Ile dni urlopu przysługuje? Jaki wymiar - 20 czy 26 dni w roku?
Stwórz CV terazJedni swoją pracę kochają, inni jej nienawidzą, większość po prostu lubi mniej lub bardziej. Wszyscy jednak chcą jednego: jak najwięcej płatnego urlopu i dni wolnych od pracy!
Wiele osób pyta więc ile dni urlopu mi przysługuje? A młodzi pracownicy zastanawiają się, w którym momencie nabędą prawo do wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego.
W tym artykule:
- znajdziesz kalkulator urlopu i dowiesz się, jak obliczyć, ile dni urlopu Ci przysługuje
- poznasz podstawę prawną dotyczącą wymiaru urlopu
- co zmieniło się w Kodeksie pracy odnośnie urlopów.
Pracujesz na umowie cywilnoprawnej i nie masz płatnych urlopów? Stwórz profesjonalne CV i znajdź lepszą pracę. Uruchom kreator CV, wypełnij szablon według wskazówek, pobierz i gotowe. Możesz aplikować do nowej pracy!
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
26 dni urlopu to element przepisów o urlopie wypoczynkowym. Sprawdź więcej: Urlop wypoczynkowy — czy pracodawca może odmówić? Oraz: Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
1. Ile dni urlopu przysługuje? [Kalkulator do liczenia wymiaru]
Obecnie zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego (czyli to, ile dni urlopu płatnego Ci przysługuje) dla zatrudnionych na umowie o pracę, zależy od stażu pracy. Ale to bardzo proste!
Wymiar urlopu wynosi 20 dni dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat i 26 dni dla osób ze stażem pracy o długości ponad 10 lat.
Chcesz wiedzieć, czy przysługuje Ci już 26 dni urlopu? Skorzystaj z kalkulatora, aby to obliczyć: kalkulator urlopu wypoczynkowego.
Nie musisz znać podstawy prawnej, po prostu wybierz stopień edukacji i wprowadź staż pracy. Pamiętaj, że płatny urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie w przypadku pracy na etat. Jeśli Twój wymiar pracy jest mniejszy niż pełny etat, przysługuje Ci proporcjonalna liczba dni urlopu, np. dla pół etatu będzie to odpowiednio 10 lub 13 dni.
Pamiętaj też, że staż pracy musi znaleźć swoje potwierdzenie w zaświadczeniach od poprzednich pracodawców (a dokładnie w świadectwach pracy).
Długość stażu pracy sumuje się, ale tylko dla pracy w jednym miejscu. Oznacza to, że okres, w którym pracowałeś w dwóch firmach jednocześnie, nie będzie zdublowany przy wyliczaniu stażu pracy.
Kodeks pracy definiuje również wiele innych dodatkowych urlopów. Sprawdź:
- urlop na żądanie
- urlop bezpłatny
- urlop okolicznościowy
- urlop macierzyński
- urlop ojcowski
- urlop wychowawczy
- urlop tacierzyński.
W następnym rozdziale dowiesz się, na jakich zasadach obliczana jest ilość dni urlopowych, która Ci przysługuje. W międzyczasie sprawdź: Wniosek o urlop okolicznościowy — czy trzeba go składać?
2. Wymiar urlopu 2024 zgodnie z Kodeksem pracy
Szczegółowe informacje na temat liczby dni urlopowych, które Ci przysługują, znajdziesz w art. 154 Kodeksu pracy:
Wymiar urlopu zgodnie z Kodeksem pracy
- Wymiar urlopu wynosi:
1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
- Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Pamiętaj jednak, że do stażu pracy wlicza się również okres nauki. Dotyczy to jedynie ukończonych stopni edukacji (wykształcenia zawodowe, średniego, wyższego).
Informację na ten temat znajdziesz w art. 155. Kodeksu pracy:
- Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
5) szkoły policealnej – 6 lat,
6) szkoły wyższej – 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6 nie podlegają sumowaniu.
Sumowaniu nie ulegają również okresy nauki równoległej z okresem wykonywanej pracy. W takiej sytuacji do stażu pracy wlicza się albo okres zatrudnienia albo okres nauki — w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze.
Wskazówka: Obowiązek udokumentowania stażu pracy poprzez przedstawienie pracodawcy świadectw pracy oraz świadectw ukończenia szkół lub dyplomów leży po stronie pracownika. Jeśli nie udokumentuje on posiadania 10-letniego stażu pracy, 26 dni urlopu mu nie przysługuje.
Co się dzieje w momencie, gdy w trakcie roku kalendarzowego nabędziesz prawo do 26 dni urlopu?
Przysługuje Ci wtedy urlop uzupełniający.
Dodatkowe dni urlopowe możesz uzyskać jeśli:
- Twój okres pracy przekroczy 10 lat
- ukończysz szkołę w czasie zatrudnienia, dzięki czemu Twój staż pracy wzrośnie
- przejdziesz do innej firmy, która zapewnia pracownikom wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Gdy wykorzystałeś urlop za dany rok kalendarzowy (20 dni), a uzyskałeś w ciągu tego roku prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, otrzymasz dodatkowe 6 dni urlopowych.
Komu przysługuje więcej dni urlopowych?
Prawo do większego wymiaru urlopów mają:
- osoby niepełnosprawne — dodatkowe 10 dni co roku
- nauczyciele — w okresie ferii i wakacji
- inwalidzi wojenni i kombatanci — dodatkowe 10 dni co roku
- pracownicy socjalni — dodatkowe 10 dni raz na 2 lata, po 5 latach stażu w zawodzie
- sędziowie i prokuratorzy — dodatkowe 6 dni co roku po 10 latach pracy, a po 15 latach pracy dodatkowe 12 dni rocznie.
Zobacz też: Zasiłek dla bezrobotnych (Kuroniówka) — dla kogo?
Dlaczego liczba dni urlopowych jest tak ważna?
Regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego są bardzo ważne.
Przeciętny pracownik w Polsce przepracowuje 1928 godziny rocznie. To więcej niż w następujących krajach:
- Francja — 1472 godzin
- Czechy — 1770 godzin
- Niemcy — 1288 godzin
- Wielka Brytania — 1676 godzin
Pomimo sporej liczby świąt i dni urlopowych, nadal pracujemy dużo. Zbyt duża liczba godzin pracy, a zatem zbyt mała ilość odpoczynku, przekłada się na choroby, zaburzenia psychiczne, a nawet może prowadzić do śmierci (podobnie jak pracoholizm).
Urlop pracowniczy jest kluczowy dla długoterminowej kondycji psychofizycznej każdego czynnego zawodowo człowieka. Szczególnie ważny jest dla człowieka współczesnego, który boryka się z obciążeniami takimi jak presja terminów, mnogość zadań czy przeładowanie informacjami.
Badania wskazują, że regularny odpoczynek sprzyja długoterminowej efektywności pracowników. Niektóre firmy skracają nawet pracownikom czas pracy po to, by pracowali oni krócej, ale efektywniej. Dodatkowo rośnie u nich wtedy odczuwanie szczęścia i poczucie więzi z firmą.
By utrzymywać się w wysokiej formie w sposób ciągły, myśląc o urlopie, stawiajmy nie na jego długość, ale na regularność. Warto wprowadzić w swój rytm roczny kilkudniowe wyjazdy w promieniu czterech godzin drogi od domu.
Planując urlop warto też zadbać o to, by nie wypełniać go zbyt wieloma zadaniami, dając tym samym swojemu organizmowi szansę na regenerację po okresie maksymalnej mobilizacji. Relaks stanowi bowiem nie tylko antidotum na stres, ale także klucz do kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów.
By zapobiec myśleniu o pracy w trakcie urlopu warto uświadomić sobie, że właśnie teraz w danej chwili jest jedyna dostępna „tu i teraz” okazja do autoregeneracji i że łatwo ją zaprzepaścić. Warto zatem dokonać świadomego wyboru, by uwagą pozostawać przy chwili obecnej i odpuszczać myśli, które nam nie służą.
Dzięki takim zabiegom wrócimy do pracy szczęśliwsi i będzie nam się lepiej pracowało. Odnowiony dostęp do wewnętrznych zasobów, naładowane baterie i uśmiech pozwolą nam efektywnie stawić czoła wyzwaniom codzienności, aż do następnego urlopu!
Czy potrafisz zachować równowagę między życiem osobistym, a pracą? Sprawdź: Work-life balance — jak osiągnąć?
Gdy masz już urlop, możesz wykorzystać go do znalezienia lepszej pracy. Pamiętaj o profesjonalnym CV, które stworzysz w 5 minut w kreatorze CV.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
3. Nowy Kodeks pracy — dodatkowe 7 dni urlopu
W kwietniu 2023 roku rząd wprowadził wiele zmian w prawie pracy (m.in. z powodu unijnej dyrektywy work-life balance). Ich zakres był dość szeroki, zatem przyjęło się określać je jako nowy Kodeks pracy.
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy pracownicy zyskali prawo do dodatkowych 7 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.
Niestety, zmiany w prawie pracy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie dotyczą wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wprowadzono za to dwa dodatkowe urlopy:
- zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin rocznie, za które pracownik otrzyma 50% wynagrodzenia
- dodatkowe 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego na dziecko, rodzica, małżonka lub inną osobę wymagającą opieki, która zamieszkuje to samo gospodarstwo domowe (np. partnera lub współlokatora).
Jednak pamiętaj, że jeśli ich nie wykorzystasz, te urlopy przepadną.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy przysługuje Ci już 26 dni urlopu? Jak zapatrujesz się na zmiany w Kodeksie pracy? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.