Okres ochronny przed emeryturą 2024 - dla kogo? Ile trwa?
Stwórz CV terazZ badania InterviewMe „Czy Polacy boją się emerytury?” wynika, że aż 33% z nas planuje pracować na starość, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe.
Jednocześnie 56% Polaków w ogóle nie oszczędza pieniędzy na emeryturę, a 2 na 3 badanych nie wierzy, że państwo zagwarantuje im wypłaty emerytur.
Te dane sugerują, że praca do późnej starości dla wielu z nas będzie jedynym sposobem na przeżycie na zadowalającym, a nawet minimalnym poziomie.
Dlatego tak ważna jest gwarancja utrzymania pracy tuż przed przejściem na emeryturę. Chodzi o tzw. okres ochronny przed emeryturą.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest okres ochronny przed emeryturą i jakie daje prawa pracownikowi
- komu przysługuje ochrona przedemerytalna
- jak wyliczyć okres ochronny przed emeryturą.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Co to jest okres ochronny przed emeryturą i jakie daje prawa?
Okres ochronny przed emeryturą (nazywany też po prostu ochroną przedemerytalną) ma na celu ochronę starszych osób przed zwolnieniem.
Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
Przepisów tych nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub w sytuacji ogłoszenia upadłości i likwidacji pracodawcy.
Należy też pamiętać, że okres ochronny przed emeryturą nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym. W przypadku ciężkiego naruszenia zasad przez pracownika może on zostać zwolniony.
Okres ochronny przed emeryturą a obniżka pensji
Ponadto, w czasie okresu ochronnego przed emeryturą pracodawca nie może obniżyć pensji pracownika. Wyjątkiem są trzy przypadki, o których informuje serwis biznes.gov.pl. Warunki pracy lub płacy można wypowiedzieć pracownikowi przed emeryturą, kiedy:
- wprowadzono nowe zasady wynagradzania dotyczące ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy
- stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania
- pracownik w sposób niezawiniony utracił uprawnienia konieczne do wykonywania dotychczasowej pracy.
Może Cię również zainteresować: Świadczenie przedemerytalne — ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Komu przysługuje okres ochronny przed emeryturą
Jakie warunki należy spełnić, aby zostać objętym ochroną przedemerytalną?
Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z Kodeksem pracy ochrona przedemerytalna zaczyna obowiązywać 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, który obecnie dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn — 65.
Przed zwolnieniem chronione są zatem 56-letnie kobiety i 61-letni mężczyźni. W przypadku osób, które mają prawo do wcześniejszej emerytury, ochrona przedemerytalna zaczyna obowiązywać 4 lata przed osiągnięciem obniżonego wieku emerytalnego.
Należy też pamiętać o konieczności posiadania określonego stażu pracy umożliwiającego uzyskanie prawa do emerytury. Obecnie wynosi on 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Ponadto okres ochronny przed emeryturą dotyczy tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony, jeśli okres zatrudnienia pozwoli osiągnąć wiek emerytalny (jeśli umowa na czas określony wygasa wcześniej, to ochrona przedemerytalna nie obowiązuje).
Należy mieć też świadomość, że pracodawca może nam wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę nawet 1 dzień przed dniem, w którym pozostaną nam 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Jest to zgodne z przepisami i nie ma tutaj znaczenia, że okres wypowiedzenia zakończy się już w czasie, w którym obowiązywałby okres ochronny przed emeryturą.
Może Cię również zainteresować: Odprawa emerytalna — komu przysługuje i ile wynosi?
3. Jak wyliczyć okres ochronny przed emeryturą?
Chcesz wyliczyć, kiedy zacznie obowiązywać Cię okres ochronny przed emeryturą? Na szczęście to bardzo proste!
Obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a ochrona przedemerytalna zaczyna obowiązywać 4 lata wcześniej. Musisz zatem obliczyć, kiedy wypadają Twoje 56. lub 61. urodziny.
Przykład:
Jesteś kobietą i urodziłaś się 20 stycznia 1985 roku.
Wiek emerytalny (60 lat) osiągniesz 20 stycznia 2045 roku.
Ochrona przedemerytalna obejmie Cię 20 stycznia 2041 roku.
Ważne! Pamiętaj, że warunkiem objęcia ochroną przed emeryturą jest również staż pracy — 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat u mężczyzn.
Może Cię również zainteresować: Praca dla emeryta — gdzie ją znaleźć, na co uważać?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Masz własne obserwacje związane z ochroną przedemerytalną i stosunkiem pracodawców do starszych pracowników? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.