Okresowa ocena pracownika - rodzaje ocen, przykłady i wzór
Stwórz CV terazWielu pracowników obawia się okresowych ocen. Mają bowiem poczucie, że słaby wynik może doprowadzić do ich zwolnienia.
Jednak w profesjonalnej firmie ocena pracownicza ma przede wszystkim pomagać — zarówno przełożonym jak i podwładnym. Jest to także szansa, aby przybliżyć się do awansu lub podwyżki.
W tym artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym jest ocena pracownika i w jakim celu się ją stosuje
- jakie są rodzaje okresowej oceny pracownika
- wzór i przykłady do wykorzystania podczas przygotowywania oceny pracowniczej.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Ocena okresowa pracownika — co to jest i w jakim celu się ją stosuje
Ocena okresowa pracownika (z ang. employee evaluation) to po prostu podsumowanie wyników jego pracy za dany okres (np. co pół roku/co roku). Zazwyczaj dokonuje jej przełożony wspólnie z pracownikiem poprzez rozmowę i/lub ankietę.
Wielu pracowników traktuje ocenę pracowniczą jako narzędzie kontroli. Jednak dla działów HR i kadry zarządzającej jest to sposób na zbadanie wydajności zatrudnionych i rozpoznanie problemów wewnątrz firmy.
Z kolei dla pracowników ocena okresowa to szansa na awans, podwyżkę, zmianę stanowiska czy też rozwinięcie kompetencji.
Jak podkreślają eksperci Vanderbilt University, okresowa ocena pracownika nie ma na celu wytykania błędów czy też obwiniania za problemy, które dotknęły firmę. Pełni ona przede wszystkim funkcję informacyjną — pozwala sprawdzić, jak dana osoba radzi sobie w organizacji, a jednocześnie jakie są dla niej obszary do rozwoju.
Ponadto, ocena pracownicza pełni funkcję motywacyjną (pracownik jest bardziej zmotywowany, kiedy wie, że jego praca podlega ocenie), rozwojową (pozwala pracownikowi pokonywać kolejne etapy na ścieżce kariery) oraz edukacyjną (np. poprzez wpajanie i egzekwowanie wartości firmy).
Jakie korzyści płyną z przeprowadzania okresowej oceny pracownika?
- Pozwala zweryfikować, jak pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków, a co za tym idzie — pomaga zwiększać wydajność i jakość pracy.
- Pozwala analizować i rejestrować rozwój oraz największe sukcesy pracowników, co przekłada się na zwiększenie poczucia własnej wartości u podwładnych.
- Jest istotnym czynnikiem przy zmianach kadrowych: awansach, podwyżkach, premiach, zwolnieniach itp.
- Ułatwia pracownikom rozwój i poszerzanie kompetencji, np. poprzez wspólne obranie celów zawodowych i szkoleń.
- Pomaga wyrównać luki rozwojowe pomiędzy pracownikami z tego samego działu, na podobnych stanowiskach itp.
- Ułatwia znalezienie pracowników o największym potencjale rozwojowym i przyspiesza ich ścieżkę kariery.
- Usprawnia i poprawia jakość komunikacji wewnątrz organizacji.
Okresowa ocena pracownika to również świetna okazja, aby sprawdzić, jak dana osoba radzi sobie z konstruktywną krytyką i subiektywną oceną innych osób.
Jakie są rodzaje oceny pracownika? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.
Może Cię również zainteresować: Human Resources — co to jest? Na czym polega praca działu HR?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Rodzaje okresowych ocen pracownika
Rodzaj oceny pracowniczej zależy przede wszystkim od tego, ile osób bierze w niej udział. Może być to jedynie pracownik i przełożony, ale również współpracownicy czy też klienci.
Chodzi o to, aby pracownik mógł skonfrontować się z opinią innych osób.
1. Ocena pracownika 90 stopni
W tym przypadku oceny dokonuje wyłącznie przełożony. W czasach „rynku pracownika” nowoczesne firmy odchodzą od tego bardzo subiektywnego modelu.
2. Ocena pracownika 180 stopni
W tym przypadku do oceny dokonywanej przez przełożonego dołącza również samoocena pracownika. W ten sposób można skonfrontować dwa punkty widzenia i jest to jedna z form stosowanych najczęściej.
3. Ocena pracownika 270 stopni
W tym przypadku, oprócz przełożonego i samego pracownika, oceny dokonują również współpracownicy. Dzięki temu ocena jest jeszcze bardziej kompleksowa i konstruktywna.
4. Ocena pracownika 360 stopni
Ten model jest przeznaczony do oceny osób, które zarządzają ludźmi, np. team leaderów. Oprócz przełożonego, współpracowników i samego zainteresowanego, swoją ocenę wystawiają również podwładni.
5. Ocena pracownika 360+ stopni
W tym rozszerzonym modelu, kolejnym źródłem oceny są klienci, czyli osoby spoza firmy. Taka forma może być stosowana w przypadku pracowników, którzy zajmują się obsługą klientów (np. w pracy przedstawiciela handlowego).
Może Cię także zainteresować:
- Cechy dobrego pracownika — jakie są najważniejsze?
- Cechy dobrego kierownika — umiejętności dla szefa i managera
- Mocne i słabe strony — jak o nich opowiadać?
- Kompetencje miękkie i twarde — różnice i przykłady
- Jak być dobrym pracownikiem?
3. Ocena pracownika — wzór z przykładami
Teorię już znasz. A jak ocena pracownika może wyglądać w praktyce?
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy formularz do oceny pracownika z przykładami.
Ocena pracownika — przykład
Data oceny: 05.07.2021
Imię i nazwisko pracownika: Jan Tomczyk
Stanowisko: Specjalista ds. marketingu
Oceniany okres: 01.01–30.06.2021
Skala ocen: 1-5
(1 — znacznie poniżej oczekiwań, 2 — poniżej oczekiwań, 3 — zgodnie z oczekiwaniami, 4 — powyżej oczekiwań, 5 — znacznie powyżej oczekiwań)
Samoocena pracownika | Ocena od przełożonego | |
Samodzielność i odpowiedzialność za swoją pracę. | 4 | 4 |
Planowanie i organizacja pracy. | 4 | 4 |
Współpraca i komunikacja zespołem. | 5 | 4 |
Współpraca i komunikacja z przełożonym. | 4 | 4 |
Otwartość na zmiany i naukę. | 3 | 2 |
Terminowość realizacji zadań. | 3 | 3 |
Jakość realizacji zadań. | 4 | 4 |
Zaangażowanie i własna inicjatywa. | 3 | 2 |
Średnia ocen: | 3,8 | 3,4 |
Dodatkowe uwagi: W ocenianym okresie pracownik wykazał się dużą odpowiedzialnością i samodzielnością przy pracy dla kluczowych klientów, a także sprawnie komunikował się z zespołem. W czasie dalszej współpracy powinien wykazywać się większą inicjatywą i być bardziej otwarty na nowe narzędzia oraz rozwiązania.
Chcesz przygotować formularz do oceny pracownika po angielsku? Przykład takiej ankiety znajdziesz tutaj.
Może Cię także zainteresować:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Brałeś kiedyś udział w ocenie pracowniczej jako pracownik lub przełożony? Podziel się swoimi doświadczeniami i obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.