Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Jak znaleźć pracę tworząc własną strategię szukania? Zobacz 4 inspiracje!

Jak szukać pracy? | 2016-02-16
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Masz już profesjonalne CV i list? Bardzo dobrze! Myślisz, że teraz już tylko wystarczy je wysyłać do pracodawców? Jesteś w błędzie.

 

Największym problemem osób, którym pomagam w znalezieniu pracy, jest ograniczanie się do wysyłania odpowiedzi na ogłoszenia. To najbardziej oczywista i wymagająca najmniej wysiłku forma szukania pracy.

 

Wiem, że to brzmi kontrowersyjnie, ale jeżeli szukasz naprawdę dobrej pracy, zapomnij o standardowych metodach. Pokażę Ci 5 inspiracji do stworzenia własnej strategii szukania pracy.

 

1. Czy Twoje CV podkreśla Twoje silne strony?

 

Jesteś pewien, że Twoje CV jest wystarczająco skuteczne? Odpowiedz sobie na te 4 pytania:

 

  • Czy dodałeś sekcję osiągnięcia i sukcesy zawodowe?
  • Czy umiejętności są na pierwszej, a nie pod opisem całego doświadczenia?
  • Czy dodałeś podsumowanie zawodowe?
  • Czy CV jest dopasowane do ogłoszenia?

 

Zobacz, jak można zmienić wygląd, układ oraz przede wszystkim treść CV na przykładzie Piotra, którego CV stworzyliśmy w naszym kreatorze CV (stwórz podobne CV tutaj)

 

przykład CV piotra

Po prawej CV Piotra na szablonie Cascade - zobacz inne szablony CV 

 

2. Śledzenie firmy na LinkedIn i Goldenline

 

Ta porada jest banalna, a ponad 90% kandydatów zapomina o jej stosowaniu. Bardzo mało kandydatów tworzy listę firm, w których chcieliby pracować. Łatwiej jest wysyłać dziesiątki CV niż skupić się na działaniach precyzyjnych.

 

Jeżeli chcesz pracować w danej firmie, czy jest to nawet Twoje marzenie, obserwuj ją. Jeżeli nie mają otwartych wakatów, które będą Cię interesowały, bądź na bieżąco z tym, co aktualnie u nich się dzieje. Pójdź o krok dalej i ustaw sobie alerty Google (https://www.google.com/alerts), które dostarczą Ci informacji o nowych publikacjach, które pojawią się w sieci, a będą dotyczyły Twojej firmy marzeń.

Dlaczego warto obserwować poczynania firmy w sieci? To cenna wiedza o eventach, na których pojawiają się pracownicy. Dowiesz się też więcej o produktach i usługach firmy. Przede wszystkim poznasz jej strategie. Jeżeli czujesz, że będziesz mógł do niej pasować, wystarczy znaleźć pomysł na to, jak przedstawić swoją kandydaturę.

 

jak-znalezc-prace-bez-odpowiadania-na-ogloszenia

 

3. Ustalenie osoby decyzyjnej w HR

 

Dlaczego tak ważne jest dobre rozeznanie w firmie, do której chcesz aplikować? Możesz spersonalizować CV i list motywacyjny, który będziesz wysyłać do konkretnej osoby. Nie ma nic lepszego niż powrót do dawnych tradycji i adresowanie listu motywacyjnego do konkretnej osoby z imienia i nazwiska.

Niektórzy idą o krok dalej i telefonują do działu HR lub sprawdzają na LinkedIn, kto dodawał interesujące ich ogłoszenia. Znalezienie osoby, która będzie odpowiadała za przyszłe zatrudnienie ma swoje ogromne plusy. Najważniejszy z nich to możliwość ominięcia skrzynki e-mail, na którą spływają wszystkie aplikacje i dostarczenie jej do osoby bezpośrednio zainteresowanej.

 

Może macie wspólne zainteresowania albo umiejętności? Może chodziliście do tej samej szkoły? Jeśli znasz adresata, jesteś w stanie napisać znacznie bardziej skuteczne dokumenty. To sposób bardzo odważny i zarezerwowany tylko dla osób pewnych siebie. Dotrzyj do osoby decyzyjnej! Nawet jeżeli nie ma otwartej rekrutacji, może okazać się, że przypadniesz im do gustu.

 

4. Wysyłka CV i Listu papierowego

 

Zobacz, co możemy zrobić wspólnie, aby Twoje CV było profesjonalne. Eleganckie szablony CV, które uwypuklają Twoje doświadczenie i umiejętności mogą bardzo pomóc, jeżeli zdecydujesz się na wysłanie CV w formie papierowej. Takie aplikacje należą do rzadkości i dlatego pozwalają pozytywnie wyróżnić się z innych kandydatów. Na co zwrócić uwagę przy takiej wysyłce?

- Najlepiej mieć adres osoby odpowiedzialnej bezpośrednio za rekrutację,
- Napisz swoje dokumenty tylko dla tej firmy. Daj odczuć, że się bardzo starasz i przykładasz. Zobacz, jak napisać CV, które przyciągnie uwagę rekrutera,
- Wydrukuj je w perfekcyjnej jakości na papierze, który nie będzie standardowym z drukarki. Najlepiej poprosić o pomoc punkty poligraficzne.


Możesz skorzystać z naszych szablonów CV i listu motywacyjnego. Estetyczna forma i profesjonalna papeteria z pewnością nie przejdą niezauważone. Sprawdź nasz kreator CV tutaj (stwórz CV) - dzięki niemu oszczędzisz czas. Nie musisz tworzyć projektu od zera.

 

jak-znalezc-prace-nie-odpowiadajac-na-ogloszenia

Jeżeli potrzebujesz pomocy merytorycznej w stworzeniu dokumentów, napisz do mnie!

 

4. Jak znaleźć pracę przez Networking?

 

W Polsce jest to nadal niedoceniana forma zdobywania kontaktów biznesowych i szukania pracy. Mało osób wykorzystuje konferencje czy targi do nawiązywania znajomości, które mogą pomóc w późniejszej rekrutacji. Zazwyczaj wybierając się na eventy, gdzie obecni są przedstawiciele firm, przybieramy bierną postawę. Maksimum, jakie jesteśmy w stanie z siebie wykrzesać to suche pytanie o możliwości zatrudnienia w danej firmie.

 

Do takich spotkań można podejść o wiele bardziej proaktywnie. Jeżeli wiesz, że w danym miejscu może być pracownik interesującej Cię firmy, przygotuj się. Spróbuj nawiązać luźną dyskusję o pracy w tej firmie i wykorzystaj informacje, które udało Ci się zebrać wcześniej. Od tego momentu dzieli Cię niewiele do przekazania kontaktów do działu HR, czy wymiany wizytówek, która kiedyś może okazać się bardzo wartościowa!

Czy uważasz, że wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenie jest wystarczającą aktywnością w szukaniu pracy? Co jeszcze można zrobić, jeśli szukasz pracy w konkretnej firmie? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej lub napisz do mnie na LinkedIn.

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.0 (33 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-03-26 14:46:35

Nie czytałem :) Dzięki za inspiracje.

Aleksandra 2014-08-27 06:09:05

Świetny artykuł! Zapewne jak znajdę trochę wolnego czasu odezwę się do Pana w celu uzyskania wskazówek dot. profesjonalnego CV i LM. Moją startegią zawsze było wyciągnięcie jak najwięcej informacji podczas rozmowy telefonicznej, np imię i nazwisko osoby z która rozmawiałam,lub godność osoby z która będę rozmawiać/rekrutera na rozmowie. Wtedy zaczynam przedszpiegi tzn. również sprawdzam portale społecznościowe typu Fb itd w celu uzyskania jak największych informacji dot. osoby mnie rekrutującej np hobby, literatura, ,muzyka, uczelnia- te czynniki pozwalają czasem działać i odbieramy na tej samej fali- rekruter nie jest tego świadomy oczywiście, że sprawdziliśmy go :) Druga część działania to już dokładny resarch o firmie w internecie, historia, strategia, władze itd- warto błysnąć tą wiedzą, szczególnie zauważalne jest to w branży ubezpieczeniowo-finansowej. Oni wprost kochają takie rekrutacje :)

Pozdrawiam serdecznie!

Ola

Alex Fortune 2014-08-20 19:08:28

I guess budowanie sieci kontaktów biznesowych to jedna z lepszych opcji. Branie aktywnego udziału w eventach z danej branży i poznawanie ludzi ( nawet, jeśli niekoniecznie interesuje Cię akurat zmiana pracy ) często potrafi przynieść niesamowite efekty ;)

Piotr Sosnowski 2014-08-20 15:55:56

Jeżeli macie swoje strategie szukania pracy, podzielcie się nimi tutaj.

Mariusz 2014-08-20 13:30:13

Źródło: Bolles R., "Jakiego koloru jest Twój spadochron?"

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Jak szukać pracy?
Artykuły o podobnej tematyce