Moje konto
Jak wyznaczać cele zawodowe metodą SMART i je realizować? (4 kroki)

Jak wyznaczać cele zawodowe metodą SMART i je realizować? (4 kroki)

"Jeśli celujesz w nic – trafisz za każdym razem" - Zig Ziglar

 

Dlaczego cele zawodowe są takie ważne?

 

Nieważne, czy masz już dobrą pracę, czy nadal jej poszukujesz. Zawsze musisz mieć cel zawodowy, który pozwoli Ci efektywnie rozwijać się i iść naprzód. Przeczytaj 4 proste kroki, które pomogą Ci go właściwie wyznaczyć i realizować.

 

jak-wyznaczać-cele-zawodowe 

Chcesz przygotować CV z wyróżnionymi celami zawodowymi? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Jak wyznaczać cele zawodowe

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Jaki charakter powinien mieć Twój cel zawodowy?

 

Istnieje powszechnie znana metoda ustanawiania swoich celów. Jest to metoda SMART (Specific, Measurable, Acceptable, Realistic, Timed). Zadbaj o to, by Twój cel był:

• Jasno zdefiniowany – nie może to być cel w stylu „będę bogaty”, albo „będę szczęśliwy” zmień je na „będę bogatszy o 10 000 złotych za rok” czy „będę szczęśliwym dyrektorem sprzedaży za 2 lata”


• Cel musi być mierzalny – zaznacz, w jaki sposób poznasz, że będzie on zrealizowany. Ustaw checkpoint, który da Ci znak, że właśnie realizujesz swój cel


• Akceptowany – czy cel, który sobie wyznaczyłeś, jest na pewno dla Ciebie ważny? Jak bardzo chcesz go osiągnąć? Czy przyjmujesz go, jako pomysł na siebie?


• Realny – Twój cel nie możne być sprzeczny z prawami fizyki, logiki i musi być możliwy do osiągnięcia. Podobnie – nie możesz latać, ani zrobić drugiego dyplomu magistra w rok. Cel zawodowy ma być realny do zrealizowania.


• Określony w czasie – to bardzo ważny punkt, o którym jednak wiele osób zapomina. Jeżeli stawiasz sobie cel, dodaj do niego, kiedy chcesz go zrealizować. Będziesz mógł do niego intensywniej dążyć! Przeczytaj też ten artykuł: "Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

Cele i podsumowanie zawodowe to jeden z najważnieszych elementów życiorysu. Wszystkie nasze szablony CV zawierają tę sekcję w najbardziej widocznym miejscu. Chcesz stworzyć CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych kandydatów i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? Wypróbuj nasz kreator CV online i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

Zobacz też, co radzą nasi eksperci: podbierz darmowy e-book: "24 błędy CV, przez które nie dostajesz pracy" (pobierz)

  

2. Co sprawia, że będziesz je realizował?

 

Zapisanie celu w notesie lub widocznym miejscu będzie działało na Twoją podświadomość. Jeśli będziesz często myślał o finiszu swojej drogi i zdobyciu celu, po drodze będzie Ci o wiele łatwiej. Wystarczy spróbować!

 

Jeżeli cel jest długoterminowy – rozbij go na części i etapy. Ważne, by, co jakiś czas pamiętać o sprawdzeniu siebie. Samokontrola to podstawa samodoskonalenia!

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Jak wyznaczać cele zawodowe? Znajdź wsparcie

 

Jeżeli sprawia Ci dużą trudność dążenie do postawionego przez siebie celu i kontrola postępów poproś kogoś o wsparcie. Twój przyjaciel, ktoś z rodziny, czy mentor lub osoba, którą podziwiasz będą sprawdzały, czy realizujesz poszczególne założenia.

 

Wielu osobom udaje się realizuje swoje cele, ponieważ powiedzieli o nich komuś i głupio jest ich nie zrealizować. Wypróbuj na sobie, czy masz podobnie. Sprawdź moje najlepsze cytaty motywacyjne, pomocne przy szukaniu i planowaniu pracy.

 

jak-wyznaczac-cele-zawodowe

 

4. Drobne kroki – duży rezultat

 

Postaraj się w pracy albo na studiach robić codziennie coś, co przybliża Cię do celu. Nawet, jeżeli będzie to błahostka, pomaga ona w budowaniu poczucia podążania drogą. Przykład? Jeżeli chcesz być ekspertem komunikacji, czytaj co najmniej kilka blogów eksperckich tygodniowo. W kolejnych etapach dołącz do tego celu czytanie w innym języku (jeżeli to możliwe), a w dalszym pisanie. W konsekwencji będziesz miał poczucie rozwoju małymi działaniami, a to jest bardzo cenne.

 

Pamiętaj by myśleć o swoim rozwoju. Każdy ma słabsze dni. Przygotuj na nie plan awaryjny i wykonuj w ich trakcie czynności niewymagające ogromnego zaangażowania, a jednak związane pośrednio z celem. W momentach największej motywacji, rób jak najwięcej się da.

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.


Czy wyznaczasz swoje cele zawodowe? Jeżeli tak, w jaki sposób? Wypowiedz się w komentarzu poniżej i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł: jak wyznaczac cele zawodowe
Średnia: 3.83 (166 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Dominika Kowalska
Dominika Kowalska, ekspertka kariery, przed którą rekrutacja, onboarding i rozwój zawodowy nie mają żadnych tajemnic. Z czytelnikami InterviewMe dzielę się wiedzą na temat poszukiwania pracy, pisania CV i planowania ścieżki kariery.

Podobne artykuły

Cel zawodowy w CV [Podsumowanie zawodowe] — Przykłady

Cel zawodowy w CV [Podsumowanie zawodowe] — Przykłady

Zastanawiasz się, jak napisać podsumowanie i cele zawodowe w CV? W tym artykule znajdziesz 5 porad, przykłady dla różnych zawodów oraz wzory. Dowiesz się, jak przygotować cele dopasowane do oferty pracy (nawet bez doświadczenia), a także jak napisać podsumowanie po angielsku.