Moje konto
Średnia krajowa 2021 - ile wynosi brutto i netto w Polsce?

Średnia krajowa 2021 - ile wynosi brutto i netto w Polsce?

Tutaj dowiesz się, czym jest średnia krajowa, jak jest wyliczana i ile wynosi w Polsce (w 2021 roku). Poznasz dokładne kwoty brutto i netto.

Zastanawiasz się, jak Twoja pensja prezentuje się na tle innych Polaków? Masz poczucie, że powinieneś zarabiać więcej? A może jesteś po prostu ciekawy, jak wygląda kwestia zarobków w Polsce?

 

W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności sprawdzić tzw. średnią krajową.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • czym jest średnia krajowa
  • jak jest wyliczana średnia krajowa w Polsce
  • ile wynosi średnia krajowa w 2021 roku (brutto i netto).

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

średnia krajowa
średnia krajowa

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Średnia krajowa — co to jest i jak jest wyliczana?

 

Średnia krajowa to przeciętne wynagrodzenie w Polsce obliczane przez Główny Urząd Statystyczny. GUS publikuje różnego rodzaju dane, ale najczęściej jako „średnią krajową” traktuje się dwa wskaźniki:

 

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw — czyli średnia krajowa uwzględniająca tylko osoby pracujące na podstawie umowy o pracę w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce rynkowej — czyli średnia krajowa uwzględniająca także osoby pracujące w budżetówce oraz mniejszych firmach.

 

Dane o średniej krajowej podawane są w ujęciu brutto czyli razem z podatkiem dochodowym PIT, a także składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

 

Jak jest wyliczana średnia krajowa w Polsce?

 

Jak dokładnie wygląda metodologia wyliczania średniej krajowej? Zgodnie z informacjami GUS:

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to „stosunek sumy wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku do podziału lub z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach do przeciętnej liczby zatrudnionych w danym okresie; po wyeliminowaniu osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą”.

 

W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce rynkowej metodologia jest niemal identyczna, jednak uwzględnia również „ wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej”. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, te dane obejmują także małe firmy zatrudniające do 9 osób.

 

Należy jednak pamiętać, że średnia krajowa podawana przez GUS, nie oddaje w pełni wiarygodnie przeciętnego poziomu zarobków Polaków. W danych nie są uwzględnione np. osoby pracujące na podstawie umów o dzieło czy zlecenia. Ponadto w statystykach uwzględniona jest stanowiąca mniejszość grupa osób najlepiej zarabiających, której bardzo wysokie dochody znacząco zawyżają średnią.

 

Interesuje Cię minimalne wynagrodzenie w Polsce? Zajrzyj do artykułu: Najniższa krajowa brutto i netto. Ile wynosi?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Ile wynosi średnia krajowa netto i brutto?

 

Oczywiście średnia krajowa cały czas się zmienia. GUS prezentuje wyliczenia miesięczne, kwartalne i roczne. Ile obecnie wynosi średnia krajowa?

 

Średnia krajowa w 2021 roku

 

Zgodnie z najnowszymi danymi, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2021 r. wyniosło 5917,15 zł brutto czyli 4260,38 zł netto.

 

Było to nieco więcej niż we wrześniu, kiedy średnia krajowa wyniosła 5841,16 zł brutto.

 

Oczywiście na razie nie znamy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce rynkowej za cały 2021 rok, ponieważ dane te GUS opublikuje dopiero na początku 2022 roku. W ustawie budżetowej oszacowano, że wyniesie ono 5548 zł brutto.

 

Oznaczałoby to znaczący wzrost w stosunku do 2020 roku. Zgodnie z danymi z lutego 2021 r., przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce rynkowej za 2020 rok wyniosło bowiem 5167,47 zł brutto czyli ok. 3731 zł netto.

 

Na pierwsze dane dotyczące średniej krajowej za 2022 rok należy poczekać do lutego, kiedy GUS opublikuje pierwsze raporty za styczeń 2022 r.

 

Może Cię także zainteresować:

 

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

A jak jest Twoja opinia na temat średniej krajowej? Czy uważasz, że odzwierciedla ona realną sytuację finansową Polaków? Daj znać, jakie jest Twoje zdanie w komentarzu pod artykułem.

Oceń mój artykuł: srednia krajowa
Średnia: 4 (4 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Jak negocjować wynagrodzenie [Lepsze zarobki na start lub podwyżka]

Przeczytaj nasz szczegółowy poradnik jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Zdradzę Ci 13 przydatnych wskazówek oraz mało znane ale skuteczne techniki, jak przekonać pracodawcę, aby zgodził się zapłacić Ci więcej. Przeczytaj koniecznie, jeśli chcesz otrzymywać lepsze oferty pracy.