

Tutaj dowiesz się, czym jest struktura organizacyjna (definicja), jakie są typy struktur organizacyjnych w firmie, a także jakie są ich zalety oraz wady.
Kiedy firma się rozrasta i pracuje w niej coraz więcej osób, skoordynowanie działań i zapanowanie nad tym „chaosem” może stanowić duże wyzwanie.
W pewnym momencie pracownicy mogą mieć problem ze wskazaniem osób, które odpowiadają za poszczególne projekty. Aby uniknąć takiej sytuacji, firmy wdrażają różnego typu struktury organizacyjne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora:
Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko!
Struktura organizacyjna to sposób formalnej organizacji firmy obejmujący elementy takie jak komórki organizacyjne, działy, stanowiska i pracowników, a także powiązania między nimi — np. przepływ informacji, podział obowiązków, przynależność, uprawnienia, odpowiedzialność.
Z kolei Adam Peszko w „Podstawach zarządzania organizacjami” definiuje strukturę organizacyjną jako ogół ustalonych zależności funkcjonalnych i hierarchicznych między elementami organizacji, zgrupowanymi w komórki i jednostki organizacyjne w sposób umożliwiający osiąganie celów całości.
Określona struktura organizacyjna pozwala przede wszystkim na formalne określenie zależności między pracownikami. Jest to przeciwieństwo samoistnego „ucierania” się pozycji w organizacjach nieformalnych.
Prawidłowo wdrożona struktura organizacyjna w przedsiębiorstwie pozwala ustalić m.in. kto, z kim i w jakim zakresie powinien się kontaktować, kto podejmuje określone decyzje, kto odpowiada za poszczególne kwestie, kto i jakie przywileje posiada itp.
Wdrożenie struktury organizacyjnej zazwyczaj daje najlepsze efekty w dużych firmach i przedsiębiorstwach, w których znacznie trudniej koordynować pracę. Im więcej pracowników, tym ważniejszy jest skuteczny podział obowiązków i odpowiedzialności, a także „uporządkowanie” poszczególnych procesów.
Struktura organizacyjna zazwyczaj opiera się na 3 podstawowych elementach:
Jakie są rodzaje struktur organizacyjnych? Piszemy o tym w kolejnym rozdziale.
Może Cię również zainteresować: CEO, CTO, CFO, COO — kim są w strukturze firmy?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wyróżnia się wiele typów struktur organizacyjnych w zależności od stosowanych kryteriów. Poniżej opisaliśmy 3 podstawowe, najpopularniejsze typy.
Cechuje się małą liczbą szczebli zarządzania (np. jeden kierownik, któremu podlegają wszyscy pracownicy). W tym typie menedżerowie mają większy zakres obowiązków i muszą być bardziej elastycznie.
Zalety:
Wady:
W strukturze liniowej pojawia się więcej osób z kadry zarządzającej. Kierownik zarządza tylko określoną liczbą osób. Następnie kierownicy na wyższym szczeblu zarządzają kierownikami z niższego poziomu.
Zalety:
Wady:
Struktura funkcjonalna ma w pewnym stopniu ograniczyć słabości struktury liniowej. W tym typie powołuje się kierowników o różnych specjalnościach, ograniczając w ten sposób nadmiar zadań. W strukturze funkcjonalnej pracownik ma kilku przełożonych, ale każdy z nich wydaje mu polecenia tylko z obszaru, za który jest odpowiedzialny.
Zalety:
Wady:
Wizualizacje poszczególnych struktur organizacyjnych możesz znaleźć tutaj.
Oprócz wspomnianych 3 podstawowych rodzajów struktury organizacyjnej, wyróżnia się typy takie jak:
Struktury organizacyjne można również podzielić na scentralizowane i zdecentralizowane lub sformalizowane i niesformalizowane.
Oczywiście nie istnieje struktura organizacyjna idealna, która rozwiąże wszystkie problemy i zagwarantuje sukces. Każda firma powinna wybrać ją indywidualnie, dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Nie powinno się również kurczowo trzymać jednej struktury, lecz zmieniać ją, jeśli wymaga tego sytuacja (np. firma znacząco się rozrosła).
Może Cię również zainteresować: Struktura zatrudnienia — co to? Jaka jest struktura w Polsce?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jaki rodzaj struktury organizacyjnej w firmie daje według Ciebie najlepsze efekty? Podziel się swoim doświadczeniem i obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Jak być dobrym szefem? Oto 13 umiejętności kierowniczych, dzięki którym staniesz się skutecznym managerem.
Zobacz, czym jest nepotyzm. Sprawdź definicję nepotyzmu, poznaj historię i skutki tego zjawiska. Przeczytaj więcej o znanych przykładach nepotyzmu.
HR — co to jest Human Resources? Dowiedz się wszystkiego o zarządzaniu zasobami ludzkimi. Sprawdź, czym zajmuje się dział HR i jak zostać HR-owcem.