Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

4 kroki, jak wyznaczać cele zawodowe!

Efektywność i motywacja | 2016-01-26
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

"Jeśli celujesz w nic – trafisz za każdym razem" - Zig Ziglar

 

Dlaczego cele zawodowe są takie ważne?

 

Nieważne, czy masz już dobrą pracę, czy nadal jej poszukujesz. Zawsze musisz mieć cel zawodowy, który pozwolą Ci efektywnie rozwijać się i iść naprzód. Przeczytaj 4 proste kroki, które pomoże Ci go właściwie wyznaczyć i realizować.

 

jak-wyznaczać-cele-zawodowe 

 

1. Jaki charakter powinien mieć Twój cel zawodowy?

 

Istnieje powszechnie znana metoda ustanawiania swoich celów. Jest to metoda SMART (Specific, Measurable, Acceptable, Realistic, Timed). Zadbaj o to, by Twój cel był:

• Jasno zdefiniowany – nie może to być cel w stylu „będę bogaty”, albo „będę szczęśliwy” zmień je na „będę bogatszy o 10 000 złotych za rok” czy „będę szczęśliwym dyrektorem sprzedaży za 2 lata”


• Cel musi być mierzalny – zaznacz, w jaki sposób poznasz, że będzie on zrealizowany. Ustaw checkpoint, który da Ci znak, że właśnie realizujesz swój cel


• Akceptowany – czy cel, który sobie wyznaczyłeś, jest na pewno dla Ciebie ważny? Jak bardzo chcesz go osiągnąć? Czy przyjmujesz go, jako pomysł na siebie?


• Realny – Twój cel nie możne być sprzeczny z prawami fizyki, logiki i musi być możliwy do osiągnięcia. Podobnie – nie możesz latać, ani zrobić drugiego dyplomu magistra w rok. Cel zawodowy ma być realny do zrealizowania.


• Określony w czasie – to bardzo ważny punkt, o którym jednak wiele osób zapomina. Jeżeli stawiasz sobie cel, dodaj do niego, kiedy chcesz go zrealizować. Będziesz mógł do niego intensywniej dążyć! Przeczytaj też ten artykuł:

 

"Cele zawodowe w CV - 4 porady jak je opisać" (czytaj)

Cele i podsumowanie zawodowe to jeden z najważnieszych elementów życiorysu. Wszystkie nasze szablony CV zawierają tę sekcję w najbardziej widocznym miejscu. Chcesz stworzyć CV, które pomoże Ci się odróżnić od innych kandydatów i sprawi, że częściej zaczniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? Wypróbuj nasz kreator CV online i dobierz do swojego stanowiska najlepszy z 400 szablonów CV i listu motywacyjnego.

 

 

Stwórz CV w 5 minut

(wypróbuj kreator)

 

 

kreatywne szablony cv

 

2. Co sprawia, że będziesz je realizował?

 

Zapisanie celu w notesie lub widocznym miejscu będzie działało na Twoją podświadomość. Jeśli będziesz często myślał o finiszu swojej drogi i zdobyciu celu, po drodze będzie Ci o wiele łatwiej. Wystarczy spróbować!

 

Jeżeli cel jest długoterminowy – rozbij go na części i etapy. Ważne, by, co jakiś czas pamiętać o sprawdzeniu siebie. Samokontrola to podstawa samodoskonalenia!

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)

 

3. Jak wyznaczać cele zawodowe? Znajdź wsparcie

 

Jeżeli sprawia Ci dużą trudność dążenie do postawionego przez siebie celu i kontrola postępów poproś kogoś o wsparcie. Twój przyjaciel, ktoś z rodziny, czy mentor lub osoba, którą podziwiasz będą sprawdzały, czy realizujesz poszczególne założenia.

 

Wielu osobom udaje się realizuje swoje cele, ponieważ powiedzieli o nich komuś i głupio jest ich nie zrealizować. Wypróbuj na sobie, czy masz podobnie. Sprawdź moje najlepsze cytaty motywacyjne, pomocne przy szukaniu i planowaniu pracy.

 

jak-wyznaczac-cele-zawodowe

 

4. Drobne kroki – duży rezultat

 

Postaraj się w pracy albo na studiach robić codziennie coś, co przybliża Cię do celu. Nawet, jeżeli będzie to błahostka, pomaga ona w budowaniu poczucia podążania drogą. Przykład? Jeżeli chcesz być ekspertem komunikacji, czytaj co najmniej kilka blogów eksperckich tygodniowo. W kolejnych etapach dołącz do tego celu czytanie w innym języku (jeżeli to możliwe), a w dalszym pisanie. W konsekwencji będziesz miał poczucie rozwoju małymi działaniami, a to jest bardzo cenne.

 

Pamiętaj by myśleć o swoim rozwoju. Każdy ma słabsze dni. Przygotuj na nie plan awaryjny i wykonuj w ich trakcie czynności niewymagające ogromnego zaangażowania, a jednak związane pośrednio z celem. W momentach największej motywacji, rób jak najwięcej się da.


Czy wyznaczasz swoje cele zawodowe? Jeżeli tak, w jaki sposób? Wypowiedz się w komentarzu poniżej i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.0 (40 głosów)
Komentarze
Marta-jakprowadzicwlasnafirme 2016-01-15 15:51:44

Określenie celów zawodowych oraz życiowych jest bardzo ważne. To one właśnie napędzają
nasze życie, motywując nas do działania. Po każdym zakończonym zadaniu
odczuwamy radość, satysfakcję, zadowolenie z siebie, co podnosi naszą
samoocenę, a następnie daje siły do realizacji następnego wyzwania! Do dzieła J

milkaaa 2015-03-18 14:40:57

od dłuższego czasu staram się wyznaczać sobie cele. Do tej pory robiłam to w myślach, jednak od kilku dni zaczęłam notować swoje plany i postępy. Widzę, że obserwując swoje działania, znacznie bardziej jest się zmotywowanym. Jestem na etapie precyzowania swoich celów na papierze i wierzę, że to przyniesie rezultaty!

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Efektywność i motywacja
Artykuły o podobnej tematyce