

Zobacz, jak zmieniał się polski Kodeks pracy i jakie poprawki zamierzają do niego wprowadzić nasi rządzący w 2023 roku.
Kodeks pracy to zbiór przepisów regulujących prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. W Polsce obowiązuje Kodeks pracy z 1975 roku, ale jego przepisy są regularnie nowelizowane.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Kodeks pracy jest najważniejszym aktem prawnym, porządkującym kwestie związane z zatrudnianiem i funkcjonowaniem pracowników w Polsce. Został ustanowiony jeszcze w okresie PRL i od tego czasu oczywiście co jakiś czas jest unowocześniany.
Tekst jednolity ustawy Kodeks pracy znajdziesz tutaj.
Jak czytamy w opracowaniu pt. „Ewolucja Kodeksu pracy”, prawo pracy jest stosunkowo młodą gałęzią prawa, w pełni usamodzielnioną w Polsce, podobnie jak i w wielu innych państwach, dopiero po drugiej wojnie światowej.
Wskazówka: Kodeks pracy po angielsku to Labour law lub Employment code.
Prawa pracowników zostały ustanowione na początku w Anglii, kraju, który pierwszy się uprzemysłowił i który stawił czoła często przerażającym konsekwencjom kapitalistycznego wyzysku w całkowicie nieuregulowanych ramach ekonomicznych.
Analizy porównawcze pokazują, że obecnie najlepszy Kodeks pracy w Europie mają takie kraje jak:
Austria — jeśli chodzi o liczbę płatnych urlopów, to austriaccy pracownicy mają szczęście — dostają łącznie 43 dni wolne od pracy rocznie.
Belgia — nie ma ustalonej płacy minimalnej, a o tym, jaka powinna być minimalna pensja, decydują konkretne sektory. Belgia dopuszcza tylko trzy miesiące urlopu macierzyńskiego i dziesięć dni urlopu ojcowskiego.
Dania — prawo w Danii nie pozwala na żadną dyskryminację w zakresie zatrudniania konkretnych pracowników lub rozwiązywania umów, ponieważ prężnie działają w tym kraju związki zawodowe. W Danii każdemu pracownikowi przysługuje 25 dni płatnego urlopu wypoczynkowego rocznie.
Finlandia — kraj znany z przepisów dotyczących zatrudnienia przyjaznych dla pracowników. Pracownicom przysługuje 105 dni płatnego urlopu macierzyńskiego, a ojcom – 54 dni płatnego urlopu ojcowskiego. Finlandia zapewnia również pracownikom swobodę tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich oraz promuje zdrowe środowisko pracy.
Niemcy — obowiązują tu jedne z najlepszych przepisów prawa pracy na świecie, a także wysoka płaca minimalna. Pracownicy mają co najmniej 20 dni wolnych od pracy każdego roku.
Od 1989 roku polski Kodeks pracy był nowelizowany ponad 70 razy. Oto przegląd najważniejszych zmian wprowadzonych do tego dokumentu.
Po roku 1989 uchylone zostały przepisy kodeksu dotyczące:
1996 r.:
2000 r.:
2001 r.:
2002 r.:
2003 r.:
W roku 2005 nastąpiła zmiana okresu ochronnego w związku z chorobą pracownika.
2006 r.:
2007 r.:
Rządzący planują w 2023 roku wprowadzenie szeregu zmian w polskim Kodeksie pracy. Wiąże się to przede wszystkim z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Jak czytamy na stronie OPZZ, chodzi o następujące rozwiązania:
Nowy Kodeks pracy ma zacząć obowiązywać od początku 2023 roku — według zapowiedzi — wśród nowych przepisów znajdą się w nim również między innymi:
Zobacz też: Zmiana pracy — kiedy i jak zrobić to bez stresu?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Kodeks pracy reguluje wszystkie kwestie związane z zatrudnieniem. Wśród ważnych zagadnień, które interesują pracowników wszystkich sektorów, należą np.:
Zobacz też: Umowa o pracę na czas określony [Wzór, zasady, limity]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Oto najważniejsze informacje na temat umowy o pracę na czas określony. Zobacz wzór umowy. Dowiedz się, co z umową na czas określony w czasie ciąży.
Tutaj dowiesz się, jakie są rodzaje umów o pracę, jaka jest ich specyfika i czym się różnią, a także jakie są sposoby rozwiązania różnych typów umów.
Tutaj dowiesz się, jakie prawa i obowiązki ma pracownik oraz pracodawca, a także jakie przepisy je określają (Kodeks pracy, Konstytucja i inne).