Moje konto
Wynagrodzenie chorobowe - co to? Jak wyliczyć? Ile dni?

Wynagrodzenie chorobowe - co to? Jak wyliczyć? Ile dni?

Dowiedz się, kiedy i komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Sprawdź, jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe za dzień nieobecności w pracy.

Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Przeziębienie, złamana noga, czy nawet problemy natury psychicznej to przypadki, w których otrzymujesz od lekarza zwolnienie, a od pracodawcy — wynagrodzenie chorobowe.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe
  • komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe
  • czym różni się wynagrodzenie chorobowe od zasiłku chorobowego.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

Wynagrodzenie chorobowe
Wynagrodzenie chorobowe

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile dni obejmuje?

 

Zgodnie z art. 92. § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

 

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia.

 

To oznacza, że jeśli zachorujesz, a lekarz wystawi Ci L4, otrzymasz w danym miesiącu nieco mniejszą pensję, niż gdybyś — zdrowy — przychodził regularnie do pracy.

 

Ważne: Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową. W przypadku etatowców jest ona obowiązkowa. Dobrowolnie można ją opłacać na umowie zlecenie lub umowie o dzieło

 

Warto wiedzieć, że pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, gdy niezdolność spowodowana jest wskutek:

 

  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy
  • choroby przypadającej w czasie ciąży
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

 

Przykład, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe

 

Żeby obliczyć wynagrodzenie chorobowe, trzeba sumę netto wynagrodzenia podzielić przez 30 dni. Otrzymaną dzienną normę mnożymy razy 80%. Tak wyliczyliśmy wynagrodzenie za czas choroby. Następnie wystarczy je pomnożyć przez liczbę dni spędzonych na zwolnieniu.

 

Oto przykład:

 

  1. Powiedzmy, że pracownik otrzymuje co miesiąc stałą pensję w wysokości 5000 zł brutto. Najpierw odliczamy składki, aby uzyskać kwotę netto:

 

5000 – 13,71 % x 5000 = 4314,5

 

  1. Teraz dzielimy tę kwotę przez 30 dni:

 

4314,5 : 30 = 143,81

 

  1. Znając już dzienne wynagrodzenie, mnożymy je przez 80%.

 

143.81 x 80% = 115.048

 

Teraz wiemy już, ile wynosi dzienne wynagrodzenie w czasie jednego dnia choroby.

 

Zobacz też: Brutto netto — kalkulator. Jak wyliczyć wynagrodzenie na rękę?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy

 

Jeśli choroba trwa do 33 dni, wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. W przypadku, gdy pracownik ma więcej niż 50 lat, to ten okres wynosi 14 dni. Potem wypłatami zajmuje się ZUS. I wtedy jest to zasiłek chorobowy.

 

Różnica pomiędzy wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym dotyczy więc przede wszystkim tego, kto je wypłaca oraz od długości okresu chorobowego. Jeśli niezdolność do pracy się przedłuża, otrzymasz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek chorobowy

 

Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne ZUS i NFZ 2021. Ile wynosi składka?

 

3. Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

 

Mimo że pracownik na L4 otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, to w przypadku ciąży, pracownicy na zwolnieniu lekarskim należy się 100% pensji. 

 

Na kim spoczywa obowiązek wypłacenia wynagrodzenia chorobowego pracownicy w ciąży? Podobnie, jak w przypadku każdego innego zwolnienia lekarskiego, przez pierwsze 33 dni ten obowiązek spoczywa na pracodawcy, a potem wypłatą świadczenia zajmuje się ZUS. 

 

Zobacz też: Urlop macierzyński 2021 — ile trwa? Jaki zasiłek macierzyński?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj wiadomość na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: wynagrodzenie chorobowe
Średnia: 5 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły