Moje konto
Porzucenie pracy: konsekwencje zwolnienia się z dnia na dzień

Porzucenie pracy: konsekwencje zwolnienia się z dnia na dzień

Jakie są konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika? Co dzieje się z wynagrodzeniem, urlopem i świadectwem pracy? Dowiedz się, jak zwolnić się z dnia na dzień.

Jesteś wypalony zawodowo? Twój szef jest nie do zniesienia? Zżera Cię stres? Jesteś skonfliktowany ze współpracownikami?

 

A może po prostu chcesz zacząć lepiej płatną pracę “od jutra”?

 

Wiele osób w takiej sytuacji po prostu z dnia na dzień rzuca pracę.

 

Wydaje im się, że dzięki temu ich problemy od razu się skończą i wreszcie odżyją.

 

Zapominają jednak, że porzucenie pracy niesie ze sobą określone konsekwencje.

 

Na dodatek pracownik, który w przeszłości nagle rzucił pracę, może być źle postrzegany przez przyszłych pracodawców.

 

Z tego artykułu dowiesz się, co grozi za porzucenie pracy, jak odejść, aby uniknąć tych konsekwencji i bez problemu znaleźć lepsze stanowisko.

 

Porzuciłeś pracę lub chcesz to zrobić? Jeśli chcesz znaleźć lepsze stanowisko, powinieneś najpierw przygotować profesjonalne CV oraz list motywacyjny. W naszym kreatorze znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

porzucenie pracy

Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

Z artykułu dowiesz się:

 

 • jakie mogą być konsekwencje porzucenie pracy
 • jak porzucenie pracy wpływa na wynagrodzenie, niewykorzystany urlop czy też świadectwo pracy
 • jak “porzucić” pracę zgodnie z kodeksem pracy i szybko znaleźć lepsze stanowisko
 • jak wypowiedzieć umowę o pracę i gdzie pobrać wzór wypowiedzenia

 

1

Porzucenie pracy - konsekwencje i skutki. Co Ci grozi?

 

Wyobraź sobie, że otrzymałeś lukratywną ofertę pracy w innej firmie.

 

Na nowym stanowisku realizowałbyś się zawodowo i zarabiał znacznie więcej niż obecnie.

 

Jest tylko jeden warunek. Musisz zacząć pracę już w przyszłym tygodniu.

 

Niestety, w obecnej firmie masz 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

 

Wydaje Ci się, że najlepszym rozwiązaniem będzie porzucenie pracy i objęcie nowego stanowiska?

 

Zanim to zrobisz, powinieneś poznać ewentualne konsekwencje takiego ruchu.

 

Konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika:

 

 1. Zwolnienie dyscyplinarne pracownika. Jeśli porzucenie pracy przez pracownika nie jest niczym usprawiedliwione (np. nagłą chorobą lub wypadkiem), pracodawca może zwolnić go dyscyplinarnie, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Tzw. dyscyplinarka trafia do świadectwa pracy i pozostaje w aktach na zawsze. W dokumencie pracodawca powinien podać przyczynę zwolnienia. Pracownik może odwołać się od decyzji pracodawcy do sądu pracy w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia.

 

 1. Wypłata odszkodowania pracodawcy. Pracodawca może również zażądać zapłaty odszkodowania za poniesione szkody lub zrekompensowania utraconych korzyści. Wysokość takiego odszkodowania nie jest ustalona żadnymi widełkami, więc w sytuacji, gdy podczas postępowania sądowego zostanie udowodniona wina pracownika, musi on naprawić szkody w pełnej wysokości.

 

 1. Utrata części wynagrodzenia. W przypadku porzucenia pracy pracownik oczywiście traci prawo do wynagrodzenia za dni, w których był nieobecny.

 

 1. Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Pracownik, który rzucił pracę i nie znalazł jeszcze nowego zatrudnienia, musi liczyć się z brakiem możliwości pobierania zasiłku dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówki. Prawo to nie przysługuje osobom, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy doprowadziły do rozwiązania stosunku pracy z własnej winy.

 

 1. Problemy ze znalezieniem nowej pracy. Pamiętaj, że pracodawcy często kontaktują się ze sobą, a informacja o porzuceniu firmy może szybko rozejść się w branżowym środowisku. Pracownik, który zdecydował się na tak radykalne rozwiązanie, może być negatywnie postrzeganych przez innych pracodawców. Bardzo trudno jest pozbyć się takiej “łatki”.

 

Pamiętaj! Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarka) w 3 przypadkach:

 

 • w sytuacji ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika przestępstwa, w czasie trwania umowy o pracę, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie go na zajmowanym stanowisku,
 • jeśli przestępstwo to jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
 • oraz utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (z winy pracownika).

 

W tych sytuacjach porzucenie pracy może zostać zakwalifikowane jako nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy, które jest właśnie ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.

 

Masz dosyć swojego szefa? W poniedziałek nie możesz zebrać się z łóżka? Fantazjujesz o rzuceniu obecnej pracy? To prawdopodobnie objawy wypalenia zawodowego! Z naszego artykułu dowiesz się, jak z nim walczyć: “Wypalenie zawodowe - objawy i przyczyny. Jak zapobiegać i zwalczać?” (tutaj)

 

2

Porzucenie pracy a urlop, wynagrodzenie i świadectwo pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca?

 

Chociaż pracownik, który porzucił pracę musi liczyć się z bolesnymi konsekwencjami, to jednak nie traci on podstawowych praw ujętych w kodeksie pracy.

 

Porzucenie pracy a wynagrodzenie

 

Jak wcześniej wspominałem, w takiej sytuacji, co zrozumiałe, pracownik traci prawo do wynagrodzenia za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Przysługuje mu jednak pensja za przepracowane dni.

 

Porzucenie pracy a urlop

 

Pracownikowi, który porzucił pracę, przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

A co ze świadectwem pracy?

 

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy także osobie, które porzuciła stanowisko.

 

Wystawienie świadectwa pracy nie jest uzależnione od wcześniejszego rozliczenia się pracownika z pracodawcą (np. z powierzonych przedmiotów).

 

Pamiętaj, że przepracowany okres udokumentowany świadectwem pracy wlicza się do stażu pracy.

 

Co powinien zrobić pracodawca, gdy jego pracownik porzuci pracę?

 

W tym przypadku pracodawca ma takie same obowiązki, jak w przypadku normalnego rozwiązania umowy.

 

Musi dostarczyć mu wypowiedzenie, wspomniane świadectwo pracy, a także wykreślić pracownika z ubezpieczeń społecznych.

 

Zazwyczaj w przypadku porzucenia pracy pracodawca nie ma możliwości spotkania się z pracownikiem. Dlatego wypowiedzenie oraz świadectwo powinny zostać wysłane listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

 

W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego pracodawca powinien uzyskać pewność, że porzucenie pracy nie nastąpiło w wyniku zdarzenia losowego, np. wypadku. Nie powinien więc działać zbyt pochopnie.

 

Niestawienie się do pracy bez usprawiedliwienia

 

Pracodawca musi pamiętać, że pracownik może spóźnić się z usprawiedliwieniem nieobecności. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie mógł zarzucić mu nieusprawiedliwionego porzucenia pracy.

 

Dla pracodawcy najbezpieczniej jest najpierw skontaktować się z pracownikiem telefonicznie, mailowo lub listem poleconym, aby poznać prawdziwą przyczynę niestawienia się w pracy.

 

Rzuciłeś pracę i masz problem ze znalezieniem zatrudnienia? Dowiedz się, jakich błędów powinieneś unikać i jak zainteresować pracodawcę: "Jak znaleźć pracę? 17 porad dla osób, które nie mogą znaleźć pracy" (tutaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3

Jak “porzucić” pracę zgodnie z kodeksem pracy i bez konsekwencji? Czy można zwolnić się z dnia na dzień?

 

Jeśli chcesz opuścić obecną firmę, postaraj się zrobić to zgodnie z przepisami kodeksu pracy.

 

W przypadku umowy o pracę, powinieneś złożyć wypowiedzenie.

 

ak zwolnić się z dnia na dzień? Pamiętaj, że umowę możesz rozwiązać za porozumieniem stron i np. ustalić z pracodawcą, że robicie to bez okresu wypowiedzenia.

 

Umowę w trybie natychmiastowym możesz rozwiązać również gdy pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki lub np. praca ma szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie.

 

Więcej szczegółów o tym, jak rozwiązać umowę o pracę oraz wzór wypowiedzenia do pobrania, znajdziesz w naszym artykule: "Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór + 4 porady" (czytaj).

 

Pracujesz na umowie zlecenie i chcesz porzucić pracę?

 

Pamiętaj, że ten rodzaj umowy uważa się za zakończony w momencie wykonania przedmiotu umowy.

 

Jeśli jednak w umowie jest zapisany okres wypowiedzenia, musisz złożyć odpowiedni dokument. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: "Umowa zlecenie (wzór). Jakie składki, co z urlopem, jak wypowiedzieć?" (czytaj).

 

Przed porzuceniem pracy powinieneś się również odpowiednio przygotować.

 

Jak się przygotować, aby uniknąć negatywnych skutków porzucenia pracy?

 

 1. Najpierw znajdź nowego pracodawcę. Rzucanie pracy z dnia na dzień bez żadnej alternatywy to duży błąd. W pierwszej kolejności powinieneś znaleźć nowego pracodawcę, który zagwarantuje Ci stanowisko.

 

 1. Nie zapowiadaj odejścia w obecnej firmie. Narzekanie na obecną pracę i przekonywanie współpracowników, że wkrótce odejdziesz, to duże ryzyko. Plotki szybko się rozchodzą i Twój szef może Cię zwolnić, jeszcze zanim sam podejmiesz ostateczną decyzję o złożeniu wypowiedzenia.

 

 1. Zadbaj o kontakty zawodowe. Zanim rzucisz pracę, powinieneś odświeżyć swoje kontakty zawodowe. Zaktualizuj swój profil na LinkedIn, porozmawiaj ze znajomymi, którzy mogą mieć dla Ciebie ciekawe oferty.

 

 1. Przygotuj skuteczne CV oraz list motywacyjny. Jeśli chcesz zainteresować najlepszych pracodawców, musisz stworzyć profesjonalny życiorys oraz list motywacyjny.

 

 1. Znajdź lepsze miejsce pracy i poznaj opinie o wybranych pracodawcach zanim dołączysz do nowego zespołu.

 

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zdobyć lepsze stanowisko? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

 1. Nie pal za sobą mostów. Porzucenie pracy i zerwanie kontaktu z byłym pracodawcą to najgorsze rozwiązanie. W ten sposób odbierasz sobie możliwość powrotu do byłej firmy, a także burzysz swój wizerunek profesjonalisty. Zła opinia może się za Tobą ciągnąć latami!

 

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek, dzięki którym zmienisz pracę z klasą, zajrzyj do naszego artykułu: "Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? 20 porad" (czytaj)

 

Może Cię także zainteresować:

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Rozważasz porzucenie pracy? Zanim to zrobisz, opisz swoją sytuację w komentarzu poniżej. Wspólnie możemy wybrać najlepsze rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji.

Oceń mój artykuł: porzucenie pracy konsekwencje
Średnia: 4.07 (155 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły