Moje konto
Przychód a dochód - wyjaśnienie pojęć i różnice [Jak obliczyć?]

Przychód a dochód - wyjaśnienie pojęć i różnice [Jak obliczyć?]

Co to jest dochód i czym się różni od przychodu? Poznaj definicję. Dowiedz się, jak obliczyć dochód oraz czym jest dochód netto i dochód brutto. Sprawdź!

Przychód a dochód — różnica polega na tym, że przychód to uzyskana suma pieniędzy przed odjęciem podatku dochodowego, a dochód to kwota pomniejszona już o koszty uzyskania przychodu, czyli realny zysk. O dochodzie mówimy więc wtedy, gdy przychód przewyższa koszty.

 

Przychód w księgowości oznacza wpływ wartości lub korzyści materialnych — zarówno uzyskanych, jak i należnych. Przychód może dotyczyć działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, ale również z wynajmu czy sprzedaży nieruchomości.

 

Podczas gdy—

 

Dochód to w uproszczeniu różnica między uzyskanym przychodem, a poniesionymi kosztami. Stanowi bardzo ważny wskaźnik finansowy przedsiębiorstwa i jest często mylony z przychodem. Nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie przedsiębiorstw.

 

Zagłębmy się więc w szczegóły.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • kiedy powstaje przychód
 • czym są koszty uzyskania przychodu
 • jak obliczyć dochód.

 

Gdy już obliczysz swój dochód i zaskoczy Cię, że jest tak mały… Rozważ zmianę pracy na lepiej płatną. Pamiętaj — dobre CV to podstawa. Stworzysz je w kreatorze CV.

 

cv

Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1

Kiedy powstaje przychód?

 

Gdy pracujesz na etacie, różnica między dochodem a przychodem w ogóle Cię nie interesuje.

 

Wiesz, ile zarabiasz na rękę — i to jest najważniejsze.

 

Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz jednak rozróżniać te dwa pojęcia. Bez tego szybko pogubisz się w finansach swojego przedsiębiorstwa.

Większość osób nie rozróżnia przychodu z dochodem, ale nie stanowi to większego problemu dla przeciętnego Kowalskiego. Umiejętne rozróżnienie przychodu od dochodu jest jednak konieczne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak donosi raport firmy Smeo, 53% przedsiębiorców zajmuje się finansami swoich firm osobiście. Jeśli nie odróżniają przychodu od dochodu, mogą szybko wpakować się w kłopoty finansowe.

 

Musisz wiedzieć, że przychód powstaje w momencie wystawienia przez Ciebie rachunku lub faktury. Ustawa o podatku dochodowym mówi wyraźnie, że do przychodów zalicza się kwoty należne (również te które nie zostały faktycznie otrzymane).

 

Przykład:

 

Wystawiasz dziś fakturę z terminem płatności 3 miesiące. Wynagrodzenie wpływa na Twoje konto po trzech miesiącach. Obowiązek podatkowy związany z przychodem powstaje jednak już dzisiaj.

 

Podsumowując, przychód z danego miesiąca stanowi dla przedsiębiorcy suma kwot netto wystawionych w danym okresie rachunków i/lub faktur.

 

Co za tym idzie, wysokość przychodów nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, w związku z czym na podstawie przychodu nie należy oceniać sytuacji ekonomicznej firmy.

 

Warto w tym miejscu rozróżnić przychód netto od przychodu brutto. Pierwszy jest wyrażony bez podatku VAT, podczas gdy drugi go zawiera.

 

Nie musisz zakładać własnej firmy, aby realizować swoją pracę marzeń. Sprawdź: Jak znaleźć pracę marzeń? [+11 przykładów]

 

Chcesz znaleźć w lepszą pracę? Potrzebujesz do tego profesjonalnego CV. Stwórz je w 5 minut w naszym kreatorze CV.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj

 

2

Koszty uzyskania przychodu

 

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej ponosisz koszty.

 

To proste:

 

 • potrzebujesz biura, aby Twoja firma mogła przyjmować klientów
 • jeśli nie zakupisz najpierw towaru, nie będziesz miał czego sprzedawać
 • musisz pokryć koszty reklamy, aby dotrzeć do swoich klientów.

 

Wszelkie wydatki, z których wynika Twój przychód, stanowią właśnie koszty uzyskania przychodu.

 

Prawo definiuje to jasno. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się odpowiednio udokumentowane wydatki:

 

 • poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów
 • mające związek z prowadzoną działalnością
 • nie posiadające cech wydatków o charakterze osobistym.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2018 (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.353.2018.4.AP) tak definiuje koszty uzyskania przychodu:

 

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

 

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

 

Jako przedsiębiorca nie możesz zatem wpisać w koszty działalności:

 

 • telewizora, który kupiłeś na działkę
 • telefonu sprezentowanego dziecku
 • romantycznej kolacji.

 

Masz natomiast prawo wpisać w koszty:

 

 • telewizor do biura, na którym wyświetlasz prezentacje swoim klientom
 • każdy kolejny telefon, który kupujesz nowemu handlowcowi
 • obiad integracyjny dla Twoich pracowników.

 

Koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej dzielimy na koszty bezpośrednie i koszty pośrednie.

 

Koszty bezpośrednie mają bezpośredni związek z uzyskiwanym przychodem. Przykładowo będzie to zakup towarów, którymi handluje przedsiębiorca lub zakup materiałów, które przedsiębiorca wykorzystuje do produkcji.

 

Koszty pośrednie to na przykład koszt obsługi księgowej, wynajem biura czy wydatki na reklamę i marketing.

 

Nie tylko działalność gospodarcza

 

Koszty uzyskania przychodu występują również w przypadku:

 

 

Dla tych umów koszty uzyskania przychodów są określone konkretną stawką. Pracownik, zleceniobiorca lub twórca nie muszą prowadzić ewidencji, która potwierdzałaby faktycznie poniesione koszta związane z wykonywaną pracą.

 

W przypadku umowy o pracę przychód zostaje pomniejszony o zryczałtowany koszt uzyskania przychodu w kwocie 111,25 zł lub 139,06 zł.

 

Dla umowy zlecenia oraz umowy o dzieło przychód jest pomniejszony o koszty uzyskania przychodu wynoszące 20% lub 50% przychodu. Ten drugi przypadek znajduje zastosowanie w przypadku przekazania praw autorskich do dzieła. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek dochodowy (PIT), a więc zarobisz więcej na rękę.

 

3

Jak obliczyć dochód?

 

Dochód obliczasz odejmując koszty uzyskania przychodów od uzyskanych przychodów w danym miesiącu.

 

W praktyce oznacza to odjęcie wszystkich kosztów, które poniosłeś w danym miesiącu od sumy przychodów należnych na podstawie rachunków i faktur, które wystawiłeś.

 

W ten sposób rozumiany dochód stanowi podstawę do obliczenia należnego podatku dochodowego: PIT w przypadku osób fizycznych oraz CIT w przypadku osobowości prawnych.

 

Pamiętaj jednak, że dochód księgowy nie stanowi realnego zysku Twojego przedsiębiorstwa.

 

Przykład:

 

 1. W marcu wystawiasz 3 faktury, każdą na kwotę 3000 zł.
 2. Twój przychód stanowi 9000 zł.
 3. Fakturę w terminie opłaca tylko jeden kontrahent.
 4. Wpływ na Twoje konto wynosi zatem 3000 zł.
 5. Pokrywasz koszty wynajmu biura w wysokości 1000 zł.
 6. Twój dochód wynosi zatem 8000 zł (przychód minus koszt biura).
 7. Stan Twojego konta w marcu zwiększył się zatem realnie o 2000 zł.
 8. W praktyce jesteś zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego od kwoty 8000 zł.
 9. Po opłaceniu podatku dochodowego, Twój realny zysk w danym miesiącu stanowi około 500 zł (w zależności od stawki podatkowej).

 

Nie tylko na własnej działalności zarobisz dobrze. Sprawdź najlepiej płatne zawody w Polsce: TOP10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce [ranking].

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Czy ten artykuł pomógł Ci zrozumieć różnicę między przychodem a dochodem? Daj znać w komentarzu, jeśli jakaś kwestia pozostała dla Ciebie niejasna.

Oceń mój artykuł: przychod a dochod
Średnia: 4.54 (26 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Szymon Barczak
Ekspert kariery w InterviewMe. W swoich tekstach dzielę się wiedzą o tym, jak pisać skuteczne CV i listy motywacyjne, i jak radzić sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, żeby dostać pracę.
Linkedin

Podobne artykuły