Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Curriculum vitae, które zapewni Ci pracę - 7 wskazówek

CV | 2016-04-07
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Wysyłasz curriculum vitae od kilku miesięcy i nadal szukasz pracy?

 

To znak, że musisz zmienić strategię.

 

Możliwe, że na kandydatów o podobnym profilu jest teraz mniejszy popyt. Jest też szansa, że po prostu Twoje doświadczenie i umiejętności nie są wystarczające, aby otrzymać dane stanowisko. Jest też inna możliwość, która zdarza się równie często.

 

Wysyłasz curriculum vitae, które nigdy nie zainteresuje pracodawcy. Opisałeś całe swoje doświadczenie i umiejętności, ale nie dopasowałeś CV do oferty pracy. Pracodawca widzi przetłaczającą ilość informacji, ale nie może znaleźć tego, co szuka. Twoje CV trafia do kosza kilka sekund po otwarciu pliku. 

 

Czy to możliwe? 

 

Na jedną ofertę pracy może przyjść nawet kilkaset aplikacji. Twoje CV może zostać odrzucone nawet po kilku sekundach. Czasami niesłusznie... Możesz rzeczywiście posiadać wymagana doświadczenie i umiejętności, ale jeśli nie potrafisz ich we właściwy sposób przedstawić, Twoje CV nie będzie skuteczne, a szukanie dobrej pracy zajmie Ci wiele miesięcy. Co możesz zrobić?

 

W tym artykule pokażę Ci jak w prosty sposób zwiększyć skuteczność swojego curriculum vitae, aby częściej chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Dowiesz się, jak dopasować CV do oferty pracy i jak przedstawić poszukiwane przez niego informacje. Dzięki temu zaczniesz chodzić na rozmowy nawet trzy razy częściej niż do tej pory. Przeczytaj, jak napisać curriculum vitae dopasowane do ogłoszenia.

 

1. Uniwersalne curriculum vitae nie istnieje

 

Nie ma CV uniwersalnego, tak samo jak nie ma kandydatów idealnych na każde stanowisko. Twoje CV powinno być umiejętnie sprofilowane.

 

Na początek stwórz je dla określonego typu stanowisk (np. CV dla specjalisty ds. marketingu, sprzedaży etc.).

 

Następnie spróbuj je dopasować do konkretnej branży (CV dla specjalisty ds. marketingu w branży FMCG, sprzedaży w branży retail etc.).

 

Jeśli naprawdę zależy Ci na konkretnym stanowisku, wyślij profesjonalne CV dopasowane do każdego ogłoszenia.

 

Dlaczego to takie ważne?

 

Pracodawcy nie interesują wszystkie informacje z Twojego curriculum vitae. Szukają w nim tylko określonego doświadczenia i umiejętności, które będą przydatne na danym stanowisku pracy. Upewnij się, że te informacje są wyraźnie widoczne w Twoim CV. 

 

jak dopasować curriculum vitae do oferty

 

2. Co daje Ci curriculum vitae dopasowane do ogłoszenia?

 

Najważniejsze korzyści przemawiające za tworzeniem CV pod konkretne ogłoszenie:

 

  • podkreślasz cechy poszukiwane na danym stanowisku;
  • możesz zwrócić uwagę na projekty szczególnie istotne przy danym stanowisku;
  • pokazujesz, że uważnie czytasz ogłoszenia;
  • po przejrzeniu Twojego curriculum vitae rekruter wie, że nie aplikujesz desperacko na wszystkie stanowiska;
  • usuwasz zbędne informacje, przez co Twoje CV staje się bardziej czytelne.

 

 

3. Od czego zaczać pisanie dopasowanego curriculum vitae?

 

Każde ogłoszenie zawiera 3 podstawowe elementy: informacje o firmie, wymagania dotyczące kandydata oraz opis jego obowiązków i ofertę pracodawcy.

 

Jeżeli pogłębisz informacje o firmie i poszukasz pracowników pracujących na podobnym stanowisku, dowiesz się, kto jest kandydatem idealnym. Sprawdź profile LinkedIn albo Goldenline pracowników firmy. Znajdź osoby, które pracowały na podobnym stanowisku, a następnie awansowały. Sprawdź ich umiejętności oraz osiągnięcia zawodowe. Wypisz podobieństwa między przebiegiem Twojej kariery a tym, co znalazłeś w sieci.

 

UWAGA: W wymaganiach znajdziesz listę umiejętności (zarówno twardych, jak i miękkich), które cechują poszukiwanego kandydata oraz opis obowiązków. Te umiejętności powinny znaleźć się też w Twoim curriculum vitae! Upewnij się, że Twoje CV umiejętnie podkreśla wymagane kompetencje. W tym artykule zobaczysz, na co rekruterzy zwracają największą uwagę: 

 

Jak napisać CV, na którym rekruter skupi swój wzrok? (wejdź tutaj)

 

W części dotyczącej oferty dla kandydata możesz znaleźć interesujące Cię informacje. Jeżeli widzisz informację o systemie prowizyjnym, dodaj, że konsekwentnie dążysz do wyznaczonych celów. Jeżeli jest informacja o współpracy międzynarodowej, podkreśl swoje ewentualne doświadczenie w tej dziedzinie.

 

5 rad, jak dopasować swoje curriculum vitae do oferty

 

4. Więcej nie znaczy lepiej...

 

Błędem większości kandydatów jest szczegółowe opisywanie doświadczenia i umiejętności nabytych w czasie całej kariery zawodowej. Każdy myśli, że im więcej informacji wpisze, tym bardziej wartościowe będzie jego curriculum vitae, a on sam sprawi wrażenie kompetentnego kandydata. 

 

Prawda jest taka, że im więcej informacji dodasz, tym większa szansa, że Twoje CV trafi do kosza, zanim zostanie przeczytane. 

 

Pracodawcy interesują tylko określone umiejętności. Są one przedstawione w wymaganiach oraz opisie obowiązków. Upewnij się, że Twoje curriculum vitae podkreśla te informacje oraz Twoje osiągnięcia zawodowe w tym zakresie.

 

Zrezygnuj z jak największej ilości informacji, które nie są wymagana przez pracodawcę. Miejsce urodzenia, stan cywilny, liceum, szczegółowy opis dawnych stanowisk (niezwiązanych z aktualnie poszukiwanym) tylko niepotrzebnie zaśmiecają Twoje curriculum vitae. Im więcej takich informacji w nim podajesz, tym bardziej odciągasz uwagę od konkretów poszukiwanych przez pracodawcę. 

 

idealne curriculum vitae

 

5. Wygląd Twojego curriculum vitae ma olbrzymie znaczenie!

 

Niechlujne i nieczytelne CV robi niekorzystne wrażenie i utrudnia pracodawcy znalezienie wymaganych informacji.

 

Atrakcyjny, uporządkowany i przede wszystkim czytelny szablon CV, pomoże Ci się wyróżnić oraz umiejętnie podkreśli najważniejsze informacje. Upewnij się, że Twoje CV jest estetyczne i przejrzyste. Używaj czytelnej czcionki i korzystaj z pogrubień, aby podkreślić ważne dane.

 

Chcesz stworzyć curriculum vitae, które pomoże Ci się odróżnić na tle innych kandydatów i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy o pracę? Wypróbuj kreator CV InterviewMe i dobierz do poszukiwanego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

 

Stwórz profesjonalne CV online w 5 minut

(wejdź tutaj)

 

 

jak napisać curriculum vitae

 

6. Dlaczego potrzebujesz profilu zawodowego w curriculum vitae?

 

Profil zawodowy znajduje się na samej górze Twojego życiorysu. Ta sekcja automatycznie przyciąga uwagę rekrutera. Wykorzystaj ten fakt i pokaż, że wysyłasz CV konkretnie na to stanowisko. Możesz dodatkowo to podkreślić, jeśli dodasz poszukiwane stanowisko.

 

W profilu zawodowym zawrzyj informacje o 2 osiągnięciach, które zdobyłeś dzięki kompetencjom wymaganym w ogłoszeniu.

 

Jeśli jednym z wymagań jest umiejętność tworzenia materiałów prasowych, dodaj jednozdaniową informację, jakie materiały tworzyłeś.

 

Nowa praca wymaga do Ciebie umiejętności prowadzenia szkoleń? Dodaj wzmiankę, ile godzin szkoleń udało Ci się poprowadzić. To właśnie w celach zawodowych powinieneś uwypuklić najważniejsze umiejętności z ogłoszenia! Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie opisać swoje cele zawodowe w curriculum vitae, przeczytaj poniższy artykuł:

 

"Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

 

jak napisać curriculum vitae

 

7. Zmień sekcję umiejętności!

 

Jak napisać curriculum vitae dopasowane go ogłoszenia?

 

Zwróć większą uwagę na umiejętności. Ta sekcja w CV najczęściej zawiera informacje o tym, że posiadasz prawo jazdy, umiesz pracować w zespole i pod presją czasu. Czy dla pracodawcy to ważne? Czy te elementy pomagają Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów? Wręcz przeciwnie!

 

Wykorzystaj tę sekcję, aby podkreślić umiejętności wymagane w ogłoszeniu. Ułóż te umiejętności w kolejności takiej, w jakiej są w ofercie pracy. Rekruterzy często te najważniejsze umieszczają na górze listy wymagań dotyczących kandydata.

 

"Umiejętności do CV. 6 co wpisać, aby mieć skuteczne CV" (czytaj)

 

Poprosiliśmy o kilka słów komentarza Małgorzatę Marzec - specjalistę ds. HR i PR. Autorkę bloga zawodowego HRwpraktyce.

 

Na co zwracać uwagę dopasowując curriculum vitae do ogłoszenia?

 

Jestem zdania, że należy przykładać szczególną uwagę do tego, w jaki sposób skomponujemy swoje dokumenty aplikacyjne tak od strony technicznej, jak i merytorycznej. Warto zatem je uatrakcyjnić, uwypuklając w nich doświadczenie, umiejętności czy osiągnięcia, które potencjalny pracodawca uważa za kluczowe na danym stanowisku i na nich będzie koncentrował się w trakcie filtrowania otrzymanych aplikacji.

 

5 rad, jak dopasować swoje curriculum vitae do oferty

 

Często słyszę pytanie: „Skąd wiadomo, czego oczekuje od nas pracodawca?” Z reguły wszystko określone jest w ogłoszeniu o pracę, dlatego warto je uważnie przeczytać. Profil branżowy pracodawcy dostarczy nam również wartościowych wskazówek.

 

Oczywiście zdarzają się ogłoszenia niejawne czy rekrutacje zlecane agencjom doradztwa personalnego – wówczas, musimy skupić się na treści ogłoszenia. A na podstawie takiej szybkiej analizy możliwe jest wyróżnienie tych punktów, które są zgodne z naszym doświadczeniem i wymaganiami stawianymi przez firmę. Warto kluczowe kwalifikacje wymienić już na samym początku CV, czyli w tzw. profilu zawodowym (to z pewnością zwróci uwagę rekrutera i zachęci go do przeczytania całej aplikacji). Zareklamujmy się więc tutaj i pokażmy, co potrafimy. Powodzenia!

 

"6 rzeczy, które zmienię w Twoim CV, abyś szybciej znalazł pracę" (czytaj)

 

Czy warto dopasować curriculum vitae do konkretnego ogłoszenia? Co jeszcze można zrobić, aby otrzymywać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.7 (17 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-02-26 19:29:56

Dziękuję za wpis :)

To temat, o który często pytacie mnie w mailach i komentarzach więc postaram się rozszerzyć go na blogu, gdy tylko znajdę okazję.

Trzeba znaleźć w swoim życiorysie pewne umiejętności uniwersalne, albo takie, które mogą być przydatne na nowym stanowisku i na nich skupić się najbardziej. One powinny być eksponowane w curriculum vitae.

Jeśli masz problem ze znalezieniem takich umiejętności, postaw na stworzenie CV, które pokazuje Cię jako ambitnego i stawiającego na rozwój kandydata, który ma dużą motywację do pracy. Pisałem o tym tutaj: http://kariera.goldenline.pl/5...

Powodzenia :)

Święty Mummolin 2015-02-25 21:54:57

Szanowny Panie Piotrze,

chciałbym się zapytać jak tworzyć CV na stanowiska pracy, z którymi(z punktu widzenia życiorysu) nie mamy zbyt wiele wspólnego. Na studiach dostałem pracę związaną z technologią odazotowania spalin (dział przemysłu energetycznego) i ją straciłem. Aktualnie szukam pracy dla inżyniera(branża automotive, mechanika budowa maszyn), jednak ciężko dostosować CV, gdy wiedza (która powinna wynikać z mojego życiorysu - ale ze względu na wykształcenie(tok studiów), które jest luźno powiązane z tymi działami) nie jest udokumentowana w żaden oficjalny sposób. Czy mam się wykazać wiedzą w na etapie listu motywacyjnego lub dołączyć do swojego życiorysu dział zainteresowania i tam je opisać?(chociaż według mnie dla pracodawcy może dziwnie wyglądać zainteresowania aplikanta zgodne z ofertą pracy).

Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:56:52

Najlepiej opisać zakresy obowiązków na poszczególnych stanowiskach tak, by z siebie wynikały. Postaraj się opisać to w curriculum vitae tak, by było widać, że awans był możliwy dzięki Twoim osiągnięciom. Zwróć na nie uwagę.

Piotr Sosnowski 2014-10-23 16:56:02

Cześć! Dziękuję za Twój komentarz!

Najlepiej zapełnić lukę w curriculum vitae, przez jakieś działanie i po prostu unikać takich luk. Jeżeli nie robiłeś nic w trakcie trwania tego okresu to tuszowanie tego okresu jest bez sensu. Jeśli wykonywałeś prace dorywcze, opisz je dokładniej i luka nie będzie tak straszna.

Tomasz 2014-10-20 17:38:44

Witaj, Piotrze!
Obecnie w moim CV zagościła ok. 9-miesięczna luka zawodowa. Po studiach odbyłem kilka praktyk, później bez skutku poszukiwałem pierwszej pracy, bądź praktyk lub staży, innej działalności. Podejmowałem się drobnych zleceń (załatwiałem sprawy w urzędach, sądach, instytucjach), spędziłem miesiąc za granicą, zdobyłem kilka świadectw kwalifikacyjnych, dokonywałem drobnych sprzedaży. Jednak przerwa w CV może razić i zastanawiam się, jak ją 'zapełnić'. Tym bardziej, że niektórzy pracodawcy wymagają podania dokładnych dat zatrudnienia.
Dziękuję z góry za odpowiedź.

Daniel 2014-10-18 20:27:21

Ja może trochę z innej beczki. Jak najlepiej opisać w CV ścieżkę awansu w firmie od portiera do kierownika. (początki pracy były na umowę zlecenie - 4 lata)?

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii CV
Artykuły o podobnej tematyce