci 6 powodów, dlaczego tak się dzieje. Czy punkt 2 dotyczy także Ciebie? Przekonaj się, jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę.

Pierwszy dzień w nowej pracy — jak pokonać stres?

Pierwszy dzień w nowej pracy — jak pokonać stres?

Porady jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy. Dowiedz się, jak się ubrać i zachowywać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i współpracownikach oraz pokonać stres. 🤔 Ponad 20 wskazówek i porady dla osób, które mają przed sobą pierwszy dzień w korporacji lub wracają po urlopie.