![Umowa na zastępstwo — jakie prawa [wypowiedzenie, ciąża, urlop, L4]](https://cdn-images.interviewme.pl/pages/umowa_na_zastepstwo_1.jpg?fit=crop&h=250&dpr=2)
Umowa na zastępstwo — jakie prawa [wypowiedzenie, ciąża, urlop, L4]
Sprawdź, na czym polega umowa o pracę na zastępstwo w 2019 roku. Zobacz, kiedy umowa wygasa. Poznaj swoje prawa podczas zastępstwa.
Tutaj dowiesz się, jaki jest okres wypowiedzenia w zależności od rodzaju umowy o pracę, jak liczyć okres wypowiedzenia i co się do niego wlicza.
Na pewno nie raz widziałeś w amerykańskich filmach, jak szef mówi „You’re fired!” i z dnia na dzień (a właściwie z minuty na minutę) zwalnia pracownika. Na szczęście polscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę są przed takimi sytuacjami prawnie chronieni. Służy temu okres wypowiedzenia umowy, który chroni również pracodawcę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać wypowiedzenie umowy o pracę? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wypowiedzeń wszystkich typów umów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wypowiedzenie umowy w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz wypowiedzenie i pobierz dokument w PDF tutaj.
Stwórz wypowiedzenie umowy teraz
Wypowiadając umowę o pracę, musisz liczyć się z tym, że zgodnie z Kodeksem pracy będzie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia. Jest to czas, który pracownik musi przepracować już po złożeniu wypowiedzenia.
Porzucenie pracy z dnia na dzień może mieć poważne konsekwencje, o czym piszemy w artykule: Porzucenie pracy — skutki zwolnienia z dnia na dzień
Jaki jest okres wypowiedzenia? Zależy to od rodzaju umowy oraz czasu pracy w danej firmie.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony wynosi:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny wynosi:
Okres wypowiedzenia można skrócić, wydłużyć lub całkiem z niego zrezygnować rozwiązując umowę za porozumieniem stron.
Może się również zdarzyć, że współpraca zostanie zerwana w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), np. w sytuacji, gdy pracownik działa na szkodę firmy.
Dodatkowo zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że:
Zajrzyj również do naszych poradników:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wiele osób zastanawia się, od którego momentu liczy się okres wypowiedzenia i kiedy dobiega on końca. Wyjaśniamy to poniżej na konkretnych przykładach.
Jeśli masz 1-miesięczny okres wypowiedzenia i wypowiedzenie złożyłeś 15 lutego, to okres wypowiedzenia zacznie się naliczać od kolejnego miesiąca (1 marca) i zakończy się 31 marca.
Jeśli masz 3-miesięczny okres wypowiedzenia i wypowiedzenie złożyłeś 15 lutego, to okres wypowiedzenia zacznie się naliczać od kolejnego miesiąca (1 marca) i zakończy się 31 maja.
W tym przypadku nie ma znaczenia, czy dzień rozpoczęcia lub zakończenia okresu wypowiedzenia wypada w dzień wolny od pracy.
W tym przypadku okres wypowiedzenia zawsze musi zakończyć się w sobotę.
Jeśli więc masz 1-tygodniowy okres wypowiedzenia i wypowiedzenie złożyłeś w poniedziałek 15 lutego, to okres wypowiedzenia rozpocznie się w niedzielę 21 lutego i zakończy w sobotę 27 lutego.
Przy 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia, data jego zakończenia wypadnie w kolejną sobotę.
W tym przypadku okres wypowiedzenia jest naliczany od następnego dnia roboczego po złożeniu wypowiedzenia.
Jeśli więc złożyłeś wypowiedzenie w poniedziałek 15 lutego, to okres wypowiedzenia zacznie się naliczać we wtorek 16 lutego i zakończy się w czwartek 18 lutego.
Do okresu wypowiedzenia liczonego w dniach nie wliczają się niedziele oraz dni świąteczne.
Dodatkowo warto wiedzieć, że jeśli w czasie trwania okresu wypowiedzenia pracownik nabywa prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, należy zastosować właśnie nowy, dłuższy okres.
Dodatkowe wskazówki znajdziesz w poradniku Państwowej Inspekcji Pracy tutaj.
Może Cię także zainteresować:
Przy wyliczaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę uwzględnia się wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Co ważne, od 22 lutego 2016 r. nie mają już znaczenia przerwy między poszczególnymi okresami zatrudnienia.
Nie ma też znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony w pełnym czy też niepełnym wymiarze czasu.
Warto mieć również świadomość, że do czasu pracy u pracodawcy wlicza się również okres przebywania na zwolnieniu czy też urlopie wychowawczym.
Zgodnie z Kodeksem pracy do okresu zatrudnienia wlicza się także „okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23¹, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika”.
Pracujesz na podstawie umowy zlecenia? Zajrzyj tutaj: Wypowiedzenie umowy zlecenia
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Sprawdź, na czym polega umowa o pracę na zastępstwo w 2019 roku. Zobacz, kiedy umowa wygasa. Poznaj swoje prawa podczas zastępstwa.
Zobacz, czym jest odprawa emerytalna, ile wynosi i komu przysługuje. Sprawdź, które grupy zawodowe dostaną najwyższą odprawę emerytalną.
W tym artykule znajdziesz przykład podania o przedłużenie umowy o pracę, wzór do pobrania w PDF, a także porady, jak poprawnie napisać ten dokument.