Moje konto
Stosunek pracy — definicja z Kodeksu pracy [+ Jakie umowy?]

Stosunek pracy — definicja z Kodeksu pracy [+ Jakie umowy?]

Nie wiesz, co oznacza pojęcie stosunek pracy? Tutaj znajdziesz definicję. Dowiesz się też, czy zawarcie umowy zlecenie oznacza nawiązanie stosunku pracy.

Stosunek pracy — co to właściwie oznacza? Pojęcie występuje w przepisach prawa, umowach i żargonie HR-owców, ale czym jest w praktyce? W tym artykule zrozumiale i dokładnie wszystko wyjaśnimy.

 

Dowiesz się również: 

  • czy pojęcie stosunek pracy odnosi się także do umów cywilnoprawnych
  • które przepisy Kodeksu pracy regulują stosunek pracy
  • jak powstaje stosunek pracy.

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

kreator cv
kreator cv

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz CV teraz

 

1. Stosunek pracy — definicja

 

Stosunek pracy to pojęcie opisane w Kodeksie pracy. Oznacza relację prawną pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

 

Trzeba również dodać, że Kodeks pracy w art. 22. § 1 jasno wskazuje, że pracownik, który pozostaje w stosunku pracy z danym pracodawcą, wykonuje pracę pod kierownictwem tego pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczony.

 

Czy umowa zlecenie to stosunek pracy?

 

Stosunek pracy dotyczy tych osób, które podpisały z danym pracodawcą umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną, która spełnia powyższe zasady. Jeśli więc podpisałeś umowę zlecenie, na której podstawie wykonujesz pracę w wyznaczonym miejscu i czasie oraz otrzymujesz za to ustalone wynagrodzenie, nawiązałeś stosunek pracy. 

 

Zobacz też: Umowa o dzieło — wzór, podatek. Czym się różni od zlecenia?

 

Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jak powstaje stosunek pracy?

 

Stosunek pracy powstaje przede wszystkim poprzez zawarcie umowy o pracę (lub cywilnoprawnej) pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Mamy trzy rodzaje umów o pracę: na czas próbny, na czas określony (w tym umowa na zastępstwo) i na czas nieokreślony

 

Jest jeszcze kilka innych trybów nawiązania stosunku pracy. Oto one.

 

Rodzaje stosunków pracy

 

Stosunek pracy może powstać na skutek:

  • zawarcia umowy o pracę
  • powołania
  • mianowania
  • wyboru
  • zawarcia spółdzielczej umowy o pracę.

 

Stosunek pracy na podstawie powołania

 

Gdy mówimy o powołaniu, mamy na myśli zatrudnianie na stanowiskach samorządowych, np. wójta, skarbnika gminy, skarbnika powiatu i skarbnika. Powołuje się również Głównego Inspektora Pracy i jego zastępców oraz dyrektorów instytucji kulturalnych. 

 

Stosunek pracy na podstawie mianowania

 

Mianować można pracowników urzędów państwowych, nauczycieli, sędziów, pracowników samorządowych, pracowników służby cywilnej oraz pewne grupy pracowników naukowych.

 

Stosunek pracy na podstawie wyboru

 

Jeśli chodzi o wybór kogoś na daną funkcję, to nie powoduje on automatycznie nawiązania stosunku pracy. Osoba wybrana musi wyrazić zgodę i podpisać stosowną umowę. Na podstawie wyboru stosunek pracy nawiązują pracownicy samorządowi oraz etatowi członkowie organizacji społecznych, stowarzyszeń, partii, związków zawodowych i spółek prawa handlowego.

 

Spółdzielczy stosunek pracy

 

Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w spółdzielniach pracy. Istotne są tu dwie kwestie. Każdy członek spółdzielni musi pozostawać w stosunku pracy ze spółdzielnią i jest zobowiązany świadczyć pracę na jej rzecz. Otrzymuje oczywiście (jak w przypadku każdego stosunku pracy) wynagrodzenie.

 

Zobacz też: Wypowiedzenie umowy o pracę —wzór jak napisać [PDF, DOC]

 

Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, związane z definicją pojęcia „stosunek pracy”, śmiało dodaj komentarz na forum poniżej artykułu. Postaramy się odpowiedzieć. 

Oceń mój artykuł: stosunek pracy
Średnia: 5 (3 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły