Moje konto
Czy pisać list motywacyjny? Kiedy trzeba, a kiedy warto?

Czy pisać list motywacyjny? Kiedy trzeba, a kiedy warto?

Czy warto napisać list motywacyjny, nawet jeśli nie wymaga tego oferta pracy? Co zrobić, by ten dokument był skuteczny i niewymuszony? Sprawdź u nas.

List motywacyjny możesz napisać dlatego, że wymaga tego oferta pracy lub z własnej woli. W obu przypadkach taki dokument daje większe szanse na zatrudnienie. Zwłaszcza jeśli napiszesz list motywacyjny poprawnie i ciekawie.

 

No dobra, ale co zrobić, jeśli oferta pracy nie wymaga wysłania listu albo wtedy gdy aplikujesz online przez formularz?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy warto wysłać list motywacyjny 
 • czy pisać list motywacyjny, a jeśli tak, to w jakich przypadkach
 • jak wygląda list motywacyjny, który nadaje się do wysłania.

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

cv i list motywacyjny

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:

 

Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!

 

Stwórz list motywacyjny teraz1. Czy warto pisać list motywacyjny?

 

Tak, dobry list motywacyjny zawsze warto wysłać do rekrutera. Jest on okazją do przekazania informacji, których nie udało się zawrzeć w CV. Pokazuje, że zależy Ci na pracy i że wkładasz wysiłek w proces rekrutacji. 

 

Llist motywacyjny trzeba napisać, gdy:

 

 1. oferta pracy wymaga załączenia listu motywacyjnego 
 2. pracodawca lub osoba rekrutująca o niego poprosi
 3. aplikujesz bezpośrednio do konkretnej osoby i znasz jej nazwisko
 4. ktoś polecił Cię na dane stanowisko.

 

Jak pokazują badania — 26% rekruterów uważa, że listy motywacyjne są istotne i wymaga ich od kandydatów. To znaczy, że masz szansę jak 1:4, że Twój wysiłek włożony w napisanie listu, zostanie doceniony. 

 

Czy pisać list motywacyjny, gdy nie wymaga tego ogłoszenie o pracę?

 

Często ogłoszenia o pracę nie wspominają o liście motywacyjnym i proszą tylko o wysłanie CV. Co wtedy? Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy Ci na tej pracy, czy masz dużą konkurencję i czy będziesz wykonywał zajęcia wymagające konkretnych kompetencji. 

 

Podam Ci przykład. Chcesz pracować latem w swojej ulubionej lodziarni. Nie w innej, ale w tej, bo jest blisko domu, doceniasz atmosferę, jaka tam panuje i uważasz, że oferują najlepsze lody w mieście. W takim wypadku masz świetne argumenty i gotową treść listu motywacyjnego. 

 

Jednym słowem — sam będziesz dobrze wiedział, że wysłanie listu motywacyjnego się opłaca. Jeśli podchodzisz do sprawy bez przekonania — lepiej nie dołączać do CV nic niż byle jaki dokument. 

 

Prawda jest taka, że jeśli wysłanie listu motywacyjnego nie jest obowiązkowe, to — jak w szkole — chętni, którzy mają inicjatywę, zdobędą dodatkowe punkty. Możesz być też pewien, że nie popełnisz faux-pas, wysyłając list motywacyjny, o który nie jesteś proszony. 

 

Oto przykład listu motywacyjnego, który warto wysłać

 

Miejscowość, data

 

Twoje imię i nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata

Stanowisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowny Panie / Szanowna Pani / Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością aplikuję na stanowisko doradcy klienta w Państwa firmie. Wierzę, że moje doświadczenie, wiedza i kompetencje przełożą się na Państwa sukces.

 

Dlaczego uważam, że sprawdzę się na stanowisku geodety?

 

 • Mam ponad 5-letnie doświadczenie w pracach związanych z obsługą klienta, dlatego znacznie szybciej wdrożę się w obowiązki w Państwa firmie. Skrócony zostanie również czas szkoleń (oraz zmniejszone ich koszty).
 • Jestem osobą sumienną i odpowiedzialną. Na poprzednim stanowisku otrzymywałem najwyższe oceny kwartalne i byłem doceniany za umiejętność organizacji pracy i własną inicjatywę. Jestem przekonany, że będę mógł samodzielnie zarządzać swoją pracą, a Państwa obowiązki będą ograniczone jedynie do weryfikacji mojej pracy.
 • Lubię pracować w zespole i mam pozytywne nastawienie do pracy. Umiem motywować innych i inspirować ich do wprowadzania zmian na lepsze. Wierzę, że szybko odnajdę się w zespole Kablexu i będę miał pozytywny wpływ na pracę kolegów i koleżanek. 

 

Chętnie spotkam się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach, a także odpowiedzieć na Państwa pytania.

 

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

2. Jeśli już pisać list motywacyjny, to jak?

 

Rekruterzy wymagają listów motywacyjnych, bo to pozwala im odcedzić dobrych kandydatów od tych najlepszych. Musisz mieć więc mocne argumenty i dużą siłę przekonywania, by zostać zauważonym i docenionym przez rekrutera. Jak to osiągnąć? 

 

Jak pisać list motywacyjny, by miało to sens?

 

 1. Nie pisz zbyt długiego listu motywacyjnego.

 

Nie chodzi o to, jak dużo o sobie napiszesz, ale w jaki sposób. Wystarczy jedna strona, 200-300 słów, by przekonać do siebie pracodawcę. Krótki list motywacyjny ma tę zaletę, że jego lektura nie zajmuje za dużo czasu, co cenią sobie rekruterzy przeglądający dziennie setki aplikacji. 

 

 1. Pisząc list motywacyjny, dostosuj go do oferty pracy.

 

Pisać list motywacyjny? Tak, ale nigdy nie wysyłaj tego samego listu do wszystkich rekruterów. Przeczytaj dokładnie ofertę pracy i odnieś się do najważniejszych wymagań. Podobnie jak CV musi być dopasowane do oferty pracy, tak samo list motywacyjny powinien zawierać w treści nazwę firmy, do której aplikujesz i odpowiadać na zawarte w ogłoszeniu wymagania.

 

 1. Nie powielaj informacji zawartych już w CV.

 

Jeśli już zdecydujesz się napisać list motywacyjny, dopilnuj, by nie kopiował on CV.Rekruter chce dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej i sprawdzić motywację do pracy. To dlatego w liście motywacyjnym warto zawrzeć te informacje, którymi możesz pochwalić się przed rekruterem, a których nie sposób opisać w CV.

 

 1. Przekonaj rekrutera, że wniesiesz konkretną wartość do firmy.

 

To jest główny cel pisania listów motywacyjnych. Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny, wzoruj się na przykładzie, który zamieściliśmy powyżej. Podziel treść dokumentu na kilka akapitów. W punktach uzasadnij, dlaczego warto Cię zatrudnić i jak przysłużysz się firmie, jeśli zostaniesz zatrudniony. 

 

 1. Skoro już piszesz list motywacyjny, dopilnuj, by był formalnie poprawny.

 

Po pierwsze zapisz list motywacyjny w formacie PDF. To sprawi, że dokument nie straci formy, którą mu nadałeś i dotrze do pracodawcy cały i zdrowy. Po drugie — stosuj zwroty grzecznościowe oraz konkretne frazy charakterystyczne dla listu motywacyjnego. Po trzecie — jeśli dodałeś klauzulę do CV, nie musisz już zamieszczać zgody na przetwarzanie danych w liście motywacyjnym

 

Więcej dowiesz się z naszego poradnika: List motywacyjny — wzór i 50+ przykładowych listów do pracy

 

Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

 

Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

 

Masz dodatkowe pytania, jak napisać list motywacyjny geodety? Możesz je zadać w komentarzu poniżej.

Oceń mój artykuł: czy pisac list motywacyjny
Średnia: 5 (1 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Marta Rojewska
Ekspertka kariery w InterviewMe. W swoich tekstach staram się poruszyć wszystkie kwestie związane z życiem zawodowym. Moja misja? Pomóc Ci w znalezieniu dobrze dopasowanego miejsca pracy.

Podobne artykuły

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Jak napisać list motywacyjny na staż lub praktyki? [Wzór]

Zobacz 15 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki, który zainteresuje pracodawcę. Wykorzystaj wzór oraz przykłady i stwórz list, który pomoże Ci dostać się na staż. W artykule znajdziesz także wskazówki jak opisać doświadczenie, nawet jeśli nigdy nie pracowałeś w zawodzie.