Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Rozmowa rekrutacyjna - 6 skutecznych rad jak ją przejść z sukcesem

Rozmowa kwalifikacyjna | 2016-01-22
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Co zrobić, aby rozmowa rekrutacyjna zakończyła się otrzymaniem oferty pracy? 

 

To jedno z pytań, które zadajecie mi coraz częściej w trakcie konsultacji kariery. Samo przygotowanie odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz zdobycie informacji o firmie często nie wystarczą.

 

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej składasz bardzo ważną ofertę. Polega ona możliwości skorzystania z Twojego doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności. W zamian pracodawca powinien wypłacać Ci satysfakcjonującą pensję. Jak widzisz, rozmowa kwalifikacyjna ma kilka elementów wspólnych ze spotkaniem sprzedażowym. Twoim zadaniem jest odpowiednie pokazanie swojego doświadczenia i umiejętności. Musisz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym wyborem na dane stanowisko. Chcesz wiedzieć jak tego dokonać?

 

Jeśli czeka Cię rozmowa rekrutacyjna, przeczytaj też:

 

"Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Kompendium" (czytaj)

 

Rozmowa rekrutacyjna to czas na twoje pytania

 

1. Przygotuj wcześniej swoje osiągnięcia zawodowe


Rozmowa rekrutacyjna jest mniej stresująca, jeśli posiadasz świadomość własnej wartości i tego, co udało Ci się osiągnąć. Przed spotkaniem spróbuj zastanowić się, co sprawia, że jesteś dumny ze swojego życia zawodowego. Dzięki analizie własnych osiągnięć zaczniesz pozytywniej myśleć o swojej karierze.

 

Dodatkowo łatwiej przekonasz rozmówcę, jakie korzyści ze współpracy z Tobą czerpali poprzedni pracodawcy. Jeżeli oni byli zadowoleni z efektów Twojej pracy, opowiedz o tym rekruterowi. Jak przygotować się do rozmowy o Twoich osiągnięciach?

 

Zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania:

 

  • Czy zarządzałaś/-łeś kluczowy dla firmy projektem?
  • Czy udało Ci się zaoszczędzić/zarobić dla swoich pracodawców pieniądze? (tutaj warto pokazać procentową zmianę w określonym czasie)
  • Czy miałaś/-łeś swój wkład w usprawnienie jakiegoś procesu lub jego optymalizację? (ponownie zmiana procentowa mile widziana)
  • Czy wpadłeś/-łaś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy szybciej? 
  • Czy współpracowałeś/-łaś z kluczowymi dla firmy Klientami? Jeśli tak, z jakimi?


Zastanów się, co odróżnia Cię od innych pracowników na podobnych stanowiskach. Pamiętaj, że te elementy pozwalają Ci wynegocjować lepsze warunki finansowe. Możesz do nich wrócić w trakcie rozmowy o finansach. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wynegocjować atrakcyjne wynagrodzenie:

 

"Jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej?" (czytaj)

 

Rozmowa rekrutacyjna - musisz się wyróżnić


2. Udana rozmowa rekrutacyjna czeka Cię jeśli...

 

Dowiesz się, jakie wyzwania stoją przed firmą, do której aplikujesz. Jak to zrobić?


Prześledź wszystkie najważniejsze dane o firmie, które znajdziesz w sieci. Jeżeli zobaczysz informację, że wprowadzili na rynek nowy produkt albo usługę, pomyśl, jak możesz wykorzystać swoje doświadczenie, aby pomóc firmie.

 

Znalazłeś informacje, że firma zamierza rozwijać się poza granicami kraju albo otwiera nowe oddziały lub filie? Pomyśl, jak możesz pomóc przy takiej ekspansji.

 

Dlaczego wnikliwe rozeznanie o firmie i osobach, z którymi rozmawiasz, jest tak ważne? Dzięki temu możesz użyć argumentów, które skuteczniej przemawiają za zatrudnieniem Ciebie. Pokaż, że inwestycja w Ciebie opłaci się i przyniesiesz firmie określone korzyści związane z Twoim doświadczeniem i motywacją.

 

Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego akurat Ty powinieneś dostać pracę z ogłoszenia?


3. Zadawaj odpowiednie pytania..

 

Rozmowa rekrutacyjna to też czas na Twoje pytania. To często niedoceniane narzędzie do umiejętnego podkreślenia własnych umiejętności i postawy.


Zawsze warto zapytać, jakie wyzwania stoją przed działem, do którego aplikujesz. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie przekonać pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić.  

 

Zapytaj o największe sukcesy firmy. Będziesz mógł zaznaczyć, że chciałbyś być częścią takiego zespołu ze względu na jego innowacje, wyniki ub cokolwiek innego, co podoba Ci się w tej pracy. Dodatkowo bazujesz na pozytywnych emocjach związanych z osiągnięciami firmy i wyrażasz uznanie dla Twoich przyszłych znajomych z pracy. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, o co jeszcze warto zapytać: 

 

"Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które powinieneś zadać" (czytaj)

 

Rozmowa rekrutacyjna i rady jak ją przejść

 

4. Używaj języka korzyści...


Rozmowa rekrutacyjna zakończy się ofertą pracy, jeśli przekonasz pracodawcę, że przyniesiesz mu korzyści większe niż pozostali kandydaci. Jakie zwroty mogą pomóc Ci skuteczniej przekonać rozmówcę do Cię na danym stanowisku? 

 

  • Dzięki zatrudnieniu mnie zyskają/otrzymają Państwo…
  • Umożliwię Państwu…
  • Zapewniam, gwarantuję,
  • Ułatwię, pomogę, usprawnię, zoptymalizuję, dostarczę,
  • Jestem przekonany, że…

 

Odwołaj się także do potrzeb firmy, o których dowiedziałeś się w trakcie rozeznania w sieci oraz w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Postaraj się sparafrazować potrzebę i odpowiedz na nią swoim doświadczeniem. Przykład?

 

Wiesz, że firma poszukuje skutecznego przedstawiciela handlowego. Twoim zadaniem będzie nie tylko przedstawienie swoich największych osiągnięć i umiejętności, ale przede wszystkim pokazanie, jak przydadzą się one na nowym stanowisku. Wspomnij o kontaktach z branży, które będziesz mógł wykorzystać. Opowiedz o swoich doświadczeniach dotyczących sprzedaży podobnych produktów lub usług. Im skutecznie uda Ci się pokazać wartość swojego doświadczenia na nowej pozycji, tym większą masz szanse na otrzymanie oferty pracy. 


5. Udana rozmowa rekrutacyjna? Ten sposób działa zawsze..

 

Z reguły lubimy inne osoby, jeśli są w jakimś stopniu podobne do nas samych. Będzie Ci znacznie łatwiej zrobić dobre wrażenie, jeśli rekruter Cię polubi.

 

Spróbuj dopasować się do niego pod kątem tempa prowadzenia rozmowy, poziomu energii. Postaraj się też nie dominować w rozmowie i nie przejmować inicjatywy zbyt często. Pamiętaj, że prowadzi ją rekruter, a nie Ty. Dlatego, nie przejmuj kontroli nad jej przebiegiem.


Jeżeli dostrzeżesz, że Twój rozmówca zadaje krótkie i konkretne pytania, postaraj się dawać mu dokładnie takie odpowiedzi. Chcesz być idealnie przygotowany do rozmowy rekrutacyjnej i dostawać więcej ofert pracy? Zobacz, jak mogę Ci pomóc:

"Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej" (czytaj)

 

Rozmowa rekrutacyjna - wyślij wiadomość po niej


6. Podsumuj spotkanie


Jeżeli rozmowa rekrutacyjna zbliża się do końca, postaraj się zrobić wszystko, aby została ona podsumowania i abyś wiedział, kiedy i od kogo dostaniesz informacje o jej wynikach. Podkreśl, że zależy Ci na wynikach i szczerej ocenie Twojej kandydatury. Jeżeli informacje o pracodawcy oraz oferta wydają Ci się interesujące, podkreśl to.

 

Wykorzystaj potęgę maila z podziękowaniem po rozmowie. Dzięki wysłaniu wiadomości po spotkaniu pozostawisz po sobie lepsze wrażenie i będzie mieć okazję do ponownego podkreślenia ustaleń dotyczących wyników rekrutacji. Chcesz zobaczyć, jak napisać taką wiadomość? Przeczytaj:

 

"Rozmowa kwalifikacyjna - 5 rad, jak napisać maila z podziękowaniem" (czytaj)

 

Czeka Cię rozmowa rekrutacyjna? Co jeszcze warto zrobić, aby dostać pracę? Wypowiedz się w komentarzu lub zadaj mi pytanie. Odpowiadam na wszystkie. 

 

Polub nasz artykuł, jeśli dowiedziałeś się czegoś ciekawego.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.1 (74 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-11-12 10:53:58

Dziękuję za Twój komentarz. Wszystko zależy od typu pracy, jeżeli na co dzień nie musisz być przebojowa i ekstrawertyczna - nieśmiałość nie powinna Cię skreślać. Nie skreśliłbym osoby, która dobrze się zapowiada tylko przez to, że jest nieśmiała. Głowa do góry :)

Ola 2015-11-10 17:31:25

Mam taki problem, że jestem bardzo nieśmiała i nie wierzę w siebie. To niestety zazwyczaj po mniej widać, nawet jeżeli staram się robić inne wrażenie. Z drugiej strony jestem ambitna pracowita i bardzo przykladam się do tego co robię, ale trudno mi to udowodnić. Po kilku rozmowach zaczynam rozumieć, że nikt nie chce mieć pracownika, po którym widać, że ma ze sobą jakieś problemy nawet jeżeli teoretycznie nie powinno to przeszkadzać wykonywaniu pracy. Pomijając inne względy domyślam się, że zatrudnienie takiej osoby jest ryzykowne i może pogarszać atmosferę w pracy .Czy rekruterzy zawsze skreślają takie osoby i czy da się tutaj coś zrobić?

Piotr Sosnowski 2015-09-24 11:26:41

Tutaj znajdziesz mój cały wpis na ten temat:

https://interviewme.pl/blog/py...

aska 2015-09-23 11:05:48

Witam a jak odpowiedzieć na ostatnie pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej a mianowicie : "czy ma Pani jeszcze jakieś pytania? " wiem że powinno się zadać ale jakie konkretnie skoro według mnie wszystkie ważne już padły . proszę o radę

Piotr Sosnowski 2015-08-31 08:45:32

Jeżeli to rekrutacja prowadzona przez firmę zewnętrzną, na kolejnej dowiesz się większej ilości informacji o firmie, zespole i zakresie obowiązków. Rekruterzy zewnętrzni prowadzą rekrutację w ten sposób, że na początku kwalifikują Cię do procesu jako kandydata. Gdy wszystko jest ok i mogą iść dalej, przekazują więcej informacji o firmie i możliwościach. Wtedy zaczyna się główna część rekrutacji. Do wszystkich rozmów można swobodnie stosować wszystkie nasze porady, ale postaram się napisać też wpis o tym jak wyglądają rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez firmy zewnętrzne.

Powodzenia!

Piotr Sosnowski 2015-08-31 08:43:21

Tutaj pisaliśmy o rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon: https://interviewme.pl/blog/pe...

Daria 2015-08-27 18:58:22

A jak dostosować się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?
Dzisiaj odbyłam krótką piętnastominutową. Zaprezentowałam swoje doświadczenie, prowadzone projekty, oczekiwania finansowe. Rozmawiałam z rekruterem także w języku angielskim. Dowiedziałam się na jakie stanowisko jest rozpatrywana moja kandydatura oraz pełny opis wymagań. Na koniec otrzymałam informację, iż jutro odbędę kolejną - znacznie dłuższą.
Co może mnie czekać? Jakie inne pytania otrzymam? Gdyż według mnie większość zostało omówione.

Z góry dziękuję za wszelkie (p)odpowiedzi :)

Daria 2015-08-27 18:24:13

Przeczytałam cały artykuł i wszystkie komentarze. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon.
Dzisiaj odbyłam piętnastominutową rozmowę z rekruterem. Na zakończenie dostałam informację, iż jutro odbędę kolejną - zdecydowanie dłuższą. W tym momencie rekrutacja jest prowadzona do "tajemniczej" firmy.
Czego mogę spodziewać się po jutrzejszej rozmowie? Dowiem się do jakiej firmy i na jakie stanowisko poszukują kandydatów. Jakie pytania mogę otrzymać? Dzisiaj zostało omówione całe moje doświadczenie, prowadzone projekty oraz rozmowa po angielsku. Dostałam też informację zwrotną o oczekiwanym wynagrodzeniu.
Jak dla mnie większość tematów została omówiona.
Może ktoś podpowie, co może mnie jutro czekać?

Z góry dziękuję za wszelkie rady :)

Piotr Sosnowski 2015-07-31 07:20:53

Rekruterzy zewnętrzni przekazują te informacje w momencie, gdy zaakceptują Cię jako kandydata i będą widzieli możliwość współpracy na tym stanowisku. Firma nie jest tajemnicą i informacje o niej są przekazywane w momencie, gdy możesz być zaangażowany w proces u danego Klienta. Na pewno dowiesz się więcej o firmie przy kolejnych rozmowach z rekruterem.

ghhd 2015-07-30 21:05:08

Jeżeli firma zewnętrzna prowadzi rekrutację pracowników do innej firmy, a w ogłoszeniu oprócz słów "dla naszego klienta poszukujemy pracowników ..." nie pojawia się nazwa tej właściwej firmy, to w jaki sposób mam się dowiedzieć jaka firma poszukuje pracowników? Czy mogę się o to zapytać rekrutera czy on mi to powie na rozmowie kwalifikacyjnej? Znam w zasadzie obowiązki i wymagania jakie są przede mną stawiane, a nic nie wiem o ewentualnym pracodawcy.

Piotr Sosnowski 2015-07-30 12:12:18

To taka sama rozmowa jak standardowe spotkanie i ma te same prawa, ale postaram się stworzyć dodatkowy poradnik z podpowiedziami dotyczącymi ustawień kamery i samego Skype. Dziękuję za inspirację.

mmm 2015-07-30 10:22:33

Czy ma Pan jakieś rady dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej przez Skype? Czy oprócz przygotowania i odpowiedniego ubioru powinnam jeszcze o czymś pamiętać?

Piotr Sosnowski 2015-06-21 15:14:04

Wydaje mi się, że w dobrym tonie byłoby gdyby to rekruter zapłacił za cały rachunek, bo on jest stroną zapraszającą na spotkanie. Jeżeli nie zostanie to zaproponowane, każdy powinien zapłacić za swoją część rachunku :) Nie wiem, co podpowiedzieć przy pytaniu o długość rozmowy. Jeżeli kawa będzie pyszna, można porozmawiać o czymś innym niż rekrutacja i ją dokończyć :)

Aga 2015-06-21 09:46:52

Jestem zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną która odbędzie się w kawiarni ( w moim mieście owa firma nie posiada siedziby) i stąd moje pytanie: Kto powinien zapłacić za ewentualną kawę? Ja czy rekruter? A może nie zamawiać niczego? I jeszcze nurtuje mnie jedna wątpliwość a mianowicie: co w sytuacji gdy rozmowa skończy się wcześniej niż kawa? :)

Aleksandra Stachecka 2015-06-03 10:56:56

Rozmowa rekrutacyjna ma zweryfikować doświadczenie i umiejętności kandydata. W tym celu niezbędna jest ocena, gdyż rekruter musi znaleźć odpowiedź na pytanie, czy to jest właśnie mój idealny kandydat. Taką ocenę moim zdaniem rekruter powinien zachować dla siebie.

Jeśli kandydat zapyta np. o informację zwrotną z rozmowy, wtedy warto jej udzielić. Powinna być to jednak właśnie informacja zwrotna, a nie ocena, która obraża lub sprawia przykrość. Dobrze skonstruowany feedback oparty jest na faktach, a nie na opiniach/ocenach.

Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i sytuacje nieprzyjemnej oceny i wytykania błędów się zdarzają. Wtedy jest to ważna informacja na temat samej firmy, w której taki rekruter pracuje.

Mopek 2015-06-02 20:42:17

A co powiecie o ocenianiu kandydata na rozmowie? Wedlug was jest to nieprofesjonalne? Spotkalam sie osobiscie z sytuacja, w ktorej rekruter po krotkim 'tescie' zamiast zanotowac sobie spostrzezenia, otwarcie wytknal mi bledy, dodatkowo po 10-ominutowej rozmowie pozwolil sobie na ocene mojej osobowosci, co w pewnym sensie mnie urazilo. Czy rekruter ma prawo oceniac nas jako czlowieka, uzasadniajac to "checia poznania nas"?

Piotr Sosnowski 2015-05-13 07:49:32

Możesz pomóc:
- wdrażać standardy
- monitorować jakość
- sugerować rozwiązania wizualne

etc etc.

Sporo tego może być :) Nie wiem jaka to branża i jaki dokładnie zakres obowiązków.

Ewelina 2015-05-12 07:37:41

W jaki sposób mogę pomoc firmie jeżeli staram sie o stanowisko na którym miałabym sprawdzać wygląd innych oddziałów - zgodnie ze standardami?

Piotr Sosnowski 2015-05-05 10:36:19

Dobra sekretarka to ważna funkcja w firmie. Jeśli nie wiesz jak możesz pomóc firmie, podpowiem:
- sprawnie zarządzasz kalendarzem
- koordynujesz zamówienia artykułów biurowych
- znajdujesz artykuły biurowe w tańszej opcji
- nadzorujesz wydatki administracyjne
- tworzysz raporty dla przełożonych
- przyjmujesz gości i dbasz o dobre relacje z nimi

Bez takich działań firma nie działa sprawnie, albo te zadania wykonują inni jako czynności dodatkowe.

paula 2015-05-05 10:08:32

nie wiem w jaki sposob mialabym pomoc firmie skoro staram sie isc na sekretrke

Workcited 2015-02-13 09:46:28

Słusznie, poniosło mnie :) Tak często na rozmowach pojawiają się kandydaci, którzy boją się powiedzieć "nie umiem" czy "nie wiem" - trochę nasz społeczny problem. A w sumie chodzi o to , żeby się dobrze dogadać i ustalić, czy idziemy w jednym kierunku. Odpowiedzialność duża po stronie kandydatów i rekruterów. Pozdrawiam!

Piotr Sosnowski 2015-02-12 14:33:18

Napiszę kiedyś obszerny artykuł na ten temat. Obiecuję :) W skrócie: smart casual jest ok, ale jeżeli zastanawiasz się nad wyborem stroju i boisz się, że ubierzesz, że się zbyt "luźno", wybierz opcję bardziej formalną. O wiele lepiej jest być na rozmowie rekrutacyjnej ubranym za bardzo, niż za mało elegancko.

Piotr Sosnowski 2015-02-12 14:31:23

Czy ja napisałem, żeby nie być sobą? :) Cała moja praca polega na tym, aby pokazać kandydatom ich najważniejsze atuty i nauczyć ich mówić o tym. Nie polecam nigdy odgrywania żadnych ról :)

Dziękuję za komentarz.

Workcited 2015-02-10 21:48:31

Ja u siebie chętnie widzę smart casual, chociaż odwiedzali nas i ludzie w t-shirtach. Jeden nawet u nas pracuje :). Szczerze - ciuchy to tylko ciuchy. Jeśli Twój rekruter odrzuca Cię z powodu ubioru, to ułatwia Ci sytuację - szukaj lepszego pracodawcy.

Workcited 2015-02-10 21:45:51

Fajny artykuł i przydatne uwagi ale, czy na rozmowie nie lepiej po prostu być sobą? Po co znajdować pracę tylko po to, żeby później przekonać się, że trzeba w niej udawać kogoś zupełnie innego? Trochę w temacie u nas - http://workcited.pl/blog/rekru...

Piotr 2015-02-06 22:05:27

Mam pytanie dotyczące ubioru podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Czy strój smart-casual w klasycznych kolorach pasowałby w sytuacji ubiegania się o pracę, gdzie codziennym strojem jest koszula albo w ogóle nie obowiązuje dress-code? Przykładowo w jakiejś herbaciarni, sklepie z ubraniami, kinie, a nawet w fabryce ubiegając się o staż?
Zastanawiam się czy nie zostanie to źle odebrane.

Pozdrawiam

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce