
Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady, co wpisać
W tym artykule dowiesz się, jak opisać doświadczenie w CV. Zobaczysz, jak wygląda opis doświadczenia zawodowego na podstawie przykładów.
Ile dni płatnego urlopu Ci przysługuje w 2023 r. — 20 czy 26 dni? Użyj kalkulatora urlopu i dowiedz się, co o wymiarze urlopu mówi Kodeks pracy.
Jedni swoją pracę kochają, inni jej nienawidzą, większość po prostu lubi mniej lub bardziej.
Wszyscy jednak chcą jednego:
Jak najwięcej płatnego urlopu i dni wolnych od pracy!
Chcesz wiedzieć, czy kwalifikujesz się już na 26 dni urlopu? Słyszałeś, że nowy Kodeks pracy ma wprowadzić 26 dni urlopu dla każdego?
W tym artykule:
Pracujesz na umowie cywilnoprawnej i nie masz płatnych urlopów? Stwórz profesjonalne CV i znajdź lepszą pracę. Uruchom kreator CV, wypełnij szablon według wskazówek, pobierz i gotowe. Możesz aplikować do nowej pracy!
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
26 dni urlopu to element przepisów o urlopie wypoczynkowym. Sprawdź więcej: Urlop wypoczynkowy — czy pracodawca może odmówić? Oraz: Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
1
Obecnie zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego (czyli to, ile dni urlopu płatnego Ci przysługuje) dla zatrudnionych na umowie o pracę, zależy od stażu pracy. Osobom, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, natomiast osobom ze stażem pracy o długości ponad 10 lat — aż 26 dni urlopu.
Chcesz wiedzieć, czy przysługuje Ci już 26 dni urlopu? Skorzystaj z kalkulatora, aby to obliczyć: kalkulator urlopu wypoczynkowego.
Nie musisz znać podstawy prawnej, po prostu wybierz stopień edukacji i wprowadź staż pracy.
Pamiętaj, że płatny urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie w przypadku pracy na etat.
Jeśli Twój wymiar pracy jest mniejszy niż pełny etat, przysługuje Ci proporcjonalna liczba dni urlopu, np. dla pół etatu będzie to odpowiednio 10 lub 13 dni.
Pamiętaj, że staż pracy musi znaleźć swoje potwierdzenie w zaświadczeniach od poprzednich pracodawców (a dokładnie w świadectwach pracy).
Długość stażu pracy sumuje się, ale tylko dla pracy w jednym miejscu. Oznacza to, że okres, w którym pracowałeś w dwóch firmach jednocześnie, nie będzie zdublowany przy wyliczaniu stażu pracy.
Kodeks pracy definiuje również wiele innych dodatkowych urlopów. Sprawdź:
W następnym rozdziale dowiesz się, na jakich zasadach obliczana jest ilość dni urlopowych, która Ci przysługuje. W międzyczasie sprawdź: Wniosek o urlop okolicznościowy — czy trzeba go składać?
2
Szczegółowe informacje na temat liczby dni urlopowych, które Ci przysługują, znajdziesz w art. 154 Kodeksu pracy:
1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pamiętaj jednak, że do stażu pracy wlicza się również okres nauki. Dotyczy to jedynie ukończonych stopni edukacji (wykształcenia zawodowe, średniego, wyższego).
Informację na ten temat znajdziesz w art. 155. Kodeksu pracy:
1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
5) szkoły policealnej – 6 lat,
6) szkoły wyższej – 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6 nie podlegają sumowaniu.
Sumowaniu nie ulegają również okresy nauki równoległej z okresem wykonywanej pracy. W takiej sytuacji do stażu pracy wlicza się albo okres zatrudnienia albo okres nauki — w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze.
Wskazówka: Obowiązek udokumentowania stażu pracy poprzez przedstawienie pracodawcy świadectw pracy oraz świadectw ukończenia szkół lub dyplomów leży po stronie pracownika. Jeśli nie udokumentuje on posiadania 10-letniego stażu pracy, 26 dni urlopu mu nie przysługuje.
Co się dzieje w momencie, gdy w trakcie roku kalendarzowego nabędziesz prawo do 26 dni urlopu?
Przysługuje Ci wtedy urlop uzupełniający.
Dodatkowe dni urlopowe możesz uzyskać jeśli:
Gdy wykorzystałeś urlop za dany rok kalendarzowy (20 dni), a uzyskałeś w ciągu tego roku prawo do urlopu w wymiarze 26 dni, otrzymasz dodatkowe 6 dni urlopowych.
Prawo do dłuższych urlopów mają:
Warto wiedzieć, że w 2023 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Znajdą się w niej nowe ustalenia dotyczące m.in. urlopu opiekuńczego oraz dodatkowego wolnego — zwolnienia od pracy w przypadku działania siły wyższej. Nie są to jednak regulacje bezpośrednio dotyczące urlopu wypoczynkowego.
Zobacz też: Zasiłek dla bezrobotnych (Kuroniówka) — dla kogo?
Gdy masz już urlop, możesz wykorzystać go do znalezienia lepszej pracy. Pamiętaj o profesjonalnym CV, które stworzysz w 5 minut w kreatorze CV.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
3
Rząd pracuje nad zmianami w Kodeksie pracy. Zakres zmian miałby być dość szeroki, zatem przyjęło się określać projekt zmian jako nowy Kodeks pracy.
Choć zmiany w Kodeksie pracy miały wejść w życie już na początku 2019, projekt jest nadal w toku.
W kwestii urlopów planowane jest zniesienie obecnie obowiązującego podziału na 20 i 26 dni urlopu. Każdemu miałoby przysługiwać 26 dni urlopu. Decyzja wynika z tego, że wiele osób rozpoczyna swoją karierę zawodową od umów cywilnoprawnych, które nie są zaliczane do stażu pracy.
Zmiana dotycząca liczby dni urlopu cieszy się zainteresowaniem zwłaszcza młodych osób, które wchodzą lub niedługo wejdą na rynek pracy.
Niestety—
Niektóre zmiany będą niekorzystne dla pracowników:
Niewykorzystane urlopy z danego roku możemy aktualnie wykorzystywać do września kolejnego roku. Według projektu okres ten miałby zostać skrócony. Zaległy urlop będziemy mogli wykorzystać najpóźniej w I kwartale następnego roku.
Nowy Kodeks pracy miałby wprowadzić konieczność zgłaszania chęci skorzystania z urlopu na żądanie najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem pracy, a nie tak jak obecnie — na przykład rano przed pracą.
Ministerstwo Pracy zapowiadało, że zmiany w Kodeksie pracy uda się wprowadzić już od 1 stycznia 2019 roku. Tak się jednak nie stało.
Nie wiadomo, czy zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w 2019 roku. Jest to rok wyborów i rząd może nie zdecydować się na kontrowersyjne zmiany dotyczące urlopów.
Należy pamiętać, że ze zmian dotyczących ujednolicenia wymiaru urlopu (26 dni urlopu dla każdego) skorzystają głównie młode osoby. Przedawnianie urlopu i ograniczenie urlopu na żądanie dotknie natomiast wszystkich pracowników na umowie o pracę, którym i tak 26 dni urlopu przysługuje.
Rząd chce zrównania wymiaru urlopu dla wszystkich nie bez przyczyny.
Przeciętny pracownik w Polsce przepracowuje 1928 godziny rocznie. To więcej niż w następujących krajach:
Pomimo sporej liczby świąt i dni urlopowych, nadal pracujemy dużo. Zbyt duża liczba godzin pracy, a zatem zbyt mała ilość odpoczynku, przekłada się na choroby, zaburzenia psychiczne, a nawet może prowadzić do śmierci (podobnie jak pracoholizm).
Urlop pracowniczy jest kluczowy dla długoterminowej kondycji psychofizycznej każdego czynnego zawodowo człowieka. Szczególnie ważny jest dla człowieka współczesnego, który boryka się z obciążeniami takimi jak presja terminów, mnogość zadań czy przeładowanie informacjami.
Badania wskazują, że regularny odpoczynek sprzyja długoterminowej efektywności pracowników. Niektóre firmy skracają nawet pracownikom czas pracy po to, by pracowali oni krócej, ale efektywniej. Dodatkowo rośnie u nich wtedy odczuwanie szczęścia i poczucie więzi z firmą.
By utrzymywać się w wysokiej formie w sposób ciągły, myśląc o urlopie, stawiajmy nie na jego długość, ale na regularność. Warto wprowadzić w swój rytm roczny kilkudniowe wyjazdy w promieniu czterech godzin drogi od domu.
Planując urlop warto też zadbać o to, by nie wypełniać go zbyt wieloma zadaniami, dając tym samym swojemu organizmowi szansę na regenerację po okresie maksymalnej mobilizacji. Relaks stanowi bowiem nie tylko antidotum na stres, ale także klucz do kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów.
By zapobiec myśleniu o pracy w trakcie urlopu warto uświadomić sobie, że właśnie teraz w danej chwili jest jedyna dostępna „tu i teraz” okazja do autoregeneracji i że łatwo ją zaprzepaścić. Warto zatem dokonać świadomego wyboru, by uwagą pozostawać przy chwili obecnej i odpuszczać myśli, które nam nie służą.
Dzięki takim zabiegom wrócimy do pracy szczęśliwsi i będzie nam się lepiej pracowało. Odnowiony dostęp do wewnętrznych zasobów, naładowane baterie i uśmiech pozwolą nam efektywnie stawić czoła wyzwaniom codzienności, aż do następnego urlopu!
Czy potrafisz zachować równowagę między życiem osobistym, a pracą? Sprawdź: Work-life balance — jak osiągnąć równowagę? [Przykłady]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy przysługuje Ci już 26 dni urlopu? Jak zapatrujesz się na zmiany w Kodeksie pracy? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej.
W tym artykule dowiesz się, jak opisać doświadczenie w CV. Zobaczysz, jak wygląda opis doświadczenia zawodowego na podstawie przykładów.
Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku? Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze pytania i najlepsze odpowiedzi? Zobacz przykłady i zwroty oraz dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku, aby nie stracić szansy na pracę.
W jakim programie napisać CV? Kreator CV to świetny program online, w którym m.in. szybko dodasz do CV zdjęcie oraz klauzulę CV, napiszesz CV na telefonie i pobierzesz je w PDF.