Moje konto
Zwolnienie lekarskie, L4, e-zwolnienie - co musisz wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie, L4, e-zwolnienie - co musisz wiedzieć?

Tutaj dowiesz się m.in. czym jest zwolnienie lekarskie i e-zwolnienie, komu ono przysługuje, kto może je wystawić i jak sprawdzić zwolnienie lekarskie.

Praca w trakcie choroby może mieć poważne konsekwencje.

 

Nie chodzi tylko o zarażanie współpracowników. Niedoleczona choroba może prowadzić do powikłań i uniemożliwić pracę na znacznie dłuższy czas niż zwykłe przeziębienie.

 

Dlatego jeśli tego potrzebujesz — nie bój się korzystać ze zwolnienia lekarskiego!

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 

 • czym jest zwolnienie lekarskie (oraz e-zwolnienie), komu ono przysługuje i kto może je wystawić
 • jak sprawdzić zwolnienie lekarskie, czy można wystawić je wstecz, co ze zwolnieniem po ustaniu zatrudnienia i w ciąży
 • jaka jest wysokość wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Zwolnienie lekarskie i e-zwolnienie — co to? Kto i komu je wystawia?

 

Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie wystawiane przez lekarza pracownikowi niezdolnemu do pracy przez określony czas (np. z powodu choroby). W ten sposób jego nieobecność zostaje usprawiedliwiona. Zwolnienie lekarskie nazywane jest potocznie „L4” (w przeszłości tak był oznaczony formularz zwolnienia).

 

Jak informuje rządowy serwis pacjent.gov.pl, od 1 grudnia 2018 r. lekarze oraz asystenci medyczni wystawiają zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Mówimy więc o e-zwolnieniu (w skrócie: e-ZLA).

 

E-zwolnienie może wystawić:

 

 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
 • lekarz specjalista
 • lekarz w szpitalu
 • lekarz stomatolog
 • lekarz psychiatra
 • upoważniony asystent medyczny (w imieniu lekarza).

 

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwolnienia lekarskie różnią się kodem, który jest przypisany do określonego powodu niezdolności do pracy/choroby.

 

 • Kod A oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą.
 • Kod B oznacza niezdolność do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego w ciąży.
 • Kod C oznacza niezdolność do pracy, spowodowaną nadużyciem alkoholu.
 • Kod D oznacza niezdolność do pracy, spowodowaną gruźlicą.
 • Kod E oznacza niezdolność do pracy na skutek choroby zakaźnej.

 

Należy pamiętać, że zwolnienie lekarskie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a także tym, które opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (np. przy umowie zleceniu).

 

Po wystawieniu, e-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek (pracodawca zobaczy je na swoim profilu PUE ZUS) i do systemu ZUS.

 

Zwolnienie lekarskie — ile dni?

 

W większości przypadków zwolnienie lekarskie nie może obejmować okresu dłuższego niż 182 dni. Wyjątek stanowi niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą lub występująca w trakcie ciąży. W takiej sytuacji zwolnienie lekarskie może obejmować do 270 dni.

 

Może Cię także zainteresować: Ubezpieczenie zdrowotne — kogo obejmuje? Ile kosztuje?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Zwolnienie lekarskie — co jeszcze warto wiedzieć?

 

Kwestia zwolnień lekarskich rodzi wiele wątpliwości. Poniżej opowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania.

 

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

 

Tę informację znajdziesz na swoim koncie w serwisie pacjent.gov.pl (w zakładce „Zwolnienia”). Możesz się do niego zalogować za pomocą profilu zaufanego lub z pomocą e-dowodu i aplikacji mobilnej/czytnika. 

 

Okres zwolnienia lekarskiego sprawdzisz również na profilu w serwisie PUE ZUS.

 

Zwolnienie lekarskie wstecz

 

Zwolnienie lekarskie może być wystawione wstecz, ale tylko do 3 dni poprzedzających badanie. Lekarz w momencie wystawiania zwolnienia musi być jednak pewien tego, że pracownik był przez ten czas niezdolny do pracy. Tak więc o tym, czy otrzymamy zwolnienie lekarskie wstecz decyduje tylko i wyłącznie lekarz.

 

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

 

Po ustaniu zatrudnienia pracownikowi nadal przysługuje zasiłek chorobowy przez okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie dłużej jednak niż przez 182 dni lub 270 dni — gdy niezdolność spowodowana jest gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. 

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży

 

W ciąży kobieta ma prawo do wykorzystania 270 dni zwolnienia lekarskiego. Co ważne, jej choroba nie musi dotyczyć ciąży. Zasiłek chorobowy dla kobiety w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku (piszemy o tym w ostatnim rozdziale).

 

Może Cię także zainteresować: Urlop macierzyński — ile trwa? Ile wynosi zasiłek?

 

Zwolnienie lekarskie na dziecko

 

Zwolnienie lekarskie na dziecko to dokument, który usprawiedliwia nieobecność i umożliwia uzyskanie zasiłku opiekuńczego na czas niezdolności do pracy spowodowanej opieką nad chorym dzieckiem.

 

Liczba dni, które obejmuje zwolnienie lekarskie na dziecko:

 

 • 60 dni wolnych — jeśli dziecko nie ukończyło 14 lat
 • 14 dni wolnych — jeśli dziecko ma 14 lat lub więcej.

 

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru.

 

Zwolnienie lekarskie przez telefon

 

Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie również w trakcie teleporady (np. przez telefon lub czat online).

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry

 

Zwolnienie lekarskie może wystawić również lekarz psychiatra. Maksymalnie może ono objąć 182 dni (około pół roku). Pamiętaj jednak, że zwolnienia lekarskiego nie może wystawić psycholog ani terapeuta.

 

Więcej dowiesz się z artykułu: Zwolnienie lekarskie od psychiatry — ile może trwać? W jakich sytuacjach można dostać L4?

 

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

 

Osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia, która chce otrzymywać zasiłek chorobowy w trakcie zwolnienia lekarskiego, musi przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku umowy o pracę, ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe.

 

Może Cię także zainteresować: Umowa zlecenie — wzór i najważniejsze informacje

 

3. Zwolnienie lekarskie — wynagrodzenie. Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

 

W czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje Ci zasiłek chorobowy. Aby go otrzymać, nie musisz składać żadnych dokumentów. Twoje zaświadczenie lekarskie e-ZLA pracodawca zobaczy na swoim profilu na PUE ZUS.

 

Jeśli Twój pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarzowi podpowie to system), dostaniesz papierowe zwolnienie. W takiej sytuacji musisz dostarczyć je swojemu pracodawcy sam w ciągu 7 dni.

 

Wniosek o zasiłek składać wciąż muszą natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą (Z-3b) oraz ci, którym to ZUS wypłaca świadczenie chorobowe (ZAS-53).

 

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż 182 dni lub 270 dni (w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży).

 

Wysokość tego świadczenia wylicza się z podstawy wymiaru zasiłku, czyli Twojego średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Standardowy zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru. Są jednak wyjątki. Za okres pobytu w szpitalu obowiązuje bowiem zasiłek w wysokości 70% wymiaru. Z kolei 100% podstawy wymiaru należy się osobom niezdolnym do pracy na skutek:

 

 • wypadku w drodze do pracy lub z pracy
 • ciąży
 • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

 

Więcej dowiesz się z naszego artykułu: Zasiłek chorobowy — komu przysługuje, ile wynosi

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy zdarzyło Ci się, że pracodawca niechętnie przyjął Twoje zwolnienie lekarskie? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: zwolnienie lekarskie
Średnia: 5 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły