Moje konto
Rozmowa rekrutacyjna (+ po angielsku, przez telefon) - Pytania

Rozmowa rekrutacyjna (+ po angielsku, przez telefon) - Pytania

Co zrobić, aby rozmowa rekrutacyjna zakończyła się otrzymaniem oferty pracy? 

 

To jedno z pytań, które zadajecie mi coraz częściej w trakcie konsultacji kariery. Samo przygotowanie odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz zdobycie informacji o firmie często nie wystarczą.

 

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej składasz bardzo ważną ofertę. Polega ona możliwości skorzystania z Twojego doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności. W zamian pracodawca powinien wypłacać Ci satysfakcjonującą pensję. Jak widzisz, rozmowa kwalifikacyjna ma kilka elementów wspólnych ze spotkaniem sprzedażowym. Twoim zadaniem jest odpowiednie pokazanie swojego doświadczenia i umiejętności. Musisz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym wyborem na dane stanowisko. Chcesz wiedzieć jak tego dokonać?

 

Jeśli czeka Cię rozmowa rekrutacyjna, przeczytaj też:

 

"Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.

Przećwicz rozmowę

 

1. Przygotuj wcześniej swoje osiągnięcia zawodowe


Rozmowa rekrutacyjna jest mniej stresująca, jeśli posiadasz świadomość własnej wartości i tego, co udało Ci się osiągnąć. Przed spotkaniem spróbuj zastanowić się, co sprawia, że jesteś dumny ze swojego życia zawodowego. Dzięki analizie własnych osiągnięć zaczniesz pozytywniej myśleć o swojej karierze.

 

Dodatkowo łatwiej przekonasz rozmówcę, jakie korzyści ze współpracy z Tobą czerpali poprzedni pracodawcy. Jeżeli oni byli zadowoleni z efektów Twojej pracy, opowiedz o tym rekruterowi. Jak przygotować się do rozmowy o Twoich osiągnięciach?

 

Zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania:

 

  • Czy zarządzałaś/-łeś kluczowy dla firmy projektem?
  • Czy udało Ci się zaoszczędzić/zarobić dla swoich pracodawców pieniądze? (tutaj warto pokazać procentową zmianę w określonym czasie)
  • Czy miałaś/-łeś swój wkład w usprawnienie jakiegoś procesu lub jego optymalizację? (ponownie zmiana procentowa mile widziana)
  • Czy wpadłeś/-łaś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy szybciej? 
  • Czy współpracowałeś/-łaś z kluczowymi dla firmy Klientami? Jeśli tak, z jakimi?


Zastanów się, co odróżnia Cię od innych pracowników na podobnych stanowiskach. Pamiętaj, że te elementy pozwalają Ci wynegocjować lepsze warunki finansowe. Możesz do nich wrócić w trakcie rozmowy o finansach. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wynegocjować atrakcyjne wynagrodzenie:

 

"Jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej?" (czytaj)

 

2. Udana rozmowa rekrutacyjna czeka Cię jeśli...

 

Dowiesz się, jakie wyzwania stoją przed firmą, do której aplikujesz. Jak to zrobić?


Prześledź wszystkie najważniejsze dane o firmie, które znajdziesz w sieci. Jeżeli zobaczysz informację, że wprowadzili na rynek nowy produkt albo usługę, pomyśl, jak możesz wykorzystać swoje doświadczenie, aby pomóc firmie.

 

Znalazłeś informacje, że firma zamierza rozwijać się poza granicami kraju albo otwiera nowe oddziały lub filie? Pomyśl, jak możesz pomóc przy takiej ekspansji.

 

Dlaczego wnikliwe rozeznanie o firmie i osobach, z którymi rozmawiasz, jest tak ważne? Dzięki temu możesz użyć argumentów, które skuteczniej przemawiają za zatrudnieniem Ciebie. Pokaż, że inwestycja w Ciebie opłaci się i przyniesiesz firmie określone korzyści związane z Twoim doświadczeniem i motywacją.

 

Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego akurat Ty powinieneś dostać pracę z ogłoszenia?

 

Darmowy e-book: chcesz wiedzieć więcecj na temat rozmów kwalifikacyjnych? Pobierz bezpłatny e-book: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej".

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Zadawaj odpowiednie pytania..

 

Rozmowa rekrutacyjna to też czas na Twoje pytania. To często niedoceniane narzędzie do umiejętnego podkreślenia własnych umiejętności i postawy.


Zawsze warto zapytać, jakie wyzwania stoją przed działem, do którego aplikujesz. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.  

 

Zapytaj o największe sukcesy firmy. Będziesz mógł zaznaczyć, że chciałbyś być częścią takiego zespołu ze względu na jego innowacje, wyniki ub cokolwiek innego, co podoba Ci się w tej pracy. Dodatkowo bazujesz na pozytywnych emocjach związanych z osiągnięciami firmy i wyrażasz uznanie dla Twoich przyszłych znajomych z pracy. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, o co jeszcze warto zapytać: 

 

"Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które powinieneś zadać" (czytaj)

 

4. Używaj języka korzyści...


Rozmowa rekrutacyjna zakończy się ofertą pracy, jeśli przekonasz pracodawcę, że przyniesiesz mu korzyści większe niż pozostali kandydaci. Jakie zwroty mogą pomóc Ci skuteczniej przekonać rozmówcę do Cię na danym stanowisku? 

 

  • Dzięki zatrudnieniu mnie zyskają/otrzymają Państwo…
  • Umożliwię Państwu…
  • Zapewniam, gwarantuję,
  • Ułatwię, pomogę, usprawnię, zoptymalizuję, dostarczę,
  • Jestem przekonany, że…

 

Odwołaj się także do potrzeb firmy, o których dowiedziałeś się w trakcie rozeznania w sieci oraz w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Postaraj się sparafrazować potrzebę i odpowiedz na nią swoim doświadczeniem. Przykład?

 

Wiesz, że firma poszukuje skutecznego przedstawiciela handlowego. Twoim zadaniem będzie nie tylko przedstawienie swoich największych osiągnięć i umiejętności, ale przede wszystkim pokazanie, jak przydadzą się one na nowym stanowisku. Wspomnij o kontaktach z branży, które będziesz mógł wykorzystać. Opowiedz o swoich doświadczeniach dotyczących sprzedaży podobnych produktów lub usług. Im skutecznie uda Ci się pokazać wartość swojego doświadczenia na nowej pozycji, tym większą masz szanse na otrzymanie oferty pracy. 


5. Udana rozmowa rekrutacyjna? Ten sposób działa zawsze..

 

Z reguły lubimy inne osoby, jeśli są w jakimś stopniu podobne do nas samych. Będzie Ci znacznie łatwiej zrobić dobre wrażenie, jeśli rekruter Cię polubi.

 

Spróbuj dopasować się do niego pod kątem tempa prowadzenia rozmowy, poziomu energii. Postaraj się też nie dominować w rozmowie i nie przejmować inicjatywy zbyt często. Pamiętaj, że prowadzi ją rekruter, a nie Ty. Dlatego, nie przejmuj kontroli nad jej przebiegiem.


Jeżeli dostrzeżesz, że Twój rozmówca zadaje krótkie i konkretne pytania, postaraj się dawać mu dokładnie takie odpowiedzi.

 

6. Podsumuj spotkanie


Jeżeli rozmowa rekrutacyjna zbliża się do końca, postaraj się zrobić wszystko, aby została ona podsumowania i abyś wiedział, kiedy i od kogo dostaniesz informacje o jej wynikach. Podkreśl, że zależy Ci na wynikach i szczerej ocenie Twojej kandydatury. Jeżeli informacje o pracodawcy oraz oferta wydają Ci się interesujące, podkreśl to.

 

Wykorzystaj potęgę maila z podziękowaniem po rozmowie. Dzięki wysłaniu wiadomości po spotkaniu pozostawisz po sobie lepsze wrażenie i będzie mieć okazję do ponownego podkreślenia ustaleń dotyczących wyników rekrutacji. Chcesz zobaczyć, jak napisać taką wiadomość? Przeczytaj:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 5 rad, jak napisać maila z podziękowaniem" (czytaj)

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czeka Cię rozmowa rekrutacyjna? Co jeszcze warto zrobić, aby dostać pracę? Wypowiedz się w komentarzu lub zadaj mi pytanie. Odpowiadam na wszystkie. 

 

Polub nasz artykuł, jeśli dowiedziałeś się czegoś ciekawego.

Oceń mój artykuł: rozmowa rekrutacyjna
Średnia: 3.88 (269 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Witam, pozdrawiam, z poważaniem: Zwroty grzecznościowe w mailu

Witam, pozdrawiam, z poważaniem: Zwroty grzecznościowe w mailu

Jak zacząć mail i zakończyć mail? Czy forma Witam to poprawny zwrot grzecznościowy? Z artykułu dowiesz się, jakie zwroty grzecznościowe stosować, a jakich unikać. Poznaj zasady rządzące pisaniem maili. Podpowiemy Ci jak pisać maile formalne: do profesora, wykładowcy, szefa itp.