Moje konto
List motywacyjny referent - wzór, jak napisać + CV referenta

List motywacyjny referent - wzór, jak napisać + CV referenta

Tutaj znajdziesz wzór listu motywacyjnego referenta, a także wskazówki i poradniki, jak napisać skuteczne CV oraz list motywacyjny dla referenta.

Referent, czy to ds. administracyjnych czy księgowości, musi doskonale radzić sobie z przygotowywaniem formalnych dokumentów i z tak zwaną papierkową robotą.

 

To jedna z najważniejszych kompetencji w tym zawodzie.

 

Dlatego Twoje CV i list motywacyjny referenta muszą być perfekcyjne. W innym przypadku pracodawca pomyśli, że nie jesteś zbyt skrupulatny i będziesz popełniał błędy również w codziennej pracy.

 

Jak zatem stworzyć idealne dokumenty aplikacyjne referenta?

 

W tym artykule znajdziesz:

 • wzór listu motywacyjnego referenta
 • wskazówki, jak napisać skuteczny list motywacyjny referenta
 • porady, jak napisać CV referenta, które przekona do Ciebie pracodawcę.

 

Chcesz napisać list motywacyjny referenta? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

1. List motywacyjny referent — wzór

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata (np. dyrektor działu)

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko referenta ds. administracyjnych na Państwa uczelni. Wierzę, że spełniam wszystkie wymagania i mogę usprawnić funkcjonowanie sekretariatu.

 

Dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku referenta ds. administracyjnych?

 

 1. Jestem absolwentem administracji na Uniwersytecie Warszawskim i od 2,5 roku pracuję jako referent administracyjny w prywatnej uczelni Collegium Medicum. Posiadam więc niezbędną wiedzę oraz praktyczne umiejętności, dzięki czemu będę mógł od razu zająć się kluczowymi obowiązkami.

 

 1. Ukończyłem szkolenie Microsoft z Excela na poziomie zaawansowanym i na co dzień obsługuję również inne programy pakietu Office (Word, PowerPoint). Wierzę, że dzięki specjalistycznym umiejętnościom w tym zakresie, będę mógł usprawnić wiele procesów w Państwa administracji.

 

 1. W pracy na co dzień posługuję się językiem angielskim — zarówno w korespondencji i przygotowywaniu dokumentacji, jak również podczas kontaktów ze studentami i wykładowcami. Między innymi dlatego chcę pracować na uczelni, która przyciąga wielu zagranicznych studentów.

 

Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście. Chętnie opowiem więcej o moim doświadczeniu oraz umiejętnościach, a także odpowiem na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

[Twoje imię i nazwisko]

 

Chcesz napisać treściwy list motywacyjny? Zajrzyj do naszego poradnika: Krótki list motywacyjny (także po angielsku) — wskazówki

 

2. Jak napisać skuteczny list motywacyjny na stanowisko referenta?

 

Nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Trzymaj się jednej, kluczowej zasady — zawsze przygotowuj listy motywacyjne dopasowane do oferty pracy. 

 

Doradcy MIT podpowiadają, że treść listu motywacyjnego musi dowodzić, że Twoje kwalifikacje pasują do stanowiska, o które się ubiegasz. Powinieneś więc odpowiedzieć na wymagania w ogłoszeniu, a także zapoznać się ze stroną oraz profilem LinkedIn firmy, aby sprawdzić, jakie kompetencje i wartości są kluczowe dla pracodawcy.

 

Zastanawiasz się, ile stron powinien mieć list motywacyjny? Eksperci Uniwersytetu Wisconsin w Madison podkreślają, że powinieneś być zwięzły i zmieścić się na jednej kartce. Pamiętaj, że rekruterzy nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów.

 

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

 

List motywacyjny referenta — najważniejsze zasady

 

 1. Pamiętaj o danych osobowych i kontaktowych.

 

Niepełne dane lub błąd w numerze telefonu czy adresie e-mail mogą przekreślić Twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Uważaj na literówki! W liście motywacyjnym powinieneś podać również dane pracodawcy (tak jak w przykładzie na początku artykułu).

 

 1. Dodaj zwroty grzecznościowe.

 

Pamiętaj, że list motywacyjny referenta to formalny dokument. Dlatego dodaj zwroty grzecznościowe dopasowane do adresata (Szanowna Pani lub Szanowny Panie). Jeśli nie wiesz, kto będzie odbiorcą listu motywacyjnego, napisz: Szanowni Państwo. List motywacyjny zakończ zwrotem „Z poważaniem” i podpisem.

 

 1. Nie kopiuj CV.

 

Nie ma sensu przepisywać treści CV do listu motywacyjnego. Postaraj się rozbudować podane tam informacje. Podaj przykłady sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje kwalifikacje i umiejętności. Wyjaśnij pracodawcy, dlaczego interesuje Cię właśnie to stanowisko i dlaczego chcesz pracować w jego firmie czy urzędzie.

 

 1. Pokaż pracodawcy, jakie korzyści mu przyniesiesz.

 

Opisując swoje doświadczenie, kwalifikacje i kompetencje wyjaśnij, w jaki sposób przełożą się one na codzienne obowiązki. Pokaż pracodawcy, w jaki sposób usprawnisz działanie firmy czy urzędu i jakie dodatkowe wartości wniesiesz.

 

 1. Wyraź gotowość do osobistego spotkania.

 

Na koniec listu motywacyjnego referenta podkreśl, że chętnie spotkasz się z pracodawcą osobiście, aby odpowiedzieć na jego pytania. Oczywiście w domyśle chodzi o rozmowę kwalifikacyjną.

 

Pamiętaj też, że oprócz treści, liczy się również wygląd listu motywacyjnego. Zadbaj o estetyczny szablon i czytelność dokumentów. Tekst podziel na wyraźne akapity, stosuj nagłówki, pogrubienia, punktory i punkty. Unikaj literówek i błędów ortograficznych.

 

Nie zapomnij również o dodaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Więcej dowiesz się w poradniku: List motywacyjny - klauzula.

 

Pamiętaj też, że list motywacyjny to nie podanie o pracę. Tutaj trzeba odnieść się do wymagań zawartych w ogłoszeniu.

 

Chcesz napisać list motywacyjny referenta? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Szukasz pracy w urzędzie? Zajrzyj do naszego poradnika: Jak napisać list motywacyjny do urzędu. Jeśli dopiero zaczynasz karierę w zawodzie, pomoże Ci artykuł: Jak list motywacyjny bez doświadczenia?

 

3. Jak napisać CV referenta?

 

Oprócz listu motywacyjnego powinieneś wysłać również CV referenta.

 

Podobnie jak list motywacyjny, CV powinno być dopasowane do oferty pracy. Najważniejsze informacje postaraj się zmieścić się na 1. stronie curriculum vitae.

 

CV referenta — jakie informacje powinno zawierać?

 

 1. Dane osobowe i kontaktowe.

 

W CV powinieneś podać swoje imię i nazwisko, obecne stanowisko lub wyuczony zawód, adres e-mail oraz numer telefonu. Możesz również dodać adres oraz link do profilu na LinkedIn.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Dane osobowe i kontaktowe w CV

 

 1. Podsumowanie zawodowe.

 

Na samej górze CV referenta powinno znaleźć się podsumowanie z celami zawodowymi. Jest to krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia, osiągnięć i planów zawodowych. Dzięki tej sekcji możesz od razu pokazać pracodawcy, że spełniasz jego wymagania.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Podsumowanie i cel zawodowy w CV

 

 1. Doświadczenie zawodowe.

 

Pracodawcy preferują osoby, które zdobyły już doświadczenie na danym stanowisku. Dlatego w kolejnej sekcji musisz dokładnie opisać stanowiska, które w największym stopniu wiążą się z pracą referenta.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Doświadczenie i zakres obowiązków w CV

 

 1. Umiejętności twarde i miękkie.

 

Ta sekcja jest szczególnie istotna u osób, które jeszcze nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Oprócz specjalistycznych umiejętności, niezbędnych na stanowisku referenta, opisz także kompetencje miękkie.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Umiejętności do CV

 

 1. Wykształcenie.

 

Na 1. stronie CV referenta warto umieścić opis edukacji. Szczególnie jeśli pracodawca wspomniał w ofercie, że preferuje kandydatów z wykształceniem kierunkowym (np. po administracji). Wystarczy podać lata nauki, nazwę uczelni oraz kierunku i uzyskany tytuł.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Wykształcenie w CV

 

 1. Zainteresowania.

 

Ta sekcja nie jest obowiązkowa, ale może zadziałać na Twoją korzyść. Nie chodzi oczywiście o wpisywanie w niej, że „lubisz oglądać piłkę nożną”. Postaraj się opisać te pasje i hobby, które w jakiś sposób przekładają się na pracę referenta.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Zainteresowania w CV 

 

 1. Klauzula CV.

 

Na samym dole CV nie zapomnij dodać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych zgodną z przepisami RODO. Jeśli ta formułka nie znajdzie się w Twoim życiorysie zawodowym, pracodawca może od razu odrzucić dokument.

 

Więcej dowiesz się tutaj: Aktualna klauzula do CV

 

Musisz napisać również CV referenta? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Może zainteresuje Cię również ten artykuł: List motywacyjny pracownik biurowy - Wzór + przykłady listów

 

Chcesz napisać CV oraz list motywacyjny referenta, ale wciąż masz jakieś wątpliwości? Możesz zadać swoje pytanie w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: cv list motywacyjny referent
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły