Moje konto
L4 (zwolnienie lekarskie) od psychiatry - ile trwa? Jaki zasiłek?

L4 (zwolnienie lekarskie) od psychiatry - ile trwa? Jaki zasiłek?

Dowiedz się, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry. Sprawdź, w jakich przypadkach psychiatra wystawia L4 i jak je zdobyć.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry to takie samo L4 jak od każdego innego lekarza. Stwierdza, że pracownik jest w danym okresie niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych z uwagi na zły stan zdrowia psychicznego. 

 

Pojawiają się jednak pytania:

  • jak długo może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry
  • w jakich sytuacjach psychiatra może wystawić L4
  • czy zwolnienie lekarskie obowiązuje po ustaniu zatrudnienia?

 

Odpowiemy na nie w tym artykule.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

szablon cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. L4 od psychiatry — jak długo można być na zwolnieniu?

 

Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie maksymalnie na 182 dni, a więc na około pół roku. W tym czasie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Potem można się starać o świadczenie rehabilitacyjne (max. 12 miesięcy). 

 

A czy zwolnienia lekarskie od psychiatry są wystawiane się wstecz? Jest taka możliwość. O ile zwykłe L4 może być wystawione tylko na 3 dni wstecz, to lekarz psychiatra może datę zwolnienia przesunąć o więcej dni, jeśli stwierdzi u pacjenta zaburzenia psychiczne, które ograniczają jego zdolność do oceny własnego postępowania.

 

Zobacz też: Urlop bezpłatny 2021 a ubezpieczenie i urlop wypoczynkowy

 

2. Jak załatwić zwolnienie lekarskie od psychiatry? 

 

Zwolnienie lekarskie w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym można zdobyć wyłącznie od psychiatry (nie od psychologa ani od terapeuty), który na podstawie wywiadu stawia diagnozę o niezdolności do pracy. Lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie podczas wizyty w przychodni lub online. 

 

Nie ma znaczenia, czy udasz się do placówki NFZ czy do gabinetu prywatnego. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z pomocy państwowej służby zdrowia, nie będzie od Ciebie wymagane wcześniejsze skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

 

Zastanawiasz się, czy pracodawca dowie się z treści zwolnienia o charakterze Twojej choroby? Raczej nie, bo na zaświadczeniu o niezdolności do pracy, nie widnieje nazwa choroby. Znajduje się tam za to numer choroby, który ktoś bardzo dociekliwy może sobie sprawdzić. Informacja o leczeniu psychiatrycznym nie znajdzie się za to na pewno w świadectwie pracy.

Wskazówka: Pamiętaj, że leczenie psychiatryczne i sama choroba nie są powodem do wstydu. Jak wynika z danych NFZ, tylko na depresję choruje w Polsce aż milion osób. Jak pokazują badania, 41,3% Polaków co najmniej raz korzystało z pomocy psychologa, 18,7% – psychoterapeuty, a 22,7% z usług psychiatry.

Warto wspomnieć, że zwolnienia lekarskie od psychiatry wydawane są często w celu poprawy zdrowia psychicznego. Chodzi o momenty przeciążenia pracą lub problemami osobistymi. I nie dotyczą one wyłącznie zdiagnozowanej depresji.

 

Zobacz też: Mobbing - definicja [Kodeks pracy]. Co to jest mobbing w pracy?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

3. Wypowiedzenie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie od psychiatry

 

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Tak mówią przepisy. Jeśli jednak nieobecność pracownika trwa dłużej niż 3 miesiące, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. 

 

Trzeba przypomnieć, że w przypadku otrzymania wypowiedzenia, mamy możliwość odwołania się do sądu pracy. Mamy też prawo twierdzić, że nastąpiło wypowiedzenie umowy pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

 

Jednocześnie — wypowiedzenie umowy o pracę przez osobę przebywającą na L4 od psychiatry jest możliwe. Jeśli zechcesz zrezygnować z pracy w czasie przebywania na zwolnieniu, możesz to zrobić bez względu na to, ile czasu jesteś nieobecny w firmie. 

 

Masz również prawo iść na zwolnienie lekarskie w momencie, w którym dostałeś wypowiedzenie. Oczywiście otrzymasz L4 tylko wtedy, jeśli psychiatra zdecyduje, że są ku temu podstawy. Dla wielu osób zwolnienie z pracy wiąże się z dużym kryzysem psychicznym, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. 

 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry a powrót do pracy

 

Gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim (od psychiatry lub od innego lekarza), nie może w tym czasie pracować. Nikt nie będzie kontrolować, gdzie w tym czasie przebywa i co robi, ale działalność zawodowa jest na L4 niemożliwa.

 

Jednak długie przebywanie na zwolnieniu lekarskim może być podstawą do kontroli z ZUS-u, która zweryfikuje, czy pracownik nie jest w tym czasie na wakacjach, czy nie uczestniczy w kursie lub szkoleniu i — przede wszystkim — czy nie podjął pracy zarobkowej. 

 

Zobacz też: Zmiana pracy — kiedy i jak zmienić bez stresu? Co z urlopem? (20 porad)

 

4. Czy na zwolnienie lekarskim pracownik otrzyma 100% wynagrodzenia?

 

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia od psychiatry (tak jak w przypadku każdego innego L4) pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia. Jeśli lekarz zdecyduje się przedłużyć zwolnienie, pacjent otrzyma wtedy zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący również 80% wynagrodzenia.

 

Za ten pierwszy okres zwolnienia płaci pracodawca. Nazywamy go wynagrodzeniem chorobowym. Za kolejne dni, tygodnie lub miesiące płaci ZUS. Pracownik otrzymuje wtedy zasiłek chorobowy.

 

Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne ZUS i NFZ 2021. Ile wynosi składka?

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

Oceń mój artykuł: zwolnienie lekarskie od psychiatry
Średnia: 4.28 (25 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły