Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które padną na pewno.

Rozmowa kwalifikacyjna | 2017-04-14
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

 

9 na 10 kandydatów odpada na rozmowie z kwalifikacyjnej z jednego samego powodu.

 

Nie wiedzą, jak umiejętnie odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Nie wiedzą, jakich dokładnie odpowiedzi oczekuje pracodawca.

 

Zastanów się:

 

Ile razy zdarzyło Ci się odpaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

To boli. Jesteś już tak blisko. Twoje CV okazuje się lepsze niż dziesiątki innych i odpadasz na samym końcu…A wiesz co jest najgorsze?

 

Czasami pracę dostaje kandydat gorszy od Ciebie, tylko dlatego, że potrafił się lepiej sprzedać.

 

A teraz wyobraź sobie, że potrafisz idealnie odpowiedzieć na każde pytanie pracodawcy. Wiesz, o co za chwilę zostaniesz zapytany i zawsze masz przygotowaną idealną odpowiedź...

 

Czy wiesz, o ile częściej dostawałbyś oferty pracy?

 

Jest sposób, aby lepiej wypadać na rozmowach kwalifikacyjnych i aby dostawać więcej ofert pracy. Musisz znać idealne odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Musisz wiedzieć, jakich odpowiedzi oczekuje pracodawca.

 

Na szczęście, pytania na rozmowie o pracę często są przewidywalne. Przewidywalne są też odpowiedzi, których oczekują pracodawcy lub rekruterzy. Wiem to. Byłem jednym z nich.

 

W tym artykule pokażę Ci najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Dowiesz się też, jak na nie odpowiadać, aby dostać pracę.

 

Darmowy ebook. W tym artykule pokażę Ci jak odpowiadać na 6 popularnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli chcesz się przygotować do rozmowy, pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

1. To najważniejsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej!

 

Dlaczego mamy Pana / Panią zatrudnić?

 

Być może słyszałeś inną wersję:

 

  • Jakie są Twoje silne strony?
  • Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na stanowisko?

 

W takiej lub innej formie pytanie o to, jak sam postrzegasz siebie i swoje umiejętności, praktycznie zawsze pada na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Jaka jest prawidłowa odpowiedź na te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?   

 

Daj pracodawcy dokładnie to, czego chce usłyszeć. Pokażę Ci jak to zrobić.

 

Przeczytaj ponownie ofertę pracę. Skup się na wymaganiach wobec idealnego kandydata i obowiązkach. Najważniejsze będą na górze listy. Zaznacz je i zastanów się, jakie posiadasz umiejętności i osiągnięcia zawodowe, o których możesz opowiedzieć w odpowiedzi na to pytanie. Pokażę Ci coś:

 

Za każdym razem, kiedy prowadzę dla kandydatów konsultację i piszę dla nich profesjonalne CV (zobacz), skupiam się na osiągnięciach i umiejętnościach. W CV zawsze stawiam je na pierwszym miejscu. 

 

Nawet nasz kreator CV (stwórz profesjonalne CV tutaj) stworzyliśmy tak, aby pozwalał podkreślić umiejętności i osiągnięcia i podpowiadał użytkownikowi, jak to zrobić. 

 

Zwróć uwagę, że w nowym CV Piotra (po prawej) umiejętności przenieśliśmy z drugiej strony na pierwszą (są w bocznej kolumnie) i dopisaliśmy osiągnięcia pok każdym stanowiskiem. To umiejętności i osiągnięcia decydują, czy dostaniesz pracę. Musisz je podkreślić w CV oraz na rozmowie.

 

przykład CV Piotra

CV Piotra (umieszczone za zgodą) po prawej - zobacz szablony i stwórz CV w 5 minut

 

Pamiętaj: Mówienie faktów nie jest chwaleniem się!

 

Odpowiadając na te pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej wspomnij o:

 

  • nagrodach pracowniczych;
  • usprawnieniach, które udało Ci się wprowadzić;
  • zrealizowanych projektach;
  • otrzymanych awansach;
  • zarobionych lub zaoszczędzonych pieniądzach dla firmy;
  • pozyskanych klientach;
  • przeprowadzonych kampaniach czy wszystkim, co może Ci pomóc pokazać się w pozytywnym świetle.

 

Przygotuj się i pomyśl o osiągnięciach, z których jesteś dumny. Następnie naucz się o nich opowiadać! Zobacz, jak ciekawie opowiadać o sobie.

 

UWAGA: Używaj mierzalnych danych, kiedy tylko jest to możliwe. Liczby i procenty przekonują najbardziej! Uważaj tylko, aby nie zdradzać poufnych informacji dotyczących aktualnego pracodawcy. 

 

Co brzmi lepiej dla pracodawcy?

 

Pozyskiwałem klientów i realizowałem sprzedaż produktów firmy.

 

Czy może?

 

W ciągu 18 miesięcy pozyskałem ponad 20 kluczowych klientów i realizowałem sprzedaż średnio o 17% powyżej planu.

 

Daj pracodawcy powód, aby Cię wybrał spośród innych kandydatów.

 

2. Co wiesz o naszej firmie? 

 

Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być pewny! Wszyscy wiedzą, że padnie. Każdy mocno na nie uczula, a jednak tylko garstka kandydatów odpowiada sensownie. Dlaczego?

 

Głównym powodem jest brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że większość osób twierdzi, że nie znalazła czasu, aby przygotować się do tego pytania na interview. To słabe wytłumaczenie.

 

Znalezienie potrzebnych do rozmowy informacji o firmie zajmuje maksymalnie godzinę. Poświęć chwilę na znalezienie przydatnych informacji i przygotowanie się. Poczujesz się pewniej i w rezultacie wypadniesz lepiej. Unikniesz też rozczarowań przy wyborze pracodawcy, ponieważ dowiesz się o nim więcej.

 

Jak przygotwać się do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Przejrzyj dokładnie stronę firmy i inne materiały, jakie znajdziesz w Internecie. Dobrym źródłem informacji są również profile firm w mediach społecznościowych np. na Facebook, LinkedIn albo Goldenline. Sprawdź też w tym artykule, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Przygotuj nie tylko informacje o firmie, ale również o stanowisku i obowiązkach, które będziesz wykonywać. Pomyśl, o swoim doświadczeniu i umiejętnościach w kontekście stanowiska, na które właśnie aplikujesz. Na rozmowie kwalifikacyjnej pokaż, ile możesz zaoferować, jeśli zostaniesz zatrudniony.

 

Chcesz częściej otrzymywać zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne? Dowiedz się, jak umiejętnie podkreślić swoje dokonania i dopasować CV do ogłoszenia. Przeczytaj:

 

"Jak napisać CV, lepsze niż 95% kandydatów?" (czytaj)
 

pytania na interview

 

3. Rozmowa kwalifikacyjna pytania i odpowiedzi: Proszę opowiedzieć coś o sobie!

 

Wbrew pozorom rekruter nie zadaje tego pytania, kiedy nie wie, o co aktualnie zapytać. Pod tym prostym pytaniem może kryć się intencja sprawdzenia autoprezentacji kandydata. Nie skupiaj się na kwestiach prywatnych lub o tym, co robiłeś w weekend. Chyba że było to coś fascynującego i może pokazywać Twoją pasję.

 

Jak podejść do tego pytania na interview?

 

Streść swoje dokonania zawodowe w kilku zdaniach. Postaraj się wskazać na korzyści z zatrudnienia Ciebie. Zastanów się, jakie są Twoje najważniejsze zalety i umiejętności i jak pomagały Ci one w pracy. 

 

Na końcu tej krótkiej wypowiedzi możesz wspomnieć o tym, co lubisz robić po godzinach pracy. Osoby, które mają swoje pasje i lubią o nich opowiadać, są zazwyczaj cenionymi pracownikami.

 

Wypróbuj nasz kreator CV i stwórz atrakcyjne CV online w kilka minut. Dobierz do swojego stanowiska najlepszy 400 szablonów CV i listu.

 

 

Stwórz profesjonalne CV teraz 

(wejdź tutaj)

 

 

pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Szablon CV Cascade - zobacz inne szablony

 

4. Jakie są Twoje słabe strony?

 

Tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz być niemal pewien. Wiesz, jaka odpowiedź pada najczęściej? 

 

- Jestem pracoholikiem / perfekcjonistą.

 

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, nie powtarzaj tego utartego sloganu. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie słabe strony na rozmowie kwalifikacyjnej? 

 

Możesz zacząć od stwierdzenia, że „cechy, nad których rozwojem stale pracujesz to…”. Spróbuj pokazać, że to nie Twoje wady. To wyzwania, które podejmujesz.

 

Prowadziłem kiedyś rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem, który opowiedział mi o tym, jak odzwyczaił się odkładać rzeczy na później.

 

Jak sam stwierdził, było to jego ogromną wadą, przez którą nie dotrzymywał ważnych terminów. Historia zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Dlaczego?

 

Kandydat, zdawał sobie sprawę ze swojej wady, zaczął nad nią pracować i w rezultacie uwolnił się od niej.

 

Dokładnie takiej odpowiedzi oczekuje od Ciebie pracodawca.

 

Nie wspominaj o wadach, które uniemożliwiają pracę w danej branży. Zrób listę swoich słabych stron i powiedz o tych, których pokonywanie idzie Ci najlepiej. 

 

pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

 

5. Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej: Z kim lubisz pracować?


Wielu kandydatów nie spodziewa się tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Moim faworytem był kandydat, który odpowiedział, że najlepiej pracuje mu się „z samym sobą”. Problemem polegał na tym, że oferta pracy dotyczyła projektu realizowanego grupowo.

 

Wiele osób odpowiada, że lubi pracować z ludźmi podobnymi do nich. Co w sytuacji, gdy nie będzie takich osób w grupie?

 

Najbezpieczniejsza odpowiedź to oczywiście stwierdzenie, że jesteś w stanie się dopasować do zespołu. Przy realizacji dużych projektów wygrywa różnorodność pomysłów i nastawienia do pracy. Oczywiście nie jest to regułą, ale Twoim zadaniem jest pokazać, że jesteś w stanie pracować efektywnie z innymi osobami. 

 

Sprawdź, jakie pytania warto samemu zadać pracodawcy:

 

"Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które powinieneś zadać" (czytaj)

 

jak pokonać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna: pytania i odpowiedzi.  

 

6. Ile chcesz zarabiać?

 

Często się mówi, że o pieniądzach nie wypada rozmawiać. Jednak wynagrodzenie to przecież jeden z najważniejszych elementów oferty pracy.

 

Bądź przygotowany do tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Niewłaściwa odpowiedź może Cię kosztować utratę szansy na wynegocjowanie wyższej pensji.

 

Co odpowiedzieć, kiedy rekruter pyta, ile chciałbyś zarabiać?

 

Jeśli podasz zbyt niską kwotę, trudniej będzie Ci ją negocjować, jeśli otrzymasz ofertę pracy. Jeśli podana stawka będzie zbyt wysoka, jest szansę, że pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie tańszego kandydata.

 

Jaka zatem idealna odpowiedź na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie?

 

Przeczytaj mój artykuł z poradami, jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zapewnić sobie jak najwyższe wynagrodzenie.

 

"Jak rozmawiać o pieniądzach na rozmowie kwalifikacyjnej?" (czytaj)
  

Darmowy ebook. Chcesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymywać więcej ofert pracy? Pobierz bezpłatny ebook: "50 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej" (pobierz ebook)

 

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej spotykasz najczęściej? Czy warto wcześniej przygotować pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej? Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.6 (756 głosów)
Komentarze
Paweł 2016-01-14 15:16:04

1) 1
2) ~116000
3) odpowiedź na pytanie nr dwa wskazuje na kreatywność - osoba skrupulatna podała by dokładny wynik

To przyszło mi do głowy czytając ten wpis

Aya 2016-01-14 10:51:06

Czy 2000 by kogoś zadowoliło...ludzie mniej dostają przy pierwszej pracy...na pewno wiesz, co piszesz...

AABB 2015-12-14 15:56:30

Bardzo dziękuję za odpowiedź! :)

Piotr Sosnowski 2015-12-14 13:45:41

Jak poszły odpowiedzi?

Piotr Sosnowski 2015-12-14 13:42:53

2 tygodnie to bardzo krótki staż, więc nie ma konieczności wpisywania go do CV. To będzie powodowało pytania, których lepiej uniknąć. Jeżeli masz możliwość, pomiń ten element.

AABB 2015-12-14 13:27:25

Czy mówić o powodzie rezygnacji z pracy (fatalna atmosfera)nawet wtedy, gdy pracowało się w niej niecałe 2 tygodnie, a jest się świeżo po studiach? Może lepiej wcale o tym doświadczeniu nie wspominać w CV? Pozdrawiam

Monika 2015-12-12 14:34:52

Witam, napotkałam niedawno na nowe pytania rekrutacyjne :
1. Ile to 5% z 20
2. 9777 x 12 ma Pani na to 10 sekund i musi podać odpowiedz
3. Jest Pani bardziej kreatywna czy skrupulatna ? Trzeba podać 1 odpowiedz.
Aplikowałam do pracy w biurze - asystentka, nic związanego z księgowością.

Piotr Sosnowski 2015-12-10 09:23:09

Jeżeli nie ma wymagań dotyczących języka, ani samo stanowisko tego nie wymaga - rzadko spotyka się weryfikacje języków na rozmowach.

Niemniej, jeżeli ma Pani wpisany ten język w CV, dlaczego bać się rozmowy po angielsku na Pani poziomie? :) Każda informacja z CV może być zweryfikowana, bo to Pani oferta współpracy.

Mar 2015-12-09 18:07:20

Panie Piotrze, wysyłam właśnie aplikację o pracę. Okazało się, że u potencjalnego pracodawcy pracuje mój daleki kolega, z którym się skontaktowałam. Stwierdził, że powinnam się przygotować na weryfikację znajomości języka angielskiego - tymczasem w wymaganiach na to stanowisko nie ma informacji, że ta umiejętność jest pożądana, nie ma o niej ani słowa. Owszem, wpisałam w CV znajomość angielskiego na poziomie B1, i pewnie z tego powodu zawsze mogę się spodziewać jej weryfikacji. Natomiast zastanawiam się czy praktykuje się na rozmowach kwalifikacyjnych sprawdzanie umiejętności kandydatów, które nie są wymagane w ogłoszeniu? Przyznam, że jestem tym zdziwiona...

Piotr Sosnowski 2015-11-18 09:20:20

Proszę powiedzieć prawdę :) Jeżeli atmosfera do pracy była bardzo zła, ciężko aby pracować efektywnie. Jeżeli nie chcesz o tym rozmawiać, proszę opisać inny powód, który zmusił do takiej decyzji. Pytanie o odejście pracy padnie zawsze.

DD 2015-11-17 16:04:46

Panie Piotrze, zrezygnowałam z poprzedniej pracy m. in. ze względu na tragiczną atmosferę. Nie chcę o tym mówić na rozmowach. Jak wyjść z tej patowej sytuacji? Po kilkunastu rozmowach, które przeszłam przez te trzy miesiące myślę, że problemem jest ostatnia praca, chociaż dodam, że przez wszystkich pracodawców byłam oceniana bardzo dobrze.

Siostra Bernadetka 2015-09-18 13:04:52

Rozmowa tak ale nauka języka nie jest niezbędna.
Znam ból Alyss. Człowiek który wypada z rynku pracy i nie bardzo widzi w nim swoje miejsce , dostaje rzadko zaproszenia na rozmowy i jak znam życie z miejsc gdzie przeprowadza się je w sposób nieprofesjonalny, idzie na tę rozmowę jak na walkę o wszystko. Pełen nadziei i paraliżującego lęku.
Nie wie kto nie przeżył.
I nie pomaga towarzyska elokwencja, brylowanie w towarzystwie to inna kategoria umiejętności.
Angielski zaczyna być takim usprawiedliwieniem samego siebie. Być może bywa istotny ale coraz rzadziej poza dużymi korporacjami. Pani Alicja straciła zapewne wieloletnią prace w biurze gdzie ugrzęzła i było bezpiecznie. Może dla niej lepiej że ją straciła. Ma jakiś dyplom który zapewne lekceważyła bo przecież praca w biurze i tytuł mgr wystarczały, warto teraz żeby się zastanowiła jakie umiejętności przyniosło jej zdobywanie tego wykształcenia i w jaki sposób można je sprzedać na rynku pracy bo to może być wiele cenniejsze niż całe doświadczenie w przewalaniu papierów w biurze.
Pani Alicja ma potencjał i jeszcze może świat zadziwić. Nie wiem też czemu nikt nie doradza Pani Alicji zrobienia Prawa Jazdy, jeśli tylko zdrowie jej na to pozwala. Przecież Prawo Jazdy czyni wolnym i poszerza horyzonty.

Pani Alicjo, czadu! Przeanalizować swoje umiejętności ew. dorobić jakiś kurs /da się w UP zrobić taki "na życzenie" jeśli Pani przekona urzędników/ i jazda.

Swoją drogą mam nadzieję że pani już pracuje.

Piotr Sosnowski 2015-09-16 07:20:52

Dziękuję za informacje :) Postaramy się dodawać jeszcze więcej takich porad.

Powodzenia w nowej pracy Karolina!

Karolina 2015-09-15 20:11:45

Najbardziej pomocne okazały się tematy:
- "Przykładowy list motywacyjny, który zapewni Ci pracę",
- "Co napisać w mailu z CV, aby dostać zaproszenie na rozmowę",
- "Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - kompendium wiedzy"'
- "Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? 10 rad".
Tzn czytałam dużo więcej tutaj, ale do tych zaglądałam najczęściej:)

Piotr Sosnowski 2015-09-15 16:49:04

Bardzo dziękuję za ten miły komentarz :) Cieszę się, jeżeli nasza działalność pomogła Pani w zdobyciu wymarzonej pracy.

Które tematy z bloga okazały się najbardziej pomocne?

Karolina 2015-09-15 16:41:43

Panie Piotrze, chciałabym bardzo Panu podziękować za te wszystkie porady dotyczące CV, listu motywacyjnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Opierając się na różnych Pana wskazówkach opracowałam CV i list . Spędziłam nad tym parę godzin. Dostałam zaproszenie na rozmowę. Przygotowałam się zgodnie z radami. Pani kierownik zajmująca się rekrutacją powitała mnie z uśmiechem. Na koniec powiedziała, że moje CV zrobiło na niej wielkie wrażenie, że jestem jej faworytem. Dzień później dostałam pracę w swoim zawodzie, na fajnych warunkach. Ubiegałam się o pracę w branży medycznej, którą bardzo trudno dostać w moim mieście. Jest to też moja pierwsza poważna praca, prosto po studiach. Także jestem bardzo Panu wdzięczna za te wszystkie przydatne artykuły, fachową wiedzę, bo pomogły mi zdobyć wymarzoną pracę. Polecam wszystkim:) Naprawdę świetny blog:)

Piotr Sosnowski 2015-08-31 13:39:12

Konsultantka kariery z InterviewMe - Aleksandra Pawłowska napisała na temat takich pytań na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo pomocny artykuł:

http://posukcesnaszpilkach.pl/...

Natalia K-P 2015-08-31 13:37:25

Jest jeszcze jedno, nieszczęsne pytanie, które na pewno padnie, jeśli macie zestaw chromosomów XX - ,,czy jest Pani mężatką i planuje dzieci?"
Słyszę je na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, tyle, że w mojej branży one rzadko są prowadzone przez profesjonalnych rekruterów :/

Daniel Bastjan 2015-08-16 18:41:22

Rozmowa
kwalifikacyjna w Realfinance była konkretna – kilka pytań i przeszliśmy na luźną rozmowę
odnośnie moich oczekiwań, ich wizji współpracy oraz warunków jakie oferują.
Ostatecznie byłem zatrudniony tam niecały rok, trochę żałuję że odszedłem, bo
tu gdzie jestem teraz nie jest tak wesoło

Piotr Sosnowski 2015-08-14 13:54:41

Fakt. Najważniejsze to być sobą! Dziękuję za Twój komentarz.

Hejter z zawodu 2015-08-14 13:38:57

debilne pytania stawiane przez ludzi, którzy nie szukają dobrych pracowników tylko się lansują. Na rozmowie bądźcie sobą a nie wyuczajcie się głupich odpowiedzi na jeszcze głupsze pytania. Uchroni to was przed zatrudnieniem w toksycznej firmie.

Mirka 2015-08-04 11:38:11

Hm..a próbowałaś pouczyć się angielskiego w domu? Na ogół na rozmowach kwalifikacyjnych jest chwila rozmowy o codziennym życiu, albo hobby. W odblokowaniu się mi pomógł bardzo kurs metodą Krebsa. Jest krótki, skoncentrowany i ćwiczysz samo mówienie. A zwykle to mówienie jest Ci w pracy potrzebne. Spotkałam się z praktyką, gdzie w wymaganiach była podana doskonała znajomość angielskiego, a tak naprawdę w późniejszej pracy język nie miał znaczenia.
Jak mówiłam na Twoim miejscu postarałabym się nad językiem popracować trochę w domu.

Piotr Sosnowski 2015-05-22 09:16:11

Dziękuję za Twój komentarz :) Popieram taką postawę z całego serca.

Celestyn85 2015-05-20 17:37:38

Cześć. Jeśli chodzi o j.angielski, to na samym początku zmień podejście! Przecież żyjemy w czasach, gdzie mamy do wszystkiego praktycznie nieograniczony dostęp (mówię tu o internecie). Skoro jesteś bezrobotna, to rozumiem że masz dużo wolnego czasu. Po prostu zacznij słuchać audiobooków po angielsku, odpal program Duolingo, znajdź osobę z którą będziesz mogła chociaż raz w tygodniu porozmawiać po angielsku (daj post na jakimś angielskim forum) itp. Z nauką języka jest tak, że im więcej go słuchasz i starasz się używać to ta zdolność powoli rośnie i zaczynasz bieglej się nim posługiwać. Ja osobiście, w pracy słucham dużo lekcji A.J. Hoge, bo lubię jego ekspresje i to o czym mówi, ale Tobie nie musi się on podobać, znajdź do słuchania to co będzie sprawiało ci frajdę i będziesz chciała tego słuchać. Nie poddawaj się w nauce, a na pewno rezultaty przyjdą szybciej niż myślisz :)

Pozdrawiam.

Asia90 2015-05-14 10:10:11

Witam, jak do tej pory byłam na 3 rozmowach kwalifikacyjnych o staż. Za każdym razem zadane jest mi pytanie: "Jak Pani sobie wyobraża tą pracę" albo "Jak Pani się w tym widzi?" To jest pytanie które mnie paraliżuje, a ja wtedy nie wiem o czym mam powiedzieć. Tym bardziej, że jest określone stanowisko na którym bym miała odbyć staż, a ja wtedy głupieje :( O czym mówić w takiej sytuacji? Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-03-03 09:50:39

Najczęściej problemem jest fakt, że kandydaci nie przygotowują się dobrze do rozmów. Tak naprawdę część informacji (firma, motywacja, zarobki) można przygotować sobie wcześniej, dzięki temu unikamy zaskoczenia.

Jeśli chce Pani dobrze wypaść, może Pani spróbować przygotować się z kimś znajomym albo zamówić u nas przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Powodzenia :)

MAJKA77 2015-03-02 14:47:15

Witam. Mam bardzo podobny problem, jak Alyss... Co prawda byłam dopiero na dwóch rozmowach po których nie byłam zdołowana...stres mnie paraliżuje. Zapomniałam podstaw, choć byłam wyuczona "na blachę". Jak sobie z tym radzić, proszę o pomoc bo niebawem będę miała kolejną rozmowę, którą chciałabym przejść pozytywnie. Nadmienię, że testy przechodzę pozytywnie ( choć są ciężkie) a rozmowę zawalam.
Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2015-02-25 11:35:04

Proszę nie ustawać w działaniach. Każda rozmowa i rekrutacja przybliża Panią do innej pracy. Powodzenia :)

Alyss 2015-02-25 10:31:49

Panie Piotrze ja nie mam problemu z byciem pewną siebie. Myślę, że to nie o to tu chodzi. Znam swoją wartość, jednak na rozmowie nie pokazuję się z tej strony jakbym wszystko wiedziała i była kimś ważnym. W sumie wiem tyle ile powinnam :). Języka próbowałam się uczyć zarówno w szkole jak i w domu, na dłuższą metę się to nie sprawdzało. Nie mam możliwości wyjazdu, bo myślę, że to kwestia osłuchania się i rozmawiania z ludźmi. Mówi się, że jeśli się czego nie praktykuje to to zanika. Tak było i w tej kwestii. Kiedyś dużo korespondowałam po angielsku a dziś mam braki w podstawowym słownictwie..Nie chcę się też specjalnie nad sobą rozczulać. Daję radę, myślę pozytywnie i wierzę że sytuacja pracy zawodowej się szybko poprawi i znajdę zatrudnienie. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Piotr Sosnowski 2015-02-25 09:48:53

Dziękuję za Twój komentarz :) Według mnie najprościej będzie jeśli... zaczniesz uczyć się języka. Skoro któryś element Twojego życiorysu nie pozwala Ci znaleźć dobrej pracy, warto nad nim popracować. Stres można minimalizować przez dobre przygotowanie się do odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pisałem tutaj o byciu pewnym siebie na rozmowie: https://interviewme.pl/blog/ro...

Alyss 2015-02-25 08:52:19

Witam. Szukam pracy pół roku. Rzadko chodzę na rozmowy, o ile się spodobam to mnie zaproszą. Wysyłam swoją aplikację wszędzie tam, gdzie mi pasuje. Więc np. głównie do biura, bo większość mojego doświadczenia to administracja biurowa i nie ukrywam lubię pracować w biurze w kontakcie z ludźmi. Zdarza mi się również wysyłać do butików odzieżowych, do magazynu itp..Mam wyższe wykształcenie, nie wstydzę się go i nie skreślam z Cv bo uważam, że to mój atut. Ograniczeniami w znalezieniu "super pracy" mogą być brak prawa jazdy czy słaby angielski. Większość z ogłoszeń na które chciałabym wysłać CV jest z językiem obcym komunikatywnym, więc odpadam w przedbiegach..Łapię się też na tym, że jak poszukują tylko ze średnim to też wysyłam. Mimo, że mogę zostać skreślona na dzień dobry, bo przecież mam wyższe..i tak w kółko..Człowiek staje się bezradny i wariuje..Zauważyłam ostatnio, że nie wiem jak to się dzieje, gdy przychodzi do oficjalnej rozmowy łamie mi się głos, mam cholernego stresa i często mam wrażenie, że źle wypadłam..natomiast w życiu prywatnym oraz w kontakcie ze znajomymi lub obcymi ludźmi tak na ulicy, w centrum handlowym ta rozmowa zwyczajnie płynie i się kręci, nie czuję stresu, lubię to. Może powinnam się przekwalifikować i zacząć szukać pracy gdzie indziej? Bo stres mnie wykańcza.....

Piotr Sosnowski 2015-02-18 09:04:26

To pytanie może się wydać zabawne, ale zawsze lubiłem osoby, które mają na siebie jakiś pomysł i plan. Jeśli nie da się opowiedzieć go w formie konkretnych stanowisk, można chociaż zarysować wizję rozwoju, gdy padnie to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej :)

Piotr Sosnowski 2015-02-18 09:03:15

Wtedy nie ma szans, aby rekrurter oceniał przygotowanie informacji o firmie, bo były one nieznane. Informacje o swoich sukcesach i osiągnięciach warto mieć przygotowane zawsze. Można o nich opowiedzieć, gdy padnie pytanie numer 2 :)

Piotr Wiernicki 2015-02-17 20:29:18

Panie Piotrze, wykaz kanonu pytań rekrutacyjnych nie jest pełny! A gdzie jakże zabawne "Gdzie widzi siebie Pan/i za 5 lat?"

ośmiornica 2015-02-17 16:47:55

A co w sytuacji, kiedy rekrutacja jest "zamknięta" czy "ukryta" i w zasadzie idzie się na rozmowę, nie mając pojęcia, do jakiej firmy i znając tylko stanowisko podane w ogłoszeniu...?
Jak wtedy wybrnąć z pytania nr 2? Bo o wcześniejszym przygotowaniu się nie może być mowy.

Piotr Sosnowski 2015-02-10 10:20:40

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często zależą od stanowiska, na które aplikujesz. Na jakie stanowisko aplikowałeś?

Piotr Sosnowski 2015-02-10 10:20:05

Dziękuję, miło mi :) To najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ale oczywiście nie wszystkie.

rysio 2015-02-10 07:09:10

Ja nigdy tego typu pytań nie miałem, a na "kilku" rozmowach już byłem. Zawsze pytano mnie o konkretną wiedze zawodową. Np Jak się robi to czy tamto, albo wręcz proszę zrobić to i to.

IZAbela 2014-12-19 16:02:19

Byłam dziś na rozmowie kwalifikacyjnej w kancelarii adwokacko/radcowskiej i pierwsze pytanie jakie padło : Ile chciałaby Pani zarabiać? Drugie: Czy odpowiadalaby Pani umowa zlecenie? Żadne z podanych 5 pytań nie miało miejsca. A tak po za tym to skorzystałam z waszych porad odnośnie CV i listu motywacyjnego i wyszło super. :) chętnie czytam wasze artykuły. :)

Adam 2014-09-28 12:46:44

Wiesz Gosia, zadawane pytania świadczą również o firmie. Jeśli np. Twój przyszły przełożony zadaje Ci tego typu pytania teraz, to bym się zastanowił o co mnie będzie pytać jak już tam będę pracować? ;)
Pół biedy jeśli rozmawiasz z rekruterem.. ale jeśli to prezes to mogę Ci tylko powiedzieć, że "ryba psuje się od głowy" i warto być czujnym - żeby się przypadkiem nie wpakować do stawu z takimi rybami.

Piotr Sosnowski 2014-09-10 19:05:45

Wystarczy odpowiedzieć, że to kwestie prywatne i nikt nie powinien dalej tego tematu drążyć. To pytania nie na miejscu i niesmaczne.

ninurta 2014-09-09 20:50:40

pytanie o bezrobocie jest chyba trochę nie na miejscu, mało kto
świadomie planuje wyłączyć się na dwa lata z nauki/pracy. często jest
to efekt spraw prywatnych, nierzadko bardzo intymnych - moja koleżanka
po studiach nie poszła do pracy, bo planowali z mężem założyć rodzinę
(wiadomo, jak zaraz ma być dzidziuś a męża stać na utrzymanie rodziny to
po co szukać roboty), dwa razy zaszła, dwa razy poroniła, mijają już
prawie dwa lata i dziewczyna zaczyna rozglądać się za pracą. i na
spotkaniu rekrutacyjnym ma opowiadać o swoich problemach z utrzymaniem
ciąży?

Piotr Sosnowski 2014-08-29 18:25:02

Dziękuję za Twój wpis :) Może kiedyś spróbuję OneNote :)

Kinga 2014-08-28 11:15:40

Ja korzystam i polecam OneNota - rozplanowuję w nim mój harmonogram dnia, w poszczególnych zakładkach gromadzę informację, wycinki artykułów itp dla danego zagadnienia, czy projektu - wszystko jest poukładane, mogę prześledzić historię mojej pracy i wszystko mam pod ręką:)

Martyna 2014-08-14 09:44:39

U mnie padło takie pytanie już na drugim etapie rekrutacji, przeprowadzanym przez managera wyższego szczebla a nie wprawnego rekrutera. Wtedy właśnie usłyszałam wszystkie tendencyjne pytania: o słabe strony czy plany zawodowe za 2 lata.

Andrzej Zieliński 2014-08-12 19:17:26

Tak, trochę zagalopowałem się z tym chwaleniem:) Bardziej miałem na myśli, że nie potrafiłem mówić o tym co dokonałem dla swojego pracodawcy, silnych stronach. Dziwnie się z tym czułem, aby tak jak piszesz pokazywać swoje korzyści i atuty. A one brały się z moich osiągnięć oraz umiejętności.
W miejscu, gdzie obecnie pracuję czuję się naprawdę dobrze. Jednak to nie zmieniło mojego podejścia i lubię poszukiwać pracę, odbywać rozmowy. Różnie może być i nie wiem co się wydarzy, życie:)
Dzięki temu jestem na bieżąco i przestałem się obawiać przed tym, że mogą mnie zwolnić lub firma może upaść. Również to jest dobra nauka, umiejętności mówienia o tym co napisałeś. Przydaję się nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale i w życiu:)
Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2014-08-11 17:41:05

Dziękuję za Twój wpis!

Pierwsza praca może mieć wpływ na całą karierę, ale wcale nie musi. Ważne by dawała Tobie kolejne doświadczenie, które popchnie Cię w kierunku wymarzonej pracy i poczucia, że robisz coś, co lubisz.

Chyba każdy przechodzi przez prace dorywcze i inne, które pomagają dorobić, gdy jest się młodym. Często nie są to wcale łatwe prace, dlatego mam duży szacunek do osób, które pracują i studiują.

Twoje oczekiwania finansowe powinny przede wszystkim satysfakcjonować Ciebie :) Jeżeli kwota, którą wymieniłeś jest dla Ciebie ok a praca da Ci rozwój - dlaczego nie?

Piotr Sosnowski 2014-08-11 17:38:42

Dziękuję za Twój wpis Andrzej!

Rozmowa o pracę to pokazywanie swoich korzyści i atutów. To co innego niż chwalenie się. Polecam, by zawsze mieć świadomość swojej wartości i wszystkich plusów, jakie przyniosło się wcześniejszych pracodawcom. Pokazywanie korzyści z zatrudnienia siebie, które mają mocne zakorzenienie w umiejętnościach - to jest to! :)

Udało Ci się znaleźć pracę?

Andrzej Zieliński 2014-08-09 09:05:57

Odnośnie punktu 4. Zgadza się jest to często spotykana tendencja. Ja sam rzadko chwaliłem się lub mówiłem o swoich największych osiągnięciach. Dopiero jak uświadomiłem sobie, że tak naprawdę dużo ich jest i miały wpływ na moją firmę zacząłem o nich wspominać. Dzięki temu moje rozmowy zaczęły być bardziej skuteczne. Pomogło mi też przypomnienie sobie o nich przed rozmową, przygotowanie się, abym nie zapomniał wspomnieć o nich.
Świetne porady

Lovely 2014-08-07 20:51:30

Bardzo przydatny artykuł :) Mnie ostatnio zapytano o to, gdzie jeszcze wysyłałam CV. Gdy wymieniłam kilka miejsc, kobieta dopytywała 'nooo, gdzie jeszcze?' tak jakby uznała, że nie mówię prawdy ;) Mam pytanie: Czy pierwsza praca, od razu po maturze ma duży wpływ na dalszą karierę? Czy należy szukać od razu ambitnej pracy, czy też narazie zadowolić się czymś mało ciekawym? Jakiego wynagrodzenia należy się spodziewać? Czy 2000 zł brutto zadowoliłoby was w Waszej pierwszej pracy?
Jednak nie jedno pytanie mam :D

Michał 2014-06-04 14:55:07

Pytania jakie dzisiaj otrzymałem to 1 i 2. Dodatkowo zostałem zapytany jakiego wynagrodzenia oczekuję. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu dałem radę ;)

Piotr Sosnowski 2014-05-20 14:33:10

Dziękuję za ten komentarz Natt.

Rozmowa o oczekiwaniach finansowych to bardzo ważny element każdej rekrutacji. Dobrze jest wiedzieć, czego się chce od nowej pracy. Pamiętajcie, że Wy też musicie być zadowoleni z nowego stanowiska. To nie tylko pracodawca wybiera pracownika, ale też pracownik pracodawcę.

W moim odczuciu jest szansa, że rekruter mógł Ci zaproponować jedynie to, co zaproponował, a Twoje oczekiwania co do kwoty podstawy były większe.

Niektórzy wolą mieć możliwość zarabiania więcej w formie prowizji, innym lepiej pracuje się, gdy mają dobre wynagrodzenie podstawowe. Wszystko zależy od osoby oraz samej pracy, do której aplikujesz.

Dobrą praktyką jest umówienie się z rekruterem na kontakt, nawet gdyby decyzja miała być negatywna. Oczywiście to nie zawsze ma miejsce, ale jak już uda nam się z nim porozmawiać - można dopytać, co było przyczyną niepowodzenia rekrutacji w tym konkretnym przypadku.

Czy później udało Ci się znaleźć pracę spełniającą Twoje oczekiwania finansowe?

Natt 2014-05-17 16:35:01

Ciekawy artykuł :)

Jeśli chodzi o moje doświadczenie, raz przydarzyła mi się na rozmowie dziwna sytuacja, której do dziś do końca nie rozumiem. Rozmowa przebiegała normalnie (pojawiły się nawet propozycje przyjęcia mnie do bardzo konkretnych projektów w firmie) do momentu, kiedy rekruter zapytał mnie o wymagania finansowe. Przedstawił sprawę mniej więcej tak: "To ja Pani zapytam o Pani wymagania finansowe, ale najpierw objaśnię system nagradzania w firmie", po czym zaczął tłumaczyć bardzo zawiły system premii, z którego wynikało, że premia stanowi znaczną część pensji. Ja odpowiedziałam, że interesuje mnie kwota podobna do tej w mojej poprzedniej firmie. Pracy oczywiście nie otrzymałam, ale też jakoś specjalnie za nią nie płakałam.

Czy możliwe, że nie otrzymałam pracy przez to, że przez ów "zawiły system wynagrodzeń" oczekiwano ode mnie o wiele mniejszej kwoty "bazowej"?
Pozdrawiam ;)

Piotr Sosnowski 2014-05-10 11:35:53

Dziękuję za komentarz :)

"To do" listy i zasada 5 minut wchodzą w obszerny temat zarządzania swoim czasem. Takie pytanie oczywiście może się pojawić i wspomnienie o tych elementach o których napisałaś jest dobrym rozwiązaniem :)

Polecam Wam korzystanie z systemów planowania swoich prac takich jak Trello (https://trello.com/) - można tam podzielić swoją pracę projektowo i porozbijać na zadania, które później układają się w większą całość.

Jeśli znacie ten program i korzystacie z niego (albo z innych podobnych) - wspomnienie o tym na rekrutacji przy tym pytaniu będzie odebrane jako Wasza zaleta :)

Piotr Sosnowski 2014-05-10 11:31:17

Dziękuję za ten komentarz Magda :)

To kwestia na oddzielny wpis na blogu - obiecuję, że go stworzę bo temat jest bardzo ciekawy i rzeczywiście sprawia kandydatom sporo problemów. Dziękuję za inspirację :)

W skrócie - dobrze jest rozeznać się w rynku i podobnych stanowiskach, by wiedzieć ile realnie można zarabiać na takim stanowisku. Jak mamy już takie informacje - próbujemy je dopasować do naszych oczekiwań. Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, ale na początku kariery często nie jest to możliwe.

Gdy masz rozeznanie w rynku, czy nawet u samego pracodawcy (opinie w Internecie) oraz wiesz ile sama chcesz zarabiać - określasz kwotę, która jest dla Ciebie OK.

Gdy padnie pytanie na rozmowie, warto ją podać. To normalne pytanie, które jest bardzo ważne w rekrutacji, bo pozwala sprawdzić czy kandydat będzie pasował do stanowiska, ale też stanowisko do kandydata. Pamiętajcie, że w konsekwencji to Wy też wybieracie pracę o określonych zarobkach.

Niektórzy dodają więcej do kwoty o której pisałem, by "móc negocjować". Czasami się udaję, a czasami nie ;) Wszystko zależy od stanowiska, budżetu i samej osoby kandydata.

To pytanie nie powinno zbijać z tropu :) Napiszę więcej na ten temat w osobnym wpisie!

Jak udało Ci się odpowiedzieć na to pytanie Magda? Czy finalnie wszystko poszło ok?

Magda 2014-05-10 07:05:25

A co z pytaniem o kwestie finansowe? Ja rozumiem, że w sytuacji rekrutacji na wyższe stanowiska menadżerskie firma musi wiedzieć, czy jest w stanie zaoferować coś konkretnego. Ale ostatnio aplikowałam na PRAKTYKI, z których większość jest bezpłatna (te akurat nie) i zadano mi takie pytanie... trochę mnie to zbiło z tropu, nie powiem ;)

Piotr Sosnowski 2014-05-09 09:43:49

Po rekrutacji można wyrobić sobie zdanie na temat firmy do której aplikujecie.

Jeżeli odbiega ona od standardów HR (padają pytania, które absolutnie nie powinny się pojawić). Gdy czujecie, że coś jest nie tak i przedmiotem rozmowy nie jest Wasze wiedza, doświadczenie i motywacja do pracy - uważajcie.

Nie polecam odrzucania ofert zawsze, bo czasami ciężko jest znaleźć pracę marzeń. Ale gdy rekrutacja jest prowadzona nieprofesjonalnie - powinna Wam się zapalić lampka kontrolna.

Czy macie jeszcze dodatkowe pytania, które sprawiają Wam trudności na rozmowach?

Piotr Sosnowski 2014-05-09 09:33:05

Dziękuję za Wasze komentarze :)

W świecie zatrudnienia, który byłby idealnym nie powinno być miejsca na pytania o rodzinę, plany związane z dziećmi i tym podobne.

Rekruter nie może różnicować też kandydatów ze względu na płeć, choć słyszałem o wielu przypadkach zadawania pytań, które odbiegają znacząco od standardów HR, jakimi powinno się kierować...

Absolutnie rozumiem to, że takie pytania mogą wyprowadzić z równowagi.

Tematy osobiste nie powinny być przedmiotem rozmowy rekrutacyjnej!

Dodam pytanie, które kiedyś mnie wyprowadziło z równowagi. Sam je dostałem, jako kandydat: czy ma Pan dziewczynę/narzeczoną? Dalej: co ona na to, jeśli będzie Pan dużo pracował i wyjeżdżał? Wg. mnie bardzo nietaktowne.

Pamiętajcie, że Wy też wybieracie miejsce pracy (oczywiście na ile to możliwe). Jeżeli słyszycie podobne pytania, lub czujecie się nieswojo na rekrutacji - to jest sygnał dotyczący kultury organizacji firmy!

Gośka 2014-05-09 09:18:50

Z doświadczenia wiem, że znalezienie pracy przez kobietę jest o wiele trudniejsze. Szczególnie w wieku 24-35 :) A pytania na rozmowie potrafią wyprowadzić z równowagi...

Panowie nigdy tego nie zrozumieją ani nie doświadczą :/

Gośka 2014-05-09 09:14:21

Mnie najbardziej wkurza pyt. 4 i 7. Tak jakby znalezienie pracy było obecnie czymś łatwym i jakby kariera każdego z nas standardowo przebiegała ciągle, bez przerw...
Do tego pyt. o zakładanie rodziny... a podobno walczymy z niżem demograficznym :D
Uhh, tyle tytułem mojej malutkiej bulwersacji

Piotr Sosnowski 2014-05-09 07:43:26

Ania, a które z nich denerwują Cię najbardziej?

Ania 2014-05-09 04:50:00

Oj Gośka zrobiła wykaz standardowych pytań z którymi się spotkalam w czasie poszukiwania pracy ehhhh niektóre są denerwujące :/

Thoughts Blender 2014-05-09 00:05:38

Myślę, że ciekawym pytaniem jest: W jaki sposób organizuje Pan/Pani swoją pracę? Niby prostę, a łatwo się wyłożyć. Ja zawsze mówię o zasadzie 5 minut, czyli jeśli dana czynność może być wykonana w 5 minut to ją wykonuję od razu. Jeśli jest to coś bardziej złożonego, ale nie priorytetowego, to układam na swojej liście rzeczy do zrobienia. Nie wiem czy to dobre wybrnięcie, ale nie wypracowałam innego :)

Thoughts Blender 2014-05-08 23:58:03

Pytanie 12 również kiedyś usłyszałam. Cóż, po zachowaniu osoby mnie "przesłuchujacej" (bo inaczej nie można tego nazwać) wiedziałam, że nie chce pracować w tym miejscu. Pozwoliłam sobie więc odpowiedzieć, że kwestie finansowe są na tyle delikatną i osobistą sprawą, że nie chcę o nich dyskutować na rozmowie kwalifikacyjnej i jednocześnie powiedziałam, że pytanie uważam za niestosowne. Pracy nie dostałam, ale jakoś szczególnie nie płakałam.

Kasia 2014-05-08 16:05:59

Jak do tej pory zawsze zadawano mi to pytanie, mimo przeprowadzanych testów kompetencyjnych. Może dla sprawdzenia czy dobrze znam swoje mocne i słabe strony?

Piotr Sosnowski 2014-05-08 14:42:17

:) Dziękuję za komentarz!

Zgadzam się - warto umiejętnie mówić o swoich wadach. Nie ma ideałów i nie polecam stwierdzenia "nie mam wad" - to zadziała wręcz w drugą stronę.

Moją intencją jest nakłonienie do mówienia o nich, jako wyzwaniach :) - pracuje nad nimi stale - to status zadania pod tytułem "wady".

Pewność siebie? :) To bardzo interesujący, ale też rozległy temat.

Pytanie do wszystkich: w jakim aspekcie mógłbym ją opisać? Pewność siebie w pracy? W trakcie rekrutacji? W trakcie prezentacji?

Proszę o podpowiedzi - na pewno pojawi się taki wpis :)

Barbara Pi 2014-05-08 14:35:10

Witam,

wtrącę się trochę, mianowicie czasami ciężko powiedzieć 'nie mam wad, wszystkie już wypracowałam' - wydaje mi się, że w oczach rekrutera jesteśmy osobą zbyt pewną siebie i to dyskredytuje nas jeszcze bardziej. W ogóle temat pewności siebie to temat na oddzielny artykuł, który może Pan opisze? :)
Pozdrawiam
B.P.

Gośka 2014-05-08 14:23:37

1. Dlaczego przysłała Pani do nas swoje CV? (pytanie padło na rozmowie biotechnologa, który ubiegał się o staż w Zarządzaniu projektami)

2. Co wg Pani jest najważniejsze w pracy?

3. Wg Pani jaki powinien być Pani pracodawca/przełożony?

4. Ma Pani 30 lat. Nie planuje Pani założenia rodziny?

5. Co Pani robiła przez ostatnie 2 lata? (odnośnie "bezrobocia")

6. Skończyła Pani bioTechnologię, nie woli Pani pracować w zawodzie biologa? (na rozmowie rekrutacyjnej do firmy Zajmującej się elektroniką)

7. Widzę dziury w Pani życiorysie... nie pracowała Pani w trakcie studiów, ani tuż po, to co Pani robiła? Dlaczego Pani doświadczenie jest tak ubogie?

8. Co chciałaby Pani robić za 5 lat?

9. Jak widzi Pani swoją karierę zawodową?

10. Jaka jest Pani wymarzona praca?

11. Dlaczego nie pracuje Pani w zawodzie?

12. Z czego Pani się utrzymuje, skoro Pani nie pracuje?

Piotr Sosnowski 2014-05-08 13:29:01

Dzięki Ola :)

Twoja myśl idealnie uzupełnia ten akapit, powinno być "nie wspominaj o nich, ale codziennie nad nimi pracuj, tak by całkowicie je wyeliminować."

We wpisie miałem na myśli to, by nie zniechęcać do siebie. Bardziej - przedstawiać się w korzystnym świetle i skupiać na korzyściach z zatrudnienia siebie!

Nawet jak mamy wady - pracujemy nad nimi i to pokazujemy na rozmowie.

Co o tym sądzisz?

Ola 2014-05-08 13:23:39

Nie wiem, czy to takie etyczne, żeby radzić, aby ktoś nie mówił o wadach, które mogą wykluczać jego kandydaturę na stanowisko, a które są jego problemem.. Może lepiej poradzić, żeby nam nimi popracowali, a nie kłamali albo zatajali prawdę, która i tak prędzej, czy później wyjdzie na jaw..

Piotr Sosnowski 2014-05-08 12:57:59

Maciej - dziękuję za Twój komentarz.

Oczywiście, wywiady kompetencyjne to podstawa pracy rekruterów, bardzo skuteczne narzędzie oceny doświadczenia kandydatów podanego w CV.

Dodałem to pytanie, bo nasi użytkownicy na Fanpage i w poprzednich blogpostach prosili, by podać sensowną odpowiedź, czyli jednak kilku rekruterów musiało je im zadać. Stąd nasze miejsce na liście.

Czy w Twoich rekrutacjach kiedykolwiek pojawiły się pytania wprost? Jeśli masz swoje pytania z rekrutacji, które padały często - podziel się z nami :)

Maciej 2014-05-08 12:36:18

prawdziwy rekruter robi wywiady kompetencyjne, a nie zadaje pytania wprost o słabe strony. Przez dobry wywiad kompetencyjny można uzyskać więcej odpowiedzi niż na pytania wprost, o których piszecie.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Rozmowa kwalifikacyjna
Artykuły o podobnej tematyce