Moje konto
Praca po znajomości - gdzie dostać, czym różni się od polecenia

Praca po znajomości - gdzie dostać, czym różni się od polecenia

Czy wiesz, że aż 44% młodych ludzi uważa, że pracę można dostać tylko po znajomości? Dlaczego tak dużo osób sądzi, że zdobycie pracy wcale nie zależy od umiejętności lub doświadczenia? Według mnie to popularny pogląd, którym łatwo można wytłumaczyć swoje niepowodzenia w szukaniu pracy. Większość nie nie potrafi pogodzić się z porażką i przyznać, że pracę dostał lepszy kandydat. Czy praca po znajomości rzeczywiście jest możliwa?

 

Nie chcesz polegać na znajomościach? Aby zainteresować najlepszych pracodawców musisz przygotować skuteczne CV i list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz profesjonalne wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Praca po znajomości

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Gdzie można dostać pracę po znajomości?

 

Otrzymanie pracy dzięki kontaktom jest możliwe jedynie w kilku miejscach. Według mnie są to:

 

- miejsca pracy z „politycznego rozdania” lub firmy, w których bardzo wiele wpływów mają politycy

- firmy rodzinne

- firmy w małych miastach o słabszej organizacji wewnętrznej

 

Czy te 3 typy miejsc pracy świadczą o całym rynku? Jeżeli nie masz wymaganych umiejętności lub doświadczenia, mało kto zaryzykuje przyjęcie Cię do pracy. Dlaczego? Twoje braki zostaną szybko ustalone i najpewniej nie ukończysz okresu próbnego. Koszty nieudanej rekrutacji według badań Goldenline, mogą wynosić nawet do 36 000 złotych. Jak sądzisz, ile firm może pozwolić sobie na taki wydatek?

 

2. Czy polecenia to praca po znajomości?

 

Wiele osób myli polecenie kandydata z “pracą po znajomości”. Czy oba pojęcia znaczą to samo? Zdecydowanie nie! Polecenia opierają się na networkingu i utrzymywaniu relacji z osobami, które mają wysoką wartość, jako pracownicy.

 

Wyobraź sobie, że jesteś handlowcem i Twoja firma poszukuję kolejnej osoby do rozwijającego się działu sprzedaży. Powiedzmy, że Twój znajomy ma wymagane umiejętności i zdecydujesz się polecić go na to stanowisko. Czy zostanie przyjęty do pracy bez rekrutacji? Oczywiście, nie. Pamiętaj, że...

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Większość działów HR stosuje system poleceń

 

Znalezienie dobrego kandydata jest łatwiejsze, gdy pracownicy HR mogą kontaktować się z osobą rekomendowaną przez innego pracownika. Czasami pozwala to ograniczyć wydatki działu HR (publikacja ogłoszenia, czas spędzony na selekcji kandydatów etc.). Polecenie nie jest równoznaczne z zatrudnieniem danej osoby! Dział HR spotyka się z polecanym kandydatem i bada jego umiejętności i doświadczenie tak samo, jak w przypadku innych kandydatów. Mało która firma zaryzykuje przyjęcie niesprawdzonego kandydata. Wszystko przez koszty, o których pisałem wyżej.

 

praca-po-znajomosci

 

4. Jakie ryzyko niosą za sobą polecenia?

 

Z moich obserwacji wynika, że polecenie niesie za sobą podwójne ryzyko. Z jednej strony ryzykuje pracownik polecający kandydata. Co, jeśli zostanie on odrzucony już przy rekrutacji albo nie sprawdzi się później w pracy? Osoba polecająca w pewien sposób ręczy za poleconego kandydata swoim “kapitałem społecznościowym”.

 

Z drugiej strony polecenie wiąże się z pozytywnym przedstawieniem firmy, możliwości rozwoju w niej, zarobków i wszystkich aspektów ważnych przy zmianie pracy. Osoba poleca pracę kandydatowi ze względu na te aspekty. Co, jeżeli ta wizja nie będzie miała wiele wspólnego z rzeczywistością?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Badania PKPP Lewiatan pokazują, że ponad 63 proc. małych i ponad 57 proc. średnich przedsiębiorstw zatrudnia pracowników z polecenia. Czy to znaczy, że oni dostają pracę po znajomości, a ich umiejętności nie są w ogóle ważne? Wypowiedz się w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: praca po znajomosci
Średnia: 4.23 (52 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Pierwsza praca - jak ją znaleźć jeszcze na studiach? [7 porad]

Obecnie nawet mając doświadczenie trudno jest zdobyć pracę. Wśród absolwentów bezrobocie w ostatnich miesiącach wyniosło aż 24% procent! Na trudną sytuację ekonomiczną nie masz wpływu. Jednak możesz zrobić bardzo wiele dla siebie, żeby dołączyć do pozostałych 76%, którzy wiedzieli jak znaleźć pierwszą pracę.