Moje konto
Praca sezonowa i dorywcza w CV - jak wpisać? Wzór i porady

Praca sezonowa i dorywcza w CV - jak wpisać? Wzór i porady

Tutaj dowiesz się, jak poprawnie i skutecznie opisać pracę sezonową lub dorywczą w CV, a także znajdziesz wzór i przykłady tej sekcji życiorysu.

Wiele osób nie wpisuje do CV pracy sezonowej lub dorywczej, ponieważ wydaje im się, że pracodawcy nie traktują jej jak pełnowartościowe doświadczenie.

 

To błąd!

 

Praca sezonowa lub dorywcza może stanowić dodatkowy atut w Twoim CV. Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób ją opisać.

 

W tym artykule znajdziesz:

 

 • wskazówki, jak poprawnie i skutecznie opisać pracę sezonową lub dorywczą w CV
 • wzór opisu pracy sezonowej / dorywczej w CV z przykładami
 • praktyczne porady, jak napisać CV do pracy sezonowej / dorywczej.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. CV praca sezonowa i dorywcza — jak wpisać?

 

Mam dobrą wiadomość — pracę sezonową lub dorywczą możesz wpisać w CV w taki sam sposób jak inne, pełnowymiarowe okresy zatrudnienia. 

 

Opis pracy sezonowej oraz dorywczej w CV umieszcza się w sekcji doświadczenia zawodowego. Należy podać okresy zatrudnienia (uwzględniając miesiące i lata), nazwę pracodawcy, stanowisko oraz zakres obowiązków i ewentualne osiągnięcia. 

 

Możesz dodatkowo wpisać także informację, że była to praca wakacyjna, sezonowa czy też dodatkowa (wtedy pracodawca nie będzie musiał się zastanawiać, dlaczego okres zatrudnienia jest taki krótki).

 

Pamiętaj, że poprzednie stanowiska wpisuje się w CV w tzw. odwróconej chronologii. Na samej górze powinien znaleźć się Twój obecny lub ostatni pracodawca. Następnie opisujesz dawniejsze stanowiska.

 

Wyjątkiem może być sytuacja, jeśli Twoja praca sezonowa lub dorywcza z przeszłości, jest ściśle związana z ofertą pracy. Wtedy warto wyróżnić ją w górnej części opisu doświadczenia.

 

Jak zastosować te wskazówki w praktyce? Pokażemy Ci to w następnym rozdziale.

 

Zajrzyj także do naszych poradników:

 

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. CV praca dorywcza i sezonowa — wzór

 

Pamiętaj, że pracodawcy doceniają różnego rodzaju doświadczenia zawodowe, nawet jeśli Tobie wydają się one mało znaczące. Jeśli np. pracowałeś sezonowo za granicą przy zbiorach owoców, jest to dowód na to, że komunikatywnie posługujesz się językiem obcym.

 

Dlatego nie wstydź się wpisywać do CV tego rodzaju zajęć! Poniżej zobaczysz przykłady, jak zrobić to skutecznie.

 

Praca sezonowa w CV — wzór

 

06.2019–09.2019 Kino „Hollywood” (praca wakacyjna)

Stanowisko: Kasjer / personel obsługi klienta

 

Zakres obowiązków:

 • obsługa klientów (w języku polskim i angielskim)
 • obsługa kas biletowych
 • przygotowywanie i sprzedaż artykułów spożywczych
 • utrzymywanie czystości obiektu

 

Osiągnięcia:

 • pracownik miesiąca (sierpień 2019)

 

Praca dorywcza w CV — wzór

 

07.2020–09.2020 Restauracja „Okoń” w Juracie

Stanowisko: Dostawca

 

Zakres obowiązków:

 • dostarczanie posiłków do klientów
 • pakowanie i zabezpieczanie zamówień
 • rozładunek towarów
 • podstawowa pomoc przy sprzątaniu lokalu

 

Jak widzisz, opis pracy sezonowej lub dorywczej w CV może wyglądać tak samo profesjonalnie jak w przypadku pełnoetatowego zajęcia.

 

Przygotowując tę sekcję, pamiętaj o tym, że powinna być ona w jak największym stopniu dopasowana do oferty pracy, która Cię interesuje. Jak radzą eksperci MiT, przed napisaniem CV, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami w ogłoszeniu i wyróżnij te kwalifikacje oraz doświadczenia, które w największym stopniu zainteresują pracodawcę.

 

Jeśli więc ubiegasz się o pracę biurową, nie ma sensu wpisywać do CV, że 7 lat temu sezonowo zbierałeś truskawki w Norwegii. Jednak gdy np. ubiegasz się o stanowisko w sprzedaży, to praca przy obsłudze klientów w kinie w poprzednie wakacje, będzie już wartościowym doświadczeniem.

 

Zastanawiasz się także, czy w CV możesz wpisać także pracę wykonywaną „na czarno”, bez umowy? Odpowiedź brzmi: tak. Szczegółowo wyjaśniamy to w artykule: Czy w CV można wpisać pracę na czarno

 

Masz niewielkie doświadczenie, ale chcesz stworzyć skuteczne CV? Zajrzyj do naszych poradników:

 

 

3. Jak napisać CV do pracy sezonowej / dorywczej

 

Jeśli z kolei chcesz napisać curriculum vitae do pracy sezonowej lub dorywczej, powinieneś stosować standardowe zasady pisania CV.

 

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, Twoje CV do pracy sezonowej musi być w jak największym stopniu dopasowane do oferty pracy. Skup się na tych umiejętnościach, doświadczeniu, kwalifikacjach i wiedzy, które najbardziej zainteresują pracodawcę.

 

Jakie jeszcze zasady powinieneś stosować?

 

 1. Zadbaj o poprawne dane osobowe i kontaktowe

 

Wpisując do CV swoje dane uważaj na literówki. Szczególnie w przypadku danych kontaktowych — prosty błąd może uniemożliwić rekruterowi kontakt. Pamiętaj, że w CV powinien znaleźć się profesjonalny adres e-mail, zawierający np. Twoje imię i nazwisko. Unikaj prywatnych adresów z ksywkami itp.

 

 1. W CV do pracy sezonowej dodaj podsumowanie zawodowe

 

Na samej górze CV musi znaleźć się tzw. podsumowanie zawodowe. To krótki opis Twoich najważniejszych kwalifikacji, doświadczeń, osiągnięć i celów zawodowych, dopasowany do wymagań w ofercie pracy. Dzięki tej sekcji pracodawca pracodawca od razu zwróci uwagę na Twoje największe atuty, bez konieczności czytania całego dokumentu.

 

 1. Szczegółowo opisz swoje kwalifikacje

 

W każdym CV, także do pracy sezonowej lub dorywczej, powinieneś być jak najbardziej szczegółowy i konkretny. Tak, aby pracodawca nie musiał się niczego domyślać. Warto też pochwalić się liczbami i osiągnięciami. Zdecydowanie lepiej napisać „podniosłem sprzedaż o 10%” niż „miałem dobre wyniki sprzedażowe”.

 

 1. W CV do pracy sezonowej lub dorywczej dodaj odpowiednią klauzulę

 

Na samym dole dokumentu powinna znaleźć się aktualna klauzula CV. W ten sposób wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Jeśli nie dodasz tej regułki, Twoje CV może od razu wylądować w niszczarce.

 

Doradcy z Lawrence University zalecają, aby CV ograniczyć do 1. strony A4. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że jesteś pewny swoich kluczowych kwalifikacji i nie musisz wpisywać mniej znaczących informacji. Poza tym rekruterzy i tak nie mają czasu na czytanie wielostronicowych dokumentów.

 

Zajrzyj również do innych poradników:

 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Chcesz wpisać do CV pracę sezonową lub dorywczą? Masz inne pytania związane z pisaniem CV? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!

Oceń mój artykuł: cv praca sezonowa dorywcza
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły