

Dowiedz się, kiedy i komu przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Sprawdź, jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe za dzień nieobecności w pracy.
Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby. Przeziębienie, złamana noga, czy nawet problemy natury psychicznej to przypadki, w których otrzymujesz od lekarza zwolnienie, a od pracodawcy — wynagrodzenie chorobowe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Zgodnie z art. 92. § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy:
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia.
To oznacza, że jeśli zachorujesz, a lekarz wystawi Ci L4, otrzymasz w danym miesiącu nieco mniejszą pensję, niż gdybyś — zdrowy — przychodził regularnie do pracy.
Ważne: Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową. W przypadku etatowców jest ona obowiązkowa. Dobrowolnie można ją opłacać na umowie zlecenie lub umowie o dzieło.
Warto wiedzieć, że pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, gdy niezdolność spowodowana jest wskutek:
Żeby obliczyć wynagrodzenie chorobowe, trzeba sumę netto wynagrodzenia podzielić przez 30 dni. Otrzymaną dzienną normę mnożymy razy 80%. Tak wyliczyliśmy wynagrodzenie za czas choroby. Następnie wystarczy je pomnożyć przez liczbę dni spędzonych na zwolnieniu.
Oto przykład:
5000 – 13,71 % x 5000 = 4314,5
4314,5 : 30 = 143,81
143.81 x 80% = 115.048
Teraz wiemy już, ile wynosi dzienne wynagrodzenie w czasie jednego dnia choroby.
Zobacz też: Brutto netto — kalkulator. Jak wyliczyć wynagrodzenie na rękę?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli choroba trwa do 33 dni, wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. W przypadku, gdy pracownik ma więcej niż 50 lat, to ten okres wynosi 14 dni. Potem wypłatami zajmuje się ZUS. I wtedy jest to zasiłek chorobowy.
Różnica pomiędzy wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym dotyczy więc przede wszystkim tego, kto je wypłaca oraz od długości okresu chorobowego. Jeśli niezdolność do pracy się przedłuża, otrzymasz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek chorobowy.
Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne ZUS i NFZ 2021. Ile wynosi składka?
Mimo że pracownik na L4 otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika, to w przypadku ciąży, pracownicy na zwolnieniu lekarskim należy się 100% pensji.
Na kim spoczywa obowiązek wypłacenia wynagrodzenia chorobowego pracownicy w ciąży? Podobnie, jak w przypadku każdego innego zwolnienia lekarskiego, przez pierwsze 33 dni ten obowiązek spoczywa na pracodawcy, a potem wypłatą świadczenia zajmuje się ZUS.
Zobacz też: Urlop macierzyński 2021 — ile trwa? Jaki zasiłek macierzyński?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj wiadomość na forum poniżej.
Dowiedz się, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Sprawdź, w jakich przypadkach psychiatra wystawia L4 i jak je zdobyć.
Sprawdź, czy po ustaniu zatrudnienia można być na zwolnieniu lekarskim i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Dowiedz się co z L4, gdy kończy się umowa.
Tutaj dowiesz się, komu przysługuje i ile wynosi zasiłek chorobowy, a także jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania zasiłku chorobowego (wniosek).