Moje konto
Z wyrazami szacunku — czy stawiamy przecinek na końcu?

Z wyrazami szacunku — czy stawiamy przecinek na końcu?

Zobacz, jak poprawnie używać formuły pożegnalnej „Z wyrazami szacunku” w listach i e-mailach. Sprawdź, czy stawiamy przecinek po „Z wyrazami szacunku”.

Z wyrazami szacunku to podstawowy zwrot stosowany na zakończenie korespondencji. Czy powinno się go używać jedynie w mailach oficjalnych? A co z przecinkiem na końcu? Jest kilka problemów z tym zwrotem. Wszystkie rozwiążemy w poniższym artykule.

 

Dowiesz się również:

  • jak brzmi zwrot Z wyrazami szacunku po angielsku
  • czy stosować zwrot Z wyrazami szacunku na końcu maila
  • Z poważaniem czy Z wyrazami szacunku — który zwrot wybrać.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Z wyrazami szacunku a przecinek

 

Z wyrazami szacunku

Janek

 

Formalny e-mail powinien kończyć się zwrotem grzecznościowym i podpisem nadawcy. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś zbyt oficjalny, gdy wyrażasz szacunek odbiorcy wiadomości, to warto dodać taką formułkę. Naprawdę nie jest przesadna.

 

Po zwrocie Z wyrazami szacunku nie stawia się przecinka. Podobnie w przypadku innych zwrotów pożegnalnych, jak: Pozdrawiam, Z poważaniem, Łączę wyrazy szacunku. Pod spodem należy się podpisać imieniem i nazwiskiem lub samym imieniem.

 

Jeśli jako podpisu chcesz użyć jakiegoś rzeczownika, np. Student III roku, Jan Tomczyk albo Pracownik działu konstrukcji, Jan Tomczyk, napisz go wielką literą i pomiń kropkę na końcu. Oto przykład:

 

Z wyrazami szacunku

Jan Tomczyk 

Pracownik działu konstrukcji 

Wskazówka: Jeśli czujesz, że razi Cię wizualnie brak znaku interpunkcyjnego po zwrocie kończącym list lub e-mail, możesz umieścić tam myślnik. Pamiętaj jednak, że najbardziej stosowny zapis to ten bez znaku interpunkcyjnego.

Zobacz też: List motywacyjny — przydatne zwroty (np. do zakończenia listu)

 

2. Z wyrazami szacunku po angielsku

 

Yours faithfully, — Z wyrazami szacunku (zwrot formalny używany, gdy odbiorca nie jest nam znany)

 

Yours sincerely, — Z wyrazami szacunku (zwrot formalny używany, gdy znamy adresata)

 

Zwrot kończący wiadomość po angielsku (e-mail lub list, a także cover letter i letter of application) można również zastąpić formułą typu: Best wishes. Dodanie przecinka po zwrocie pożegnalnym nie jest konieczne w języku angielskim, ale nie jest też błędem.

 

Zobacz też: List motywacyjny po angielsku: wzór doc [przykład cover letter]

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Z poważaniem czy Z wyrazami szacunku?

 

Oba te zwroty są poprawne i warto ich używać. Różnica między nimi jest taka, że Z poważaniem pasuje raczej do bardziej oficjalnych wiadomości i zakłada większy dystans do odbiorcy.

 

Zwrot Z wyrazami szacunku będzie stosowny w mailach oficjalnych i nieoficjalnych — po prostu w każdej konwersacji pisanej, w której chcecie wyrazić swój szacunek do odbiorcy. Bez względu na wiek tej osoby, stanowisko czy tytuł naukowy.

 

Z wyrazami szacunku — synonim

 

Jeśli szukasz synonimu zwrotu Z wyrazami szacunku, to najbliższym znaczeniowo wyrażeniem będzie właśnie Z poważaniem. Oprócz tego, jak formuły pożegnalnej możesz również użyć:

 

  • Łącząc wyrazy szacunku
  • Z podziękowaniami
  • Miłego dnia
  • Wszystkiego dobrego

 

Staraj się nie używać zwrotu Pozdrawiam na końcu listu lub e-maila. Zwłaszcza w korespondencji oficjalnej.

 

Zobacz też: Co napisać w mailu z CV? Jak wysłać CV, by dostać pracę?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: z wyrazami szacunku
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły