

Tutaj dowiesz się, jak złożyć wniosek o zasiłek macierzyński. Sprawdzisz też, komu przysługuje to świadczenie oraz jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński to świadczenie wypłacane przez ZUS świeżo upieczonym matkom. Mają do niego prawo kobiety, które opłacają składki chorobowe, a więc są zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie lub samozatrudnione.
Ale to niestety nie wszystko, bo w grę wchodzą tu jeszcze formalności.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Wniosek o zasiłek macierzyński do ZUS-u składa za Ciebie Twój pracodawca. Nie musisz więc tego robić sama. Musisz jednak złożyć u szefa wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego.
Na podstawie tego dokumentu pracodawca zorientuje się, czy chcesz wykorzystać tylko 20 dni urlopu macierzyńskiego (lub mniej), czy decydujesz się od razu również na urlop rodzicielski. Będzie to miało znaczenie przy określaniu wysokości zasiłku! Ale o tym później.
Wskazówka: O zasiłek macierzyński możesz wystąpić już przed porodem. Nie więcej niż 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie wykorzystasz resztę.
Wniosek o zasiłek macierzyński można pobrać ze strony ZUS-u. Ten dokument (ZUS ZAM) znajduje się tutaj. Wypełniają go osoby zatrudnione w małych, poniżej 20-osobowych firmach (pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych).
Potrzebne będą także następujące dokumenty, aby ZUS mógł przyznać świadczenie:
Wniosek o zasiłek macierzyński (ZUS ZAM) do ZUS-u wypełnij wielkimi literami. Trzeba tam wpisać swoje dane (PESEL, datę urodzenia, adres, numer dowodu, telefon), a także rachunek bankowy, na który będzie wpływał zasiłek.
Możesz wnioskować o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz, bezpośrednio po nim, za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego.
We wniosku znajduje się także miejsce na wpisanie:
Zobacz też: Wniosek o urlop wychowawczy — wzór do pobrania w PDF
Samozatrudniona kobieta ma prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe (są one dobrowolne). Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek macierzyński, jest taki sam jak w przypadku mam na etacie i wynosi maksymalnie 52 tygodnie.
Warto dodać, że aby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba terminowo opłacać składki z tego tytułu nieprzerwanie przez okres 90 dni.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego na działalności gospodarczej zależy od wysokości opłacanych składek.
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej, która nie jest pracownikiem, stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do takiego zasiłku.
Jeśli dziecko urodziło się przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, to podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
Aby otrzymać zasiłek macierzyński, gdy prowadzi się działalność gospodarczą, należy złożyć do ZUS-u:
Zobacz też: Becikowe — wniosek online, dokumenty. Jak liczyć dochód?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku i jest to średnia z 12 miesięcy. Oznacza to, że przebywając na macierzyńskim, otrzymujesz całość pensji.
Jesteś zatrudniona krócej niż rok? Wtedy wynagrodzenie zostanie obliczone na podstawie średniej z pełnych, przepracowanych miesięcy.
Ale to nie wszystko.
Po urlopie macierzyńskim następuje urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński na tym urlopie wynosi 60% podstawy wymiaru.
Jeśli jednak od razu zdecydujesz się na wykorzystanie obu urlopów (czyli złożysz wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski) jeden po drugim, to przez całe 52 tygodnie ich trwania będziesz otrzymywała zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Jest jednak jeden warunek — wniosek o te urlopy musisz złożyć u pracodawcy ciągu 21 dni od porodu.
Spójrzmy teraz na podstawę prawną.
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego wynosi:
100% podstawy wymiaru zasiłku – za okres do:
Za pozostały okres trwania urlopu rodzicielskiego pracownik otrzyma 60% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński pobierasz tak długo, jak długo trwa urlop macierzyński i rodzicielski.
Zasiłek macierzyński na urlopie macierzyńskim trwa:
Zasiłek macierzyński na urlopie rodzicielskim trwa:
Zobacz też: Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (15+ porad dla mam)
Zasiłek macierzyński przysługuje zarówno osobom zatrudnionym na czas nieokreślony, jak i tym, które mają umowę na czas określony.
Jeśli umowa wygaśnie w dniu porodu, matka będzie otrzymywała zasiłek macierzyński do ukończenia przez dziecko 52. tygodnia życia.
Jeśli umowa o pracę wygaśnie po 3. miesiącu ciąży, będzie ona automatycznie przedłużona do dnia porodu, czyli matka będzie miała prawo do pobierania zasiłku przez 52 tygodnie.
Poza tym zasiłek macierzyński przysługuje również tym matkom, których:
Bezrobotna kobieta, która nie odprowadza składek na ubezpieczenie chorobowe, nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego. Może jednak liczyć na świadczenie rodzicielskie, zwane kosiniakowym.
Świadczenie rodzicielskie w wymiarze 1000 zł netto miesięcznie przysługuje przez okres:
Wskazówka: Jeśli matka pobiera zasiłek dla bezrobotnych, nie będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński.
Zobacz też: Czy zwolnienie lekarskie [L4] po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swój komentarz na forum poniżej.
Sprawdź, na czym polega umowa o pracę na zastępstwo w 2019 roku. Zobacz, kiedy umowa wygasa. Poznaj swoje prawa podczas zastępstwa.
Urlop tacierzyński przysługuje w większym niż dotychczas wymiarze. Zobacz, jak zmieniły się przepisy związane z urlopem tacierzyńskim w 2023 roku.
Tutaj wypełnisz online i pobierzesz wniosek o urlop ojcowski w PDF. Dowiesz się także, co dołączyć do wniosku i w jakim terminie go złożyć.