Moje konto
L4 (zwolnienie lekarskie) od psychiatry - ile trwa? Jaki zasiłek?

L4 (zwolnienie lekarskie) od psychiatry - ile trwa? Jaki zasiłek?

Dowiedz się, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Sprawdź, w jakich przypadkach psychiatra wystawia L4 i jak je zdobyć.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry to takie samo L4 jak od każdego innego lekarza. Stwierdza, że pracownik jest w danym okresie niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych z uwagi na zły stan zdrowia psychicznego. 

 

Pojawiają się jednak pytania:

  • jak długo może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry
  • w jakich sytuacjach psychiatra może wystawić L4
  • czy zwolnienie lekarskie obowiązuje po ustaniu zatrudnienia?

 

Odpowiemy na nie w tym artykule.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. L4 od psychiatry — jak długo można być na zwolnieniu?

 

Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie maksymalnie na 182 dni, a więc na około pół roku. W tym czasie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Potem można się starać o świadczenie rehabilitacyjne (max. 12 miesięcy). 

 

A czy zwolnienia lekarskie od psychiatry są wystawiane się wstecz? Jest taka możliwość. O ile zwykłe L4 może być wystawione tylko na 3 dni wstecz, to lekarz psychiatra może datę zwolnienia przesunąć o więcej dni, jeśli stwierdzi u pacjenta zaburzenia psychiczne, które ograniczają jego zdolność do oceny własnego postępowania.

 

Zobacz też: Urlop bezpłatny 2021 a ubezpieczenie i urlop wypoczynkowy

 

2. Jak załatwić zwolnienie lekarskie od psychiatry? 

 

Zwolnienie lekarskie w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym można zdobyć wyłącznie od psychiatry (nie od psychologa ani od terapeuty), który na podstawie wywiadu stawia diagnozę o niezdolności do pracy. Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie podczas wizyty w przychodni lub online. 

 

Nie ma znaczenia, czy udasz się do placówki NFZ czy do gabinetu prywatnego. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z pomocy państwowej służby zdrowia, nie będzie od Ciebie wymagane wcześniejsze skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

 

Zastanawiasz się, czy pracodawca dowie się z treści zwolnienia o charakterze Twojej choroby? Raczej nie, bo na zaświadczeniu o niezdolności do pracy, nie widnieje nazwa choroby. Znajduje się tam za to numer choroby, który ktoś bardzo dociekliwy może sobie sprawdzić. Informacja o leczeniu psychiatrycznym nie znajdzie się za to na pewno w świadectwie pracy.

Wskazówka: Pamiętaj, że leczenie psychiatryczne i sama choroba nie są powodem do wstydu. Jak wynika z danych NFZ, tylko na depresję choruje w Polsce aż milion osób. Jak pokazują badania, 41,3% Polaków co najmniej raz korzystało z pomocy psychologa, 18,7% – psychoterapeuty, a 22,7% z usług psychiatry.

Warto wspomnieć, że zwolnienia lekarskie od psychiatry wydawane są często w celu poprawy zdrowia psychicznego. Chodzi o momenty przeciążenia pracą lub problemami osobistymi. I nie dotyczą one wyłącznie zdiagnozowanej depresji.

 

Zobacz też: Mobbing - definicja [Kodeks pracy]. Co to jest mobbing w pracy?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie od psychiatry

 

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Tak mówią przepisy. Jeśli jednak nieobecność pracownika trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. 

 

Trzeba przypomnieć, że w przypadku otrzymania wypowiedzenia, mamy możliwość odwołania się do sądu pracy. Mamy też prawo twierdzić, że nastąpiło wypowiedzenie umowy pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

 

Jednocześnie — wypowiedzenie umowy o pracę przez osobę przebywającą na L4 od psychiatry jest możliwe. Jeśli zechcesz zrezygnować z pracy w czasie przebywania na zwolnieniu, możesz to zrobić bez względu na to, ile czasu jesteś nieobecny w firmie. 

 

Masz również prawo iść na zwolnienie lekarskie w momencie, w którym dostałeś wypowiedzenie. Oczywiście otrzymasz L4 tylko wtedy, jeśli psychiatra zdecyduje, że są ku temu podstawy. Dla wielu osób zwolnienie z pracy wiąże się z dużym kryzysem psychicznym, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy

 

Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim (od psychiatry lub od innego lekarza), nie może w tym czasie pracować. Nikt nie będzie kontrolować, gdzie w tym czasie przebywa i co robi, ale działalność zawodowa jest na L4 niemożliwa.

 

Jednak długie przebywanie na zwolnieniu lekarskim może być podstawą do kontroli z ZUS-u, która zweryfikuje, czy pracownik nie jest w tym czasie na wakacjach, czy nie uczestniczy w kursie lub szkoleniu i — przede wszystkim — czy nie podjął pracy zarobkowej. 

 

Zobacz też: Zmiana pracy — kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad)

 

4. Czy na zwolnienie lekarskim pracownik otrzyma 100% wynagrodzenia?

 

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia od psychiatry (tak jak w przypadku każdego innego L4) pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia. Jeśli lekarz zdecyduje się przedłużyć zwolnienie, pacjent otrzyma wtedy zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący 100 proc. wynagrodzenia.

 

Za ten pierwszy okres zwolnienia płaci pracodawca. Nazywamy go zwolnieniem chorobowym. Za kolejne dni, tygodnie lub miesiące płaci ZUS. Pracownik otrzymuje wtedy zasiłek chorobowy.

 

Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne ZUS i NFZ 2021. Ile wynosi składka?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: zwolnienie lekarskie od psychiatry
Średnia: 4 (11 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły