Moje konto
Zwolnienie lekarskie [L4] po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?

Zwolnienie lekarskie [L4] po ustaniu zatrudnienia jest możliwe?

Sprawdź, czy po ustaniu zatrudnienia można być na zwolnieniu lekarskim i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Dowiedz się co z L4, gdy kończy się umowa.

Czy tracąc pracę, będąc na zwolnieniu lekarskim, tracisz tym samym zasiłek chorobowy? Co się stanie, jeśli rozchorujesz się dzień po zakończeniu stosunku pracy? 

 

Pracownik może korzystać ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu stosunku pracy. Oto jak to działa.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy można kontynuować zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy
  • czy prawo do pobierania zasiłku chorobowego przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego
  • gdzie wysłać zwolnienie lekarskie po ustaniu stosunku pracy, aby otrzymać świadczenie chorobowe.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — czy to możliwe?

 

Oto dwa przypadki, w których można korzystać ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia:

 

  1. Niezdolność do pracy powstała jeszcze w czasie, gdy umowa o pracę obowiązywała, a następnie umowa o pracę rozwiązała się, a były już pracownik wciąż jest na zwolnieniu lekarskim.

  2. Stosunek pracy się rozwiązuje, a były już pracownik „idzie na L4”.

 

W obu sytuacjach można liczyć na zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia — pod pewnymi warunkami. 

 

L4 w trakcie i po ustaniu zatrudnienia

 

Jeśli zaczynasz chorować, idziesz na L4 i w jego trakcie dostajesz wypowiedzenie lub kończy Ci się umowa, wciąż możesz pozostawać na zwolnieniu z prawem do zasiłku chorobowego. Nawet po tym jak minie okres wypowiedzenia. 

 

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy lekarz wystawił Ci długie zwolnienie — minimum na miesiąc. Jeśli okres zwolnienia przekroczył czas trwania umowy o pracę, za zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienie będzie płacił ZUS. 

 

Oto przykład: Jesteś zatrudniony do 30 czerwca. 20 czerwca idziesz na L4, które trwa 2 miesiące. Przez pierwszych 10 dni zasiłek chorobowy będzie opłacał pracodawca, a od 1 lipca (a więc od pierwszego dnia od zakończenia stosunku pracy) ZUS. 

 

Po ustaniu zatrudnienia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy przez okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą maksymalnie przez 182 dni. 

 

L4 po ustaniu zatrudnienia 

 

Jeśli ustanie stosunek pracy (a tym samym tytuł ubezpieczenia chorobowego), a Ty w kilka dni później się rozchorujesz i dostaniesz zwolnienie od lekarza, wciąż możesz otrzymać zasiłek chorobowy. Warunek jest taki, że choroba nastąpiła nie później niż 14 dni od zakończenia umowy. 

 

Dla jasności — po ustaniu zatrudnienia masz 14 dni na to, by zgłosić się do ZUS-u z informacją, że się rozchorowałeś, a lekarz wystawił zwolnienie. Pomimo że nie jesteś już zatrudniony, ZUS będzie wypłacał Ci zasiłek chorobowy, do czasu aż wyzdrowiejesz. 

 

Zobacz też: Kuroniówka 2021 — kiedy się należy zasiłek dla bezrobotnych?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — jakie dokumenty do ZUS?

 

Dokumentem, na podstawie którego otrzymasz zasiłek chorobowy, jest zwolnienie lekarskie, czyli druk e-ZLA. Pamiętaj jednak, że aby otrzymać świadczenie z ZUS, musisz o nie wnioskować. Potrzebny Ci będzie:

 

Druk ZAS-53 i oświadczenie Z-10 trzeba wypełnić, wydrukować i zanieść do ZUS. Jeśli masz profil na PUE ZUS, wniosek możesz wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie. Warto założyć takie konto, zwłaszcza w przypadku choroby, która utrudnia stawienie się w urzędzie osobiście.

 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — na kogo wystawić?

 

Zwolnienie lekarskie, które lekarz wystawia pracownikowi po ustaniu zatrudnienia, powinno być wystawione na były zakład pracy (z NIP-em byłego zakładu pracy). Pracownik musi dostarczyć zwolnienie byłemu pracodawcy, a ten przekazać je do ZUS.

 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia — wysokość

 

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, które będzie wypłacane w okresie po ustaniu zatrudnienia nie może przekroczyć 100% przeciętnego wynagrodzenia. W 2021 roku przeciętne wynagrodzenie wynosi 5259 zł brutto. Od tej kwoty ZUS naliczy zasiłek chorobowy.

 

Jeśli w czasie trwania stosunku pracy Twoje zarobki były wyższe niż podana kwota, zasiłek chorobowy zostanie odpowiednio pomniejszony.

 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia a rejestracja w urzędzie pracy

 

Niestety w czasie gdy chorujesz i przebywasz na L4, nie możesz zarejestrować się jako bezrobotny. To dlatego, że pobierasz w tym czasie świadczenia z ZUS oraz jesteś niezdolny do wykonywania pracy zawodowej. Rejestrując się w urzędzie pracy, potwierdzasz swoją gotowość do pracy, a więc siłą rzeczy w czasie choroby nie możesz takiej deklaracji złożyć. 

 

Zobacz też: Zwolnienie dyscyplinarne, czyli wilczy bilet — powody i konsekwencje

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia
Średnia: 4.77 (30 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły