Ubezpieczenie społeczne - co to? Kto płaci składki 2024?
Stwórz CV terazCo miesiąc z Twojej pensji odpływa do ZUS-u pewna część zarobków. Gdzie idzie i co z tego będziesz mieć w przyszłości?
Ubezpieczenie społeczne to bardzo ważna kwestia, która dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę, a w pewnej części również tych, którzy mają umowę zlecenie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest ubezpieczenie społeczne
- do czego uprawniają ubezpieczenia społeczne
- jak wysokie są stawki na ubezpieczenie społeczne.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Ubezpieczenie społeczne — co to?
Ubezpieczenie społeczne to ubezpieczenie państwowe, które zapewnia obywatelowi bezpieczeństwo finansowe w razie wypadku, choroby czy po przejściu na emeryturę.
Ubezpieczenie społeczne składa się z:
- ubezpieczenia emerytalnego
- ubezpieczenia rentowego
- ubezpieczenia wypadkowego
- ubezpieczenia chorobowego.
Uczestnictwo w ubezpieczeniach społecznych jest obowiązkowe dla osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. Oznacza to, że gdy podejmiesz zatrudnienie, pracodawca będzie automatycznie odprowadzał od Twojej pensji składki na ubezpieczenie społeczne.
Ubezpieczenie społeczne — umowa zlecenie
Jeśli masz umowę zlecenie, obejmują Cię tylko następujące obowiązkowe ubezpieczenia w ramach ubezpieczenia społecznego:
- emerytalne
- rentowe
- wypadkowe.
Oczywiście, możesz zdecydować się również dobrowolnie opłacać ubezpieczenie chorobowe. W takim przypadku trzeba o tym poinformować zleceniobiorcę, a ten ma obowiązek zgłosić Cię również do ubezpieczenia chorobowego.
Dokładnie tak samo wygląda sytuacja osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Wskazówka: Jeśli pracujesz na podstawie umowy o dzieło, nie obejmują Cię żadne ubezpieczenia społeczne.
Do czego uprawniają ubezpieczenia społeczne?
Oto, do czego uprawnia cały pakiet ubezpieczeń społecznych:
- Ubezpieczenie emerytalne — z tego ubezpieczenia dostaniesz emeryturę, gdy osiągniesz wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
- Ubezpieczenie rentowe — to ubezpieczenie uprawnia do renty w razie utraty zdolności do pracy.
- Ubezpieczenie wypadkowe — z tego ubezpieczenia dostaniesz zasiłek chorobowy, jednorazowe odszkodowanie lub rentę, jeśli niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
- Ubezpieczenie chorobowe — z tego ubezpieczenia otrzymasz zasiłek chorobowy (za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim), opiekuńczy (za czas opieki nad dzieckiem) i macierzyński (po urodzeniu dziecka).
Dobrowolne ubezpieczenie społeczne
Jeśli nie podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, możesz ubezpieczyć się dobrowolnie. Ta opcja przewidziana jest dla osób, które:
- mieszkają w Polsce
- nie mieszkają w Polsce, ale wcześniej były objęte obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym
- nie mieszkają w Polsce, ale korzystają z tak zwanej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Na dobrowolne ubezpieczenie społeczne może zdecydować się również osoba, która prowadziła działalność gospodarczą, a następnie ją zamknęła i np. pozostaje na bezrobociu lub zarabia na podstawie umowy o dzieło. Aby ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie, należy złożyć do ZUS wniosek ZUS ZUA.
Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne ZUS i NFZ. Ile wynosi składka?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Składki na ubezpieczenie społeczne pracownika (2024)
Trzeba wiedzieć, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dotyczy zarówno pracownika, jak i pracodawcy.
Składki, które odprowadzane są od wynagrodzenia pracownika, wynoszą:
- na ubezpieczenie emerytalne — 9,76% podstawy wymiaru
- na ubezpieczenia rentowe — 1,5% podstawy wymiaru
- na ubezpieczenie chorobowe — 2,45% podstawy wymiaru.
Składkę na ubezpieczenie wypadkowe w całości finansuje płatnik, którym jest Twój pracodawca.
Składki na ubezpieczenie społeczne, które opłaca pracodawca, wynoszą:
- na ubezpieczenie emerytalne — 9,76% podstawy wymiaru
- na ubezpieczenie rentowe — 6,5% podstawy wymiaru
- na ubezpieczenie wypadkowe — 1,67% podstawy wymiaru
Tu warto dodać, że składka na ubezpieczenie wypadkowe może być różna dla różnych płatników, bo jest ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń.
Ale gdzie właściwie trafiają wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne?
W Polsce podstawowym organem, który zarządza systemem powszechnych ubezpieczeń społecznych, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS. Istnieje również KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), do której spływają składki od rolników i członków ich rodzin.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
A Ty, jaką masz opinię na temat opłacania składek na ubezpieczenie społeczne? Podziel się nią w komentarzu pod artykułem.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.