
Nagłówek w CV: co w nim napisać i gdzie umieścić? Przykłady
Zaprojektuj nagłówek CV tak, by nie pominąć żadnej ważnej informacji. Tutaj wyjaśniamy, co musi zawierać nagłówek w CV, a jakie dane lepiej pominąć.
Jak wygląda nagłówek w CV? Jest kilka informacji, takich jak imię, nazwisko i dane kontaktowe, które bezwzględnie muszą się w nim znaleźć. Ale to jest raczej jasne. Sekcję, o której mowa, musisz zaprojektować z głową, bo nietrudno się tu zapędzić, wpisując zbyt wiele danych.
W poniższym artykule dokładnie wyjaśnimy:
- jak powinien wyglądać nagłówek w CV
- które informacje umieścić w nagłówku CV
- o czym nie pisać w nagłówku CV.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Nagłówek w CV — wzór
Luiza Tomczyk
Krawcowa
Tel.: 123 456 789
luizatomczyk@mail.com
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/luiza-tomczyk
Zobacz też: Podsumowanie zawodowe / cele w CV — przykłady
Nagłówek w CV — co to jest i w którym miejscu się znajduje?
Nagłówek to sekcja, która w każdym formalnym dokumencie znajduje się na samej górze strony. W CV można ją umieścić w prawym lub lewym górnym rogu. Wszystko zależy od tego, gdzie dodasz zdjęcie w CV.
Jeśli wybierzesz CV bez zdjęcia, nagłówek wciąż powinien znajdować się w tym samym miejscu — na górze, jako pierwsza z sekcji całego dokumentu. Pamiętaj, że dane kontaktowe w CV są dużo ważniejsze niż fotografia. Jeśli z jakiegoś powodu Twoje CV nie mieści się na jednej stronie, lepiej zrezygnować ze zdjęcia.
Jak może wyglądać nagłówek w CV?
Nagłówek CV można także dodać w innym miejscu, ale tylko wtedy, gdy korzystasz z gotowych szablonów CV, które takie rozwiązanie oferują. Jeśli przejrzysz propozycje InterviewMe, szybko zauważysz, że istnieje wiele ciekawych rozwiązań graficznych, świetnie eksponujących każdą z sekcji.
Oto przykład:
Pamiętaj tylko o jednym — w rekrutacji coraz częściej stosuje się systemy ATS, które pomagają oceniać nadesłane CV. E-recruitment to obecnie powszechne zjawisko. Z tego powodu musisz zadbać o to, by Twoje CV było dostosowane do systemów rekrutacyjnych.
Korzystaj ze sprawdzonych szablonów CV i unikaj zapisywania dokumentu w formacie JPG. Nawet jeśli wygląda to atrakcyjnie, może okazać się bardzo niepraktyczne.
Zobacz też: Elementy CV — jakie sekcje zawiera życiorys? (Budowa CV)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profes jonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jakie informacje umieszczamy w nagłówku CV?
Nagłówek w CV to krótka sekcja. Trzeba w niej umieścić wyłącznie najważniejsze dane osobowe i kontaktowe. Po pierwsze — imię i nazwisko kandydata. Jeśli posiadasz tytuł zawodowy, możesz przed imieniem wpisać mgr / dr / inż. Ale nie jest to konieczne, ani powszechne.
Pod swoim imieniem i nazwiskiem umieść koniecznie nazwę stanowiska. To może być niejasne. Jeśli wykonujesz oczywisty zawód, typu krawcowa, tłumacz, dekarz, listonosz itp. — nie ma problemu. Gorzej, jeśli aplikujesz na inne stanowisko, niż to, na którym obecnie pracujesz.
Co wtedy? Zdecydowanie najlepiej podać w takim przypadku dokładną nazwę stanowiska, które widnieje w ofercie pracy. Chodzi o to, by rekruter był świadomy, że masz wszystkie niezbędne kwalifikacje, by zostać zatrudnionym / zatrudnioną na danym stanowisku.
Kolejna informacja w nagłówku w CV to numer telefonu a za nim adres e-mail. Nie trzeba wyjaśniać, że dane kontaktowe są konieczne, by można się było z Tobą skontaktować i np. zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Link do profilu na LinkedIn w nagłówku CV
W zasadzie wymienione wyżej dane (imię, nazwisko, nazwa stanowiska, numer telefonu, adres e-mail) są całkowicie wystarczające. Jest jednak jeszcze jedna istotna informacja, czyli link do profilu na LinkedIn. Jeśli taki masz, koniecznie umieść go w nagłówku CV.
Rekruterzy na całym świecie kochają LinkedIna i używają tej platformy do wyszukiwania kandydatów. Nie tylko oni — około 11,5% wszystkich ludzi na Ziemi ma dziś konto LinkedIn, co sprawia, że komunikacja rekruterów z kandydatami przez social media jest dziś niezwykle popularna.
Zobacz też:Jak powinno wyglądać CV i co zawierać — 8 wzorów i przykłady
Nagłówek CV — jakich informacji nie umieszczać?
Są informacje, których nagłówek CV nie zniesie. Jeszcze nasi rodzice wpisywali w życiorysie stan cywilny, czy datę urodzenia. Dziś tego typu dane będą wręcz uznane za błąd w sztuce pisania CV. Podobnie jak informacja o płci kandydata lub o jego wyznaniu.
Nie warto umieszczać w nagłówku CV również miejsca zamieszkania. Wszystkie kwestie, które wiążą się z Twoim życiem prywatnym, powinny być w CV pomijane. Wyjątkiem są jedynie zainteresowania — rekruter spodziewa się, że opowiesz pokrótce w CV o hobby.
Oto jak nie powinien wyglądać nagłówek w CV:
Luiza Tomczyk
Zamężna
Ur. 26.06.2000 r.
Tel.: 123 456 789
ul. Przykładowa 100 m. 99 Świebodzin
Czy nazwa curriculum vitae w nagłówku CV jest potrzebna?
Dodawanie nazwy Curriculum Vitae w nagłówku CV zabiera dużo miejsca i jest całkowicie zbędne. Rekruter rozpozna przecież co to za dokument, nawet bez tego napisu. Nie warto zatem tytułować CV. Lepiej wykorzystać tę przestrzeń mądrze, próbując zmieścić CV na jednej stronie.
Wskazówka: Zadbaj także o nagłówek w liście motywacyjnym. W przypadku tego dokumentu trzeba również wpisać datę, miejscowość, a także nazwisko i dane kontaktowe adresata listu. Informacje na Twój temat powinny wyglądać dokładnie tak samo, jak wyglądają w nagłówku w CV.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.