Moje konto
Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków (Badanie 2020)

Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków (Badanie 2020)

Sprawdź, o jakich zawodach marzyli w dzieciństwie Polacy, czy udało im się spełnić te marzenia i jak patrzą na nie z perspektywy czasu. Wyniki badania z 2020 r.

Kim chciałbyś / chciałabyś zostać w przyszłości? Niedawne badanie wykonane na zlecenie firmy LEGO z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu pokazało, że dzieci w wieku 8-12 lat z USA i Wielkiej Brytanii najchętniej zostałyby... youtuberami (vloggerami). Astronauta znalazł się dopiero na piątym miejscu. Czy współczesnym dzieciakom uda się w przyszłości powtórzyć sukces PewDiePie? 

 

A czy komuś z nas udało się zostać tym, kim marzyliśmy? Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy spełniają swoje dziecięce marzenia zawodowe. Ponad 1000 ankietowanych opowiedziało nam m.in. o swoich zawodowych marzeniach z dzieciństwa, stopniu ich realizacji i refleksjach na temat przebiegu swojej kariery zawodowej.

 

Oto wyniki naszego najnowszego badania „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”. 

 

Czy Polakom udaje się spełniać marzenia z dzieciństwa?

 

Z badania InterviewMe wynika, że jedynie… 18% Polaków pracuje obecnie w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie. Spośród pozostałych 82%, tylko 16% zdarzyło się pracować w zawodzie marzeń w przeszłości.

 

Dla porównania, z badania przeprowadzonego przez serwis Zety wynika, że amerykańscy pracownicy spełniają swoja marzenia nieco częściej. W ich przypadku, pracę marzeń z dzieciństwa udało się zdobyć 33% osób. 

 

Co ciekawe, zaledwie 13% Polaków wciąż stara się zdobyć pracę marzeń z dzieciństwa, chociaż prawie 2 na 3 badanych przyznaje, że chcieliby pracować w tym zawodzie.

 

Czy spełnienie dziecięcych marzeń gwarantuje zadowolenie z pracy? Okazuje się, że… nie zawsze. Spośród osób, które pracują lub pracowały w wymarzonym w dzieciństwie zawodzie, usatysfakcjonowanych jest 76%.

 

Badanie pokazało, że Polacy dosyć rzadko pracują w zawodach, o których marzyli. Teraz sprawdźmy, o jakie profesje dokładnie chodzi.

 

zawody marzen badanie

 

Zawody marzeń Polaków z dzieciństwa

 

Jak się okazuje, Polacy w młodości najczęściej marzyli o tradycyjnych zawodach. Chodzi przede wszystkim o służby mundurowe — prawie 10% badanych marzyło o pracy policjanta, a niemal 8% — strażaka.

 

Niemal równie popularne były zawody takie jak lekarz i nauczyciel, a także mniej klasyczna profesja — sportowiec (nieco ponad 7% wskazań).

 

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych zawodów z dzieciństwa znalazł się także muzyk (ponad 4%), weterynarz i aktor (niecałe 4%), kucharz (ponad 3%) oraz modelka (niecałe 3%).

 

zawody marzen badanie

 

Dla porównania, w badaniu serwisu Zety wśród najpopularniejszych zawodów marzeń z dzieciństwa Amerykanów również znaleźli się policjant, lekarz, nauczyciel, sportowiec, muzyk, weterynarz i aktor. Zabrakło z kolei strażaka, kucharza oraz modelki. Ich miejsca zajęli artysta, pisarz oraz właściciel firmy.

 

Marzeniom zawodowym nastolatków przyjrzeli się także eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z badania organizacji wynika, że wśród europejskich uczniów najpopularniejsze zawody to lekarz, nauczyciel, inżynier, business manager, specjalista IT, prawnik, architekt, policjant, psycholog, sportowiec, pielęgniarka, czy też mechanik. 

 

Andreas Schleicher, dyrektor ds. edukacji i umiejętności w OECD zwraca uwagę, że wśród nastolatków wciąż najpopularniejsze są zawody… z XIX i XX wieku. Schleicher tłumaczy to tym, że współczesny świat jest coraz bardziej skomplikowany i wiele osób stara się kurczowo trzymać tego, co znają najlepiej — także w przypadku wyboru ścieżki zawodowej.

 

Co ciekawe, postrzeganie pracy marzeń zmienia się nieco szybciej wśród dziewcząt niż chłopców, którzy niejako utknęli w przeszłości. Różnice między kobietami i mężczyznami widać również w badaniu InterviewMe. Przedstawiliśmy je poniżej.

 

10 zawodów marzeń z dzieciństwa mężczyzn

10 zawodów marzeń z dzieciństwa kobiet

1. Strażak

1. Nauczycielka

2. Policjant

2. Lekarka

3. Sportowiec

3. Policjantka

4. Lekarz

4. Weterynarz

5. Kierowca

5. Muzyczka

6. Programista

6. Aktorka

7. Kucharz

7. Modelka

8. Muzyk

8. Kucharka

9. Właściciel firmy

9. Pielęgniarka

10. Aktor

10. Prawniczka

Jak widać, tylko dwa zawody, policjant i lekarz, znalazły się w pierwszej piątce zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

 

Analizując wyniki badania InterviewMe, nasuwa się pytanie — dlaczego Polacy tak rzadko pracują w zawodach, o których marzyli w dzieciństwie? Spróbujemy na nie odpowiedzieć w kolejnym rozdziale.

 

3. Dlaczego Polacy rezygnują z marzeń?

 

Przede wszystkim należy podkreślić, że postrzeganie „pracy marzeń” zmienia się wraz z wiekiem. W badaniu InterviewMe na pytanie „Czy w dorosłym życiu nadal marzysz o pracy, o której marzyłeś w dzieciństwie?” średnio aż 61% osób odpowiedziało „nie”. Wyniki różniły się jednak znacząco w zależności od wieku badanego (tabelka poniżej).

 

Czy w dorosłym życiu nadal marzysz o pracy, o której marzyłeś w dzieciństwie?

 

Tak

Nie

Poniżej 25 lat

51%

49%

25–39 lat

45%

55%

40–55 lat 

39%

61%

Powyżej 55 lat

24%

76%

Wyraźnie widać więc, że wraz z wiekiem zmieniają się nasze oczekiwania i pragnienia, a za zawód marzeń możemy zacząć uznawać zupełnie inną profesję niż tę, o której marzyliśmy w dzieciństwie.

 

Czym zatem charakteryzuje się „praca marzeń”? Autorzy badania przygotowanego przez serwis Hire zapytali o to pracowników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Okazuje się, że składają się na nią ciekawe zadania, dobra pensja oraz work-life balance. Badani podkreślali również, że w idealnej pracy muszą wiedzieć, czego się od nich oczekuje, chcą mieć satysfakcję z wykonywanych obowiązków oraz poczucie, że mają one sens i znaczenie. Pragną także wykorzystywać swoje największe atuty.

 

Niestety na drodze do marzeń staje niekiedy szara rzeczywistość — najczęściej po prostu konieczność szybkiego zarobku. Z badania InterviewMe wynika, że młodzi ludzie zazwyczaj zaczynają karierę w wieku 16–17 lat od dorywczej pracy, np. rozdawania ulotek (ponad 12% odpowiedzi), sprzątania (prawie 11%), opieki nad dzieckiem (prawie 10%) czy też pracy na kasie (ponad 9%). Te zajęcia zazwyczaj nie są spełnieniem dziecięcych marzeń, jednak pozwalają zdobyć niezbędne środki do życia.

 

Na marzenia i plany zawodowe młodych ludzi ma wpływ również… pandemia koronawirusa. To niepokojące zjawisko w swoim raporcie opisuje organizacja charytatywna The Prince's Trust. Okazuje się, że w związku z pandemią, w Wielkiej Brytanii aż 44% badanych w wieku 16-25 lat ma niższe aspiracje na przyszłość.

 

Na dodatek 35% młodych ludzi obawia się, że będą musieli zrezygnować z pracy marzeń na rzecz „jakiejkolwiek pracy”. Jakby tego było mało, aż 43% badanych stwierdziło, że prawdopodobnie nigdy nie będą mieli pracy, którą by naprawdę kochali.

Nasze dziecięce marzenia zazwyczaj weryfikuje życie. Przykładowo, z badania InterviewMe wynika, że najpopularniejszy zawodów marzeń z dzieciństwa to policjant. Chociaż ten rodzaj służby może być kuszący, to jednak wiele osób z czasem zaczyna myśleć o lepiej płatnych i mniej „emocjonujących” zajęciach. Poza tym dopiero dorastając, lepiej poznajemy siebie — odkrywamy swoje talenty i potrzeby. Wizja pracy marzeń jest więc kształtowana przez nasze wychowanie, edukację, środowisko i doświadczenia życiowe. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaki zawód jest ich powołaniem, dopiero kiedy zweryfikują, jakiego rodzaju pracy na pewno nie chcą wykonywać. Dlatego na nasze dziecięce marzenia musimy spoglądać z odpowiednim dystansem.
Piotr SosnowskiGłówny ekspert kariery w InterviewMe

Co ciekawe, zdobycie wymarzonej pracy mogą utrudniać również problemy Polaków z… pisaniem CV. Z badania InterviewMe wynika, że aż 32% osób wstydzi się tego, jak wyglądało ich pierwsze curriculum vitae.

 

Obecnie, Polacy zdobywają informacje o tym, jak przygotowywać CV przede wszystkim w internecie (28%), a także w szkole lub na uczelni (23%). Znacznie mniej osób korzysta z pomocy rodziców (15%) lub znajomych (13%).

 

Jakie są tego efekty? Jeśli chodzi o aktualne dokumenty aplikacyjne, to Polacy oceniają jakość i skuteczność swoich CV średnio na 6,4 (w skali 1-10). Najwięcej osób (18%) ocenia ten dokument na 5 — czyli bardzo przeciętnie. Na dodatek aż 14% badanych nigdy nie przygotowywało CV!

 

Te wyniki powinny martwić, ponieważ nieczytelne, nieestetyczne CV może pozbawić kandydata szansy na wymarzone stanowisko. Nawet jeśli posiada wszystkie wymagane kompetencje.

 

Najważniejsze wnioski z badania

 

Podsumujmy najważniejsze i najciekawsze wyniki badania „Zawody marzeń z dzieciństwa Polaków”:

  • tylko 18% Polaków pracuje obecnie w zawodzie, o którym marzyło w dzieciństwie
  • około 13% badanych cały czas stara się zdobyć pracę, o której marzyło
  • średnio, tylko 39% Polaków wciąż marzy o pracy, o której marzyli w dzieciństwie
  • spośród osób, które spełniły swoje zawodowe marzenie, 76% jest usatysfakcjonowane z pracy
  • wśród 10 najpopularniejszych zawodów marzeń z dzieciństwa znalazły się profesje takie jak: policjant, strażak, lekarz, nauczyciel, sportowiec, muzyk, weterynarz, aktor, kucharz i modelka
  • dziecięce marzenia dotyczące pracy wyraźnie różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn.

 

Metodologia badania

 

W badaniu wzięło udział 1015 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 14 pytań o ich zawody marzeń z dzieciństwa, pierwszą pracę, a także przygotowanie pierwszych dokumentów aplikacyjnych.

 

A czy Ty pracujesz obecnie w swoim zawodzie marzeń z dzieciństwa? A może wcale byś tego nie chciał? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej!

Oceń mój artykuł: zawody marzen badanie
Średnia: 4.83 (6 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Wojciech Martyński
Ekspert kariery, autor ponad 100 artykułów InterviewMe z poradami dotyczącymi pisania CV i listu motywacyjnego, rozmów kwalifikacyjnych oraz poszukiwania pracy. Swoją wiedzą dzielę się również odpowiadając na pytania w komentarzach.
Linkedin

Podobne artykuły