

Tutaj znajdziesz szczegółowy przewodnik wypełniania druku ZUS ZUA. Dowiesz się, jak krok po kroku wypełniać kolejne części i pola druku ZUS ZUA.
Poprawne wypełnienie druku ZUS ZUA może sprawiać trudności. Jest tu dużo pól, które nie są jasno opisane. Zresztą — nikt nie musi znać na pamięć kodów tytułów ubezpieczeń.
Jeśli wypełniasz druk ZUS ZUA, ale nie wiesz do końca, jak to zrobić, znalazłeś się we właściwym miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
ZUS ZUA to druk, który wypełnia płatnik w celu zgłoszenia osoby do ubezpieczeń (społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego) lub wprowadzenia zmian w danych.
Płatnikiem składek jest np. pracodawca (który płaci składki w imieniu pracowników) albo osoba prowadząca działalność gospodarczą (która sama opłaca w ZUS swoje składki).
ZUS ZUA online jest dostępny tutaj. Żeby go wypełnić, warto założyć najpierw konto w PUE (Platformie Usług Elektronicznych ZUS).
Będzie Ci również potrzebny certyfikat kwalifikowany oraz PIN do certyfikatu kwalifikowanego lub login i hasło do profilu zaufanego ePUAP.
Uwaga: Pracodawca ma tylko 7 dni od dnia podpisania umowy o pracę z osobą, którą zatrudnia, na zgłoszenie jej do ubezpieczeń społecznych.
Zobacz też: Własna działalność gospodarcza — jak założyć firmę?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Teraz po kolei omówimy każdą część druku ZUS ZUA i podpowiemy, jak ten dokument wypełnić.
W pierwszym punkcie trzeba zaznaczyć pole ZGŁOSZENIE DO UBEZPIECZEŃ lub ZGŁOSZENIE ZMIANY DANYCH OSOBY UBEZPIECZONEJ — w zależności od tego, co jest Twoim celem.
Zaznaczenie pola oznacza postawienie „X” w odpowiednim kwadraciku.
W paragrafie II wpisuje się dane identyfikacyjne płatnika składek (czyli przedsiębiorcy), a więc:
Pola 04 i 05 wypełnia się tylko w sytuacji, gdy płatnikowi składek nie nadano numerów NIP, REGON lub PESEL.
Wszystkie te dane dotyczą oczywiście przedsiębiorcy.
W paragrafie III wpisuje się dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń, a więc np. pracownika.
Pole 01 to PESEL. Pole 02 pomijamy.
W polu 03 trzeba zaznaczyć rodzaj dokumentu, a więc wpisać:
1 — jeśli osoba zgłaszana do ubezpieczeń legitymuje się dowodem osobistym
2 — jeżeli osoba zgłaszana do ubezpieczeń legitymuje się paszportem.
Pole 04 to seria i numer dowodu lub paszportu. W Polu 04 powinno znaleźć się nazwisko osoby zgłaszanej do ubezpieczeń, a w polu 06 jej pierwsze imię. Pole 07 przeznaczone jest do wpisania daty urodzenia osoby zgłaszanej do ubezpieczeń.
Co wpisać w tych polach, jest raczej jasne. Uważaj tylko na pole 01 — tutaj trzeba umieścić drugie imię osoby zgłaszanej do ubezpieczeń.
Kod tytułu ubezpieczenia składa się z 6 znaków, oznaczających:
Kody wykorzystywane najczęściej przy wypełnianiu ZUS ZUA to:
01 10 — pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu
01 11 — pracownik podlegający ubezpieczeniom społecznym i z mocy przepisów szczególnych niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu
01 12 — osoba pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia.
W pozostałych dwóch polach wystarczy wpisać 00.
Więcej na temat kodów tytułu ubezpieczenia przeczytasz tutaj.
W tym miejscu druku ZUS ZUA trzeba wpisać:
W polu 01 — datę powstania obowiązku ubezpieczeń. Termin ten należy liczyć od następnego dnia po nawiązaniu stosunku pracy
W polach obok zaznacza się rodzaj ubezpieczeń, do których zgłasza się daną osobę.
W punkcie VII (w polu 01) druku ZUS ZUA należy wpisać datę powstania obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dla pracownika obowiązek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS powstaje od dnia nawiązania stosunku pracy i trwa do dnia jego ustania.
W polu 02 wpisujemy kod oddziału NFZ.
Wskazówka: W przypadku zgłaszania danej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, podaj taką samą datę podlegania tym ubezpieczeniom.
Ubezpieczenia społeczne są dobrowolne np. w przypadku osób, które mają więcej niż jeden tytuł do ubezpieczenia (np. etat i umowę zlecenie).
W polach 01, 03 i 05 trzeba wpisać „X” odpowiednio do rodzaju ubezpieczenia, a w polach 02, 04, 06 daty, od których osoba zgłaszana wnosi o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznymi (dzień / miesiąc / rok).
Wskazówka: Osoby zgłaszane do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego obejmowane są ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń zostanie dokonane w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Osoby zgłaszane do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, podlegające
równocześnie z danego tytułu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, należy zgłaszać
do wszystkich ubezpieczeń od tej samej daty.
W tym przypadku dane o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym dotyczą osób niepracujących, które pragną mieć opiekę zdrowotną. Tutaj przedsiębiorca może zgłosić do ubezpieczenia członka swojej rodziny.
W tym miejscu, podobnie jak w punkcie VII, trzeba wpisać datę rozpoczęcia ubezpieczenia (dzień / miesiąc / rok) oraz kod oddziału NFZ.
Blok X pole 02 i 03 wypełnia się w celu zgłoszenia / korekty danych dotyczących okresu sprzed
1 stycznia 2009 r.
W polu 01 trzeba wpisać kod zawodu wykonywanego przez osobę zgłaszaną do ubezpieczeń. Te kody znajdziesz tutaj.
W części XI druku ZUS ZUA wpisuje się pełen adres zameldowania na stałe miejsce pobytu osoby zgłaszanej do ubezpieczeń.
W części XII druku ZUS ZUA wpisuje się pełen adres zamieszkania osoby zgłaszanej do ubezpieczeń.
W tej części trzeba wpisać adres osoby ubezpieczanej. Jeśli we wszystkich trzech przypadkach jest to ten sam adres, nie trzeba go powtarzać w każdej części druku ZUS ZUA. Wystarczy wypełnić część XI, a pozostałe zostawić puste.
W dwóch ostatnich częściach druku ZUS ZUA należy się podpisać. Muszą to zrobić zarówno płatnik składek, jak i osoba zgłaszana do ubezpieczeń.
Podpis jest jednocześnie oświadczeniem o tym, że dane w formularzu są prawdziwe i poprawnie zapisane.
Zobacz też: Podanie o rozwiązanie umowy o pracę: wzór do pobrania [PDF]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Z artykułu dowiesz się, gdzie szukać ofert pracy w ZUS, na jakie zarobki możesz liczyć, jakie są opinie o tej pracy i jak napisać skuteczne CV do ZUS-u.
Sprawdź, jak zarejestrować się jako bezrobotny (w urzędzie pracy lub online), jakich dokumentów potrzebujesz i jakie warunki musisz spełnić.
Sprawdź, czy po ustaniu zatrudnienia można być na zwolnieniu lekarskim i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Dowiedz się co z L4, gdy kończy się umowa.