Moje konto
Umiejętności interpersonalne - przykłady zdolności [też do CV]

Umiejętności interpersonalne - przykłady zdolności [też do CV]

Tutaj znajdziesz listę z przykładami umiejętności interpersonalnych, rady, jak rozwijać te zdolności oraz gdzie wpisać umiejętności interpersonalne w CV.

Umiejętności interpersonalne to umiejętności, które wykorzystujemy w relacjach społecznych do skutecznego komunikowania się z innymi. Dzięki tym zdolnościom inicjujemy i podtrzymujemy relacje z ludźmi oraz werbalizujemy swoje myśli i uczucia. 

 

Przykłady? Wymienimy je dalej w tym artykule. 

 

Z tego tekstu dowiesz się również:

 

 • czym są umiejętności interpersonalne
 • dlaczego umiejętności interpersonalne są istotne w życiu zawodowym 
 • jak rozwijać umiejętności interpersonalne.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Umiejętności interpersonalne — przykłady

 

Zdolności interpersonalne pomagają ludziom w skutecznej komunikacji. Jeśli komuś ich brakuje, trudniej mu będzie osiągać sukcesy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. O jakich dokładnie kompetencjach mówimy? Oto przykłady:

 

Przykłady umiejętności interpersonalnych

 

 • aktywne słuchanie
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów
 • empatia
 • asertywność
 • umiejętność pracy w zespole
 • okazywanie szacunku innym ludziom
 • zdolność wywierania wpływu
 • adaptacja społeczna
 • decyzyjność
 • uprzejmość
 • cierpliwość
 • umiejętność proszenia o pomoc
 • budowanie relacji. 

 

Umiejętności interpersonalne to tak zwane umiejętności miękkie. Decydują o tym, jak się zachowujesz i jak odbierają Cię inni ludzie. W odróżnieniu od umiejętności twardych bardzo trudno je zmierzyć. 

 

Chociaż w praktyce łatwo zauważyć, że ktoś ma zdolności interpersonalne, to przecież nikt nie wystawi certyfikatu, który poświadczy, że np. umiesz skutecznie rozwiązywać konflikty czy słuchać innych.

 

Dlaczego umiejętności interpersonalne są ważne?

 

Wydaje się, że fakt posiadania umiejętności interpersonalnych jest oczywisty. Wszyscy musimy dogadywać się z ludźmi w pracy i w życiu zawodowym, mówić lub pisać w sposób zrozumiały, tak aby wiadomość dotarła do nadawcy bez zniekształceń. Tego typu kompetencje są niezbędne, by funkcjonować w społeczeństwie. 

 

Jeśli spotkasz osobę, która niejasno się wyraża, daje sprzeczne komunikaty, z trudnością podejmuje decyzje czy nie umie zrozumieć motywów zachowania innych, będziesz wiedział, że masz do czynienia z kimś, komu brak umiejętności interpersonalnych. Zrozumiesz też, jak są one istotne. 

 

Już dziś badacze zauważają problem zanikających umiejętności interpersonalnych u nastolatków. Przyczyną jest nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych, które daje złudzenie autentycznych kontaktów międzyludzkich. 

 

W realnej rzeczywistości człowiek musi nauczyć się reagowania w problematycznych sytuacjach, przyjmowania krytyki czy odrzucenia. Tymczasem w sieci można każdą interakcję w dowolnym momencie przerwać.

 

Na szczęście umiejętności interpersonalne można rozwijać. Nie są one bowiem czymś danym z góry. Dzieci zdobywają umiejętności interpersonalne w toku socjalizacji, a dorośli są w stanie wypracowywać je przez całe życie. Nawet największy introwertyk może nauczyć się funkcjonowania w dynamicznym środowisku.

 

Zobacz też: Jak konstruktywnie i uprzejmie dawać współpracownikom feedback?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak rozwijać umiejętności interpersonalne?

 

Umiejętności interpersonalne można rozwijać poprzez praktykę, czyli aktywne uczestnictwo w sytuacjach społecznych. Istnieje również wiele poradników czy kursów, które uczą, jak obserwować swoje zachowania w relacjach z ludźmi. 

 

Oto kilka sposobów na rozwijanie umiejętności interpersonalnych na co dzień: 

 

1. Proś o feedback.

 

Zapytaj zaufaną osobę, czy uważa, że umiesz np. uważnie słuchać. Być może okaże się, że jesteś odbierany inaczej, niż Ci się wydaje. Każda informacja zwrotna na temat Twojego zachowania jest istotna, bo uświadamia, nad czym warto popracować.

 

2. Analizuj swoje relacje z ludźmi.

 

Jeśli masz z kimś napięte stosunki albo problemy z dogadaniem się, przyjrzyj się temu, jak wygląda ta relacja. Być może zauważysz w swoim zachowaniu coś, co przeszkadza w porozumieniu się z daną osobą. 

 

3. Wybierz jedną umiejętność i staraj się ją ćwiczyć.

 

Może to być np. umiejętność słuchania — od tego łatwo zacząć. Jeśli osiągniesz zdolność skupienia podczas rozmowy z drugą osobą, poćwicz empatię. Staraj się wchodzić w skórę swojego rozmówcy i zrozumieć jego punkt widzenia. 

 

4. Skończ z negatywnym nastawieniem i zbyt częstą ironią.

 

Jeśli jesteś ironiczny non stop, ludzie przestają odbierać Cię poważnie. Trudno im się dziwić — nie wiedzą, co jest prawdą. Postaraj się rzadziej być ironiczny i lepiej nastawiony, a jakość Twoich relacji z ludźmi na pewno się polepszy.

 

5. Zadawaj pytania.

 

Są ważne, i dla Ciebie i dla rozmówcy. Dialogu czasami trzeba się nauczyć. Postaraj się dopytywać w rozmowie o szczegóły lub opinię na jakiś temat. Nie wypełniaj każdej luki dialogu wyrażaniem swojego zdania. Czasami wystarczy być cicho, pokiwać głową, by dać znak, że się zgadzasz czy po prostu powiedzieć „Tak, faktycznie, masz rację”. 

 

Oczywiście te wszystkie sposoby rozwijania umiejętności interpersonalnych zadziałają, jeśli będziesz autentyczny. 

 

Zobacz też: Asertywność: co to znaczy? [Definicja] Cechy osoby asertywnej

 

3. Umiejętności interpersonalne w CV 

 

Po pierwsze, umiejętności interpersonalne muszą znaleźć się w sekcji CV poświęconej umiejętnościach. Zwłaszcza jeśli oferta pracy wymaga posiadania konkretnych kompetencji miękkich. 

 

Po drugie, pracodawcy chcą wiedzieć, jak możesz wpłynąć na funkcjonowanie zespołu lub relacje z klientami. Badania pokazują, że w skali od 1 do 5 menedżerowie oceniają znaczenie umiejętności interpersonalnych u pracowników na 4,37.

 

Oto przykład, jak wpisać umiejętności interpersonalne do CV:

 

Umiejętności interpersonalne w CV

 

Umiejętności miękkie

 

 • rozwiązywanie konfliktów
 • wypracowywanie kompromisów
 • motywowanie pracowników w zespołach 5-20 osób
 • komunikatywność i umiejętność pracy w grupie
 • zdolności perswazyjne
 • delegowanie zadań i skuteczne ich egzekwowanie
 • życzliwość i pozytywne nastawienie do ludzi
 • łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem


O swoich umiejętnościach interpersonalnych możesz wspomnieć także w podsumowaniu zawodowym lub pochwalić się, co dzięki nim udało Ci się osiągnąć w sekcji osiągnięcia w CV.

 

Zobacz też: Inteligencja emocjonalna — czym jest i jak ją rozwijać? [Cechy]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące umiejętności interpersonalnych? Jeśli tak, zadaj je w komentarzu poniżej artykułu.

Oceń mój artykuł: umiejetnosci interpersonalne
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły