Moje konto
Umowa zlecenie a emerytura 2021 (wysokość i staż pracy)

Umowa zlecenie a emerytura 2021 (wysokość i staż pracy)

Czy umowa zlecenie wlicza się stażu pracy i do emerytury? Czy umowa zlecenie ma wpływ na wysokość emerytury? Tu znajdziesz odpowiedzi na oba pytania.

Umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, a więc do emerytury również nie, chociaż istnieje od tego wyjątek. Jeśli chodzi o wysokość emerytury, to oskładkowana umowa zlecenie ma jak najbardziej wpływ na to, ile pieniędzy będzie otrzymywał emeryt. 

 

Wciąż nie wszystko jest jasne? 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy liczonego do emerytury
  • czy umowa o pracę ma znaczenie przy obliczaniu wysokości emerytury
  • jakie składki ZUS opłaca zleceniodawca w przypadku zawarcia umowy z emerytem.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Stwórz CV teraz

 

Umowa zlecenie a emerytura
Umowa zlecenie a emerytura

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

1. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

 

Umowa zlecenie nie wlicza się do stażu pracy, na podstawie którego określa się datę przejścia na emeryturę. Nawet pomimo tego, że były od niej odprowadzane składki emerytalne. Do stażu pracy wliczają się tylko okresy pracy na podstawie umowy o pracę.

 

Wszystko dlatego, że umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, której nie reguluje Kodeks pracy. Zleceniobiorcy mają mniej praw niż osoby zatrudnione na umowę o pracę. Przede wszystkim — nie otrzymują takiej ochrony pracowniczej, jak pracownicy.

 

Kiedy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

 

Umowa cywilnoprawna może jednak spełniać znamiona stosunku pracy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w wyznaczonym miejscu i czasie oraz gdy otrzymuje za to ustalone wynagrodzenie. Wtedy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy, a więc i do emerytury.

 

Dla porządku dodajmy, że według Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce prawo do emerytury uzyskują kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Minimalny staż pracy musi w wynosić odpowiednio 20 i 25 lat.

Wskazówka: Staż pracy ma wpływ na takie przywileje pracownicze, jak prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę, odprawy, a także do nagrody jubileuszowej

Umowa zlecenie a wysokość emerytury

 

Od umowy zlecenie powinno się odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne, w tym składki emerytalne (bo są one obowiązkowe w przypadku tej umowy). To dlatego czas, w którym pracowałeś na zleceniu, będzie się liczył przy ustalaniu wysokości emerytury.

 

Zobacz też: Jak napisać CV dla emeryta? — przykłady i porady

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Umowa zlecenie z emerytem a składki ZUS 2021

 

Emeryt może dorabiać sobie do emerytury bez żadnych konsekwencji, jeśli jego przychód nie jest wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia. Bez względu na to, czy jest to umowa o pracę, czy umowa cywilnoprawna. 

 

W praktyce pracodawcy najchętniej podpisują z emerytami umowy zlecenia. 

Wskazówka: Emeryt może dorabiać nawet na kilku umowach zlecenie. 

Jak czytamy w dokumentach przygotowanych przez ZUS, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy-zlecenia, która ma jednocześnie ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile równocześnie nie pozostaje w stosunku pracy. 

 

Od 1 stycznia 2010 r. emeryt-zleceniobiorca podlega także obowiązkowo ubezpieczeniu

wypadkowemu. 

 

Zleceniodawca, który zleca wykonanie pracy emerytowi, musi więc odprowadzać za niego:

 

  • składkę na ubezpieczenie emerytalne (9,76% kwoty brutto wynagrodzenia pokrywane przez emeryta oraz zleceniodawcę, czyli razem 19,52% podstawy wymiaru)
  • składkę na ubezpieczenie rentowe (w wysokości 8% podstawy wymiaru, pokrywaną przez zleceniodawcę)
  • składkę na ubezpieczenie wypadkowe (1,67% podstawy wymiaru).

 

Składki na ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne są dla emeryta wykonującego pracę na podstawie umowy zlecenie dobrowolne.

Wskazówka: Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie opłaca się w przypadku, gdy zleceniobiorca ukończył 55 lat w przypadku kobiety lub 60 lat w przypadku mężczyzny.

Zobacz też: Wypowiedzenie umowy zlecenia 2021 — wzór do pobrania w PDF

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.

Oceń mój artykuł: umowa zlecenie a emerytura
Średnia: 5 (2 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły