

Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na pytania związane z umową o pracę. Zobaczysz wzór umowy o pracę i dowiesz się, co musi się w tym dokumencie znaleźć.
Umowa o pracę to najkorzystniejsza forma zatrudnienia. Dlaczego? Bo gwarantuje pracownikowi szereg uprawnień (wypiszę je w tym tekście). Warto wiedzieć, jakie są zasady zawierania umowy o pracę, bo obowiązują one zarówno pracodawcę, jak i Ciebie.
Bez względu na to, czy pracujesz na umowie o pracę, czy dopiero negocjujesz z przyszłym szefem formę zatrudnienia, zawarte tutaj informacje na pewno Ci się przydadzą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
…………………………………….
(pracodawca oraz jego siedziba)
………………………
(miejscowość i data)
…………………………
(numer REGON-PKD)
UMOWA O PRACĘ
zawarta w dniu ......................................................................................................................................................
(data zawarcia umowy)
między .................................................................................................................................................
(imię i nazwisko pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę)
a .........................................................................................................................................................
(imię i nazwisko pracownika oraz jego miejsce zamieszkania — adres do korespondencji)
na
.........................................................................................................................................................
(okres próbny, czas nieokreślony, czas określony)
1. Strony ustalają następujące warunki zatrudnienia:
1) rodzaj pracy .......................................................................................................................................................
(stanowisko, funkcja, zawód, specjalność)
2) miejsce wykonywania pracy ...........................................................................................................................
3) wymiar czasu pracy ..........................................................................................................................................
4) wynagrodzenie
..........................................................................................................................................
(składniki wynagrodzenia i ich wysokość oraz podstawa prawna ich ustalenia)
5) inne warunki zatrudnienia ..............................................................................................................................
6) termin rozpoczęcia pracy ......................................................................................................................
7) .........................................................................................................................................................
(dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 Kodeksu pracy*)
.........................................................................................................................................................
(informacja, o której mowa w art. 29 § 11 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony**)
..............................................................................
(podpis pracownika)
..............................................................................
(podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę)
* Dotyczy umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy.
**Dotyczy umowy o pracę; z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę; na czas określony w celu, o którym mowa wart. 251 § 4 pkt 1- 3 Kodeksu pracy, lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4 Kodeksu pracy.
Wzór umowy o pracę w PDF znajdziesz tutaj.
Jak widzisz, we wzorze umowy o pracę znajdują się takie elementy, jak:
Konieczne jest również złożenie podpisów przez obie strony umowy, które potwierdzają obopólną zgodę na określone w dokumencie warunki pracy.
Zobacz też: Podanie o pracę — wzór jak napisać podanie, by zostać przyjętym
Umowa o pracę jest regulowana w Kodeksie pracy. Jej zawarcie musi mieć potwierdzenie na piśmie (powyżej widzisz wzór takiego dokumentu).
Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje umów o pracę:
Umowa o pracę może być rozwiązana:
a także przez:
Warto dodać, że każde wypowiedzenie umowy o pracę również powinno zostać sporządzone na piśmie.
Zobacz też: Umowa na zastępstwo — jakie prawa [wypowiedzenie, ciąża, urlop, L4]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Umowa o pracę to najkorzystniejsza forma zatrudnienia, a to dlatego, że jeśli ją podpiszesz, to:
Z danych GUS-u wynika, że zdecydowana większość pracowników zatrudnionych w firmach/instytucjach publicznych lub u prywatnego pracodawcy wykonywała swoją pracę na podstawie umowy na czas nieokreślony (85,9%, tj. 11573 tys.). Mowa tutaj o trzecim kwartale 2021 roku.
Różnica pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie jest przede wszystkim taka, że ta pierwsza regulowana jest Kodeksem pracy, a druga Kodeksem cywilnym. To sprawia, że osobie wykonującej pracę na zleceniu przysługuje dużo mniej praw niż pracownikowi.
Według art. 22 Kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Trochę inaczej jest w przypadku zlecenia. Zleceniobiorca może z reguły wykonywać pracę w dowolnym miejscu i czasie, bez nadzoru zleceniodawcy.
Jeśli chodzi o punkt widzenia firmy, czy przedsiębiorcy, to umowa zlecenie jest o tyle korzystna, że wiąże się z dużo mniejszymi kosztami. Nie mówiąc już o tym, że nie nie wymaga ona stałego nadzoru nad osobą wykonującą zlecenie.
Zarówno umowę zlecenie, jak i umowę o pracę można zawrzeć na niepełny etat. Jeśli wykonujesz pracę na pół etatu, masz prawo do takich samych przywilejów pracowniczych, jak pełnoetatowcy.
Zobacz też: Umowa zlecenie — wzór z danymi. Jakie składki i urlop?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Każdą umowę o pracę można rozwiązać. Zobacz, jak wygląda wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, przez pracodawcę i za porozumieniem stron (w DOC i PDF).
Poznaj wymiar czasu pracy obowiązujący w 2023 roku. Sprawdź, ile godzin pracy przypada na kolejne miesiące i jak możesz wyliczyć czas pracy w przypadku 1/4, 1/2 oraz 3/4 etatu.
W tym artykule znajdziesz przykład podania o przedłużenie umowy o pracę, wzór do pobrania w PDF, a także porady, jak poprawnie napisać ten dokument.