

Tutaj dowiesz się, czym jest urlop opiekuńczy i ile dni wolnych przysługuje na opiekę nad dzieckiem lub rodzicem. Sprawdzisz, jak zmienią się przepisy w 2022 r.
Urlop opiekuńczy to przysługujące rodzicom wolne na opiekę nad dzieckiem. Od sierpnia miał wynosić aż 5 dni, czyli o 3 więcej niż przed zapowiadaną nowelizacją Kodeksu pracy. Jak sprawa wygląda obecnie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Kwestię urlopów dla rodziców reguluje Dział ósmy (Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem) Kodeksu pracy. W art. 188 czytamy:
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Te dwa dni na opiekę nad dzieckiem są urlopem płatnym — dostaniesz za nie pełne wynagrodzenie. Musisz jednak złożyć wniosek do swojego pracodawcy (wzór znajdziesz w ostatniej części artykułu) z prośbą o udzielenie wolnego na dziecko, ze wskazaniem konkretnych dni.
Nie będzie od Ciebie wymagane podanie powodu, dla którego chcesz wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem, bo ten rodzaj urlopu udzielany jest z myślą o zdrowych dzieciach. Nie dotyczy więc choroby dziecka, bo dla takich przypadków przewidziane jest po prostu zwolnienie lekarskie i zasiłek opiekuńczy.
Pamiętaj, że nie trzeba wykorzystywać całego przysługującego Ci urlopu na opiekę nad dzieckiem od razu. Możesz wziąć dwa dni wolne na raz albo oddzielnie. Jedna uwaga — jeśli matka dziecka złoży wniosek o jeden dzień urlopu na opiekę nad dzieckiem, drugiego nie będzie mógł wykorzystać ojciec. I na odwrót.
Ważne: Niewykorzystana opieka na dziecko zdrowe przepada wraz z końcem roku.
Oczywiście — rodzicom, ale jednocześnie osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę. Trzeba również pamiętać o tym, że urlop opiekuńczy przysługuje na dziecko w wieku do 14. roku życia.
Osoby, które mają więcej dzieci, nie mają niestety prawa do większej ilości dni wolnych na opiekę nad nimi. Bez względu na ilość potomstwa, urlop wynosi tyle dni, ile wskazano w Kodeksie pracy (obecnie 2 dni, w przyszłości — 5).
Zobacz też: Urlop okolicznościowy 2023 — ślub, urodzenie dziecka, pogrzeb.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
W związku z unijnym rozporządzeniem (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE) we wszystkich krajach UE będzie wprowadzony tak zwany urlop opiekuńczy. Jest to 5 dni wolnych, przeznaczonych na zapewnienie osobistej opieki nad dziećmi. Ale nie tylko.
We wspomnianym wyżej dokumencie czytamy:
Aby zapewnić mężczyznom i kobietom pełniącym obowiązki opiekuńcze większe możliwości pozostania na rynku pracy, każdy pracownik powinien mieć prawo do urlopu opiekuńczego wynoszącego pięć dni roboczych w roku. Państwa członkowskie mogą zdecydować, że taki urlop może być wykorzystywany w częściach obejmujących od jednego do kilku dni roboczych na konkretny przypadek.
[...]
Ze względu na starzenie się społeczeństwa i wynikające z niego upowszechnianie się ograniczeń związanych z wiekiem przewiduje się stały wzrost zapotrzebowania na opiekę. Państwa członkowskie powinny uwzględniać wzrost zapotrzebowania na opiekę przy opracowywaniu swojej polityki opiekuńczej, również w odniesieniu do urlopu opiekuńczego.
Zachęca się państwa członkowskie do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na
opiekę nad innymi krewnymi, takimi jak dziadkowie i rodzeństwo. Państwa członkowskie mogą wymagać uprzedniego przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o potrzebie zapewnienia znacznej opieki lub wsparcia z poważnych powodów medycznych.
Jak widać, w niedalekiej przyszłości pracownikom będzie przysługiwało 5 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem najbliższej rodziny (rodzeństwem, rodzicami).
Jak widać, w niedalekiej przyszłości pracownikom będzie przysługiwało 5 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem najbliższej rodziny (rodzeństwem, rodzicami). Obecnie w przypadku choroby:
możliwe jest otrzymanie zwolnienia z pracy i otrzymania zasiłku na ten okres.
Urlop opiekuńczy na dziecko będzie wkrótce wynosił 5 dni. Zapowiadano, że ten przywilej będzie dostępny już w sierpniu 2022 roku, ale niestety projekt nowej ustawy jest wciąż procedowany. Na pocieszenie warto dodać, że nowy urlop opiekuńczy będzie wprowadzony niezależnie od obowiązujących obecnie 2 dni na opiekę nad dzieckiem.
Zobacz też: Urlop ojcowski 2023 — ile dni? Kto płaci i Ile? Od kiedy?
Jak już było wspomniane, aby skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem, należy złożyć wniosek do pracodawcy.
………………………………………….
(miejscowość i data)
……………………………………..
(imię i nazwisko rodzica)
……………………………………..
(adres)
…………………………………….
(telefon kontaktowy)
……………………………………
(nazwa i adres pracodawcy)
Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem
Zwracam się z prośbą o udzielenie mi zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem
przysługującego z mocy art. 188 Kodeksu pracy na dziecko .………………………… (imię i nazwisko dziecka) urodzone dnia ……….. (data urodzenia dziecka).
Wnoszę o udzielenie urlopu w wymiarze ..............dni/godzin* w terminie ……………..... (dokładna data dzienna).
Jednocześnie oświadczam, że drugi z rodziców/opiekunów* nie korzysta z uprawnień na
podstawie art. 188 Kodeksu pracy w liczbie dni lub godzin, które będą wykorzystane przez
pierwszego rodzica zgodnie z treścią wniosku.
……………………….…………
(podpis pracownika)
Warto dodać, że Kodeks Pracy nie określa terminu złożenia przez pracownika wniosku o opiekę nad dzieckiem. Dokument możesz więc dostarczyć pracodawcy właściwie w dowolnym momencie.
Zobacz też: Urlopy wg Kodeksu Pracy — pracownicze, wypoczynkowe i inne.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Zobacz, jak obliczać wymiar urlopu na cały, pół i ćwierć etatu oraz po urlopie wychowawczym. Dowiedz się, czy szef może wysłać Cię przymusem na urlop.
Możesz zgłosić urlop na żądanie tylko wtedy, gdy wiesz kiedy, jak to zrobić i ile dni Ci przysługuje. Dowiedz się, czy pracodawca może Ci odmówić urlopu na żądanie.
Ile dni płatnego urlopu Ci przysługuje w 2023 r. — 20 czy 26 dni? Użyj kalkulatora urlopu i dowiedz się, co o wymiarze urlopu mówi Kodeks pracy.