Moje konto
Czy Polacy boją się emerytury? Badanie 2021

Czy Polacy boją się emerytury? Badanie 2021

Jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy? Czy oszczędzają pieniądze na starość i wierzą w państwowe emerytury? Wyniki badania.

czy polacy boją się emerytury badanie

 

ZUS zbankrutuje! 

 

Polski system emerytalny czeka zapaść!

 

Media i eksperci często straszą nas głodowymi emeryturami, a nawet upadkiem systemu emerytalnego w Polsce. Jednocześnie, z udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych zrezygnowało już 60% uprawnionych. Czyżby Polacy nie ufali, że państwo może im zapewnić spokojną starość? 

 

Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy wierzą jeszcze, że czeka ich w emerytura „pod palmami” i czy mimo wielu niepokojących sygnałów potrafią zachować spokój i indywidualnie zabezpieczyć swoją finansową przyszłość.

 

Jak będzie wyglądać jesień życia Polaków z finansowego punktu widzenia? Zapytaliśmy o to prawie 1000 ankietowanych. Oto wyniki naszego najnowszego badania „Czy Polacy boją się emerytury?”.

 

Umiesz liczyć, licz na siebie

 

czy polacy boją się emerytury badanie

 

Chociaż większość Polaków (60%) nie obawia się momentu przejścia na emeryturę, to jednocześnie 2/3 badanych nie ma zaufania do władzy, że zagwarantuje im wypłaty emerytur.

 

Czego boi się najbardziej pozostałe 40% Polaków?

 

 • Braku środków do życia na emeryturze - 61%
 • Obniżenia poziomu życia na emeryturze - 33%
 • Braku pracy na emeryturze - 6%

 

Czy 40% to dużo? Dla porównania, z badania „Retirement Insecurity 2019. Americans’ Views of the Retirement Crisis” przygotowanego przez National Institute on Retirement Security wynika, że braku bezpieczeństwa finansowego na emeryturze obawia się aż 58% Amerykanów.

 

Co ciekawe, w naszym kraju emerytury bardziej boją się kobiety. Obawy z nią związane wyraziło 46% Polek i 34% Polaków. Nie jest to zaskoczeniem — emerytury kobiet w Unii Europejskiej są średnio o 30% niższe niż emerytury mężczyzn. 

 

Cieszyć może natomiast fakt, że emerytury najmniej boją się osoby starsze powyżej 55. roku życia (tylko 13% z nich). Takie wyniki mogą sugerować, że większość Polaków zbliżających się do wieku emerytalnego jest przygotowanych na ten nowy etap w życiu. Lub po prostu są pogodzeni z tym, co ich czeka.

 

Jakie plany emerytalne mają Polacy? Okazuje się, że większość z nich będzie chciała (39%) lub musiała (16%) pracować, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Tylko 45% zamierza przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem wymaganego wieku.

 

W tym przypadku również widać wyraźną różnicę w poszczególnych grupach wiekowych. Wśród młodych ankietowanych poniżej 40. roku życia od razu przejść na emeryturę chce tylko 37% osób. W przypadku starszych Polaków jest to już 53%.

 

Wiąże się to na pewno z bardzo niskim zaufaniem do władzy wśród młodych Polaków. Aż 81% osób poniżej 25. roku życia nie ufa, że państwo zagwarantuje im wypłatę emerytury. W przypadku Polaków po 55. roku życia takie obawy ma 52% badanych.

 

Osoby, które będą chciały (lub musiały) pracować podczas emerytury, mogą niestety zetknąć się z problemem dyskryminacji ze względu na wiek. Jak wynika z badania Zety, doświadczyło jej aż 47% Amerykanów, a 39% było jej świadkami. W Stanach Zjednoczonych zjawisko to dotyczy kobiet po 37. roku życia i mężczyzn w wieku ponad 41 lat.

 

Wiemy już, jakie obawy związane z przejściem na emeryturę mają Polacy.

 

Jednak czy w ogóle zdajemy sobie sprawę z tego, jaka będzie wysokość naszych emerytur? I w jakim stopniu pokryją się one z naszymi oczekiwaniami?

 

Ile będziesz miał emerytury? Nie wiem, ale zakładam najgorsze

 

czy polacy boją się emerytury badanie

 

Aż 73% badanych przyznało, że nie wiedzą, jaka będzie wysokość ich emerytur. Oczywiście w tym przypadku również znaczenie ma wiek. Niestety wśród najstarszych badanych powyżej 55. roku życia, przyszłej wysokości emerytury wciąż nie zna 42% osób.

 

Spośród 27% osób, które znają wysokość tego świadczenia, poniżej 1000 zł otrzyma 13% badanych, między 1000 a 2000 zł — 27%, między 2000 a 3000 zł — 25%, a między 3000 a 5000 zł — 21%.

 

Nic dziwnego, że aż 2/3 Polaków uważa, że państwowa emerytura nie wystarczy im na przeżycie nawet na minimalnym poziomie. Co gorsza, uważa tak również 61% osób powyżej 55. roku życia! I trudno im się dziwić. Aktualnie wylicza się, że do przeżycia miesiąca na najniższym poziomie potrzebny jest dochód 1467 zł netto. Co 10. osoba będzie otrzymywać emeryturę w wysokości poniżej tego poziomu.

 

Jaka wysokość emerytury pozwoliłaby przeżyć Polakom na minimalnym poziomie?

 

 • Poniżej 1000 zł - 3%
 • Między 1000 a 2000 zł - 21%
 • Między 2000 a 3000 zł - 45%
 • Między 3000 a 5000 zł - 22%
 • Między 5000 a 7000 zł - 5%
 • Między 7000 a 10 000 zł - 1%
 • Powyżej 10 000 zł - 3%

 

Jak więc łatwo policzyć, emeryturę poniżej 2000 zł będzie miało 40% Polaków. W opinii aż 76% naszych respondentów, aby przeżyć nawet na minimalnym poziomie, potrzebne jest zdecydowanie wyższe świadczenie.

 

Jeszcze więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że emerytura nie pozwoli im na życie na satysfakcjonującym poziomie. Takie obawy ma aż 3 na 4 badanych. Bardziej boją się tego kobiety (81% przy 68% mężczyzn).

 

Jaka wysokość emerytury zapewniłaby Polakom życie na satysfakcjonującym poziomie na emeryturze?

 

 • Poniżej 1000 zł - 4%
 • Między 1000 a 2000 zł - 11%
 • Między 2000 a 3000 zł - 36%
 • Między 3000 a 5000 zł - 33%
 • Między 5000 a 7000 zł - 10%
 • Między 7000 a 10 000 zł - 3%
 • Powyżej 10 000 zł - 3%

 

Jak te marzenia mają się do rzeczywistości?

 

Z raportu ZUS „Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2020 roku” wynika, że emerytury powyżej 3000 zł wypłacane są zaledwie... 24% Polaków.

 

Nic więc dziwnego, że 70% Polaków przyznaje w badaniu InterviewMe, że na emeryturze będą musieli obniżyć swój poziom życia.

 

Jak widać, dla większości Polaków emerytura maluje się w ciemnych barwach. Czy w związku z tym mamy awaryjny plan działania? Dowiesz się tego w kolejnym rozdziale.

 

Brak planu B

 

czy polacy boją się emerytury badanie

 

Jednym z najbardziej zatrważających wniosków badania InterviewMe jest to, że 56% Polaków nie oszczędza samodzielnie pieniędzy na emeryturę. Dotyczy to zarówno młodszych (58%), jak i starszych (55%) osób.

 

Na dodatek 19% osób nie ma żadnego pomysłu, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na emeryturze. Jakie plany mają pozostali Polacy?

 

W jaki sposób Polacy chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo na emeryturze?

 

 • Korzystając ze zgromadzonych wcześniej oszczędności - 26%
 • Pracując na niepełny etat podczas emerytury - 19%
 • Brak planu - 19%
 • Pracując na pełny etat podczas emerytury - 14%
 • Wynajmując nieruchomości - 6%
 • Korzystając z państwowej emerytury - 5%
 • W inny sposób - 5%
 • Sprzedając majątek (np. nieruchomości) - 3%
 • Korzystając z pomocy rodziny (np. dzieci) - 3%

 

Chociaż większość Polaków przyznaje, że nie oszczędza na emeryturę, to jednocześnie aż 49% chciałoby przejść na nią już teraz. Jest to oczywiście w dużym stopniu zależne od wieku (64% osób w wieku powyżej 55 lat i 37% w wieku poniżej 40 lat).

 

Problemy Polaków z oszczędzaniem wykazało również badanie InterviewMe „Życie bez pensji”. Wynika z niego, że aż 24% naszych rodaków nie ma żadnych oszczędności, a u 22% wystarczyłyby one na maksymalnie 2 tygodnie.

 

Jednak brak odpowiedniego przygotowania do emerytury to również problem obywateli innych krajów. Z badania przygotowanego przez serwis Bankrate wynika, że 52% Amerykanów nie gromadzi wystarczających oszczędności na emeryturę.

 

A co z Polakami, którzy samodzielnie gromadzą środki na czas emerytury? Jakie są ich ulubione sposoby oszczędzania?

 

czy polacy boją się emerytury badanie

 

W tym przypadku również wyraźnie widać brak zaufania do państwa. Polacy, którzy decydują się na oszczędzanie, znacznie chętniej robią to na własną rękę.

 

Jak zatem wypadamy w kwestii przygotowania do emerytury na tle innych krajów? Postanowiła to sprawdzić firma ubezpieczeniowa Aegon. Z jej rankingu wynika, że w 2020 roku Polska spośród 15 ocenionych państw wypadła lepiej tylko od Hiszpanii oraz Japonii. Przyznano nam ocenę 5,3 na 10 (za słaby uznawany jest wynik poniżej 6).

 

Niestety w tym roku i najbliższych latach sytuacja może się jeszcze pogorszyć. W badaniu InterviewMe aż 40% osób przyznało, że w wyniku pandemii koronawirusa straciło część oszczędności przeznaczonych na emeryturę. Jak łatwo się domyślić, kryzys najbardziej dotknął osoby pracujące w gastronomii — przyznało się do tego 54% pracowników z tej branży.

Z badania InterviewMe wynika, że Polacy nie wierzą w państwowe emerytury, a jednocześnie nie mają planu B i nie oszczędzają pieniędzy na starość. Mimo to 60% badanych nie boi się momentu przejścia na emeryturę. Te dane mogą mocno niepokoić, ponieważ sugerują, że Polacy zakładają, że „jakoś to będzie” i po prostu starają się nie myśleć o przyszłości. Należy mieć jednak świadomość tego, że obecnie około 3/4 emerytów otrzymuje świadczenie poniżej 3000 zł brutto, które w wielu przypadkach nie starcza na życie na satysfakcjonującym, a w dużych miastach — nawet na minimalnym poziomie. Mam więc nadzieję, że wyniki raportu skłonią wiele osób do tego, aby zacząć planować swoją finansową przyszłość.
Piotr SosnowskiPiotr SosnowskiGłówny ekspert kariery w InterviewMe

Najważniejsze wnioski z badania

 

Podsumujmy najważniejsze i najciekawsze wyniki badania „Czy Polacy boją się emerytury?”:

 • aż 40% Polaków obawia się momentu przejścia na emeryturę. Około 61% z nich boi się braku środków do życia
 • około 55% będzie chciało lub musiało pracować podczas emerytury
 • 2 na 3 badanych nie ma zaufania do państwa, że zagwarantuje im wypłatę emerytury
 • 3/4 Polaków nie wie, jaka będzie wysokość ich emerytury, a jednocześnie 2/3 uważa, że nie wystarczy ona na życie nawet na minimalnym poziomie
 • aż 70% badanych zakłada, że na emeryturze będą musieli obniżyć swój poziom życia
 • ponad połowa Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę, a 19% nie ma planu na to, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na starość
 • aż 40% badanych straciło część oszczędności przeznaczonych na emeryturę w wyniku pandemii koronawirusa.

 

Metodologia badania

 

W badaniu wzięły udział 944 osoby. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 17 pytań o ich obawy i plany związane z emeryturą.

 

Chcesz podzielić się własnymi refleksjami i planami dotyczącymi momentu przejścia na emeryturę lub oszczędzania? Zachęcamy do komentowania wyników raportu w sekcji poniżej artykułu!

Oceń mój artykuł: czy polacy boja sie emerytury badanie
Średnia: 5 (10 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły