Nienawidzę swojej pracy! — Oto dlaczego tak się czujesz
Stwórz CV terazChodzisz do pracy, której nie lubisz?
Nienawidzę swojej pracy. Nienawidzę szefa. Nie znoszę mojej firmy. Nie cierpię mojej branży. Muszę zmienić pracę, bo zwariuję. Ale, z drugiej strony nie wiem, co mam robić w życiu...
Stoisz przed dużym problemem, bo odpowiedź na pytanie, o co właściwie chodzi, wcale nie jest łatwa.
Ten artykuł podpowie Ci:
- co zrobić, jeśli nienawidzisz swojej pracy
- jak rzucić pracę, której masz dość i zdobyć taką, którą od razu pokochasz
- jak odróżnić niezadowolenie z pracy od wypalenia zawodowego.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Chodzisz do pracy, której nie lubisz?
Okazuje się, że 29% Polaków jest w podobnej sytuacji. Co więcej — jesteśmy narodem, który na tle innych krajów Unii Europejskiej, pracuje naprawdę dużo. A to nie ułatwia nam sprawy.
Żeby móc pokochać swoją pracę trzeba mieć sporo szczęścia. To dlatego, że na zadowolenie z sytuacji zawodowej wpływa wiele, wiele czynników, takich jak:
- zarobki
- współpracownicy
- szef / bezpośredni manager
- warunki pracy
- wykonywana funkcja
- ilość pracy do wykonania
- presja (lub jej brak)
- atmosfera w miejscu pracy
- jasne cele
- organizacja pracy firmy
- ilość odpowiedzialności spoczywającej na Twoich barkach
- poczucie sensu wykonywanych zadań
- czas dojazdu do pracy
- wartości wyznawane przez firmę.
Można wymieniać w nieskończoność. Niechęć do pracy ma naprawdę wiele źródeł (spróbuj zidentyfikować swoje!). Bez względu jednak na przyczyny, taka sytuacja jest frustrująca i potrafi zatruć życie.
Może wykonuję pracę, która dla każdego byłaby męcząca?
Bądźmy realistami — są lepsze i gorsze zajęcia. Czasami jednak nie mamy wyboru. Wtedy sytuacja staje się trudna, bo męcząca, stresująca i niesatysfakcjonująca praca źle wpływa na Twoją kondycję psychiczną.
Znajomi i rodzina mówią Ci: Przeczekaj albo Rzuć to, ale tak naprawdę skąd masz wiedzieć, co jest dobrym rozwiązaniem? Oba wydają się radykalne. Możesz wybrać pierwsze, myśląc: Siadam i robię swoje. Zarabiam tu na życie i przez 8 godzin muszę się temu poświęcić. Później będę wolny. Nic przyjemnego.
Drugie rozwiązanie jest tak samo trudne. Istnieje ryzyko, że pożegnasz się z karierą, która Cię satysfakcjonowała, ale z którą na chwilę jesteś na bakier. Pod wypływem impulsu możesz podjąć nietrafioną decyzję o zmianie pracy i znaleźć się w firmie, w której znów będziesz odczuwać przemęczenie i brak motywacji.
Czy to ja jestem problemem, czy moja praca?
Gdy tkwimy w zaklętym kole frustracji, trudno jest dostrzec, co nam naprawdę dolega. Zastanów się na poważnie: Dlaczego mam dość swojej pracy? Zapisz wszystkie powody, jakie przyjdą Ci do głowy. W ten sposób łatwiej zidentyfikujesz źródło swojego niezadowolenia z pracy.
Oto niektóre z możliwości:
- Nienawidzisz szefa tak bardzo, że nie lubisz chodzić do pracy.
- Nie znosisz firmy, w której pracujesz.
- Nie znosisz ogromu odpowiedzialności, jaki na Tobie spoczywa.
- Nie lubisz branży, w której pracujesz
- Nie lubisz ludzi, z którymi pracujesz.
Być może któraś z tych opcji dotyczy Ciebie. Możliwe, że nawet wszystkie pięć. Tak czy siak, najważniejsze, by zrozumieć, co dokładnie sprawia, że nie lubisz swojej pracy. Gdy już to ustalisz, będziesz w stanie opracować skuteczną i zbawienną strategię działania.
Kiedy niechęć do pracy wynika z wypalenia?
Jest jeszcze jeden istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Może nie chodzi o to, że nie znosisz swojej pracy. Możliwe, że po prostu się wypalasz. I nie — to nie jest jedno i to samo (chociaż te dwa uczucia łatwo jest pomylić).
Innowacyjne badanie opublikowane przez pismo World Psychiatry określa trzy elementy wypalenia zawodowego:
- Wycieńczenie: tracisz energię, nieustannie odczuwasz zmęczenie i brak siły do działania
- Depersonalizacja (beznamiętny stosunek do pracy): przestajesz wierzyć w ideały zawodowe, Twoi klienci i współpracownicy Cię irytują, coraz mniej zależy Ci na jakości swojej pracy
- Nieskuteczność: Twoja produktywność spada, a Ty nie potrafisz temu zaradzić.
Czy to brzmi jak Twoje problemy? Jeśli tak, to doświadczasz wypalenia. Koniecznie przeczytaj: Kochasz swoją pracę… ale się wypalasz
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Nie lubię swojej pracy — co robić? Czy znajdę lepszą pracę?
O naszych codziennych obowiązkach zazwyczaj decyduje nasz przełożony. Jeśli zatem praca nas unieszczęśliwia, dlaczego nie porozmawiać z nim o tym i nie poprosić o zlecenie nam innych zadań?
No tak… Porozmawiać z szefem… Ciekawa sugestia, szczególnie że mój szef mnie nie cierpi. To się nigdy nie uda. Ale czy na pewno?
Naprawdę można porozumieć się ze swoim szefem. Jeśli zachowasz profesjonalizm, możesz zdziałać cuda. Być może zaczniesz robić to, co lubisz, nie zmieniając pracy.
Umów się na rozmowę z bezpośrednim przełożonym z wyprzedzeniem. Przygotuj się do niej dobrze. Jak?
Powiedzmy na przykład, że nie lubisz swojej pracy, ponieważ projekty, w których uczestniczysz, nie przynoszą Ci satysfakcji. Ale wiesz, jakie inne zadania pozwoliłyby Ci spełniać się zawodowo i umiesz udowodnić, że to przyniesie korzyści firmie.
Powiedz szefowi, że czujesz, że możesz robić coś innego — tylko sprecyzuj, o jakie zadania Ci chodzi i dlaczego byłyby one korzystne z perspektywy firmy. Przedstaw propozycję, na przykład projektu, który zwiększy zyski lub pozwoli zbadać nowe obszary rynku.
Przeczytaj koniecznie: Skuteczny feedback, czyli jak komunikować się z szefem, żeby ułatwić sobie życie
To rozwiązanie nie przynosi pożądanych rezultatów? Albo nie wydaje się w ogóle możliwe do zrealizowania? Na pewno masz powód, żeby tak uważać. Wtedy pozostaje Ci jedno...
Zrozum, że porzucenie pracy, której nie znosisz, to nie porażka
Musisz mieć pracę, żeby się utrzymać. To jasne. Ale zastanów się — ileż to razy powtarzasz sobie: To tylko zły dzień. Rzecz w tym, że zbyt wiele takich złych dni zazwyczaj składa się na nie najlepsze życie. Takie, którego nie powinieneś wieść.
Ian Siegel, CEO firmy ZipRecruiter, radzi zrobić sobie „Test Trzech P”. Składa się on z trzech do bólu prostych pytań, które pozwolą Ci sprawdzić, czy rzeczywiście nienawidzisz swojej pracy:
- Czy czujesz przygnębienie?
- Czy zarabiasz wystarczająco dużo pieniędzy?
- Czy masz wsparcie przełożonych?
Najpierw odpowiadasz „tak”, a następnie dwa razy „nie”? Rzuć to.
Serio — życie jest na to zbyt krótkie. Jest gdzieś lepsza praca.
Zacznij planować szukanie nowej pracy
Jeśli jesteś w trudnym położeniu, możesz czuć pokusę, by natychmiast rzucić to wszystko, złożyć wypowiedzenie i na pożegnanie wypalić: „Walcie się wszyscy!”.
Nie rób tego.
Chcesz jak najprędzej rzucić znienawidzoną pracę, ale przecież potrzebujesz pieniędzy, prawda? Łatwiej będzie Ci znaleźć lepszą, dobrze płatną posadę, jeśli nie będziesz w desperacji.
Dobierz odpowiednią strategię swoich poszukiwań. Oto jak to zrobić:
- Pomyśl, jaka kariera by Cię uszczęśliwiała.
Pamiętaj, że wybór kariery nie wiąże Cię z nią dożywotnio. I chociaż zmiana branży może oznaczać zejście o parę stopni w dół w korporacyjnej hierarchii, jeśli uda Ci się wybrać satysfakcjonującą pracę, bardzo szybko zaczniesz piąć się z powrotem w górę.
Jeżeli nie jesteś w stanie wybrać nowej ścieżki kariery na podstawie samych zainteresowań, oto kilka pytań, które możesz sobie zadać:
- Jakie umiejętności pozwoliły Ci dotąd na osiąganie sukcesów zawodowych?
- Jakie cechy charakteru dają Ci pewność siebie?
- Co sprawia, że ludzie Cię komplementują?
- Skorzystaj z odpowiednich narzędzi.
Po pierwsze zaktualizuj swój profil na LinkedIn i upewnij się, że robisz z niego dobry użytek. Jeśli wykorzystasz wszystkie jego możliwości, Twoja skrzynka zapełni się wiadomościami. Nie będziesz nawet musiał wysyłać podań o pracę.
- Nie pal za sobą mostów.
W dzisiejszym świecie zawodowym networking jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą Ci się Twoje kontakty. Nawet jeśli kogoś teraz nienawidzisz, pamiętaj, że może nadejść kiedyś moment, w którym będzie Ci bardzo zależało, żeby ten ktoś nie nienawidził Ciebie.
Napisz profesjonalne wypowiedzenie i nie zapominaj wysłać spersonalizowanego, życzliwego maila pożegnalnego do koleżanek i kolegów. Bo przecież, koniec końców, jedno z nich może kiedyś być nowym Billem Gatesem albo nową Indrą Nooyi.
Najważniejsze wnioski
Twoja obecna praca to koszmar? Zamiast powtarzać „nienawidzę pracy” albo „mój szef tyran doprowadza mnie do szału”, postępuj następująco:
- Zidentyfikuj najważniejsze problemy, z jakimi borykasz się w obecnej pracy i spróbuj znaleźć ich rozwiązania.
- Upewnij się, że naprawdę nie znosisz swojej pracy, a nie że doświadczasz wypalenia zawodowego.
- Porozmawiaj z przełożonym o zmianach, które moglibyście wprowadzić do Twojej pracy, żeby przynieść korzyści zarówno Tobie, jak i całej firmie.
- Wciąż czujesz przygnębienie i niechęć do swojej pracy? Zacznij rozglądać się za nową, ale nie składaj wypowiedzenia tak od razu. Łatwiej znaleźć nową pracę, kiedy nie jest się na bezrobociu.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Masz jeszcze jakieś pytania na temat tego, co zrobić, gdy nienawidzisz swojej pracy? Chcesz podzielić się swoją historią? Koniecznie daj znać w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.