Jak napisać list motywacyjny: wzór klasycznego listu do pracy
Stwórz list motywacyjny terazWiele osób uważa, że nie warto pisać listów motywacyjnych, ponieważ pracodawcy i tak ich nie czytają. Oczywiście, część z nich tego nie robi. Jednak głównym problemem jest co innego. Po prostu niewiele osób potrafi napisać list motywacyjny, który sprawi, że rekruter od razu złapie za telefon i wykręci numer do kandydata.
List motywacyjny musi być krótki i konkretny (maksymalnie strona A4). Wybierz czytelną czcionkę i podziel dokument na akapity, tak aby w każdym z nich poruszyć jedno zagadnienie. Nie powtarzaj w nim informacji z CV – postaraj się je uzupełnić i wzbogacić.
W tym artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, co to jest list motywacyjny i w jakim celu się go pisze
- wskazówki, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę
- wzór klasycznego listu motywacyjnego do pracy.
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony listu motywacyjnego do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla Twojego zawodu tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Jak wyglądają prawdziwe dokumenty aplikacyjne kandydatów do pracy w Polsce? Żeby się tego dowiedzieć, przeanalizowaliśmy 115 tys. listów motywacyjnych, które powstały w kreatorze InterviewMe w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Oto najważniejsze wnioski.
Statystyki o listach motywacyjnych:
- Nasi użytkownicy preferują krótkie listy motywacyjne – 60% dokumentów zawiera mniej niż 300 słów (z czego 30% — mniej niż 100 słów).
- 10% naszych użytkowników przygotowało list motywacyjny na więcej niż 700 słów.
- Listy motywacyjne piszą najczęściej: praktykanci i stażyści, osoby podejmujące pracę dorywczą, sprzedawcy, pracownicy biurowi, doradcy klienta i specjaliści ds. obsługi klienta, magazynierzy, księgowi, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, project managerowie oraz pracownicy produkcji.
1. Co to jest list motywacyjny?
List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o stanowisko, awans czy też podwyżkę. Najczęściej list motywacyjny składa się do pracy, jako jeden z dokumentów aplikacyjnych (obok curriculum vitae).
List motywacyjny, w przeciwieństwie do podania o pracę, składa się w odpowiedzi na ogłoszenie (czyli wtedy, gdy pracodawca prowadzi rekrutację).
Czy wysyłanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe? Nie zawsze — nie każdy pracodawca tego wymaga. Jednak zdecydowanie warto to zrobić — w ten sposób pokażesz pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na stanowisku i nie rozsyłasz identycznych dokumentów aplikacyjnych do wielu firm.
Chcesz również stworzyć skuteczny życiorys zawodowy? Zajrzyj do poradnika: Jak napisać CV do pracy
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jak napisać list motywacyjny, który będzie skuteczny?
List motywacyjny powinien być zwięzły (maksymalnie strona A4), konkretny i łatwy w odbiorze. Wybierz czytelną czcionkę (np. Calibri). W liście nie możesz też powtarzać treści z CV! Musisz je uzupełnić w ciekawy sposób, żeby przyciagnąć uwagę pracodawcy.
List motywacyjny, jak każdy formalny dokument, musi mieć określoną strukturę. Jakie elementy powinien zawierać?
Jak napisać list motywacyjny — najważniejsze elementy
- aktualna data i miejscowość
- imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata
- dane pracodawcy
- zwrot grzecznościowy
- wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
- rozwinięcie, w którym kandydata wyjaśnia, dlaczego jest idealnym kandydatem na stanowisko
- zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania
- zwrot grzecznościowy i podpis na dole listu motywacyjnego (własnoręczny, jeśli list motywacyjny jest wysyłany pocztą lub jako skan)
Jednak poprawna struktura to nie wszystko. Pisząc list motywacyjny powinieneś przede wszystkim zadbać o jego treść. To właśnie w ten sposób wyróżnisz się na tle innych kandydatów.
List motywacyjny — jak napisać, aby zainteresował pracodawcę?
Zaadresuj list motywacyjny do konkretnej osoby.
Pracodawcy nie lubią dostawać „uniwersalnych” listów motywacyjnych, które zostały stworzone na potrzeby wielu rekrutacji. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że świadomie wybrałeś ofertę pracy. Już adresując list, wpisz konkretnego odbiorcę — np. kierownika działu czy też HR managera.
Dopasuj list motywacyjny do oferty pracy.
Jak podkreślają doradcy MiT, list motywacyjny powinien być dopasowany do konkretnego stanowiska i firmy. To kluczowa zasada przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. W swoim liście motywacyjnym pokaż, że spełniasz większość (lub wszystkie) wymagania z oferty pracy. Warto również odnieść się do wartości i celów firmy i pokazać, że w pełni je podzielasz.
Skup się na tym, jakie korzyści przyniesiesz pracodawcy.
Eksperci Uniwersytetu w Wisconsin podpowiadają, aby w liście motywacyjnym skupić się na korzyściach, które możesz przynieść pracodawcy. Możesz np. opisać, w jaki sposób usprawnisz jakiś proces lub zwiększysz sprzedaż. Pokaż, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie! W ten sposób wyróżnisz się wśród kandydatów, którzy opisują tylko swoje kompetencje oraz doświadczenie i nie potrafią postawić się w roli pracodawcy.
W liście motywacyjnym bądź konkretny i szczegółowy.
W liście motywacyjnym nie ma sensu pisać, że „jesteś odporny na stres” lub „cechuje Cię duża ambicja”. Pracodawcy oczekują konkretów. Podaj przykłady konkretnych sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje umiejętności i doświadczenie. Pokaż, w jaki sposób Twoje kompetencje przełożą się na codzienne obowiązki. Wyjaśnij, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku. Warto też pochwalić się konkretnymi sukcesami i liczbami (np. zmniejszyłem koszty firmy o 15%).
Nie kopiuj informacji z CV.
Dobry list motywacyjny nie jest kopią CV. W curriculum vitae kandydat wypisuje jedynie swoje umiejętności, doświadczenie, osiągnięcia czy też zdobytą wiedzę. List motywacyjny powinien bazować na tych informacjach, jednocześnie je poszerzając. Dokument ten jest też świetną okazją do tego, aby pokazać swoją ludzką twarz.
Stosuj poprawne zwroty grzecznościowe.
Zadbaj także o poprawne zwroty grzecznościowe do listu motywacyjnego. W ten sposób okażesz szacunek odbiorcy. Zwroty grzecznościowe dopasuj do odbiorcy (np. Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo).
Zadbaj o to, aby list motywacyjny nie był za długi.
List motywacyjny powinien być krótki i treściwy. Nie ma sensu pisać wielostronicowego dokumentu — pracodawcy nie mają czasu na tego typu dokumenty. List motywacyjny powinien zmieścić się na 1 stronie A4.
Sprawdź poprawność swoich danych kontaktowych.
Przed wysłaniem listu motywacyjnego upewnij się, że podałeś poprawne dane osobowe i kontaktowe. Pamiętaj też, aby unikać prywatnych adresów e-mail. W sprawach zawodowych powinieneś używać maila zawierającego jedynie Twoje imię i nazwisko.
Pamiętaj też, aby dokładnie sprawdzić, czy w dokumencie nie znalazły się także inne literówki lub błędy ortograficzne. Tego typu wpadka może zniechęcić pracodawcę, który uzna, że nie przykładasz się do swoich obowiązków.
Kiepski list motywacyjny może skutecznie zniechęcić rekrutera do kontaktu z kandydatem, nawet jeśli CV wstępnie wydaje się interesujące. Zdarza się, że kandydaci omyłkowo wyślą list motywacyjny, który jest zaadresowany do innej firmy lub skupia się na innym stanowisku niż tym poszukiwanym przez pracodawcę. Jednym z częstych błędów są pomyłki językowe. Przed wysłaniem listu motywacyjnego sprawdź przynajmniej dwa razy dokument pod tym kątem. Jednak najbardziej rażącym błędem jest wysłanie listu motywacyjnego, który był pisany na szybko, „na kolanie”, co wskazuje na niedostateczny research o firmie, do której aplikujesz. Czasami na podstawie listu motywacyjnego można wywnioskować, że kandydat przyjął błędne założenia o danej organizacji, wynikające właśnie z pobieżnego zerknięcia na jej profil. Jeśli nie mamy czasu na stworzenie spersonalizowanego listu motywacyjnego, lepiej wysłać samo CV.
Wygląd Twojego listu motywacyjnego również jest bardzo ważny. Zadbaj o to, aby był przejrzysty, czytelny i estetyczny. Taki dokument łatwo przygotujesz w kreatorze listu motywacyjnego (zobacz przykłady poniżej).
Cascade
Cubic
Gotowy list motywacyjny najlepiej wysłać w PDF. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dokument wyświetli się u pracodawcy poprawnie.
Dopiero zaczynasz karierę zawodową? Zajrzyj do naszego poradnika: List motywacyjny bez doświadczenia
3. Jak napisać klasyczny list motywacyjny — wzór
Już wiesz, jaka powinna być struktura i treść listu motywacyjnego. Jednak jak zastosować te wskazówki w praktyce? Poniżej zobaczysz przykład skutecznego listu motywacyjnego.
Jak napisać list motywacyjny — wzór
Warszawa, 01.06.2021
Jan Tomczyk
Numer telefonu
Adres e-mail
Marta Nowak
HR manager
Nazwa firmy
Adres firmy
Szanowna Pani,
z wielką przyjemnością aplikuję na stanowiskospecjalisty ds. marketingu w Państwa firmie.
Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się na tym stanowisku?
Jestem kandydatem, za którego przede wszystkim przemawiają wyniki. W mojej obecnej firmie udało mi się podnieść sprzedaż produktów przez instagrama o 35%, przy zachowaniu wcześniejszego budżetu reklamowego. Jestem pewien, że w Państwa firmie uda mi się osiągnąć podobne, a nawet lepsze wyniki.
Jestem osobą zaangażowaną i bardzo łatwo nawiązuję przyjacielskie relacje z klientami. Z tego względu, w mojej obecnej firmie byłem opiekunem kluczowych partnerów. Wierzę, że będę w stanie pozyskać dla Państwa nowych, strategicznych klientów, którzy pozwolą firmie szybko wskoczyć na jeszcze wyższy poziom.
Mam również bardzo dobry kontakt ze współpracownikami oraz podwładnymi. W dotychczasowej karierze kierowałem 5-osobowym zespołem, uzyskując bardzo dobre wyniki (m.in. pozyskanie najważniejszego klienta). W przyszłości, chciałbym w Państwa firmie zbudować własny zespół marketingowy, skupiony przede wszystkim na klientach zagranicznych.
więcej o swoich kompetencjach i doświadczeniu, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.
Z poważaniem,
Jan Tomczyk
Na samym dole dokumentu dodaj również klauzulę do listu motywacyjnego (nie jest to obowiązkowe, jeśli wysyłasz również CV zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych).
Więcej wzorów znajdziesz tutaj: List motywacyjny — wzór i 50+ przykładów.
Zastanawiasz się także, jak napisać list motywacyjny po angielsku? Zajrzyj do naszych poradników:
- List motywacyjny po angielsku — wzór i porady, jak napisać
- Cover letter — co to i jak go napisać (przydatne zwroty)
- Motivation Letter — jak napisać? [Example + How to Write]
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://capd.mit.edu/resources/how-to-write-an-effective-cover-letter/
- https://writing.wisc.edu/handbook/assignments/coverletters/
Najczęściej zadawane pytania o list motywacyjny
Dlaczego piszemy list motywacyjny?
List motywacyjny pomoże Ci przekonać rekrutera, że nadajesz się na dane stanowisko. Nawet najlepszy wzór CV nie opisze tak sylwetki kandydata, jak chociażby 10–15 zdań. Nie ważne, czy piszesz list motywacyjny do urzędu, czy też list motywacyjny kierownika. Nawet gdy nie wymaga tego oferta pracy, zawsze warto dołączyć taki dokument do swojej aplikacji.
Jak napisać zakończenie listu motywacyjnego?
Każdy wzór ogólny listu motywacyjnego zawiera akapit, w którym kandydat wyraża nadzieję na możliwość uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej do danej firmy (np. Mam nadzieję na możliwość spotkania z Państwem podczas rozmowy kwalifikacyjnej i okazję do opowiedzenia więcej na temat moich kwalifikacji). Pamiętaj, by zakończyć list motywacyjny zwrotem Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku.
Jak wysłać list motywacyjny?
Wysyłając mail z CV, dołącz do niego również list motywacyjny. W treści wiadomości poinformuj o tym, że dokument znajduje się w załączniku. Dodanie kilku słów o sobie do aplikacji wysyłanej w odpowiedzi na ofertę pracy, będzie wyglądało najlepiej właśnie w formie listu motywacyjnego. Nigdy nie rozpisuj się na temat swoich kwalifikacji w samym mailu do rekrutera.
Jakie argumenty wymieniać w liście motywacyjnym?
W liście motywacyjnym trzeba umieścić informacje, których nie ma w CV. Możesz pisać o tym, dlaczego nadajesz się na dane stanowisko i wymienić argumenty, które to potwierdzają. Na przykład list motywacyjny sprzedawcy powinien wspominać o tym, w jaki sposób pracujesz z ludźmi, co udało Ci się usprawnić w działaniu sklepu lub jak porozumiewasz się z klientami.
Zobacz też: List motywacyjny — szablon profesjonalnego dokumentu
Piszesz list motywacyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz zadać je w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!